JEFTINIJE "KOD RUSA"

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)


„Gaspromnjeft”, novi većinski vlasnik, na godišnjicu od preuzimanja Naftne industrije Srbije rešio je da obraduje vozače i snizi cene svih vrsta goriva na svojim pumpama. Vlada Srbije ispunila je sve uslove u postavljenom roku za povlačenje i treće tranše kredita Međunarodnog monetarnog fonda. Nerealistična očekivanja o brzini srpske integracije u Evropsku uniju i dalje su aktuelna.


Šatl Endeavour poleće iz baze Kenedi u Kejp Kanaveralu

Jeftinije gorivo kod NIS-a

Da li slučajno ili namerno, tek „Gaspromnjeft”, novi većinski vlasnik, na godišnjicu od preuzimanja Naftne industrije Srbije rešio je da obraduje vozače i snizi cene svih vrsta goriva na svojim pumpama i to u proseku za oko 2,5 dinara po litru. Tako se na 474 pumpe NIS-a bezolovni i motorni benzin od 95 oktana toče po ceni od 108,2 dinara umesto dosadašnjih 110,27. Istovremeno se litar dizela prodaje po ceni od 95,5 dinara, umesto 98,57, dok je litar evrodizela 105,90, dok je na drugim pumpama 108,96 dinara.

I dok vozači s radošću prihvataju ovakve vesti, NIS-ova konkurencija kaže da je reč o dampinškim cenama i nelojalnoj konkurenciji, objašnjava Boban Atanacković, predsednik UO Nafta a.d. Atanacković kaže da očekuje da će vlasnici privatnih pumpi već danas zatražiti pomoć Ministarstva energetike i Unije poslodavaca, jer objektivnog prostora za sniženje cena u maloprodaji nema, budući da je cena sirove nafte na svetskoj berzi i uslužne prerade tolika da pumpe koje su udaljene od Beograda odavno nemaju očekivanu zaradu od pet dinara. Ukoliko bi privatne pumpe želele da isprate NIS i snize cene izgubili bi i tu zaradu koja sada ne prelazi tri dinara, objavljuje Politika.

Uspešni pregovori sa MMF?

Vlada Srbije ispunila je sve uslove upostavljenom roku za povlačenje i treće tranše kredita Međunarodnog monetarnog fonda, izjavio je juče za Politiku dr Miladin Kovačević, zamenik direktora Republičkog zavoda za statistiku i stručni konsultant misije MMF-a, povodom današnjeg početka razgovora predstavnika vlade i NBS sa delegacijom tog fonda o trećoj reviziji kreditnog aranžmana. Pregovori će, kako je planirano, trajati do 23. februara.

U uspešnost ishoda predstojećih razgovora sa misijom Međunarodnog fonda ne sumnja ni dr Milojko Arsić, jedan od ekonomskih savetnika premijera Mirka Cvetkovića. On je u izjavi za naš list juče rekao da bi ukoliko dođe do eventualnog prekida tog sporazuma, šteta bila velika. On ne veruje da će MMF pristati na neka znatnija odstupanja od dogovorenog, ali da prekid pregovora nikome ne bi doneo korist.

Povlačenje treće tranše kredita od 350 miliona evra zavisiće od novog izveštaja misije MMF-a. Plan NBS je da se ta tranša povuče u maju ove godine, piše u Politici pod naslovom "Sporazum nije ugrožen".


Distribucija hrane iz kontigenta humanitarne pomoći stanovnicima prestonice
Haitija posle  katastrofalnog zemljotresa

