JAT OSTAJE BEZ STRUJE I VODE ZBOG DUGOVA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Našem nacionalnom avio-prevozniku juče je zbog neplaćenih dugova isključena voda, a iz istog razloga najavljeno je i isključenje struje. Folk pevačica Svetalana Ražnatović tvrdi da je njen slučaj baš sada otvoren u medijima samo da bi se skrenula pažnja javnosti sa najvećih problema u srpskoj politici i ekonomiji. Poričem da ulaganja srpskih preduzeća nisu dobrodošla, ali potvrđujem da je bilo slučajeva diskriminacije, rekao Ivo Josipović. Svaki stanovnik naše zemlje duguje oko 650 evra, a svaki zaposleni oko 2.200 evra. Američka policija uhapsila je u San Dijegu kompjuterskog programera poreklom iz Srbije Džordža Đuru Jakubeka (54), koji je u svojoj kući u tom gradu imao mini-fabriku za proizvodnju bombi. Moskovski CSKA uručio je otkaz treneru Dušku Vujoševiću


Santa Cruz de la Sierra - Karolina Medina iz Venucele pobedila je na izboru
za mis Reina Hispanoamericana 2010

 

JAT dotakao dno

„Jat ervejz” je dotakao dno, ocenjuje Politika. Našem nacionalnom avio-prevozniku juče je zbog neplaćenih dugova isključena voda, a iz istog razloga najavljeno je i isključenje struje. Takođe, vazduhoplovne vlasti Jordana zapretile su da će avionima „Jata” zabraniti prelet preko teritorije te zemlje jer nisu plaćene usluge kontrole letenja. Sudske vlasti Ujedinjenih Arapskih Emirata prete da će zapleniti prvi avion našeg avio-prevoznika koji sleti u Dubai jer nije izmirio potraživanja agenata za prodaju karata. Istovremeno, „Lufthanza tehnika”, koja je obavila remont motora tipa CFM 56, za „boing 737”, zadržala je dva motora – takođe zbog neizmirenih potraživanja.

Josipović: Srpska preduzeća su dobrodošla

Bratstvo i jedinstvo jeste umrlo, ali ostali su zajednički interesi Srbije i Hrvatske koje možemo ostvariti samo ako radimo zajedno. Naše male države, ekonomije koje nemaju veliki obim, izolovane, teško mogu da se izbore na međunarodnom tržištu koje je sve surovije. Politika vam je otvorila vrata nove saradnje, sada je na vas red - poručio je predsednik Boris Tadić drugog dana posete Zagrebu, na biznis forumu na kome se okupila srpska i hrvatska privredna elita, pišu Novosti. Šef srpske države pozvao je okupljene predstavnike oko 130 kompanija iz obe države da ponude dobre ideje ekonomske saradnje i razvoja, a na političarima je da te ideje i realizuju. Tadić je posebno istakao primedbe srpskih privrednika da nemaju isti tretman u Hrvatskoj, kao hrvatska preduzeća u Srbiji, i poručio: Ukoliko su te primedbe tačne, očekujem da se ta klima promeni. Na to je predsednik Hrvatske Ivo Josipović uzvratio: Poričem da ulaganja srpskih preduzeća nisu dobrodošla, ali potvrđujem da je bilo slučajeva diskriminacije. Naš zadatak je da to sprečimo i obezbedimo zdravu tržišnu utakmicu. Ukupna robna razmena Srbije i Hrvatske od januara do septembra 2010. godine iznosila je 472,3 miliona dolara, što je za 3,3 odsto više u odnosu na isti period 2009. godine, piše Politika. Izvoz u Hrvatsku iznosio je 208,5 miliona dolara i beleži povećanje od 4,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Uvoz iz Hrvatske povećan je 2,6 odsto u odnosu na isti period 2009. godine i iznosio je 263,8 miliona dolara, što znači da je u tom razdoblju naša zemlja imala deficit od 55,3 miliona dolara.


Koncert Zvonka Bogdana u Sava centru

Dodiku prete iz Sarajeva

Milorad Dodik pretnje smrću, koje su mu nedavno upućene, smatra pokušajem određenih bošnjačkih krugova u Sarajevu da ga zaplaše, kako bi odustao od politike odbrane interesa RS, piše Pravda. Istovremeno, Dodik poručuje da veruje samo srpskim policajcima i da o njegovoj bezbednosti neće brinuti ljudi iz BiH.

