KO ĆE PODNETI TERET KRIZE U SRBIJI

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Novi predlog predstavnika Srbije MMF-u: veći porez plaćali bi samo oni koji imaju izuzetno dobra primanja. Ministarstvo finansija sedmu godinu za redom nije objavilo završni račun države, tako da se ne zna kako je potrošen novac iz poreza. Sporovi koje su povele hiljade radnika nezadovoljnih privatizacijom svojih firmi, biće nastavljeni, uprkos inicijativi Ministarstva ekonomije.



Revija dizajnera Fatime Lopes na Portugal Fashion Weekend

Novi predlog za oporezivanje plata

Predstavnici Srbije izlaze pred Međunarodni monetarni fond sa novim predlozima ekonomske politike. Ključni predlog - povećanje poreza na zarade onih koji imaju izuzetno visoka primanja, javljaju Novosti. To bi, prema novom računu, istinski prenelo teret krize na bogatije.

Izmenama zakona bi se neoporezivi deo plate podigao sa sadašnjih 5.000 na minimum 12.500 (možda i 15.000 dinara). Deo plate iznad tog iznosa oporezivao bi se sa 20 odsto, umesto dosadašnjih 12 odsto. Ovo bi dalo odličan efekat jer bi veći porez plaćali samo oni koji imaju izuzetno dobra primanja. U isto vreme vlada namerava da ukine postojeći godišnji porez na dohodak građana, a koji se u Srbiji pokazao kao neefikasan.

Od poslodavaca bi zavisilo da li će se teret ovog poreza preliti na njihov trošak ili na teret zaposlenih. Novi način oporezivanja zarada primenjivao bi se i na sve ostale isplate, poput autorskog rada, honorara i slično.



Tradicionalne trka na magarcima u selu Sakule (foto: Fonet)

Ne zna se kako je trošen državni novac

Ministarstvo finansija sedmu godinu za redom nije objavilo završni račun države, tako da se ne zna kako je potrošen novac iz poreza, akciza, taksi i doprinosa, prenosi Politika.

Ministar finansija Diana Dragutinović je izjavila da će „dati sve od sebe” da završni račun za prošlu godinu bude objavljen. Rok za podnošenje završnih računa za sva preduzeća u Srbiji prošao je 28. februara, ali taj rok, izgleda, ne važi za državu.

Na koji način je prošle godine trošen novac poreskih obveznika najranije će se znati u septembru. Toliko će državnoj revizorskoj instituciji trebati da pregleda sve prihode i rashode budžeta Srbije, i to ako odmah počne da radi.

Gde u kupovinu?

Upoređivanje cena u najvećim trgovinskim lancima u zemlji objavljuje Alo. Poslednje istraživanje ovog tipa imali smo početkom decembra prošle godine, otkad je zabeležena inflacija od 4,3 odsto, dok je vrednost dinara pala za 5,7 odsto, piše u ovom listu.


(ilustracija-veća slika: Alo)

Artikli u tabelama predstavljaju neophodne namirnice za prosečno domaćinstvo u Srbiji.

Neverovatno ali istinito

Politika piše o "neverici zbog zahteva Ministarstva ekonomije da se prekinu sva suđenja iz domena radnih odnosa".

Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja zaista je 16. marta, s potpisom državnog sekretara Nebojše Ćirića, uputilo Ministarstvu pravde dopis u kome se traži prekid svih suđenja i zamrzavanje izvršenja pravosnažnih sudskih odluka iz domena radnih odnosa, a onda je Vrhovni sud taj dopis prosledio sudovima.

Čitalac će lako prepoznati da je reč o hiljadama sudskih postupaka koji su u toku ili su presuđeni, zbog toga što su zaposleni ostali prikraćeni za neisplaćene zarade, otpušteni s posla protivno slovu zakona, bili žrtve mobinga ili na neki četvrti način došli u situaciju da traže sudsku zaštitu zbog povređenih prava iz radnog odnosa.

Pomenuti dopis je stigao u Ministarstvo pravde, potvrdio je za Politiku Slobodan Homen, državni sekretar ovog ministarstva. „Uzeli smo originalni dopis, stavili ga u koverat i prosledili bez komentara Vrhovnom sudu”, rekao je Homen. Portparol Vrhovnog suda, Vesna Dabić, juče, nažalost, ovim povodom nije mogla da saopšti nikakav komentar za Politiku. Društvo sudija Srbije u saopštenju ovim povodom tvrdi da je dopis prosleđen svim sudovima, što ocenjuju kao pokušaj otežavanja i onemogućavanja građanima da obezbede sudsku zaštitu svojih osnovnih prava iz radnog odnosa, objavljuje Politika.

