JURILI MLADIĆA PO BELGIJI

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Građani su se još jednom slatko zabavili tajnim službama i akcijama za lociranje odbeglog haškog optužbenika Ratka Mladića. Prošle godine je sumnjivo lice bio hrvatski ronilac u Keniji, a ove, slikar u Belgiji. Nijedan od njih, međutim, ne beše general u bekstvu. Tadić i Eštonova su se videli u Njujorku i opet su se dogovorili o „zajedničkom nastupu“, ovoga puta u dijalogu Prištine i Beograda koji bi trebalo da počne idućeg meseca – o svemu, samo ne o statusu. Sudija Antoneti će Šešelja pregledati od glave do pete, jer ne bi da ga zadesi usud haških kolega iz Miloševićevog procesa. Maju Gojković umalo čovek poli kantom narandžaste farbe, kaže, zbog mobinga, a ministar Dinkić se izgleda poveo za drugim političkim subjektima u Srbiji, pa je i sam počeo predizbornu kampanju, za svaki slučaj. Dok se u Beogradu najavljuje poskupljenje gasa ili će ga prosto zavrnuti usred zime, ubeđuju nas da citostatika nema jer su uhapšeni lekari i direktor Komisije za preraspodelu ovog leka (kao da bi bilo bolje da su ih ostavili da rade „svoj posao“, pa i po cenu malverzacija); žurimo da pojedemo hranu kojoj, evo, već danas ističe rok; u Francuskoj se narod organizovao i očekuje se da će ih biti više nego na protestu pre dve nedelje kada je na ulice izašlo više od milion građana. Posledice nam ipak izađu „na nos“, uzmemo sudbinu u svoje ruke, pa se tako desi da tetka stradale devojke s prijateljicom sačeka čoveka koga krivi za njenu smrt i izbode ga nožem i makazama na pravdi boga. No, Srbija je dobila i novog državljanina, Brazilac Kleo nam je pojačao redove. Fudbaleri su i dalje moderni iako se zemlja izgleda okreće „novim svetskim trendovima“ iliti kako se udati za starijeg muškarca.

Osoba A: Ja sam Ratko Mladić...

Slikar iz Flandrije Fredi de Gref (67), piše Politika, prošle nedelje je uhapšen u belgijskom gradu Brustem u okolini Sen Trudea u oblasti Limburg, jer je policija mislila da je odbegli srpski general Ratko Mladić. De Gref je bio smešten u sobi broj 104 motela „Interlodž“ i vozio je automobil nemačke registracije koji pripada osobi srpske nacionalnosti. „Prošle nedelje oko podneva neki ljudi, koji su vikali na holandskom, zaustavili su me na ulici u Brustemu da bi me nešto pitali. Kada su stali pored mene rekli su da su policijski agenti i tražili da im pokažem isprave“, otkrio je De Gref. Nakon što su mu pogledali dokumenta, pustili su ga, a posle samo nekoliko trenutaka ponovo je bio zaustavljen. Agenti su ga odveli u policijsku stanicu ali mu nisu otkrili zašto ga privode. Slikar je posvedočio i da su u stanici sve vreme bili u kontaktu sa Haškim tribunalom.

De Gref je nedeljama bio pod policijskom prismotrom a sumnju je izazvala i „tojota“ koju je vozio, a koja se vodi na njegovu devojku sa Balkana. U motel u kojem je odseo nedavno je dolazio čovek koji je sa sobom imao Mladićeve fotografije skinute sa Interneta, potvrdili su u „Interlodžu“.

Alo! podseća i da je pre dve godine hapšen Aleksandar Isailović (61), zvani Aca Čiča zbog sumnje „da je baš on Ratko Mladić“. U martu prošle godine kenijska policija privela je Hrvata Igora Majeskog. Ispostavilo se da je umesto Mladića uhapšena osoba koja se već četvrt veka bavi vodenim sportovima i turizmom.

