KO ĆE PLATITI ZA "LOŠ POTEZ"

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Najčešća tema – "afera satelit". Australijska policija uhvatila Dragana Vasiljkovića posle 43 dana bekstva. Desetogodišnji dečak iz Holandije jedini je preživeo pad aviona kompanije „Afrikija ervejz“, koji se juče sa 104 putnika srušio na aerodrom u Tripoliju.

Ko troši a ko plaća?

Presuda povodom afere „satelit” posledica je jednog iz niza loših poteza državnih funkcionera, gde se šteta namiruje iz budžeta, objavljuje Politika. Vest da će Srbija, pored 36 miliona evra određenih još 2008. godine, odlukom arbitražnog suda u Parizu, morati da doplati i 1,38 miliona dinara na ime troškova izgubljenog spora pred redovnim sudom u Londonu gde je osporavala nadležnost francuske arbitraže – kap je u već prepunoj čaši po državu štetnih ugovora, gde ceh po pravilu plaćaju građani. Srbija je, podseća list, odustala od iznajmljivanja špijunskog satelita, po ugovoru koji je 4. juna 2005. u Parizu, bez znanja Saveta ministara SCG, potpisao tadašnji ministar odbrane Prvoslav Davinić. Prema tom ugovoru, naša zemlja je trebalo da tokom šest narednih godina koristi usluge izraelske kompanije i osmatra teritoriju Kosova i Metohije, za ukupno 44,9 miliona evra. Tako je Srbija, nečijim pogrešnim odlukama, ostala i bez satelita, za koji mnogi kažu da nam i nije bio potreban, ali i bez 36 miliona evra, koje bi nam u vreme ove krize i te kako dobro došli.

Zbog nepoštovanja ugovornih obaveza Srbija dužna da isplati dug, ali i troškove sudskog postupka, piše u Novostima.. Ministar odbrane Dragan Šutanovac, međutim, kaže da je ovakav epilog potpuno neočekivan i da očekuje da će Republičko javno pravobranilaštvo pronaći način da se odgovori na ozbiljne teškoće u kojima se nalazimo.

Bivši ministar odbrane Prvoslav Davinić do 21. maja biće optužen zbog sklapanja ugovora o iznajmljivanju špijunskog satelita od izraelskog preduzeća „Imidžset“, saznaje Blic. Vlada Srbije pregovarala je sa izraelskom firmom i očekuje se da će suma od 36 miliona evra, koliko je sud presudio, biti umanjena. Ovaj ugovor potpisao je u vreme Savezne vlade ministar odbrane Prvoslav Davinić protiv koga, međutim, istraga tapka u mestu, a on je na slobodi iako je država i te kako oštećena, objavljuje Blic pod naslovom "Davinić se izvukao, mi plaćamo 36 miliona evra".

U Srbiji niko ne zna od kojih ćemo para da platimo 37 miliona evra Izraelcima zbog afere „Satelit". Glavni krivac Prvoslav Davinić „službeno u inostranstvu", bivši predsednik SCG Svetozar Marović nije dostupan, a svi nadležni ćute, objavljuje Pres pod naslovom "Njihovu mućku plaćamo čak 37 miliona evra".

Ispravke grešaka ili nastavak saradnje

Povodom vesti iz Brisela da Evropska komisija šalje u Beograd novu delegaciju koja treba „da ispravi greške u reformi pravosuđa”, ministarka pravde Snežana Malović rekla je juče za naš list da nije reč o novoj delegaciji i ispravljanju grešaka, već o nastavku saradnje na reformi pravosuđa, piše u Politici.

„Sa stručnjacima iz Evropske komisije oformićemo radnu grupu koja će se baviti i reformom pravosuđa i daljim unapređenjem borbe protiv organizovanog kriminala. Osnovne zamerke Evropske komisije odnose se na nedostatak pojedinačnih obrazloženja za neizabrane sudije i njihovog prava na pravni lek. To je ispravljeno. Visoki savet sudstva postupio je po nalogu Ustavnog suda. Upravo pišemo individualizovana obrazloženja i već smo Ustavnom sudu poslali oko 80 pojedinačnih obrazloženja za neizabrane sudije”, kaže ministarka pravde.