Vrhovni sud Srbije i okružni sudovi neće postupiti po preporuci Ministarstva ekonomije da se prekinu sva suđenja i zamrznu izvršenja pravosnažnih sudskih odluka koje se tiču radnih odnosa, saznaje Blic u pravosuđu.
Sporovi koje su povele hiljade radnika nezadovoljnih privatizacijom svojih firmi, biće, dakle, nastavljeni, a o naplati će sudovi odlučivati u redovnoj proceduri uprkos inicijativi Ministarstva ekonomije.

Statut Vojvodine "blokiran"?

Zbog nesposobnosti da se dođe do dogovora između onih u vladajućoj koaliciji koji zagovaraju usvajanje Predloga statuta Vojvodine u formi u kojoj ga je usvojila pokrajinska Skupština i onih koji se tome protive jer smatraju da bi Pokrajini bile date prevelike nadležnosti, usvajanje najvišeg pravnog akta APV najverovatnije će biti blokirano na neodređeno vreme, reklo je Danasu više izvora iz stranaka na vlast.

Izvori Danasa iz Novog Sada i Beograda tvrde da je do blokade došlo na liniji centrale DS-a u prestonici i njihovih pokrajinskih odbora u Vojvodini.

Crni dani za štampu

Srpska štampa na ivici ambisa. Padaju tiraži, sve je manje oglašivača, a sve teža naplata dugova. Vlada bez strategije za medije. Više hiljada ljudi bez posla do kraja godine, piše u Novostima.

Ni srpska štampa nije pošteđena od cunamija svetske ekonomske krize. Ukoliko se ostvare crne prognoze, do kraja godine mogao bi da se ugasi veliki broj novina. Prihod od plaćenih oglasa od početka godine smanjen je u srpskim pisanim medijima za oko 30 odsto, a trend pada prodatog tiraža dnevne i periodične štampe - nastavlja se. U avgustu prošle godine sve novine imale su tiraž od oko 900.000, a sada je on 600.000.

Prvi put u poslednjih 86 godina, urednici američkih novina otkazali su tradicionalnu konvenciju na kojoj raspravljaju o problemima u branši. Problemi koje imaju u sopstvenim novinama preveliki su da bi se bavili bilo čime drugim. Prognoze su crne, pa se čak čuju i reči poput „kraj štampanih medija“ i „smrt novinarstva“, javljaju Novosti.

Pogled na svetsku krizu iz Rusije

Američki novac će izgubiti poziciju jedine svetske valute, ali će imati svoj dosta veliki makroregion, dok će se paralelno povećavati zona evra, objavljuje Politika.

Andrej Kobjkakov, ruski nezavisni ekonomista, profesor na Univerzitetu Lomonosov, jedan je od retkih eksperata koji već godinama upozorava na opasnost od kraha čitavog ekonomskog sistema. Zajedno sa svojim kolegom Mihailom Hazinom, on je još 2003. napisao knjigu „Zalazak imperije dolara i kraj Pax Americana”. Kad se knjiga čita danas, prosto je neverovatno koliko su tačno, pre pet godina, ovi autori predvideli današnja događanja.

„Već tada su odgovorni ekonomisti sve videli”, kaže za Politiku Kobjkakov. „Na primer, Alan Grinspen je 1996. godine, kada je indeks ’Dau Džons’ prvi put prekoračio 6.000 jedinica, delovanje američkih investitora opisao kao’iracionalno preterivanje’.Grubo govoreći, to je značilo – sasvim ste poludeli!

Danas svi traže problem u ekonomskoj ravni u oblasti zakona, ali to je pre svega moralni problem. I to je problem od vrha do dna. Koga mi da krivimo što je počela hipotekarna kriza u SAD? Onog nezaposlenog crnca koji je uzimao kredit da kupi kuću? Da, on je neodgovoran jer je znao da nema prihode i da ne može da ga vrati. Ali njega je ubeđivao konkretni kreditni agent koji mu je govorio, kupi, za godinu dana će tvoja kuća vredeti 1,5 puta više, ti ćeš je ponovo založiti, uzeti novi kredit, vratiti nama naše, a onda ćeš je prodati, vratiti dug i kupiti sebi manji stan, što je čista dobit", objašnjava Kobjakov.