Velika iluzija Srbije

Nerealistična očekivanja o brzini srpske integracije u Evropsku uniju i dalje su aktuelna. Prema istraživanju Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), gotovo polovina građana Srbije veruje da će njihova zemlja postati članica EU za manje od pet godina, objavljuje Danas. Međutim, suočiće se sa razočaranjem - navodi se u tekstu objavljenom na sajtu WAZ.EUobserver, zajedničkom izdanju nemačke medijske kompanije WAZ i uticajnog briselskog magazina EUobserver. Kako se ističe u analizi objavljenoj pod naslovom „Velike iluzija Srbije o pristupanju“, u najboljem slučaju - bez političkih faktora koji bi mogli da uspore ceo proces - Srbija ne može postati kandidat za članstvo u EU pre 2011. godine. Pregovori o pristupanju bi, po tom scenariju, mogli da počnu 2012. i da se završe 2016, sa ulaskom Srbije u Uniju 2018. godine. Ipak, kada se uzmu u obzir očekivane komplikacije u budućnosti, 2020. je mnogo realističnija prognoza, ocenjuje se u tekstu.

Šta poručuju Rusi?

Najava vojne doktrine i upozorenje da Rusija svako dalje širenje NATO doživljava kao pretnju bezbednosti upućena je Americi, ne Srbiji, objavljuje Blic pod najavom "Da li Moskva ucenjuje: Rusija preko Srbije šalje poruku SAD". To je ruski odgovor na postavljanje raketnog štita NATO na prostoru Rumunije i Bugarske. Što se Srbije tiče, ona treba konačno da se opredeli, smatraju sagovornici Blica, kako nas velike sile ne bi dalje koristile kao taoce za njihova lična prepucavanja. U tom kontekstu vidi se i izjava Dmitrija Rogozina, ruskog ambasadora pri NATO da će ulaskom u tu organizaciju Srbija automatski priznati nezavisnost Kosova i da će to isto biti primorana da učini i Rusija, piše u ovom listu koji je pre dva dana objavio pomenutu izjavu Rogozina i, istovremeno, napade na nju.


Ruski premijer Vladimir Putin u poseti jedinici ruske armije

Kuda ide NATO?

Koncepcija globalne uloge NATO koju zagovaraju SAD izaziva negodovanja, javljaju Novosti. Ključni argumenti kojima je Medlin Olbrajt, nekadašnja američka državna sekretarka, a danas na čelu grupe eksperata koji rade na strateškom konceptu NATO, podržala ideju o Alijansi kao forumu za globalna bezbednosna pitanja, bila su iskustva s Kosova.
"Iako sam veliki pristalica Ujedinjenih nacija, ja znam šta one mogu, a šta ne", rekla je Olbrajtova prošlog vikenda u Minhenu kao učesnica skupa o bezbednosti, ističući da je samo “saradnja sa NATO bila u stanju da zaustavi ubijanje na Kosovu devedesetih godina”. Reakcije na globalna razmišljanja u vezi sa novom strategijom NATO, koja se sprema za novembar, pokazala su, međutim, da ona, ipak, teško prolaze na globalnom nivou. Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele je dan ranije u Minhenu podržao dugoročni cilj stvaranja evropske vojske, što bi trebalo da podstakne ulogu EU kao globalnog igrača. Šef diplomatije Rusije Sergej Lavrov je zapitao: “Kako, na primer, vojnici NATO u Crnom moru mogu da ojačaju našu bezbednost?”

Ko je pobedio u Ukrajini?

Viktor Janukovič, lider opozicione Partije regiona, proglasio je pobedu u drugom krugu predsedničkih izbora u Ukrajini koji su održani u nedelju, a tesni trijumf proruskog kandidata ostavlja prostora Juliji Timošenko, aktuelnoj premijerki, da pokuša da ospori rezultate ili da se sa njim nagodi za očuvanje svog položaja, piše u Blicu.

„Timošenkova je izgubila, ali nije pretrpela poraz. Sada je Janukoviču ograničen manevarski prostor u parlamentu u formiranju koalicije koja bi podržala novog premijera“, ocenio je Vadim Karasev, direktor Instituta za globalne strategije u Ukrajini.

