KOŠTUNICA: EU NIJE VIŠE NAŠ DRŽAVNI INTERES

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Cilj Srbije treba da bude razvoj zemlje, a ne više ulazak u Evropsku uniju – kaže lider DSS. Građani Srbije dobiće dva nova praznika, Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu – 21. oktobar – i Dan primirja u Prvom svetskom ratu – 11. novembar, a Dan državnosti, umesto jedan dan, praznovaće se dva dana – 15. i 16. februara. Ostavinska rasprava u kojoj bi trebalo da bude podeljena imovina nekadašnjeg jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita, posle više od dve decenije pauze ponovo je nastavljena. Političke partije koje su poslednjih meseci posebno bile aktivne u „obeležavanju“ gradova po Srbiji svojim plakatima i bilbordima i organizovanjem skupova na kojima su predstavljale svoje izborne kandidate i programe, nisu želele da kažu koliko su novca potrošile u poslednja tri meseca na te svoje, kako kažu, redovne a ne izborne aktivnosti. Privrednici su ponovili da je dogorelo do nokata i da bi ceo sistem mogao da se uruši ukoliko banke nastave da budu rigidne. Pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu u četvrtak, iz drugog pokušaja, trebalo bi da otpočne postupak protiv Svetlane Ražnatović i njenog zeta Predraga Ocokoljića zbog optužbi za nasilničko ponašanje.

Praznovanje ispod evropskog proseka

Građani Srbije dobiće dva nova praznika, Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu – 21. oktobar – i Dan primirja u Prvom svetskom ratu – 11. novembar, a Dan državnosti, umesto jedan dan, praznovaće se dva dana – 15. i 16. februara. Ovo je suština Predloga izmena zakona o državnim praznicima, o kojima se juče raspravljalo u Skupštini Srbije. Protiv novih rešenja nije niko, ali je u raspravi ponuđeno mnogo novih datuma koji bi se mogli praznovati, piše Politika. Objašnjavajući predložene izmene, Rasim Ljajić, ministar za rad i socijalnu politiku, kazao je da će se tako broj neradnih dana povećati sa osam na deset, a „to je i dalje ispod evropskog proseka, na primer, Francuska, Mađarska i Italija praznuju 11, a Rumunija 15 dana”.

Koštunica: Bićemo treća liga u EU

Cilj Srbije treba da bude razvoj zemlje, a ne više ulazak u Evropsku uniju. Od članstva u EU mogli bismo imati više ekonomske štete nego koristi, a ulaznicu bismo morali da platimo odricanjem od Kosova i Metohije. To je za Novosti poručio Vojislav Koštunica, lider Demokratske stranke Srbije, koji, uoči 9. decembra i odluke Evropskog saveta o kandidaturi Srbije, predlaže da se otvori velika javna rasprava - da li je članstvo u EU u našem državnom interesu.

“EU se nalazi u ozbiljnoj krizi, a cela ta zgrada se i te kako trese. Vode se u evropskim zemljama ozbiljne rasprave o budućnosti i opstanku EU, samo se u Srbiji, koja je posebno ugrožena, o tome ćuti. Ako EU preživi, izvesno je da će doći do njenog preuređenja i da svi članovi neće imati jednak status. Postavlja se pitanje: treba li da idemo u drugu ili treću ligu EU, bez dela teritorije, uz potpuno uništavanje privrede, pod ponižavajućim uslovima koji nisu važili ni za jednu zemlju. Uveren sam da ne treba”, kaže lider DSS.

Ostavinska rasprava oko Titove imovine

Ostavinska rasprava u kojoj bi trebalo da bude podeljena imovina nekadašnjeg jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita, posle više od dve decenije pauze ponovo je nastavljena. Prvo ročište održano je krajem prošlog meseca pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu, a naredno je zakazano za 23. decembar, pišu Novosti. Na ročištu su se pojavila deca pokojnog Titovog sina Žarka - Josip - Joška i Zlatica (iz prvog braka) i Svetlana (iz trećeg braka), kao i pravni zastupnici Jovanke Broz. Sama Jovanka nije došla. Nisu se pojavili ni Titov drugi sin Miša, niti unuk Edvard (Žarkov sin iz drugog braka), koji žive u Zagrebu. Ostavinska rasprava između Titovih naslednika započela je, na Žarkov zahtev, 14. decembra 1983. Do dana današnjeg naslednici su uspeli da naplate samo autorska prava od maršalovih knjiga - svako je dobio ondašnjih 4.000 maraka.