Značaj posete iz Hrvatske

Predsednik Vlade Hrvatske Ivo Sanader ocenio je da je značaj njegove posete Beogradu u činjenici da je obnovljen dijalog dve zemlje i osnažena svest da su hrvatsko-srpski odnosi temelj stabilnosti u regionu, ali je ostao pri stavu da sporna pitanja, poput međusobnih tužbi pred sudom u Hagu, zahtevaju vreme i da ih treba rešavati postepeno, prenosi Politika.

Sanader je kazao da je u Beogradu razgovarao i o pitanju međusobnih tužbi dve zemlje pred sudom u Hagu, ali je ostao pri stavu da je to „teško pitanje na koje ne treba paušalno davati odgovor”. On je naglasio da nije dobro to što se uoči njegovog dolaska u Beograd stvorila atmosfera da će se rešiti i to, pored ostalih teških otvorenih pitanja.

Obnavljanje avionske linije između Beograda i Zagreba biće uskoro, najavio je hrvatski premijer.

Optužba bez dokaza

Hrvatska će teško dokazati genocid u slučaju sudske tužbe protiv Srbije, ali u Hrvatskoj niko nema snage da povuče tužbu, izjavio je Žarko Puhovski, bivši predsednik i član Hrvatskog helsinškog odbora (HHO), objavljuje Politika.

U emisiji Hrvatske televizije „Nedeljom u dva” Puhovski je rekao da se na teritoriji Hrvatske desilo više ratnih zločina, ali da se ne može govoriti o genocidu.

izvesno je da će konačna odluka o izboru šefa države sa petogodišnjim mandatom i čelnika lokalne vlasti u glavnom gradu Skoplju i 84 opštine biti overena za dve sedmice u drugom krugu glasanja.

Odluka o predsedniku – za dve nedelje

Makedonija je juče, po nalogu Brisela, polagala, zapravo,”ključni i presudan test”. Skoplje je moralo da organizuje mirne, fer i demokratske izbore, posle prošlogodišnjih junskih krvavih parlamentarnih izbora, kada je jedan građanin ubijen, a deset ranjeno, javljaju Novosti. Prvi deo obaveza na izuzetno značajnim predsedničkim i lokalnim izborima u Makedoniji u nedelju je relativno dobro obavljen.

Od sedam takmaca koji pretenduju za funkciju šefa države, na četvrtim predsedničkim izborima u Makedoniji od osamostaljenja, najveće šanse za ulazak u drugi krug daju se kandidatu velike vladajuće koalicije predvođene VMRODPMNE, profesoru skopskog Pravnog fakulteta Đorđi Ivanovu, ali i njegovom univerzitetskom kolegi i nekadašnjem bliskom prijatelju iz bloka opozicionih socijaldemokrata (SDSM-NSDP) - Ljubomiru Frčkovskom.

Londonsko podzemlje

Albanci, profesionalne ubice, „nude svoje usluge u britanskoj prestonici, tvrdeći da su u stanju da ’smaknu’ mete za svega 5.000 funti”, nožem ili vatrenim oružjem.

Bivši pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) postali su istaknute figure u londonskom podzemlju, a iskustvo u upotrebi noževa i vatrenog oružja stavlja ih u red najsposobnijih profesionalnih ubica u britanskoj prestonici, piše „London dejli njuz” a prenosi Tanjug, piše u Politici.

Za i protiv UNMIK-a

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija danas bi trebalo da razmotri Izveštaj generalnog sekretara UN o Kosovu za period od 1. novembra 2008. do 9. marta 2009. Srbiju će predstavljati predsednik Republike Boris Tadić, Prištinu ministar spoljnih poslova Kosova Skender Hiseni, a Unmik šef Misije Lamberto Zanijer, javlja Danas.

Prema rečima ministra za KiM u Vladi Srbije Gorana Bogdanovića, zvanični Beograd očekuje da se na današnjoj sednici SB UN o Kosovu „definiše način i ohrabri sprovođenje plana od šest tačaka važnih za život Srba na KiM“.

Prema pisanju prištinske štampe na albanskom jeziku, kosovske institucije pozitivno su ocenile Ban Ki-Munov izveštaj, ali će od SB UN, ipak, tražiti da mandat Unmika bude završen. Dnevnik Zeri prenosi stav Vlade Kosova da „na nezavisnom Kosovu više nemaju smisla ni Rezolucija 1244, ni misija UN“, jer je „realnost na terenu potpuno drugačija - Euleks je tu s pozivom kosovskih institucija“.