Krkobabić: Zakon o penzijama nije izbor za mis

Usvajanje novog zakona o penzijama nije izbor za mis Srbije. Ovim rečima potpredsednik vlade dr Jovan Krkobabić za Politiku odgovara na male šale ili sitne malicioznosti, po kojima je penzijski zakon vruć krompir zbog čije bi nepopularnosti onome ko ga predlaže mogao da odnese potencijalne glasače. “Ne ispitujemo koliko je nešto vruće ili hladno bavimo se izuzetno odgovornim poslovima, navodi Krkobabić, i dodaje da ipak ne misli da je on taj koji bi izmene propisa trebalo da brani.


Sukob policije i studenata tokom protesta na Univerzitetu u Firenci
zbog reformi sistema visokog obrazovanja

Ražnatovićeva: Ako sam kriva, neka me i osude

„Nek mi sude, a ako sam kriva, neka me i osude! Nisam ja valjda najveći problem pa da samo pišu i pričaju o meni?! Ne pada mi na pamet da bežim!" Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović ubeđena je, kako piše Pres, da je njen slučaj baš sada otvoren u medijima samo da bi se skrenula pažnja javnosti sa najvećih problema u srpskoj politici i ekonomiji. U razgovoru sa bliskim prijateljima, Ceca je ispričala da joj sve pakuju političari sa kojima je imala problema i 2003. godine, kada je bila uhapšena. Ceca je ogorčena pisanjem režimskih medija. Tekstovi da se ona sprema da pobegne u inostranstvo, da će tražiti azil, zahtevi da joj se oduzme pasoš, najava oduzimanja imovine nisu ništa drugo nego prljava kampanja koja treba da prikaže Cecu kao najveći problem u ovoj zemlji - kaže blizak prijatelj slavne pevačice. Svetlana Ražnatović odbacila je, u četvrtak uveče, u Skoplju, navode da je prodajom igrača fudbalskog kluba Obilić proneverila višemilionsku sumu novca. Ona je za emisiju KOD na skopskom Kanalu 5 kazala da su napadi na nju "klasičan medijski linč", prenose Večernje novosti.

Čočorovska svedok protiv Cece

Jedan od važnih svedoka tužilaštva u postupku protiv Svetlane Cece Ražnatović i njene sestre Lidije Veličković-Ocokoljić za nezakonitu prodaju 10 fudbalera "Obilića" biće, kako saznaje Blic, Stanislava Čočorovska, koja je u zatvoru u Makedoniji zbog šverca pola tone kokaina. Kako list saznaje, u optužnici osim Čočorovske, kume Željka Ražnatovića Arkana, kao svedoci predloženi su i sportski menadžeri Darko Šušnjar i Dejan Joksović, fudbaleri Dragoslav Šekularac i Dragiša Binić, koji su bili funkcioneri Obilića, kao i bivši direktor kluba Zoran Petrović i sportski direktor Jovan Dimitrijević. Srbija i Makedonija su regulisale pitanje privremene predaje osuđene osobe i nema prepreka da se Čočorovska dovede u Beograd. Ona može da svedoči i preko video linka ili da je sasluša makedonski sudija na zahtev beogradskog suda. U optužnici se navodi da je Čočorovska umešana u prodaju Nikole Lazetića turskom Fenerbahčeu po ugovoru od 15. juna 2000. za šest miliona maraka.

Bramerc traži presudu Mladićevim jatacima

I pored zahteva glavnog haškog tužioca Serža Bramerca da se svi saradnici Ratka Mladića procesuiraju i žestoko kazne, Prvi osnovi sud još nije saopštio presudu desetorici jataka bivšeg komandanta Vojske RS, piše Pres. Presuda Mladićevim jatacima trebalo je da bude saopštena 4. novembra, ali je sat vremena pre izricanja odluke tužilac zatražio izuzeće sudije Dejana Garića i sudije porotnika.


Četvrti dan protesta u prestonici Ukrajine zbog najavljenih izmena Zakona o porezu

Svaki građanin Srbije duguje 650 evra

Građani Srbije sa pet milijardi duga prema bankama spadaju u manje zadužene u poređenju sa svojim susedima, ali se poslednjih godina intenzivno zajme. Svaki stanovnik naše zemlje duguje oko 650 evra, a svaki zaposleni oko 2.200 evra, pišu Novosti. To, kako kažu i nadležni i neki ekonomisti, nije mnogo ali zabrinjava što sve više građana ima problem da otplati uzeti zajam. Trenutno su najzaduženiji Hrvati i Grci i oni, i pored krize, nastavljaju da se zajme. Svaki građanin Hrvatske duguje oko 4.000 evra, a svaki zaposleni u ovoj zemlji 10.000 evra. U Grčkoj dug prema bankama po stanovniku je narastao na 8.100, a po zaposlenom je 14.000 evra.