Ponovo izbor vladinog savetnika?

Američki konzorcijum „Sitigrup global markets“ koji se jedini javio na tender za savetnika za prodaju 40 odsto akcija „Telekoma“ je u sukobu interesa jer već radi za potencijalnog kupca „Dojče telekom“, smatraju stručnjaci. Da li će ponuda konzorcijuma biti odbijena zavisi od nadležne komisije, ali ako bi do toga došlo tender mora da se ponovi, objavljuje Blic pod naslovom "Tender mora da se ponovi, Sitigrup u sukobu interesa". Tehnički deo ponude za konsultanta u prodaji „Telekoma“, otvoren je u ponedeljak, kada je utvrđeno da se javio samo američki konzorcijum.

Načini za povećanje plata i penzija

Ministarstvo finansija pravi računice kako da poveća penzije i plate u javnom sektoru što će predstaviti delegaciji MMF tokom pregovora koji počinju u ponedeljak. Kako Blic saznaje, jedna od mogućnosti jeste da se plate odmrznu u septembru i povećaju za sedam odsto, a da se penzionerima dodele bonusi. Druga je da se zaposlenima u javnom sektoru i penzionerima dodele bonusi od po 5.000 dinara u oktobru i decembru, a da se zarade i primanja najstarijih od sledeće godine usklađuju sa inflacijom i polovinom rasta bruto domaćeg proizvoda.

"Još ne vidim osnov za rast plata u javnom sektoru", naslov je u Danasu, razgovora sa savetnikom premijera Mirka Cvetkovića i profesorom Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Jurijem Bajecom.

Manjkavosti evrozone

Evropa je na sudbonosnoj raskrsnici i njene opcije su više nego mučne: u sledećoj deceniji rastrzana zajednica moraće radikalno da promeni društveni model. Ta transformacija zahtevaće jezik znoja i suza... Ova prognoza zaključak je upravo završenog Svetskog ekonomskog foruma o Evropi u Briselu, piše u Politici.

Dužnička kriza i nezabeleženi spasilački paket EU i MMF-a ogolili su manjkavosti evrozone i raspršili iluziju da je „Evropa dobro”. Jedini način da se Evropa oporavi i izvuče iz današnje kataklizmične krize su radikalne i nepopularne reforme, kako za evropske političare, tako i za stanovništvo Starog kontinenta, procenilo je 400 učesnika debate Svetskog ekonomskog foruma održanog u Briselu. Razjedinjena, mesecima nespremna da sagleda razmere eventualnih posledica širenja grčke dužničke krize, briselska familija prošlog vikenda ipak nije uspela da se konsoliduje sama. Vatreni razgovor Dominika Stros-Kana, izvršnog direktora Međunarodnog monetarnog fonda, i nemačke kancelarke Angele Merkel prošlog vikenda presudno je uticao na odluku Brisela da odobri mamutski paket pomoći finansijski ugroženim članicama evrozone.

Egzistencijalna kriza EU, podbodena finansijskim urušavanjem Grčke, nametnula je evrozoni novog pregovaračkog posrednika – Međunarodni monetarni fond, ocenjuje jučerašnji „Njujork tajms”.

Uhapšen Kapetan Dragan

Australijska policija uhvatila Dragana Vasiljkovića posle 43 dana bekstva. Nije poznato gde se krio. Drugovi: "Još ima nade da neće biti izručen..." objavljuju Novosti. U saopštenju Australijske federalne policije kaže se da je Dragan Vasiljković, kojeg Hrvatska sumnjiči za ratne zločine tokom ranih devedesetih, uhvaćen oko 17 časova po lokalnom vremenu. Ne navodi se, ipak, tačna lokacija, niti gde se skrivao skoro mesec i po.