Umesto argumenta – svršeni čin

"Pošto je teško naći pravnu argumenatciju da je Kosovo imalo pravo da se otcepi, stvara se politika svršenog čina" utisak je Predraga Simića, doskorašnjeg ambasadora u Francuskoj, nekada člana pregovaračkog tima za KiM, objavljuju Novosti.

"Priština i oni koji stoje iza nje pokušaće da celu priču u Sudu pravde učine irelevantnom, sa povećanjem broja priznanja nezavisnosti i menjanjem stanja na terenu. Da bi sudije u Hagu, onda, samo mogle da konstatuju to stanje - odgovara Simić na pitanje može li najavljeno minimiziranje Unmika, na kraju dovesti do toga da ova misija ostane samo na papiru."

Ko je kriv za vize?

Državni organi Srbije uglavnom su prekoračili rokove zadate Vladinim Akcionim planom za viznu liberalizaciju sa EU, ali 90 odsto posla ili je završeno ili će uskoro biti završeno, čime će se stvoriti uslovi da beli šengen za građane Srbije do kraja ove godine postane realnost, objavljuje Danas. List koristi priliku da optuži Minstarstvo spoljnih poslova kao "najsporije ka belom šengenu", zato što je trebalo da do aprila omogući "izdavanje putnih isprava Republike Srbije u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Srbije u inostranstvu“.

Kako Danas saznaje u Vladi Srbije, ovo je urađeno u svega četiri od ukupno 66 diplomatsko-konzularnih predstavništava. Ukoliko MSP nastavi da radi ovim tempom, biće mu izuzetno teško da ispoštuje rok zadat Akcionim planom, rekli su Danasovi izvori.

Ko izdaje vize?

Odbijanje lidera Nacionalnog stroja Gorana Davidovića da se odazove pozivu na odsluženje jednogodišnje zatvorske kazne, jer - kako tvrdi - trenutno živi u Italiji, u egzilu, pokreće pitanje na koji način je vođa fašističke organizacije, čiju je zabranu delovanja pred Ustavnim sudom iniciralo Ministarstvo pravde i Republičko javno tužilaštvo, stekao šengensku vizu za duži boravak u toj zemlji, pita se Danas.

Vojin Dimitrijević, direktor Beogradskog centra za ljudska prava, kaže za Danas da postoji mogućnost da Davidoviću vizu nisu dali italijanski organi, većkonzulat neke druge šengenske države, ali da se iz njegove izjave da se neće skoro vratiti, može zaključiti da ima trajnu dozvolu boravka (tzv. soggiorno).

„Trajna dozvola boravka, koliko znam, zakonski se dobija na osnovu zaposlenja (ako je dotičnoga neko pozvao i garantovao mu radno mesto), studija (redovno upisan na neki italijanski fakultet) i zbog porodičnih razloga (ako mu roditelji ili supruga imaju stalni boravak u Italiji) - a u praksi i ako osoba ima jake političke veze s vlastima - objašnjava Dimitrijević, mada Danas ne razjašnjava na koje se vlasti ovde sumnja – domaće ili zemlje koja izdaje vizu.

Naprednjaci protiv vlasti

"Ne valja nam vlast, ne valja Demokratska stranka i njeni sateliti, Boris Tadić i njegovi poslušnici. Moramo da ih menjamo izborima", poručio je u nedelju Tomislav Nikolić, lider Srpske napredne stranke, članovima i simpatizerima svoje partije, okupljenim u Sava centru, objavljuju Novosti.

Zamenik predsednika SNS Aleksandar Vučić vanredne izbore očekuje u septembru ili oktobru, pa je skup u nedelju pod parolom "Budućnost počinje danas" označio početkom kampanje za njihovo raspisivanje.

Zaustaviti pustošenje države

Vojislav Koštunica predsednik DSS, pozvao je u nedelju sve koji su nezadovoljni vlastima u Srbiji da se ujedine kako bi se zaustavilo "dalje pustošenje države", objavljuju Novosti. Na izbornoj sednici beogradskog odbora DSS u kongresnoj sali Sava centra, Koštunica je rekao da će sadašnja vlast iza sebe ostaviti samo "nepopravljivu štetu i pregršt lažnih obećanja kojima su obmanuli građane":

"Na vreme smo upozoravali da je DS stranka male politike i velike propagande, i to sada svi vide."

