KO JE IZAZVAO PAD DINARA?

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je da Narodna banka Srbije treba da preuzme odgovornost za slabljenje kursa dinara. Srpska pravoslavna crkva, koja se drži Julijanskog kalendara, i njeni vernici u ponoć između 13. i 14. januara dočekali su Novu godinu. Vakcinacija đaka protiv novog gripa počeće sledeće nedelje, najverovatnije u utorak

Premijer, guverner i evro

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je da Narodna banka Srbije treba da preuzme odgovornost za slabljenje kursa dinara, prenosi Politika.

NBS je, smatra, trebalo da predvidi da će krajem godine porasti potreba za kupovinom deviza i da jačim i blagovremenim intervencijama stabilizuje kurs domaće valute.

„Očekujem da NBS, kao nezavisna institucija, ali istovremeno i partner vlade u kreiranju ekonomske politike, dosledno sprovodi ciljeve u okviru monetarne politike, a ne da njeni predstavnici izjavama prebacuju odgovornost za svoje propuste na vladu”, rekao je Cvetković.

Država je morala, kaže guverner, da izvrši budžetom planirana plaćanja do 31. decembra, a pošto je rebalans budžeta usvojen tek 29. decembra, bilo je jasno da će se sve to obaviti u preostala tri prošlogodišnja dana. Još početkom novembra 2009. sa MMF-om je dogovoreno da deficit budžeta za prošlu godinu, umesto tri, može da iznosi do 4,5 odsto BDP, što je rebalansom bilo i potvrđeno, tako da niko ne može da kaže da se nije znalo da će država na kraju godine imati potrebu za povećanim plaćanjima. A na to kada je rebalans usvojen, naravno, ne utiče Narodna banka.

Jedan od glavnih razloga oscilacija kursa je puštanje u opticaj veće količine dinara. Sa doštampanom novčanom masom, uvećanom 30 milijardi dinara, isplaćeni dugovi. Da li je zbog slabljenja dinara u poslednje dve nedelje kriva Narodna banka Srbije ili država, ili obe, što se nisu dogovorile, kako da to spreče, više nije važno, jer je ulje na vatru već prosuto, odnosno evro iz dana u dan jača i bliži se psihološkoj granici od 100 dinara. Premijer Cvetković poziva NBS da ne prebacuje odgovornost na Vladu, objavljuju Novosti. Jovan Krkobabić, potpredsednik Vlade, govori za isti list o kursu, reformi penzijskog sistema, Vladi: “Ako evro pređe sto dinara, više se pad domaće valute ne može zaustaviti. Sumnjam u dobre namere NBS.”

Premijer Mirko Cvetković saopštio je juče da su za najnoviji pad dinara najodgovoriji Narodna banka Srbije i guverner Radovan Jelašić!

On je odbacio i optužbe Jelašića i NBS da je Vlada Srbije kriva za pad dinara, jer je pred Novu godinu zamenila više od 400 miliona evra koje je dobila od MMF-a i to pustila u promet, objavljuje Pres pod naslovom „Cvetković: Jelašiću, kriv si!“.

Srpska nova godina

Srpska pravoslavna crkva, koja se drži Julijanskog kalendara, i njeni vernici u ponoć između 13. i 14.januara dočekali su Novu godinu liturgijama, okupljanjem ispred crkava i slavljem na gradskim trgovima širom Srbije.

U Beogradu je Nova godina dočekana oglašavanjem zvona sa Hrama Svetog Save i okupljanjem vernika na Svetosavskom platou, ali nije bilo organizovanog dočeka na ulicama i trgovima glavnog grada, piše u Politici.

Od utorka vakcinacija đaka

Vakcinacija đaka protiv novog gripa počeće sledeće nedelje, najverovatnije u utorak. Planom vakcinacije predviđeno je da domovi zdravlja preko škola pozivaju roditelje, koji će morati da budu prisutni tokom vakcinacije dece, objavljuje Blic.