Stranke kriju koliko su potrošile

Političke partije koje su poslednjih meseci posebno bile aktivne u „obeležavanju“ gradova po Srbiji svojim plakatima i bilbordima i organizovanjem skupova na kojima su predstavljale svoje izborne kandidate i programe, nisu želele da nam kažu koliko su novca potrošile u poslednja tri meseca na te svoje, kako kažu, redovne, a ne izborne aktivnosti, piše Danas. Reč je o naprednjacima, DSS, SRS, URS, LDP, a ovih dana i DS, odnosno gradonačelnik Beograda Dragan Đilas. Agencija za borbu protiv korupcije poslala je prekjuče dopis i dala rok strankama od dve nedelje da dostave podatke o svojim skupovima kako bi bilo provereno da li su prekršile Zakon o finansiranju političkih aktivnosti. Pitanja na koja stranke treba da odgovore jesu koliko je koštao zakup prostora, iz čije kase je podmiren račun i kakve su poruke poslate sa skupova. Prema saznanjima tog lista, dopis Agencije odnosi se na SNS, URS i LDP.

Stefanović: Diplome bez državnosti Kosova

Po povratku iz Brisela šef pregovaračkog tima Borislav Stefanović objašnjava za Politiku da dogovor o diplomama podrazumeva da će se prihvatati kvalifikacija, ali na osnovu zamene diplome koja će se izdavati. „Na toj zameni neće biti nikakvih elemenata tzv. državnosti Kosova i tu zamenu diplome će sertifikovati Asocijacije univerziteta EU. Nakon toga, stranama je ostavljena sloboda da procene koji je od tih dokumenata validan. To podrazumeva da ćemo mi moći da kažemo da je taj sertifikat validan i da je validna zamena diplome, s obzirom na to da ne nosi nikakve elemente tzv. državnosti Kosova, pri čemu se čuva autonomija našeg univerziteta i sloboda poslodavaca da izaberu da li hoće ili ne da stupe u radno-pravni ili bilo kakav odnos sa nosiocem te zamene. I ova odredba ne može da se menja, jer je u skladu sa našim zakonom i Ustavom”, kazao je Stefanović za Politiku.

Kolundžija brani poslanika iz Surdulice

Slavoljub Stajković, poslanik Demokratske stranke, koga se niko ne seća po diskusijama o predloženim zakonima, postao je ovih dana poznat po „korišćenju privilegija“. Ovaj poslanik iz Surdulice, odnosno njegova supruga, iznajmili su za svega 150 evra luksuzni stan od 89 kvadrata na šest meseci, koji je u sudskom procesu oduzet Branislavu Uskokoviću, bivšem direktoru Elektrodistribucije Beograd. Skupštinski propisi omogućili su mu i da ujedno podigne oko 480.000 dinara za putne troškove, budući da on navodno nije živeo u iznajmljenom stanu.

“Svako ima pravo da se pojavi pred Direkcijom za privremeno upravljanje oduzetom imovinom i da uzme u zakup nekretninu koja se daje u zakup. U tom smislu ne postoji neko ko je privilegovan, pa samim tim nije privilegovan ni narodni poslanik DS, Slavoljub Stajković iz Surdulice, na koga se pokrenula neviđena hajka. Oglasi za izdavanje tih stanova su javni i objavljuju se u Halo oglasima, pa svako može da se javi na njih”, kaže za Danas Nada Kolundžija, šefica poslaničkog kluba ZES.

Mešanje DS u rad škole

Zbog toga što Bajrama Kovačević, nastavnica srpskog jezika, nije smenjena sa mesta člana Školskog odbora u Osnovnoj školi „Janoš Hunjadi” u naselju Čantavir, odbornici Saveza vojvođanskih Mađara napustili su sednicu Skupštine grada. Zasedanje gradske Skupštine je nakon toga prekinuto jer je „pao” kvorum. Jene Maglai, predsednik subotičkog odbora SVM-a, za Politiku kaže da su otišli sa sednice nezadovoljni odlukom većine.

“Bilo je to direktno mešanje Demokratske stranke u rad škole i smatramo da nije u redu da se krše određeni principi. Skupština je uvek gotovo rutinski izglasavala promene u školskim odborima, uvažavajući predloge nastavničkih veća, odnosno samih škola, a jedino ovde je postupljeno drugačije”, kaže Maglai.