Za početak, lakše teme

Predsednik Srbije Boris Tadić i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton dogovorili su sinoć u Njujorku bitne elemente dijaloga Beograda i Prištine, a Eštonova je najavila i intenzivan angažman članica EU na pitanju evrointegracija Srbije, piše Politika. Tadić je posle sastanka otkrio da je dogovoreno ko će voditi razgovore, na koji način i koje će teme biti, kao i da „nema dileme da će pregovarački timovi biti dominantno sastavljeni od eksperata“. Razgovore treba početi, rekao je predsednik, od tema koje „odmah mogu da daju rezultate da bi se dijalog vodio u dobroj atmosferi“.

Tadić se osvrnuo i na nedavnu izjavu glavnog haškog tužioca Serža Bramerca, rekavši da je Bramerc pojasnio da se radi o izveštaju koji je davno poslao UN i da nije u pitanju neka nova analiza. I Večernje novosti prenose izjavu predsednika Srbije da je država posvećena pronalaženju haških optuženika i „završetku te etape u našoj istoriji“.

Kako pišu Blic i Danas, Unija očekuje da će Beograd i Priština već u oktobru usaglasiti prve tačke dijaloga koji najpre može da obuhvati transport, energetiku, promet robe i slično. Dijalog će verovatno početi u ravni zvaničnika koji su „ovlašćeni“, imaju pravo donošenje određenih odluka ali „u početku nije za očekivati da se razgovori vode između ministara ili na višem nivou“.

Plan EU u predstojećim pregovorima Beograda i Prištine je da se Srbiji iznesu uslovi koje ne može da prihvati, to jest priznanje nezavisnosti Kosova, i da se potom srpska strana optuži za nekooperativnost, tvrde sagovornici Pravde. U slučaju nesaradnje Srbije, dodaju sagovornici ovog lista, biće blokiran njen put u EU, a kao sredstvo pritiska koristiće se saradnja sa Hagom i problemi u Sandžaku.

Nikolić nije rekao ništa?

To­mi­slav Ni­ko­lić, pred­sed­nik SNS, re­kao je Ven­sa­nu De­že­ru, še­fu de­le­ga­ci­je EU u Sr­bi­ji, sa ko­jim je ju­če raz­go­va­rao, da na­pred­nja­ci, kao i gra­đa­ni Sr­bi­je, že­le član­stvo u EU i da se taj stav nje­go­ve stran­ke ne­će me­nja­ti, objavljuje Pravda pod naslovom "Sa Koštunicom samo do izbora".

Ni­ko­lić je ob­ja­snio De­že­ru da je u po­sled­njih ne­ko­li­ko da­na, pod pri­ti­skom me­dij­skog ka­bi­ne­ta pred­sed­ni­ka Sr­bi­je Bo­ri­sa Ta­di­ća, do­šlo do kon­fu­zi­je u jav­no­sti oko šta to že­le na­pred­nja­ci.

"Ni­ka­da ni­sam re­kao da Evro­pa ima al­ter­na­ti­vu, re­kao sam da Sr­bi­ja ne­ma al­ter­na­ti­vu. Amba­sa­do­ri­ma sam po­slao ste­no­gra­me raz­go­vo­ra sa no­vi­na­ri­ma po­sle sa­stan­ka sa pred­stav­ni­ci­ma DSS-a. Za me­ne i dan-da­nas Sr­bi­ja, po­ro­di­ca, de­ca ne­ma­ju al­ter­na­ti­vu, a sve dru­go ima. Član­stvo u EU ne zna­či da će­te pot­pu­no za­po­sta­vi­ti sa­rad­nju sa dru­gim dr­ža­va­ma", re­kao je Ni­ko­lić.

Mar­ko Jak­šić, član Glav­nog od­bo­ra DSS, ka­že da je vr­lo iz­gled­no da sle­de­ću vla­du Sr­bi­je for­mi­ra­ju Vo­ji­slav Ko­štu­ni­ca i To­mi­slav Ni­ko­lić. On na­vo­di da su ne­dav­ni na­pa­di DS na SNS i DSS da su izo­la­ci­o­ni­sti, znak ner­vo­ze ak­tu­el­ne vla­sti, piše u istom listu.