Proruski opozicioni lider Ukrajine Viktor Janukovič pozvao je juče svoju rivalku premijerku Juliju Timošenko da podnese ostavku na tu funkciju i prizna poraz u nedeljnom drugom krugu predsedničkih izbora, objavljuje Danas. Timošenkova je to odbila i najavila da ne prihvata izborne rezultate. Ona je apelovala na svoje glasače da „pokušaju da zaštite svaki glas jer je to u interesu budućnosti Ukrajine.“


Termoelektrana u Midltaunu, američka država Konektikat, posle eksplozije gasa
u kojoj je poginulo najmanje dvoje ljudi, prilikom puštanja u probni rad

Rezolucija EU protiv krsta (u javnim ustanovama)

Evroposlanica za poljski Savez demokratske levice Joana Senišin počela je izradu rezolucije o zabrani krsta i raspeća u javnim institucijama u Evropskoj uniji, koju zajedno sa istomišljenicima iz neformalne grupe za svetovnost namerava da predloži Evropskom parlamentu.

"Iznećemo zahtev da krsta i raspeća ne bude ni u parlamentima, ni u školama, ni u drugim javnim institucijama. Iako se desnica ruga da bi mi najradije ukinuli i raskrsnice, nismo protiv krsta kao takvog. Ali njegovo mesto nije u javnom prostoru", kazala je danas Senišin poljskoj televiziji TVP.info, prenosi Blic pod naslovom "Evropski parlament sprema rezoluciju o zabrani krsta".

Lekar optužen za smrt Majkla Džeksona

Sud u Los Anđelesu je optužio za ubistvo iz nehata Konrada Mareja, ličnog lekara pop pevača Majkla Džeksona koji je umro 25. juna u 50. godini zbog prekomerne doze jakog anestetika i sedativa. Rezultati obdukcije su pokazali da su Džeksonovu smrt uzrokovali, pre svega, jak anestetik „diprivol” i sedativ „lorazepam”. Marej tvrdi da kralju popa nije prepisao, niti dao, ništa što bi moglo da izazove smrt i da je „diprivol” koristio za lečenje nesanice od koje je Džekson patio, prenosi Politika.


Bukurešt: Obilne snežne padavine izazvale su brojne teškoće u železničkom
saobraćaju u Rumuniji

Zatvorena najviša zgrada

Najviša zgrada na svetu, koja se nalazi u Dubaiju, neočekivano je zatvorena za javnost samo mesec dana posle spektakularnog otvaranja, javlja Politika. Vlasnik zgrade još javnosti nije pružio nikakve informacije. Prethodnih nedelja, hiljade turista stajalo je u redu da se popne na vidikovac Burdž Halifa. Karta je koštala 27 dolara.

Krediti za zapošljavanje u siromašnim opštinama

Fond za razvoj uskoro bi mogao da počne odobravanje kredita za pokretanje proizvodnje i zapošljavanje radnika u manje razvijenim opštinama. Ovo je na jučerašnjoj sednici Poslovnog saveta najavio ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić, ističući da je za taj program, koji će krajem februara biti dostavljen vladi na usvajanje, izdvojeno 100 miliona evra.

Kako je objasnio vicepremijer, deo tog iznosa biće namenjen za ulaganje u „radno intenzivne” grane u manje razvijenim regijama, jer će hipoteka za kredit biti 50 odsto investicije. Drugi deo sredstava, istakao je Dinkić, biće „upumpan” u najugroženijim opštinama, poput Kuršumlije ili Merošine, gde se čak neće ni tražiti hipoteka za zajam, već samo ručna zaloga na opremu koja se kupuje na kredit. S obzirom na to da je uslov za korišćenje sredstava da korisnici budu velika domaća i strana preduzeća, pitali smo ugledne privrednike, koji su prisustvovali sastanku sa ministrom Dinkićem, da li će konkurisati za te zajmove, objavljuje Politika pod naslovom "Privrednici dele ministrov optimizam".

"Dinkić: Kriza je stvarno prošla!", naslov je u Presu o ovoj temi gde piše da je ministar ekonomije naveo da će rast BDP-a u ovoj godini sigurno biti 1,5 odsto.