Pomirili se Karadžić i Mladić

Bivši predsednik RS Radovan Karadžić, kome se sudi u Haškom tribunalu za najteže zločine, proslavio je u ponedeljak u pritvoru krsnu slavu Svetog arhangela Mihaila. Na slavu su bili pozvani svi srpski pritvorenici, među kojima je, naravno, bio i ratni komandant VRS Ratko Mladić. Iako nisu mogli da nađu zajednički jezik dok su bili na slobodi u Republici Srpskoj, Karadžić i Mladić, prema nezvaničnim informacijama, nemaju nikakvih međusobnih problema u pritvoru, pišu Novosti. Prvi put su se videli u septembru. Sasvim slučajno, naleteli su jedan na drugog u liftu. Pozdravili su se, izljubili i pitali za zdravlje porodica.

Banke ne haju za privrednike

Hladan tuš za privrednike. Samo dan posle javnog apela pet vodećih udruženja privrednika u kom tvrde da im je poslovanje ozbiljno ugroženo zbog visokih kamata i nedostupnosti kredita, banke su poručile da njihovi zahtevi nisu realni i da ne mogu da budu ispunjeni. Privrednici su, s druge strane, juče ponovili da je dogorelo do nokata i da bi ceo sistem mogao da se uruši ukoliko banke nastave da budu rigidne, piše Pres.

Smanjenje kamata na kredite zavisi, pre svega, od premije rizika zemlje, ali i rizika svakog pojedinačnog privrednika. Ovo je odgovor Narodne banke Srbije na otvoreno pismo pet udruženja privrednika i Saveza ekonomista sa zahtevom da banke smanje kamate na zajmove, jer privredi preti kolaps. NBS, takođe, podseća da svako smanjenje referentne kamatne stope ima za cilj i pad kamatnih stopa banaka, uz povoljne efekte na povećanje investicija i ekonomske aktivnosti, piše Politika.

Privrednici smatraju da Vlada Srbije treba da donese odluke koje bi na rok od 12 do 24 meseca dale mogućnost zamrzavanja postojeće situacije ili omogućile novo reprogramiranje dospelih kredita, pišu Novosti.

Sirće i čačaklice iz budžeta

Sredstva iz budžeta, gradova i opština, troše se netransparentno, a često su stavke za koje je izdvajan novac, u najmanju ruku - smešne. Tako je u protekle tri godine novac za nevladine organizacije na lokalnom nivou otišao za bukete cveća, izradu spomen-ploča, nekog Ranka i „nekorumpirane intelektualce“, piše Danas. Spisak nabavki je vrlo zanimljiv u Subotici: gosti i domaći u Gradskoj kući su tokom 2011. godine popili 12.000 litara kisele vode Knjaz Miloš, 8.000 litara kisele vode akva viva, 2.500 litara prolom vode, 1.680 litara soka od paradajza, 4.200 litara vitaminiziranog mleka i 60 litara soka od pomorandže i jabuke. Potrošili su uz to i 150 kilograma nes-kafe, šest kilograma nes-kafe bez kofeina, 800 kilograma obične, turske kafe, 515 kutija kapućina, a pojeli 500 kilograma šećera i 10 kilograma kuhinjske soli, uz upotrebu 10.000 plastičnih čaša i 6.000 čačkalica. Tu je još i 110 litara sirćeta, za ukupno godinu dana.

Deca imaju traume zbog futoškog pedofila

Opasni pedofil iz Futoga, koji napada decu dok se uveče vraćaju iz škole i pokušava da ih uvuče u svoj auto, podigao je pravu paniku među roditeljima u ovom mirnom mestu kraj Novog Sada.

Posle slučajeva prijavljenih policiji, napada na devojčicu sredinom oktobra i jedanaestogodišnjeg dečaka mesec dana kasnije, ekipa Presa stupila je juče u kontakt sa Draganom Š. iz Futoga, roditeljem učenika petog razreda N. Š., koji je bio na meti istog manijaka. Napad se dogodio po istom scenariju: dete je namamljeno pričom, a potom pozvano da uđe u auto, da bi posle odbijanja usledili pretnje i direktan atak, koji se samo pukim slučajem nije tragično završio. Dragan Š. nije slučaj prijavio policiji jer je, kako kaže, „od toga slaba vajda". Ipak, uplašen je za budućnost svog sina, koji posle napada ima žestoke traume.