Programer srpskog porekla pravio eksploziv u SAD

Američka policija uhapsila je u San Dijegu kompjuterskog programera poreklom iz Srbije Džordža Đuru Jakubeka (54), koji je u svojoj kući u tom gradu imao mini-fabriku za proizvodnju bombi, piše Pres. U njegovoj kući nađeno je više od pet kilograma heksametilen triperoksid diamina (HMTD), što je bila najveća zaplena te visokoeksplozivne supstance u istoriji SAD. Bombe koje je Đura pravio slične su onima koje koristi Al Kaida, ali nije poznato da li je proizvode prodavao teroristima. Programer Jakubek uhapšen je prošle nedelje nakon što je u eksploziji bombe u njegovom dvorištu povređen njegov baštovan Mario Garsija. Istragom je utvrđeno da je bomba, koja je povredila Garsiju, kućne izrade. Nakon toga, u istragu se uključio i Federalni istražni biro (FBI). Pretresom iznajmljene kuće u San Dijegu u kojoj je Đura živeo sa suprugom Marinom Ivanovom, inspektori FBI pronašli su ogromne količine materijala za pravljenje eksplozivnih naprava.

Bolovanje će davati i privatnici

Posle izmene pravilnika o pravima iz zdravstvenog osiguranja, privatni lekari moći će od 1. januara da potpišu ugovore sa Republičkim zavodom za zdravstveno osiguranje - saznaju Novosti u RZZO. Tek posle toga privatnici će moći svoje pacijente o trošku obaveznog osiguranja da upute na specijalistički pregled, na bolničko lečenje, da otvore bolovanje, propišu lek ili medicinsko-tehničko pomagalo.

Naprednjaci traže nove izbore i obustavu prodaje “Telekoma”

Predsednik SNS Tomislav Nikolić najavio je masovne proteste za kraj januara sledeće godine ukoliko Vlada Srbije i predsednik Boris Tadić ne promene stanje u zemlji koje je Nikolić ocenio kao „nikad gore i teže". Šef naprednjaka traži od vladajuće koalicije razgovor o vanrednim izborima, stopiranju prodaje „Telekoma Srbija" i stanju u medijima. Zbog „medijske blokade" SNS, Nikolić traži ostavke direktora i glavnog urednika informativnog programa RTS Aleksandra Tijanića i Nenada Stefanovića i prvog čoveka Studija B Aleksandra Timofejeva, piše Pres.

Za knjige i novine poslanika -7,3 miliona dinara

Predlogom budžeta Skupštine Srbije za sledeću godinu predviđeno je 7,3 miliona dinara samo za dnevne novine i stručne publikacije. Poslanici s kojima je Blic kontaktirao tvrde da ne znaju kakvu to literaturu dobijaju, niti zašto su troškovi za štampu enormno visoki budući dadnevno dobijaju jedan, a najviše dva kompleta novina po poslaničkoj grupi. Misterija je utoliko veća, ako se zna da su ukupni godišnji troškovi za pranje prozora, zavesa i podova, kao i za zamenu podnih obloga u skupštini, isplanirani na 7,9 miliona dinara, što je jedva malo više od troškova za štampana izdanja.

Državne pare i za turističke vodiče

Skupština Srbije potrošila je od početka ove godine do 10. novembra oko 5,57 miliona dinara po osnovu ugovora o delu, a tim novcem plaćano je, između ostalog, angažovanje turističkih vodiča za potrebe stranih delegacija, koje su je posetile, nabavka poklona za goste, ali i obrazovanje i stručno osposobljavanje zaposlenih. Prema podacima koje je Politika dobila u srpskom parlamentu, u navedenom periodu, prilikom poseta stranih delegacija za njihove potrebe angažovani su spoljni saradnici, kao na primer turistički vodiči, a to je koštalo 244.326 dinara bruto. Nabavka poklona za protokolarne aktivnosti koštala je nešto malo više od dva miliona dinara.

Užička pršuta od brazilskog mesa

Osmočlana grupa koja je u proteklih šest meseci sa Kosova prokrijumčarila 50 tona goveđeg i svinjskog mesa uhapšena je prekjuče na putu Požega – Užice. Osumnjičeni se terete da su preko razrađenih švercerskih kanala u centralnu Srbiju prebacivali meso poreklom iz Argentine i Brazila, vredno 20 miliona dinara. Svinjetina i govedina su prodavane u mesarama Miloša Radovanovića (43) iz Čajetine i Slavoljuba Botočanina (56), vlasnika „Zlatibora” iz Valjeva.