Zli duh nad sudjenjem

Zdravstvene tegobe Vojislava Šešelja postale su glavna tema poslednjeg sudskog zasedanja, piše Politika, nakon što je sudija rekao da je od „Šešelju veoma bliske osobe“ dobio uznemirujuće pismo. „Nad ovim suđenjem kao da se nadvio zli duh“, rekao je Žan-Klod Antoneti. Tako se ionako dugi proces dodatno zakomplikovao i produžio. Francuski sudija je, možda nehotice, piše ovaj list, potvrdio utisak posmatrača da se proces Šešelju oteo kontroli i da niko ne može, a i ne pokušava, da kaže kada će se okončati. Antoneti se zarekao da će učiniti sve da Šešelj dobije najbolju zdravstvenu negu, usput napominjući da „ne želi da se zatekne u situaciji“ koja je zadesila njegove kolege u procesu protiv Slobodana Miloševića.

Manja država a problemi - veći

Ju­bi­lar­nih de­set go­di­na, ot­ka­ko je 24. sep­tem­bra na sa­ve­znim iz­bo­ri­ma po­be­dio DOS i ot­ka­ko je do­šlo do sme­ne re­ži­ma Slo­bo­da­na Mi­lo­še­vi­ća, Sr­bi­ja do­če­ku­je sa ne­slav­nim sal­dom: te­ri­to­ri­ja ze­mlje se go­to­vo pre­po­lo­vi­la, a je­di­no što je po­ra­slo su – in­fla­ci­ja i za­du­že­nost, piše uPravdi. Spolj­nji dug Sr­bi­je je na kra­ju ju­na ove go­di­ne iz­no­sio 23,8 mi­li­jar­di evra, objavljuje ovaj list pod naslovom "Država prepolovljena, naš dug udvostručen". Ne­za­po­sle­nost je, i on­da i sa­da, je­dan od glav­nih pro­ble­ma u Sr­bi­ji. Ipak, 2000. go­di­ne, go­to­vo tre­ći­na od mi­li­on i po za­po­sle­nih bi­la je na pri­nud­nim od­mo­ri­ma i na mi­ni­mal­cu, dok je oko 620.000 rad­ni­ka bi­lo vi­šak.

Maja umalo narandžasta

Igor Vidović (42) iz Novog Sada pokušao je juče da upadne na sednicu gradske skupštine i polije bivšu gradonačelnicu Maju Gojković narandžastom farbom jer je to, kako je rekao, „boja Majine stranke“. Incident je sprečila policija, a Vidović se predstavio kao političar amater koji je ostao bez posla za vreme mandata Gojkovićeve. Novosađanin tvrdi da je ona lobirala protiv njega, piše Alo!. Ovo je, međutim, bio drugi incident Vidovića. Naime, on je prethodne večeri upao u studio novosadske televizije, prekinuvši političku emisiju i polivši vodom voditelja.

Maja Gojković je posle sednice rekla da je zaprepašćena i da čoveka u životu nije videla niti zna ko je.

Dinkić smanjuje takse...

Kako je ministar ekonomije Mlađan Dinkić najavio za Politiku, uskoro će biti predloženo uspostavljanje gornje granice koja neće smeti da se prekorači pri određivanju cena komunalnih usluga. Takse i naknade bi trebalo da budu smanjene, a lokalnim samoupravama bi zauzvrat bio povećan transfer novca iz republičke kase. Zna se da je većina opština u Srbiji pojedine takse uvećala i do sto puta. Oporezivati nekoga ko zapošljava ljude je pogrešna politika, ističe ministar, jer uništava i opštinu i preduzeće. S druge strane, ovo predstavlja i ozbiljan problem kada su u pitanju potencijalni investitori jer je moguće uraditi kalkulaciju troškova samo za veći deo izdvajanja, dok zbog lokalnih komunalnih taksi investitor ne može da napravi plan za ulaganje u idućih nekoliko godina.