U ovom trenutku vrše se tehničke pripreme, dok će tokom današnjeg dana biti poslati dopisi školama i domovima zdravlja sa instrukcijama oko vakcinacije učenika.

Hiljade nastradalih u zemljotresu?

Siromašnu karipsku državu pogodio najteži potres u istoriji, stravična razaranja a strahuje se da će biti na hiljade mrtvih. Žrtve se tek broje. Petoro srpskih članova mirovne misije UN nepovređeni, javljaju Novosti.

Spasilačke ekipe pokušavale su u sredu od ranog jutra da se probiju kroz ostatke porušenih zgrada, nakon što je katastrofalni zemljotres - sedam stepeni na Rihterovoj skali - pogodio siromašnu karipsku državu Haiti dan ranije, u 16.53 po lokalnom vremenu. Strahuje se da je poginulo na hiljade ljudi, ali se ni približan broj neće znati sve do četvrtka, pošto je na haićanskom delu ostrva Hispaniola nestalo struje, vlada haos, a sve komunikacije su uništene ili teško oštećene.

Novi patrijarh na dan Svetog Save

Episkop šabački Lavrentije, govori za Novosti o izboru novog poglavara SPC: “Naša crkva ima veliki broj arhijereja koji su dorasli tronu. Savindan će biti veličanstveno proslavljen - očekuje se uvođenje na tron novog prvojereja.”

U javnosti se proteklih dana mnogo spekuliše o navodnim lobijima u SPC, o postojanju raznih grupa koje „guraju svoje kandidate“, zatim o beskompromisnoj predizbornoj kampanji koja se vodi u tišini manastirskih zdanja... Episkop šabački Lavrentije objašnjava da je svim arhijerejima preporučeno da se uzdržavaju od komentarisanja raznih pitanja koje se otvaraju u javnosti, a koja su vezana za izbor novog patrijarha, ali, za Novosti, kaže:
“Odgovorno tvrdim da je Sveti arhijerejski sabor ozbiljno i odgovorno telo i da nikakvih lobija nema”, kaže episkop Lavrentije u tekstu pod naslovom “Patrijarha ne biraju lobiji”.

Problemi sa grejanjem

Zbog velikih dugova za mazut i gas blokirani su računi više od 15 toplana. To je za Politiku juče potvrdio Milovan Lečić, predsednik Poslovnog udruženja „Toplane Srbije”, napominjući da se u drugoj polovini januara mogu očekivati problemi u isporuci toplotne energije zbog nelikvidnosti toplana i njihove nemogućnosti da u predviđenom roku plaćaju tekuće obaveze dobavljačima.

Lečić najavljuje i da bi daljinsko grejanje moglo da poskupi oko šest odsto, ali kada će i da li će do korekcije doći toplane se pojedinačno dogovaraju sa svojim lokalnim samoupravama.

Kao razlog za poskupljenje grejanja, Lečić navodi povećanje cene goriva, ali i dugove toplana, koji trenutno samo za mazut iznose oko milijardu dinara.

Holivudski prijatelji u Srbiji

Džoni Dep dočekao je Srpsku novu godinu na Mećavniku! Slavni glumac juče je prisustvovao festivalu „Kustendorf", koji osnovao dvostruki kanski pobednik Emir Kusturica. Srpski reditelj je, uz neobičan performans, otkrio bistu sa likom holivudskog prijatelja.

Naime, uz spektakularan vatromet Kusta i Džoni su bez ijedne reči sa biste skidali zastave mnogih zemalja - Srbije, SAD, Španije... Događaj, kome je prisustvovao veliki broj gostiju, pratila je muzika trubača iz orkestra dragačevskog šampiona Dejana Petrovića. Trubači su izveli neverovatan splet pesama Stinga, Tine Tarner i srpskih kola, objavljuje Pres pod naslovom „Džoni Dep: Voleo bih da živim u Srbiji!“
Više letenja iz Beograda