U kragujevačkoj Zastavi je proizveden prototip putničkog vozila na električni pogon,
na platformi automobila Zastava 10

Bolesti mladih i starih

Više od 60 odsto mališana predškolskog uzrasta ima problem u verbalnoj komunikaciji i razvoju govora, a veliki broj ove dece imaće ozbiljnih problema sa učenjem i usvajanjem školskog gradiva, govore rezultati istraživanja Instituta za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora iz Beograda. Najčešći poremećaji koji se sreću kod mališana predškolskog uzrasta jesu smetnje u izgovaranju glasova, nerazvijen ili patološki razvijen govor, različite disfazije, problemi sa „osiromašenim” rečnikom, nepotpune i agramatične rečenice i nesposobnost mališana da jezikom izraze misli i osećanja. Uskoro logopedi u svim beogradskim vrtićima, piše u Politici.

Isti list objavljuje kako su, živeći između nade i očaja, oboleli od multiple skleroze (MS) trenutno obuzeti ovim prvim. Bilo je dovoljno da se vest o istraživanju italijanskog doktora Paola Zambonija objavi na kanadskoj televiziji CTVW5, pa da detalji njegovog otkrića prostruje Internetom i privuku svu moguću pažnju ljudi obolelih od hronične bolesti centralnog nervnog sistema, čiji uzrok i nastanak nije definitivno razjašnjen. Šta je to otkrio profesor Zamboni? Sa svojom saradnicima i neurolozima bolnice u Bolonji pokazao je da u grupi od 65 osoba, obolelih od multiple skleroze (MS), koje su ispitivali postoje poremećaji u venskoj drenaži mozga i suženja vena koje odvode vensku krv iz mozga. Rešenje ovog problema sa terena neurologije, prema tezi dr Zambonija, prelazi u domen vaskularnih hirurga. Ugradnjom „stenta” krvni sud se proširuje i omogućava normalan protok krvi. To dovodi do ublažavanja simptoma MS-a ili čak njihovog potpunog nestajanja. Lečenje uz pomoć „stenta” probudilo nade obolelih od multiple skleroze, naši lekari upozoravaju da je ova metoda nedovoljno ispitana.

Evropska kontrola srpskih izbora sudija

Prema nezvaničnim informacijama, u Srbiju bi u utorak trebalo da stigne delegacija Evropske komisije, a razlog je način izbora sudija i tužilaca. Osim sa predstavnicima vlasti, USS, Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, oni bi trebalo da razgovaraju i sa članovima Društva sudija Srbije, piše u Novostima. Još se ne stišava polemika posle objavljivanja liste neizabranih delilaca pravde. Informacije o „nečasnim radnjama“, kao nezvanične, „isplivale“ su poslednjih dana iz Visokog saveta sudstva. Ovo telo, inače, prethodnih dana trpelo je mnogobrojne kritike bivših delilaca, koji su tražili da im se direktno kaže zašto nisu prošli.
Kako je VSS došao do podataka o „nečasnim radnjama“ dojučerašnjih sudija, još niko ne otkriva. Nema ni odgovora na pitanje - da li se svi ti podaci nalaze u dokumentaciji koju će neizabrani moći da pogledaju.
"Ovo je veoma neodgovorno", kaže Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije, koja nije prošla izbor. "Ukoliko su tačne priče o tome šta su sudije radile, onda je trebalo da se reaguje mnogo ranije. Jer, onda je reč o prikrivanju, što je već krivično delo. U obrazloženju, koje su nam poslali, samo je uopšteno naveden razlog neizbora."

O Sreberenici

Skupština Srbije, po svemu sudeći, ipak neće usvojiti rezoluciju koju je najavio predsednik Boris Tadić, a kojom će se ratni zločin nad Bošnjacima u Srebrenici okarakterisati kao genocid, objavljuje tabloid Alo. Naime, lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma prvi je juče bez uvijanja najavio da neće glasati za rezoluciju ukoliko se u njoj pominje reč genocid. S druge strane, LDP je jedini jasno rekao da neće podići ruku ako srebrenički masakr u deklaraciji ne bude imenovan kao genocid. Ostale poslaničke grupe ili su ponudile svoju verziju teksta osude (DSS-NS) ili i dalje balansiraju oko terminologije koju će koristiti nepoznati tim autora koji radi na tekstu. Očekuje se da će početkom marta pred poslanicima biti dve deklaracije: o osudi zločina u Srebrenici i o osudi svih zločina nad Srbima.