"Uhapšen Kapetan Dragan", naslov je u Blicu a u Presu "Pao Kep".

Raste spisak privatizacionih neuspeha

Sve duži spisak privrednika koji i nisu oživeli privatizovana preduzeća. Raskinuti ugovori sa Nicovićem, Purićem, Jerkovićem, Rodićem... MPC vraća građevinske lokacije, objavljuju Novosti. Nagomilani dugovi, računi u blokadi, radnici bez posla, a i plata, glavni su problemi velikog broja privatizovanih preduzeća. Sve je duži spisak poslodavaca koji i posle nekoliko godina nisu uspeli da ispune obećanja i ožive kupljene firme.

Ministar najavljuje rast standarda

Slobodan Milosavljević, ministar trgovine, kritikuje politiku visokih akciza i najavljuje skori rast standarda: "Smanjiti cenu benzina za 10 dinara. Ne povećavati PDV. Neka biznismeni daju programe. U potrošnji izlaz", piše u Novostima.

Kriza još traje, u mnogim zemljama uzima veći danak nego prošle godine, ali Srbija ima razloga za optimizam. Ministar trgovine Slobodan Milosavljević, u intervjuu za Novosti, kaže da poslednjih meseci, i to više od projektovanog, raste BDP, industrijska proizvodnja, izvoz.
"Prosečan građanin to još ne oseća, ali trendovi su pozitivni i, konačno, krajem 2010. možemo očekivati prva poboljšanja standarda i kupovne moći", poručuje Milosavljević.

"Kralju šećera" ne daju vetrenjače

Miodrag Kostić, vlasnik „MK grupe", već dve godine čeka dozvolu države da započne posao sa vetrenjačama vredan 180 miliona evra! U intervjuu za Pres, pod naslovom "Država mi ne da da uložim 180 miliona evra", Kostić kaže da je za izgradnju jedne vetrenjače u Srbiji potrebno da investitor pribavi oko 26 različitih dozvola i tvrdi da država u ovoj oblasti zbog toga trenutno gubi milijardu evra.

Kakva se kafa prodaje

Kvalitetne i „čiste” kafe su skuplje, ali ako proizvođač ubaci surogate onda je jeftinija. Tako se u nekima nalaze plodovi drugih biljaka, poput ječma, raži ili pšenice, ali to mora da bude navedeno na deklaraciji i to u kom procentu se nalaze, objavljuje Politika. I pored toga što poslednji podaci inspekcija pokazuju da se količina neispravnih uzoraka kafe na našem tržištu meri promilima, podatak da je proteklih godina naloženo zatvaranje čak tridesetak pržionica kafe širom zemlje, govori drugačije. Ispitivanjem kvaliteta ovog proizvoda kojim mnogi započinju dan inspekcije bi zato trebalo da se pozabave ozbiljnije.

Dečak – jedini preživeo pad aviona

Avion libijskog„Afrikija ervejza” srušio se juče prilikom sletanja na međunarodni aerodrom u Tripoliju. Nesreća se dogodila u šest sati ujutro, u trenutku kada je letilica tipa Erbas A330 na letu iz Johanesburga (Južna Afrika) dodirnula sletnu pistu. U nesreći su poginula 93 putnika i 11 članova posade. Nekim čudom, jedan desetogodišnji dečak iz Holandije, koji je putovao sa roditeljima, preživeo je pad aviona sa neznatnim povredama. Kako je za agenciju Frans pres, neposredno posle nesreće, rekao jedan neimenovani izvor iz libijske bezbednosne službe, „avion je eksplodirao pri sletanju i raspao se u komade. Poginula su 94 putnika i 11 članova posade koji su se nalazili u letelici”, rekao je taj izvor, čime je uneo dodatnu pometnju oko broja poginulih, budući da avio-kompanija na svom vebsajtu navodi da su u avionu bile ukupno 104 osobe, javlja Politika.