Ubica ukrao leš

Bogosav Jovanović (74) iz kladovskog sela Davidovac ubijen je u utorak oko 22 sata. Slučaj je policiji prijavio njegov sin. Ali pošto su se lekari izjasnili da je nesrećni čovek ubijen, budući da mu je preko lica bila navučena kesa koja je bila puna krvi, ubica se, kako se pretpostavlja, vratio na mesto zločina i leš nesrećnog čoveka odvukao 300 metara niže od mesta zločina i sakrio u vinogradu, pišu Novosti.

Ceca danas pred sudom

Pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu u četvrtak, iz drugog pokušaja, trebalo bi da otpočne postupak protiv Svetlane Ražnatović i njenog zeta Predraga Ocokoljića zbog optužbi za nasilničko ponašanje prema direktoru FK Mladi proleter Aleksandru Olareviću, pišu Novosti. Prvi glavni pretres bio je zakazan za 19. jul, ali se optuženi nisu pojavili, jer im pozivi nisu bili uredno uručeni. Ukoliko se u četvrtak pojavi pred sudom, to će popularnoj folk pevačici biti prvi izlazak iz kuće, otkako joj je 22. juna stavljena elektronska narukvica, čime je započela da služi kaznu kućnog zatvora, koja ističe u februaru.

Uterivači maltretiraju građane

Nije istina da agencije koje otkupe dug ne maltretiraju građane. Mene zovu po 10 puta dnevno i na kućni broj i na posao. Često razgovaraju s mojom malom decom koja me pitaju da li ću ići u zatvor zbog duga. Pošto radim u banci, zovu me i kad sam s klijentima, što se odražava na moj posao jer i poslodavci to primećuju, priča za Blic A. Đ. (38) iz Čačka.

Pretnje sestri pokojnog dečaka

Porodici Alekse Jankovića (14) iz Niša, koji se 10. maja ove godine ubio zbog vršnjačkog nasilja, juče su upućene ozbiljne pretnje. Aleksina desetogodišnja sestra čula je preko telefona niz brutalnih uvreda, prostakluka, psovki i teških pretnji. Prestravljena devojčica ispustila je iz ruku slušalicu i brzo pozvala roditelje, koji su u to vreme bili na poslu. Dragana Janković, Aleksina majka, priča za Pres da ju je šokirana ćerka pozvala jecajući i da su o svemu brzo obavestili policiju. “Dok smo bili na poslu, oko 12 sati, na fiksni telefon javila se naša ćerka. Pretnja je bila upućena sa mobilnog telefona i pozivano je više puta. Devojčici su upućene strahovite reči. Govorili su joj „Kurvo", „P.... o", „Silovaćemo ti majku"... Rekli su joj još: „Zna tvoj otac ko zove", „Ne vredi što me tužite sudu"... Zapretili su da nikome ništa ne priča jer će je ubiti! Pretili su da će da je biju i iseku joj glavu. Pošto mi je ćerka ispričala šta se desilo, odmah sam sve prijavila policiji - navodi potresena Dragana.

Na slobodi policajci-batinaši, ali i lopov

Policajci Aleksandar Adamov i Bojan Biserčić, zaposleni u Policijskoj stanici Vršac, koji su bili optuženi za maltretiranje Danijela Stojanovića iz Kovina, vraćeni su na posao nakon što je nadležno tužilaštvo odustalo od njihovog krivičnog gonjenja, piše Blic. Ovi policajci postali su poznati javnosti kada je krajem juna na Jutjubu osvanuo snimak iz policijske stanice u Vršcu od 30. juna 2007. na kojem se vidi kako dva pripadnika MUP-a maltretiraju Stojanovića, koji je tada uhapšen zbog krađe. Stojanović, koji je dva puta hapšen posle objavljivanja snimka, a protiv koga je do sada podneto više od 70 prijava zbog krađa, na slobodi je.

SAD obustavljaju davanje podatka Rusiji

Da li je kraj 2011. godine ujedno i kraj dosadašnjih američko-ruskih sporazuma o kontroli konvencionalnog i nuklearnog naoružanja? Sudeći po vestima iz Vašingtona i Moskve moglo bi se o tome tako i govoriti. Naime, SAD su saopštile da će obustaviti davanje podataka Rusiji o broju i rasporedu svojih konvencionalnih snaga u Evropi, sve dok Rusija ne nastavi da se pridržava sporazuma o ograničenju konvencionalnih snaga u Evropi, a u skladu sa sporazumom CFE, koji je potpisan između NATO-a i Varšavskog ugovora 19. novembra 1990. godine u Parizu. Tada su 22 države Evrope potpisale sporazum koji je na blokovskom nivou ograničio broj vojnika, borbenih aviona i helikoptera, tenkova i artiljerije na evropskom kontinentu, od Atlantika do Urala, piše Politika.