Ko stoji iza napadača?

Velimir Ilić, lider Nove Srbije, posle napada, govori za Novosti: "Prijatelji iz policije me upozoravali šta može da se dogodi. Želim da znam ko stoji iza ovog čoveka."

"Još ne mogu da razumem zašto bi me napao neko koga nikada u životu nisam video. Neverovatno je da je na metar od napadača stajala policija i da nije reagovala kada je on počeo da viče. Policajci su se tek pokazali kada je trebalo da brane napadača."

"Kao iskusan političar mogu da zaključim da je vlastima odgovaralo da dođe do ovakvog slučaja. Pažnja javnosti se usmerila na mene, umesto na aktuelne serije štrajkova, ali i informacije da je državni vrh u sprezi sa organizovanim kriminalom", kaže Ilić.

Ili jesu ili nisu (uticajni)?

Najbliži saradnici ministara, njihovi šefovi kabineta i savetnici biraju se daleko od očiju javnosti, rade u senci i daleko su od svake kontrole. Njihova imovina nije na proveri Agencije za borbu protiv korupcije, jer oni greškom zakona ne spadaju u funkcionere, iako često presudno utiču na odluke, objavljuje Blic pod naslovom "Hitno proveriti imovinu šefova kabineta". Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde, i jedan od autora Zakon o Agenciji kaže za Blic da bi zakon trebalo promeniti jer šefovi kabineta i savetnici imaju "daleko veći uticaj na odluke najviših funkcionera nego prosečan državni službenik".

Novosti, medjutim, o istoj temi objavljuju naslov "Od moćnika samo senka".

Ko su šefovi kabineta članova Vlade i koliki je danas njihov uticaj na državnu politiku, pita ovaj list i odgovara: nemaju snagu svojih prethodnika. Plate šefova kabineta u Vladi kreću se od 56.000 do 80.000 dinara. Za njihovo postavljenje nije potrebna odluka Vlade, već ih imenuju i razrešavaju premijer, potpredsednici i ministri. Šefovi kabineta nisu u obavezi da Agenciji za borbu protiv korupcije dostavljaju svoje imovinske karte.

Rekonstrukcija Vlade Srbije i veze sa organizovanim kriminalom

Zamenik predsednika Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je da treba promeniti ministre koji ne rade dobro i da rekonstrukcija Vlade ne znači nužno i smanjenje broja ministarstava, prenosi Politika. Dačić je ocenio da je o rekonstrukciji Vlade suvišno govoriti dok ne stigne konkretan predlog o tome kako ona treba da izgleda, a prema njegovom mišljenju svaki potez pre toga je samo sakupljanje političkih poena. Dačić je izjavio da treba ispitati navode o povezanosti rukovodećih ljudi u policiji sa organizovanim kriminalnim grupama, ali pri tom ne treba diskreditovati one koji se predano bore protiv kriminala. Neki mediji proteklih dana pisali su o povezanosti šefa Dačićevog kabineta Branka Lazarevića sa kriminalnom grupom Darka Šarića, osumnjičenog za šverc više od dve tone kokaina.

"Nemam nikakvih saznanja o povezanosti najviših funkcionera MUP-a i policije sa kriminalnim grupama", izjavio je ministar policije Ivica Dačić povodom pisanja Blica da je njegov šef kabineta Branko Lazarević povezan sa kriminalnom grupom Darka Šarića. On je po povratku iz posete SAD rekao da „sve podatke treba proveriti", ali je odbacio navode Blica, objavljuje Pres.