Desetogodišnji dečak iz Holandije jedini je preživeo pad aviona kompanije „Afrikija ervejz“, koji se juče sa 104 putnika srušio na aerodrom u Tripoliju. Avion je iz Johanezburga leteo za London sa zadržavanjem u Libiji, a pri sletanju je eksplodirao i potpuno se raspao. Uzrok tragedije je još nepoznat, javlja Blic.

U stravičnoj nesreći nadomak aerodroma u Tripoliju stradalo 103 ljudi, preživeo mali Holanđanin, piše u Novostima.

Spasovdanska litija

Slava Beograda, Vaznesenje Gospodnje, u narodu poznatija kao Spasovdan, biće obeležena u četvrtak svetom liturgijom i litijom koja će se tradicionalno kretati glavnim gradskim ulicama, javlja Politika. Sveta liturgija, počeće u devet sati, dok će litija u kojoj će biti i patrijarh Irinej, vladike i gradski čelnici krenuti, u 11.30, ispred Vaznesenjske crkve. Trasa litije koja će početi u Admirala Geprata, ići će ulicama Kneza Mioša, Kralja Milana, preko Terazija (gde će biti prva molitva), Knez Mihailovom, Pariskom, Kneza Sime Makrovića, Pop Lukinom, Brankovom, Kraljice Natalije i Dobrinjskom.

Gužva na avalskom tornju

Za tri nedelje, otkako je otvoren obnovljeni avalski toranj na njegov vrh se popelo čak 23.000 ljudi. Za prvomajski uranak na vrhu 6.000 ljudi. Brojni kandidati raspituju se za venčanje, objavljuju Novosti pod naslovom "Gužva na našem "Ajfelu".Otkako je svečeno otvoren pre manje od mesec dana, Avalski toranj dnevno prosečno poseti 1.500 ljudi, a ta brojka se vikendom udvostručuje.

Ministarske plate

Većina srpskih ministara prošle godine nije ostvarila višemilionske zarade. Zasada je izvesno da će od članova Cvetkovićevog kabineta porez za iznos veći od 1.589.292 dinara miliona dinara, platiti samo - Božidar Đelić i Oliver Dulić. Iako ministarsku platu daje u humanitarne svrhe, Đelić je 2009. prešao ovaj limit. U njegovom kabinetu rečeno nam je da je dodatni porez od 10 odsto već izmirio, ali nisu precizirali koliko tačno i iz kojih izvora je prihodovao prošle godine. Ministar Dulić probio je gornju granicu za oko 80.000 dinara i ukupno prihodovao 1.668.000 dinara. Sve prihode je, kažu u njegovom kabinetu, uredno prijavio, piše u Novostima o platama članova Vlade Srbije.

Najava isključenja iz partije?

Predsedništvo DSS odlučilo je da isključi iz stranke Dragana Šormaza nakon teških optužbi koje je pre dva dana izneo na račun Vojislava Koštunice, saznaje Blic. Politički analitičar Đorđe Vukadinović očekuje dalje osipanje stranke i smatra da je to posledica unutrašnjih problema partije, ali i ekspanzije SNS. Šormaz je pre dva dana u intervjuu ovom listu rekao da je za katastrofalno stanje u ovoj partiji odgovoran Koštunica, koji vlada dvorski i kabinetski, kao i da se pitanjima Kosova i Vojvodine ne bavi na pravi način. Petar Petković, portparol DSS, juče nije hteo da odgovori na pitanje kako će se stranka postaviti prema optužbama koje je Šormaz izneo u javnost.

Podrška zahtevima Zapada

Srbija mora da menja svoju državnu politiku, i njen sadržaj i manir sprovođenja, da se oslobodi restlova politika Koštunice i Nikolića. Najnovija insistiranja Zapada rezultat su tragične neodgovornosti političkih elita i Beograda i Prištine da se okrenu životu ljudi za koje su politički odgovorni - ističe u razgovoru za Danas Čedomir Jovanović, predsednik Liberalno-demokratske partije, komentarišući praktično svakodnevne zahteve predstavnika SAD i Evropske unije da Beograd i Priština stupe u neposredan dijalog posvećen rešavanju „praktičnih pitanja“.