I Terzić otišao iz zatvora na lečenje

Nekadašnji predsednik Fudbalskog saveza Srbije Zvezdan Terzić, koji je pre dva dana primljen na lečenje na Vojnomedicinsku akademiju oseća se bolje. Trenutno je na odeljenju neurohirurgije gde je primio potrebnu terapiju, i on će ovde ostati do daljeg, pišu Novosti. I dok niko od nadležnih u ovoj ustanovi ne želi da iznosi podatke iz njegovog zdravstvenog kartona, nezvanično saznajemo da Terzić ima problema sa glavom i krvnim sudovima vrata, uz česte vrtoglavice. Lekari će ovih dana obaviti detaljne analize, kako bi se utvrdilo da li ovaj pritvorenik pati od poremećaja ravnoteže ili ima neki ozbiljniji problem koji može da ugrozi njegov život. List navodi da su mnogi pritvorenici poslednjih godina završili u bolnici, od Dragana Džajića do Radisava Raje Rodića

Šta radi srpska mirovna misija na Kipru

Mirovna misija Ujedinjenih nacija na Kipru (UNFICYP – United Nations Peacekeeping Force in Cyprus) uspostavljena je još marta 1964. godine. Odnedavno Vojska Srbije učestvuje u ovoj misiji sa jednim štabnim oficirom i šest pripadnika Ministarstva odbrane i VS u okviru mađarsko-slovenačkog kontingenta (major Zoran Nestorović, podoficiri Predrag Pantoš, Goran Milošević, Aleksandar Beočanin, Dragan Marić, Bojan Todorović i desetar Ivan Jonović). Major Nestorović tim povodom za Politiku opisuje kako su protekli prvi dani naše mirovne misije na Kipru. “Komanda UNFICYP nalazi se na bivšem međunarodnom aerodromu u Nikoziji, koji se nalazi u zoni razdvajanja između kiparskih Grka i kiparskih Turaka. U opisu mojih zadataka je pre svega da, kao zamenik glavnog inžinjerijskog oficira, svakodnevno vršim praćenje stanja komunikacija koje koriste jedinice misije, a nalaze se u zoni razdvajanja. Koordiniram, takođe, radom inžinjerijskih jedinica u sva tri sektora u cilju obezbeđenja uslova za nesmetano funkcionisanje misije i obrađujem zahteve koje dobijam iz svih struktura misije, pratim tok i kvalitet izvršenja postojećih zadataka inžinjerijskih jedinica i vršim izradu izveštaja o realizaciji istih” – kaže major Nestorović.

Osumnjičena za ubistvo sina podnosi žalbu

Viši sud u Požarevcu produžio je u četvrtak za još mesec dana pritvor Marini Andrejić (38) iz Majilovca, osumnjičenoj da je 22. jula ubila sina Đorđa (13). Odluku o produženju pritvora koji je otpočeo 25. jula, sudsko vanraspravno krivično veće donelo je na predlog višeg javnog tužioca koji je u sredu protiv majke podneo optužnicu za teško ubistvo, pišu Novosti. Advokat Srbislav Stojanović, branilac po službenoj dužnosti osumnjičene majke, najavio je da će podneti žalbu na optužni predlog.

Krsnu slavu na listu UNESKA

Ulazak ojkanja na Uneskovu listu ugrožene nematerijalne baštine, kao posebne vrste pevanja iz Hrvatske, koje izvode Srbi iz Like, vratilo je u fokus interesovanja šta bi sve moglo da bude proglašeno za “neopipljivo” nasleđe Srbije i sveta, pišu Novosti. Najozbiljniji kandidat za tu priču je proslavljanje krsne slave, a pored toga za kandidaturu se pripremaju drugi godišnji običaji i epska narodna poezija, ćirilica, narodno umetničko i likovno stvaralaštvo. Prvi korak ka Unesku je formiranje nacionalnog registra, za koji će biti zadužen komitet za nematerijalnu baštinu u Srbiji. Mada će ovo telo biti formirano do kraja godine, u Ministarstvo kulture su počele da pristižu preliminarne liste.

Američki kapitalisti za povećanje poreza

Milijarderi Voren Bafet i Bil Gejts, podržani peticijom 45 milionera, traže da im se povećaju porezi i tako zemlji vrate deo prosperiteta koji im je omogućila, piše Politika. Američki Kongres do kraja godine treba da odluči da li će poreske olakšice iz Bušove ere ostati na snazi ili će, pošto su oročene, prestati da važe. Obamine demokrate su na poziciji da manje poreza treba da plaćaju samo pripadnici srednje klase, dok bi najbogatiji Amerikanci, oni koji zarađuju više od 250.000 dolara godišnje, ubuduće morali da plaćaju više. Republikanci su pak za to da porez i dalje bude manji svima, uz argument da kad bogatima više ostaje, više i troše, od čega koristi ima cela ekonomija. Već samu ideju da oni najimućniji treba da državi daju više, proglašavaju za „klasni rat” koji, eto, započinje „socijalista” Barak Obama. Ovom „socijalisti” su, međutim, neočekivano priskočili u pomoć – najveći kapitalisti.