...I kroji kapu

Ministar Mlađan Dinkić u intervjuu za Danas kaže da će Ujedinjeni regioni Srbije u oktobru ponuditi javnosti koncept političke regionalizacije i veće decentralizacije. Dinkić pritom najavljuje „istinsku reformu političkog života“ i, kako kaže, ukidanje dominacije stranačkih centrala iz Beograda. „Ne može i ne treba Beograd da se pita šta da se radi, na primer, u Loznici ili Vlasotincu“, ističe on. Na pitanje šta kažu DS i SPS na ove predloge, Dinkić ističe da je „najvažnije šta će reći građani“, ali i da će prelazak na "Srbiju regiona" zahtevati i promenu Ustava. „Lokalni lideri treba da utiču na vrh stranke, a ne da im Beograd kroji kapu i diktira šta da rade u svojim sredinama“, kaže ministar.

Milove „unapred zakazane obaveze“

Crnogorski premijer Milo Đukanović odbio je poziv Srpske pravoslavne crkve da 3. oktobra dođe na ustoličenje patrijarha Irineja u Peć. Kao i ostalim državnici zemalja u kojima postoji SPC, i Đukanović je pozvan ali je on odmah odgovorio da neće moći da dođe jer ima „unapred zakazane obaveze“. Sagovornici Press-a kažu da se ipak očekuje dolazak crnogorskog predsednika Filipa Vujanovića.

Kada „ne“ znači „da“?

Kako saznaje Alo!, u okviru planirane industrijske zone na Pešterskoj visoravni, turska i srpska vlada planiraju da nastane do 20.000 ljudi, pretežno srpskih državljana turskog porekla, izbeglica sa Kosova i onih koji će se readmisijom vratiti iz evropskih država. „Posao prostornog planiranja i projektovanja ’malog Istanbula’ poveren je Jugoslovenskom institutu za urbanizam i stanovanje. Za sada se sve drži u tajnosti zbog reakcija javnosti“, kaže neimenovani sagovornik lista. „Da je to tako, uverili smo se kada smo pozvali Institut“, piše Alo!, a u Institutu su rekli da to nije tačno i da oni ne rade ništa na području Peštera.

Bez grejanja već u februaru

Direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović za Press upozorava da ako gas ne bude poskupeo bar za 18,1 odsto i toplane ne budu isplatile zaostale dugove, grejanja neće biti već u februaru. Iduće nedelje se očekuje sastanak na kojem bi trebalo o ovome da se donese odluka, ali Bajatović ističe da „Srbijagas“ u suprotnom neće imati dovoljno novca da „Gaspromu“ izmiruje obaveze za gas koji stiže iz Rusije. Pomenuto poskupljenje je ipak manje od realnog, koje bi trebalo da bude 25,1 odsto, kaže on. Ako ne dođe ni do povećanja od 18,1 odsto, „onda se postavlja pitanje ko će nadoknaditi oko sto miliona evra gubitka koje ćemo stvoriti do aprila“, navodi Bajatović.

Da nije bilo hapšenja, bilo bi lekova?

Večernje novosti pišu da će pacijenti koji primaju pojedine skupe citostatike sa takozvane C liste, morati da sačekaju dok ih Republički zavod za zdravstveno osiguranje ne obezbede preraspodelom. Nestašica ovih lekova je zabeležena širom Srbije, a Vladan Ignjatović iz RZZO objašnjava da je objektivno došlo do zastoja u radu Komisije za preraspodelu citostatika jer su određeni onkolozi uhapšeni, kao i predsednik te komisije Zoran Bekić. „Trebalo je vremena za formiranje nove komisije da bi se nastavilo sa radom“, kaže on. Iako Ignjatović najavljuje da se očekuje preraspodela neiskorišćenih citostatika, u KBC „Bežanijska kosa“ tome se preterano ne nadaju jer, kako kažu, „svi onkološki centri su potrošili svoje zalihe“.