Preminuo povređeni žandarm

Pripadnik Žandarmerije iz Kraljeva teško je povređen prilikom redovnih aktivnosti na Mitrovom Polju i on je odmah hospitalizovan u Zdravstvenom centru Studenica, ali je u toku noći preminuo, rekao je u Beogradu direktor policije Milorad Veljović.

Direktor Veljović je za Tanjugu objasnio da je žandarm S.J povređen prilikom uništavanja minsko eksplozivnih sredstva na poligonu na Goču, objavljuje Politika.

Istraga o rukovodjenju "Železnicama Srbije"

Krivična prijava protiv Milanka Šarančića, bivšeg direktora JP „Železnice Srbije“, koji se sumnjiči za zloupotrebu tokom remonta 1.000 vagona, prosleđena je Tužilaštvu za organizovani kriminal, potvrđeno je Danasu u Višem javnom tužilaštvu u Smederevu. Šarančić za ovaj list kaže da se napadima na njega namerno umanjuje vrednost Železnica Srbije. Milanko Šarančić i Dragomir Čohadžić, bivši predsednik UO Želvoza, osumnjičeni su za sklapanje nezakonitog ugovora i aneksa o remontu 1.000 vagona, za šta je Želvozu sa računa Železnice prebačeno 1,3 milijarde dinara.

Dopisivanje kriminalaca preko televizije

Odbegli i pritvoreni pripadnici narkoklana Darka Šarića, optuženog za šverc više od dve tone kokaina iz Južne Amerike u zapadnu Evropu, pronašli su nov način komunikacije. Članovi narkoganga odbeglog Pljevljaka komuniciraju preko SMS poruka na kajronu rijaliti šoua na Pinku. Najviše poruka za Željka Vujanovića u CZ, piše u Novostima. Vujanović je, inače, u pritvoru Centralnog zatvora u Beogradu. Protiv njega se vodi postupak u posebnom odeljenju Višeg suda u Beogradu zbog optužnice da je jedan od organizatora kriminalne grupe i "desna ruka" odbeglog narkobosa Darka Šarića u krijumčarenju narkotika.

"Zatvorenici se dopisuju preko "Farme", naslov je u Presu a u Danasu "Zatvorenici razmenjivali SMS poruke preko Farme".

Uhapšen nastavnik

Nastavnik geografije Ivan M. Š. (58) uhapšen je juče pod sumnjom da je u poslednje dve godine izvršio obljubu nad sedmoricom učenika starosti od 11 do 14 godina. Osumnjičeni je predavao u Osnovnoj školi „Jovan Dučić“ u Petrovaradinu, kao i u Osnovnoj školi „Veljko Vlahović“ u Šangaju, gde je učenicima, saznaje Blic, često pokazivao pornografske časopise i snimke i navodio ih na bludne radnje.

"Nastavnik terao decu na oralni seks i snimao ih", naslov je u Presu.

Fudbalska reprezentacija

Selektor reprezentacije Srbije uvrstio je čak petoricu mladih igrača na širi spisak za Mundijal. Radomir Antić: "Treba gledati dalje od nosa i razmišljati o onom što dolazi", prenose Novosti. Pored fudbalera koji su izneli teret kvalifikacija ili figurirali kao ozbiljni kandidati za put u Južnu Afriku, na listi od 30 igrača našli su se i Miralem Sulejmani (21), Nemanja Matić (21), Slobodan Rajković (21), Nemanja Tomić (22) i Jagoš Vuković (22), kao i jedan debitant - iskusni golman Anđelko Đuričić (29) iz portugalske Leirije.
Sa spiska saopštenog u sredu selektor će 1. juna odabrati 23 reprezentativca koji će biti prijavljeni za učešće na Svetskom kupu, od 11. juna do 11. jula.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...