Ministarska zvanja i znanja

Od 25 ministara u Vladi, njih 11 su “majstori svog zanata”! To jest, pokrivaju i vode resor za koji su se i školovali. Ostalih 15 ministara završili su fakultete, magistrirali ili doktorirali, ali u Nemanjinoj 11 ne rade “u struci”, objavljuju Novosti.

Ministri iz svoje profesije su - Milutin Mrkonjić, Mlađan Dinkić, Diana Dragutinović, Snežana Malović, Saša Dragin, Petar Škundrić, Milan Marković, Slobodan Milosavljević, Tomica Milosavljević, Nebojša Bradić i Svetozar Čiplić. Ministar za infrastrukturu Mrkonjić ima napismeno da može da gradi Koridor 10. Diplomirao je na Građevinskom fakultetu i to na katedri za puteve, železnice i aerodrome.

Novi detalji o trgovini ljudskim organima zarobljenih Srba

UNMIK zvanično dostavio tužiocu za ratne zločine Srbije Vladimiru Vukčeviću kompletan izveštaj o “žutoj kući” i dodatnu dokumentaciju u vezi sa istraživanjem navoda o trgovini ljudskim organima na severu Albanije tokom 1999. godine, javljaju Novosti.

Dokumentacija se sastoji od deset priloga, a jedan od njih je kompletan izveštaj o “žutoj kući” u koji je Tužilaštvo ranije imalo uvid.

Potraga za grobom generala Draže Mihailovića

Srpska narodna odbrana (SNO) u Americi isplatiće 100.000 američkih dolara onome ko otkrije mesto na kome je pokopano telo generala Dragoljuba Draže Mihailovića, streljanog posle Drugog svetskog rata, javlja Politika.

Društvo za istinu o Narodnooslobodilačkoj borbi i Jugoslaviji saopštilo je da je inicijativa Srpske liberalane stranke za rehabilitaciju Dragoljuba Draže Mihajlovića - neprihvatljiva.

Medijska zvezda iz vremena bombardovanja

Bio je 78 dana u svakom beogradskom domu. Isto toliko dugih noći žitelje prestonice obaveštavao je o vazdušnim opasnostima, pogođenim ciljevima, žrtvama... Načelnik Centra za obaveštavanje i javljanje Avram Izrael postao je tokom tri meseca bombardovanja 1999. godine - medijska zvezda, piše u Novostima.

"Glavni grad ne bi smeo više nikada da se nađe u situaciji da potpuno nespreman uđe u ratni sukob sa silom kao što je NATO. Iako se tada naslućivalo da će rata biti, niko ništa nije preduzeo da se narod pripremi i zaštiti. Zato je naš posao tada bio ravan - nemogućoj misiji", kaže Izrael.

Članovi Centra za obaveštavanje i uzbunjivanje danas su - zaboravljeni. Malobrojni su oni koji se sećaju ljudi koji su 78 dana, u najtežim okolnostima, brinuli o glavnom gradu.

"Kroz sve ove godine nijedna gradska vlast nije se setila da ove ljude pozove i da im tako oda priznanje za ono što su učinili za prestonicu", napominje Izrael. "Ipak, od toliko ordenja, medalja, priznanja i zahvalnica mi smo dobili najveće priznanje - sećanje Beograđana."

Šta podstiče na nasilje?

"Protiv predstavnika nevladinih organizacija „Naši“ i „Srpski narodni pokret 1389“, koji su neovlašćeno koristili moje fotografije i bez odobrenja autora ih delili ispred Skupštine Srbije, biće preduzete zakonske mere. Većina objavljenih fotografija je umetničkog karaktera, snimljene su zbog izložbi ili na značajnim manifestacijama, kao što je „Oktobarski salon“ na kome sam izveo performans. Kao i mnogo puta do sada, radikali manipulišu osećanjima vernika.

Recimo, fotomontažu gde je moj lik stavljen u kostim kaluđerice, kažu da je govor mržnje. Međutim, da su pročitali definiciju govora mržnje, shvatili bi da direktno podstiče na nasilje. Ne znam kako ta fotografija podstiče na nasilje? S druge strane, ono što radikali govore u parlamentu utiče na pojedince da nas sačekaju iza ćoška i pretuku", kaže u razgovoru za Danas Boban Stojanović, predsednik Centra za promociju kulture nenasilja i ravnopravnosti Kvirija.

"Mama, ko je Boris Tadić?"

Učenici od trećeg do šestog razreda dobili za domaći zadatak da nacrtaju ili napišu pismo predsedniku Srbije, roditelji ogorčeni, direktor škole tvrdi da akcija nije njihova i da nema mesta panici, javlja Pres.