Srbin ima slabo srce

Od bolesti srca i krvnih sudova u našoj zemlji svakog dana umre 156 ljudi, kažu u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut“ za Press. Dr Nataša Mickovski saopštava da je prošle godine kardiovaskularnim bolestima podlegao ukupno 56.951 građanin, a da je svaka osma osoba radno sposobna, odnosno ima između 20 i 64 godine. Ove bolesti kod nas i dalje predstavljaju vodeći uzrok smrti i radne nesposobnosti populacije.

Do poslednjeg sata

Blic je obišao šest prodavnica u centru Beograda i uverio se u domaćim rafovima nalazi roba kojoj ističe rok, a da su najčešće u pitanju hrana i kozmetika. Među bajatim proizvodima koje kupci svakodnevno prijavljuju obično su meso, mleko i mlečni proizvodi i začini, posebno so i biber. U Nacionalnoj organizaciji potrošača kažu da nije retkost da proizvođači kojima trgovci vrate bajatu robu samo preko iste zalepe novi rok trajanja i ponovo je proslede u prodavnice.

„Nova isporuka nam stiže već sutra. Sačekajte dotad ili kupite kravlje mleko“, rečeno je reporteru Blica u jednoj od prodavnica nakon što je ukazao da kozjem mleku ističe rok tog istog dana. Prodavačica nije htela ni da skloni flašu s rafa, piše ovaj list, rekavši da će to učiniti sutra kada stigne nova roba. Slično su reagovali i u prodavnicama kozmetike, navodeći da je nedelju dana dovoljno da prosečna porodica potroši šampon za kosu koji još toliko traje.

Privrednicima treba „gromobran“

Branislav Grujić, predsednik poslovnog kluba „Privrednik“ i kompanije PSP „Farman“, u intervjuu Večernjim novostima kaže da je krajnje vreme da vlast i privrednici sednu za sto. Grujić očekuje da sa druge strane stola sa njima sedne premijer, „a najbolje bi bilo da se tome priključi i predsednik“.

„Znam da je predsednik Tadić postao i kišobran i gromobran za sve što se dešava u Srbiji, ali verujem da će uspeti da napravi iskorak, izdigne se iznad okruženja koje ga sputava i okrene se ka rešavanju ekonomskih problema. I dalje, kao Pinki, živim u uverenju da će privreda videti Tita“, kaže Grujić.

Suđenje Haradinaju sledeće godine

Bivšem zapovedniku OVK Ramušu Haradinaju, optužnom za zločine nad Srbima, Romima i Albancima na Kosovu 1998, počeće u Hagu iduće godine, odlučio je Tribunal. Usvajajući žalbu tužilaštva na prvostepenu presudu, podsećaju Večernje novosti, apelaciono veće Tribunala je naložilo krajem jula da suđenje Haradinaju, kao i Idrizu Baljaju i Ljahu Brahimaju, bude ponovljeno po šest od 37 tačaka prvobitne optužnice. Delimično ponavljanje suđenja naloženo je zbog zastrašivanja svedoka. Sudija je juče tužiocima dao rok do 21. oktobra da saopšte da li će određeni svedoci dati iskaze na novom procesu, a do 28. oktobra bi trebalo da bude objavljena i nova optužnica po kojoj će Haradinaju sada biti suđeno.

Osveta ispred Palate pravde

Zoran Vasilijević (37) teško je ranjen juče ispred Palate pravde kada su ga nožem i makazama izbole Kristina Novak (32) i Monja Valok (38) nakon što je izašao sa suđenja za saobraćajnu nesreću 2008. kada je na njegovom motoru poginula rođaka Novakove, Katarina Pavlović (19). Vasilijeviću su konstatovane dve ubodne rane u stomak i po jedna u rame i ruku. Operisan je i stanje mu je kritično.

Prema pisanju Večernjih novosti, Valokova i Novakova su planirale da prisustvuju suđenju od čega su odustale jer ne bi mogle da unesu noževe i makaze. Zato su čekale da se suđenje završi. Monja Volak je prevezena kolima Hitne pomoći jer je zadobila povrede po leđima, a ubrzo joj se i psihičko stanje pogoršalo.