Na Aerodromu "Nikola Tesla" značajno je uvećan obim saobraćaja ka Evropi nakon ukidanja viza za države potpisnice Šengenskog sporazuma, a obim saobraćaja će po svemu sudeći nastaviti da raste. Kako Blic nezvanično saznaje, pregovori Aerodroma "Nikola Tesla" sa mađarskim niskotarifnim avio-prevoznikom "Viz erom" su u završnoj fazi, a ova kompanija bi u početnom periodu iz Beograda letela ka dve evropske destinacije - London i Dortmund. Inače, Aerodrom "Nikola Tesla" saopštio je da je od 19. decembra broj putnika ka evropskim metropolama povećan za više od 20 odsto u odnosu na isti period prošle zime. Od velikih gradova najveći porast broja putnika je ka Milanu (45 odsto), Minhenu (44 odsto), Pragu (40 odsto), Rimu (32 odsto) i Beču (30 odsto), dok je na nedavno uvedenoj liniji ka Budimpešti popunjenost aviona blizu 80 odsto.

O koristi (benefitu) od NATO

Zalaganje grupe intelektualaca i opozicionih stranaka za raspisivanje referenduma o ulasku u NATO sasvim je na mestu jer o tako važnim pitanjima zaista je potrebno najpre ozbiljno razgovarati, kako u stručnim krugovima, tako i u javnosti, pa onda „pitati narod“ šta misli. Ali, problem je u tome što o statusu vojne neutralnosti, koji je trenutno na snazi u Srbiji, nije bilo javne rasprave, a sadašnja opozicija, koja je tada bila na vlasti, nije ni pominjala referendum, piše u uvodniku Politike koji potpisuje zamenik glavnog urednika.

Svaka ozbiljna rasprava o ulasku Srbije u NATO imaće i ekonomsku stranu tog partnerstva, po logici, sa prihodnom i rashodnom stranom, odnosno podatke koliko će nova članica imati koristi (benefita) od pridruživanja toj vojnoj alijansi, ali i koliko će je to „zadovoljstvo” koštati, objavljuje u istom listu urednik ekonomske rubrike.

Pretpostavka je da će vlasti u Srbiji, u okviru rasprave na tu temu, izaći u javnost sa dobicima i troškovima i da će to biti jedan od argumenata u odlučivanju.

Bezbednost u Srbiji

Saša Vukadinović, direktor BIA, govori za Novosti o stanju bezbednosti u Srbiji: “Prioritet rada biće očuvanje bezbednosti zemlje i završetak saradnje sa Haškim tribunalom. Prisilno naseljavanje Albancaca na severu Kosova.”

Stanje bezbednosti u Srbiji je stabilno. Čin nelegalnog samoproglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije i dalje je najozbiljniji destabilizujući faktor, a prioritet rada BIA u ovoj godini biće očuvanje bezbednosti zemlje, kao i završetak saradnje sa Tribunalom u Hagu, odnosno hapšenje Mladića i Hadžića. Ovo je u sredu, pored ostalog, rekao direktor BIA Saša Vukadinović predstavljajući na Odboru Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost izveštaje o radu Agencije za period mart-oktobar 2009. i o stanju bezbednosti u državi.

“U Srbiji deluje 55 stranih službi bezbednosti iz 40 zemalja, sa kojima BIA sarađuje”, rekao je Vukadinović. “Postoje ljudi koji rade i mimo toga, oni su njihovi saradnici i predmet su aktivnosti Agencije.”

Poreklo osude zločina u Srebrenici

Srpski parlament za pet godina, uprkos brojnim inicijativama, nije uspeo da dođe do jedinstvenog dokumenta o osudi zločina u Srebrenici, objavljuje Politika. U presudi Međunarodnog suda pravde u Hagu ne pominje se eksplicitno da Srbija treba da donese nekakvu rezoluciju o Srebrenici, kaže za Politiku Miloš Jovanović iz Instituta za međunarodnu politiku. Sličan stav čuli smo i od jednog eksperta za međunarodno pravo, koji nije želeo da ga imenujemo: „To ne postoji kao pravna obaveza, to može da se uradi kao izraz političke volje. Inače, nametanje takve obaveze i nije u kompetenciji suda”. Vojin Dimitrijević, direktor Beogradskog centra za ljudska prava, rekao je za TV B92 da „ponovno pokretanje priče o rezoluciji o Srebrenici treba gledati iz ugla da je Srbija pred Međunarodnim sudom pravde pokrenula proces vezan za nelegalno proglašenje nezavisnosti Kosova. Dimitrijević je kazao: „Ne možete se vi obraćati jednom sudu, očekivati od njega nešto što je za vas važno, a praviti se nevešt u pogledu ranijih presuda”, prenosi Politika.