Roditelji učenika koji su dobili ovaj zadatak bili su frapirani kada su ih deca upitala: mama, ko je taj Boris Tadić? Nekoliko vrlo nezadovoljnih roditelja ove dece već ja zvalo školu kako bi protestovalo zbog „političke manipulacije najmlađima". S druge strane, direktorka škole Milena Bićanin odbacuje ove optužbe roditelja i objašnjava da je njihova škola „Drinka Pavlović" samo prihvatila učešće u akciji „Večernjih novosti", u kojoj deca šalju pisma i crteže poznatima u Srbiji, ali isključivo na dobrovoljnoj bazi.

Ko je napao predsednika LDP?

Troje napadača presrelo je u nedelju uveče i nasrnulo na predsednika LDP Čedomira Jovanovića i članove njegove porodice, saopštila je ta partija. Jovanović, njegova supruga i njihovo troje dece u tom trenutku bili su u vozilu. Jovanović je, kako je navedeno u saopštenju LDP-a, uspeo da izbegne napad i da se udalji, javljaju Novosti.

LDP je ocenio da je današnji napad na Jovanovića direktna posledica političkih prilika u zemlji i kampanje koja se vodi protiv predsednika LDP-a.

Istu vest prenose na naslovnim stranama i Blic, Danas i Pres.

Policija i organizovani kriminal

Prioritet u radu beogradske policije je obračun sa organizovanim kriminalnim grupama, prvenstveno narkodilerima, razbojničkim grupama i takozvanom građevinskom mafijom, koje čine tri oblasti organizovanog kriminala u Beogradu. Samo u toku prošle godine beogradska policija presekla je 13 krijumčarskih kanala droge i otkrila 11 organizovanih kriminalnih grupa čiji članovi sa teritorija Crne Gore i Kosova i Metohije distribuiraju narkotike na beogradsko područje. Uhapšeno je 27 osoba koje su organizovano vršile razbojništva, teške krađe i krađe vozila.


(ilustracija: Politika)

Ovo za Politiku kaže Darko Senić, načelnik beogradske Uprave kriminalističke policije. Senić ocenjuje da je broj organizovanih kriminalnih grupa nemoguće tačno utvrditi, jer se one transformišu i regenerišu posle svakog policijskog hapšenja njihovih vođa i članova.

Policija, kako navodi naš sagovornik, ima određena saznanja o tome da odbegli pripadnici takozvanog zemunskog klana imaju svoja uporišta u određenim kriminalnim grupama u Beogradu, ali da se te indicije još proveravaju.

Maloletni demonstranti, anoniman organizator

Policija je tokom protesta u subotu u centru Beograda zbog pogibije Đorđa Zarića, koga je tokom intervencije ubio policajac, privela 17 osoba, od kojih su njih 10 maloletnici, javljaju Novosti.

U saopštenju policije se navodi da je došlo do neprijavljenog okupljanja na Trgu Republike i da su učesnici skupa nosili transparente pogrdne sadržine protiv policije, narušavajući javni red i mir, piše u saopštenju. MUP je naveo da su tom prilikom oštetili policijsku kućicu ispred Vlade Srbije i kamenicama gađali pripadnike policije, zatim razbili četiri prozora na stanu u privatnom vlasništvu u Karađorđevoj ulici, oštetili jedno putničko vozilo hrvatske registarske oznake, kiosk “Štampe” kod Brankovog mosta, stakla na “Mekdonaldsu” na Zelenom vencu, kao i staklo na izlogu kod bioskopa “Kozara”.

Ubistvo devojčice

Nezapamćen zločin u malom pomoravskom selu Srezovac, dvadesetak kilometara od Aleksinca, javljaju Novosti. Najverovatnije zbog neuzvraćene ljubavi, Ivica Panić Ica (30), iz susednog sela Gornji Ljubeš, u subotu oko 19 časova, na kauču u sobi njene porodične kuće, sa tri metka iz automatske puške, ubio je maloletnu Suzanu Savić (16), učenicu prvog razreda srednje medicinske škole u Kruševcu. Panić je uhapšen i zadržan u policijskom pritvoru, piše u Novostima.

Ana izgubila u finalu




Srpska teniserka Ana Ivanović nije uspela da odbrani trofej na turniru u Indijen Velsu pošto je u finalu izgubila od Ruskinje Vere Zvonareve sa 2:0 u setovima - 7:6 (7:5), 6:2, javljaju Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...