Katarina Pavlović je poginula 22. jula 2008. kada je na Čukaričkoj padini u Beogradu motocikl kojim je upravljao Vasilijević sleteo s puta zbog velike brzine. Press piše da je Katarina bila sestričina Monje Volak i prenosi izjave svedoka da se Vasilijević porvao sa jednom od žena kada je video da imaju noževe, ali da ga je druga za to vreme ubola. U Blicu stoji da je Kristina bila Katarinina tetka. „Prvo se jedna devojka, za koju sam posle čuo da se zove Monja, zatrčala ka njemu i nožem počela da ga bode u podlakticu i da se rve sa njim. U jednom momentu, on je ranjen, uspeo da se odbrani. Oborio je Monju na pod i udario je u glavu, ali je tada reagovala druga devojka. Prišla im je, držeći u jednoj ruci nož, a u drugoj makaze, i krvnički počela da ubada čoveka u grudi i stomak“, kaže jedan od očevidaca za ovaj list.

Prema saznanjima Alo!, a „prema sopstvenom priznanju“, radi se o dve žene obolele od teških bolesti – hepatitisa C i side. Optužile su Vasilijevića da se smejao na suđenju.

Francuska stala zbog Sarkozija

Više hiljada francuskih radnika juče nije došlo na posao zbog odluke predsednika Nikole Sarkozija u vezi sa reformama penzijskog sistema. Ovo je drugi celodnevni štrajk ovog meseca zbog kojeg je bilo problema u saobraćaju, a škole su zatvorene, piše Danas. Sindikati se nadaju da će više ljudi izaći na ulice nego 7. septembra kada je najmanje 1,1 milion građana učestvovalo u demonstracijama zbog odluke da se minimalna starosna granica za odlazak u penziju poveća sa 60 na 62 godine.


Protest francuskih radnika u Parizu protiv reformi penzijskog sistema i
povećanja starosne granice sa 60 na 62 godine

Kleo i zvanično Srbin

Vlada je odlučila da brazilskom fudbaleru Kordovi Kleversonu Gabrijelu Kleu da državljanstvo Srbije, piše Politika. Kleo je stekao veliku popularnost u Srbiji dobrim partijama u timu Partizana za koji igra a crno-beli su uspeli da obezbede plasman za Ligu šampiona zahvaljujući njegovim golovima. Dva gola (2:1 protiv Helsinkija) dao je upravo Kleo.

Kako navode izvori Blica u Vladi, ovo rešenje je doneto na predlog Ministarstva omladine i sporta i MUP-a.

Zvuci Ruđerove violine u Beogradu

Proslavljeni izraelski violinista Hagai Šaham pred koncert sa Beogradskom filharmonijom za Danas kaže da će svirati na originalnoj violini Frančeska Ruđera, napravljenoj još 1684. u Kremoni. „Moj otac je violinista i violista. Muziciranju je počeo da me podučava kada sam napunio petu godinu. Međutim, ne treba mešati profesionalne i srodničke veze. Nikada. Ja sam vam živi primer toga. Na časovima violine ubrzo sam se posvađao sa svojim ocem; nikada nisam slušao njegove instrukcije“, kaže Šaham.

Stariji muškarci u modi

Veliki broj srpskih estradnih parova ušao je u vezu uprkos velikoj razlici u godinama, „a pojedincima bi njihove izabranice po godinama mogle da budu čak i ćerke“, piše Press povodom najavljenog venčanja Branislava Lečića i 31 godinu mlađe Nine Radulović. List navodi primere Tita i Jovanke Broz (32 godine razlike), Milorada Pavića i Jasmine Mihailović, Baneta i Biljane Ivković, Harisa Džinovića i Meline Gajić...

Istom temom bavi se i Alo!. „Iako je nekada bilo sramota udati se za nekog ko je samo nekoliko godina stariji, sada je to postala najnormalnija pojava i mlađe dame u tom slučaju prate svetske trendove“, piše ovaj list.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...