Imovina Šarića

Vlasti Srbije juče su udarile na kapital Darka Šarića, glavnog osumnjičenog za šverc 2,1 tone kokaina zaplenjenog u Urugvaju. Prvi korak u oduzimanju imovine vredne više od sto miliona evra napravljen je hapšenjem advokata Radovana Štrpca, njegove supruge Dubravke i izvesnog Stevice Kostića iz Novog Sada. Njih troje su zapravo osumnjičeni da su novac stečen kriminalnim aktivnostima Šarićeve grupe investirali u preduzeća u Vojvodini. Radovan Štrbac je branilac Darka Šarića i kao njegov zastupnik prisustvovao je pretresu Šarićeve vile na Tatarskom brdu.

U okviru istrage juče je priveden i poznati biznismen Mile Jerković, ali je on posle saslušanja pušten na slobodu, jer je pristao da svedoči o kontaktima sa Darkom Šarićem.

Kako je finansijska istraga dosad utvrdila, Darko Šarić postao je prethodnih godina vlasnik nekoliko hiljada hektara oranica u Vojvodini. Zemljište vredno milione evra „pljevaljski don” kupio je od Mileta Jerkovića, zvanično trećeg agrarnog veleposednika u Vojvodini. Naše vlasti sada veruju da je mesto „trećeg latifundiste” zauzeo Šarić, jer je osim od Jerkovića, zemlju kupovao i od drugih zemljoposednika. Pregovore o kupovini Jerkovićevih oranica, za Šarića je vodio sada uhapšeni novosadski advokat Radovan Štrbac, piše u Politici.

Pod "lupom" inspektora, kako saznajemo, su i nekada Jerkovićeve, a sada Šarićeve firme, poput "Mladog Borca" iz Sonte, novosadskih hotela "Vojvodina" i "Putnik", "Višnja produkta"... Luksuzni hoteli i hiljade hektara obradivog zemljišta po Vojvodini, u ime Darka Šarića, pokupovale su razne of-šor firme, ali i konzorcijumi iz Crne Gore i Amerike. Nije reč samo o ugostiteljskim objektima u Novom Sadu i Subotici, već i nekoliko poljoprivrednih kombinata. Za račun anonimnih konzorcijuma na aukcijama su se pojavljivali pojedini advokati, ali i bliski saradnici ovog Pljevljaka. U gotovo svakoj od ovih firmi pojavljuju se imena advokata Radovana Štrpca. Kako je nedavno izjavio za "Novosti", on je porodični prijatelj braće Šarić i njihov zastupnik.

Kako saznaje Blic, biznismen Milan Jerković, koji je preko Štrpca prodao Šariću nekoliko hiljada hektara oranica, mogao bi da konkuriše za svedoka saradnika u finansijskoj istrazi kojom treba da se utvrdi šta je pljevaljski narko-bos novcem zarađenim u trgovini kokainom kupio u Srbiji. Da li je sa njim već postignut takav dogovor, zvanično nije potvrđeno.

Prema saznanjima Presa, troje uhapšenih je za račun Darka Šarića u prethodnih nekoliko godina kupilo oko 16.000 hektara zemljišta u Vojvodini, čime su od vođe narko-klana napravili jednog od vodećih zemljoposednika u pokrajini. Bračnom paru Štrbac i Stevici Kostiću određen je pritvor od 48 sati.

Tragedija trudnice

Nezapamćena tragedija dogodila se u snegom zavejanom zaječarskom selu Nikoličevo. Poginula Marija Pavlović bila u sedmom mesecu trudnoće, kada se okliznula na ledenom putu, javljaju Novosti. Tragedija se dogodila nedaleko od kuće u kojoj je živela.

"Bila je mrtva kada su je dovezli u bolnicu", kaže prim. dr Ljiljana Nešić iz Zdravstvenog centra u Zaječaru. "Kako je ustanovljeno, njoj su prilikom pada pukli vratni pršljenovi, pa je smrt od gušenja nastupila trenutno. Istovremeno, nastradala je i njena nerođena beba."


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...