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev upozorio je da će Rusija postaviti udarni protivraketni sistem "iskander" na zapadu i jugu zemlje, konkretno u Kalinjingradskoj oblasti, ukoliko SAD nastave sa razmeštanjem svog protivraketnog sistema u Evropi, pišu Novosti.

Al Kaida spala na dva slova

Knjiga Al kaide spala je na samo dva slova: njeno vođstvo se danas sastoji samo od Ajmana al Zavahirija i Abu Jahua al Libija, njegovog zamenika, koji su ujedno i poslednji preostali „ciljevi visoke vrednosti” u kampanji CIA koja se u vazdušnom prostoru pograničnog područja Pakistana i Avganistana vodi uz pomoć „dronova”, bespilotnih letelica. Ovo prenosi Politika a ekskluzivno objavljuje „Vašington post”, pozivajući se na anonimne izvore američkog obaveštajnog establišmenta, koji konstatuju da bi likvidacija pomenutog dvojca, što ostaje prioritet CIA, označila i potpuni poraz Al kaide.

Merlina čuvaju ko Rolingstonse

Bosanska muzička zvezda Edin Dervišhalidović, poznatiji kao Dino Merlin, u petak će, posle više od 20 godina, održati prvi od tri rasprodata koncerta u „Beogradskoj areni“. Njegov dolazak izazvao je burne reakcije s obe strane Drine, a na pitanje kako će se beogradski koncerti koje je rasprodao bez ikakve reklame odraziti na njegovu karijeru, odgovorio je da su oni po mnogo čemu izazov. Najveća dvorana na Balkanu od srede od 19 sati je pod 24-časovnim policijskim nadzorom zbog ovih koncerata visokog rizika. U njoj je u sredu počelo i montiranje gigantske bine na kojoj će u četvrtak njegov bend održati i prvu tonsku probu. Za sada nema potvrde da li će i Merlin biti na probi. Svi detalji njegovog dolaska u Srbiju su strogo čuvana tajna. Novosti nezvanično saznaju da će bosanski superstar u srpsku prestonicu stići automobilom, a ne avionom, te da će imati pratnju i unapred utvrđenu putanju po prelasku granice. Trebalo bi da odsedne u hotelu „In“, gde već ima rezervisan smeštaj, ali su u opticaju još dva hotela, čak i privatna vila. Ovakve mere obezbeđenja nisu viđene još od dolaska „Rolingstounsa“ u Beograd.

Borovčanin: Kajem se zbog oca

Nenad Borovčanin, poznati srpski bokser, potvrdio je za Pravdu da je njegov otac Slaviša Borovčanin (53) uhapšen pod sumnjom da je bio član šesnaestočlane grupe čiji su pripadnici krijumčarili ilegalne emigrante u zemlje zapadne Evrope, i izjavio da oseća kajanje i stid što je njegova porodica „upletena u nešto nelegalno“. “Slaviša Borovčanin jeste moj otac, i tu činjenicu niti mogu, niti hoću da sakrijem. Ako sam kriv za to što sam mu sin – kriv sam. Svom ocu sam zahvalan što me je podržao u odluci da budem bokser. Bokseri ne trguju. Uđu u ring i pošteno primaju i zadaju udarce. Valjda zato nikada u životu nisam, ne samo počinio neki zločin, nego nemam čak ni kaznu za prekršaj. I to je razlog da osećam ogromno kajanje i stid zbog toga što je cela moja porodica upletena u nešto što je nebokserski, pre svega zato što je nepošteno” – kaže proslavljeni bokserki as.

Porazi Đokovića i Tipsarevića

Dvojica srpskih tenisera poraženi su u drugom kolu A grupe završnog Mastersa sezone u Londonu u dijametralno suprotnim mečevima, piše Danas. Dok je najbolji igrač današnjice Novak Đoković olako dozvolio motivisanom Davidu Fereru da slavi sa 2:0 (6:3, 6:1), Janko Tipsarević je bio blizu pobede na debiju u ovom nadmetanju, ali je Tomaš Berdih posle preokreta uspeo da upiše prvi trijumf u O2 areni - 2:1 (2:6, 6:3, 7:6). U sutrašnji direktan duel Novak i Janko ulaze sa pobedničkim ambicijama, ali i različitim šansama za prolaz u polufinale u kojem je Španac već osigurao svoje mesto.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...