Neizvesno usvajanje dve deklaracije o Srebrenici i zločinima nad Srbima u Narodnoj skupštini Srbije. Podrška ZES, G 17, manjina i LDP. SPS i SNS čekaju. Opozicija protiv, objavljuju Novosti pod naslovom “Više vredi jedan tekst”.

Voda rizičnog kvaliteta

Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Srbiji zapravo nema. Vodu rizičnog kvaliteta, potvrđuju stručnjaci, piju stanovnici 33 grada. Prema istraživanju Politike, ovakav primer nije usamljen jer se pokazalo da nekoliko gradova u Srbiji konstantno kuburi sa pijaćom vodom koja ne zadovoljava uslove Pravilnika o higijenskog ispravnosti.Podzemne i površinske vode zagađene su kako fekalijama iz privatnih septičkih jama u blizini izvorišta u zonama sanitarne zaštite, tako i industrijskim i komunalnim otpadom koji najčešće završava u rekama, jer postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Srbiji zapravo nema. Vodu rizičnog kvaliteta, potvrđuju stručnjaci, piju stanovnici 33 grada Srbije.

Ponoš u akciji

Bivši načelnik Generalštaba Zdravko Ponoš, kome je profesionalna vojna služba prestala 31. decembra 2009. godine ukazom predsednika Borisa Tadića, sve je bliži funkciji pomoćnika ministra spoljnih poslova, i to najverovatnije u domenu bilateralne saradnje. Predlog Ministarstva spoljnih poslova o tom kadrovskom rešenju juče je razmatrala i usvojila kadrovska komisija Vlade Srbije, na čelu sa ministrom Oliverom Dulićem. Kako Politika saznaje u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja, verovatnoća da će se ovo pitanje već danas naći na dnevnom redu sednice Vlade Srbije je veoma velika, a vlada uglavnom usvaja sve preporuke kadrovske komisije.

Vraćena vila Stanku Subotiću

Stanko Cane Subotić ponovo će moći da raspolaže vilom „Montenegro” na Svetom Stefanu, odlučilo je Ministarstvo finansija Crne Gore, objavljuje Politika. Juče je saopšteno da je ministarstvo „uvažilo žalbu punomoćnika biznismena Stanka Subotića, advokata Radoslava Tadića i poništilo rešenje budvanske Uprave za nekretnine kojim je Subotiću bilo zabranjeno raspolaganje vilom ’Montenegro’ i naložilo da se postupak ponovi”.

Specijalni sud u Beogradu je u oktobru 2009. doneo odluku da se Subotiću privremeno zabrani raspolaganje imovinom u Crnoj Gori, odnosno vilom „Montenegro”. Odluka je dostavljena u podgorički Viši sud, a potom prosleđena budvanskom katastru, koji je postupajući po rešenju Višeg suda izdao privremenu meru zabrane raspolaganja vilom „Montenegro”.

Prevrnuo se autobus

Nekoliko ljudi je povređeno prilikom prevrtanja autobusa somborskog Severtransa, do koga je došlo na autoputu Beograd-Subotica kod Kovilja, jutros oko 8.30, javila je Radio televizija Vojvodine (RTV), piše u Blicu. Kako je javio reporter RTV-a sa lica mesta, u autobusu je bilo 15 putnika. Povređeni su sa dvoja kola hitne pomoći prebačeni u Urgentni centar u Novom Sadu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...