Dokumentarac o Titu kao sineasti

Dokumentarni film „Sinema komunisto” Mile Turajlić, o zlatnom dobu jugoslovenske kinematografije od 1945. do 1990, svetsku premijeru imao je nedavno u takmičarskom programu debitantskih dela Festivala dokumentarnog filma IDFA u Amsterdamu, a srpska publika videće ga početkom 2011. Ovaj dokumentarac istražuje nastanak jugoslovenskog „Holivuda Istoka”, zlatno doba i propast Filmskog grada u Beogradu i „Avala filma”, kao i način na koji je Titov afinitet prema filmu stvarao mit o SFRJ na velikom platnu. “Kada sam u „Avala film” prvi put otišla kao student, uvidela sam da u Beogradu postoji mesto sa bogatom istorijom o kome se ne zna. Istražujući istoriju „Avale” i jugoslovenskog filma, osetila sam da mogu da ispričam mnogo dublju priču o izgradnji i propasti zemlje. Suština filma jeste metafora zemlje kao filmskog grada, života u jednoj scenografiji koja je danas propala”, kaže za Politiku rediteljka Turajlić, koja je diplomirala filmsku produkciju na FDU u Beogradu i politiku i međunarodne odnose na Londonskoj školi ekonomije, i dodaje da su „uzroci propasti ’Avale’ vezani za propast zemlje, jer kada država više nije stajala iza filma, tada je filmski grad počeo da propada”.

Crno-beli pobedili Žalgiris

Košarkaši Partizana savladali su litvanski Žalgiris sa 68:62 (23:14, 21:15, 10:14, 14:19). Crno-beli posle ovog kola dele drugo mesto sa Žalgirisom sa učinkom od četiri pobede i dva poraza, piše Blic. U timu Partizana najefikasniji su bili Dragan Milosavljević sa 19 i Oliver Lafajet sa 12 poena, dok su kod Žalgirisa najbolji bili Mirza Begić sa 19 i Dehuan Kolins sa 12 koševa. U naredna dva kola Partizan gostuje, najpre Himkiju u Moskovskoj oblasti, a potom i najjačoj ekipi grupe, Makabiju u Tel Avivu, piše Pres. Upravo Makabi je ostvario veliki posao i za Partizan, pošto je pobedio Kahu Laboral 81:70 i tako ostavio Špance na 2-4. Ekipa Duška Ivanovića nalazi se u veoma teškoj situaciji pred poslednja četiri kola takmičenja.


Utakmica Evrolige Partizan - Žalgiris

CSKA otpustio Duška Vujoševića

Moskovski CSKA uručio je otkaz treneru Dušku Vujoševiću, piše Pres. Kako je iz ruskog košarkaškog giganta saopšteno, a prethodnih dana i na sva zvona najavljivano u medijima, Vujošević je otpušten zbog katastrofalnih rezultata ove sezone u Evroligi. Moskovskom klubu je posle pet poraza na šest utakmica ozbiljno ugrožen plasman u Top 16 fazu Evrolige, što se nije dogodilo u poslednjih 14 godina. Na sajtu moskovskog kluba objavljeno je da je ugovor sa crnogorskim trenerom raskinut na inicijativu CSKA, što poznavaoci košarkaških prilika tumače kao postizanje sporazuma o obeštećenju. Vujošević je, naime, kako je nekoliko sati pre otkaza rekao za Pres njegov menadžer Miško Ražnatović, sa Rusima potpisao "garantovani ugovor", što znači da u slučaju otkaza moraju da mu isplate kao da je odradio sve tri godine.

Pjer Boja odlazi iz Partizana

Pjer Boja uskoro napušta Partizan. Zbog neslaganja sa trenerom Aleksandrom Stanojevićem, kamerunski napadač koji se u klub vratio kako bi pojačao konkurenciju u napadu, odlučio je da već u zimskom prelaznom roku potraži novi klub. Iako se po fudbalskim krugovima spekuliše da je došlo do žestoke svađe na relaciji Stanojević-Boja, Kamerunac je u razgovoru za Pravdu demantovao sukob sa Stanojevićem ali je potvrdio da je nezadovoljan statusom u klubu. “Ne, nismo se svađali, otvoreno smo razgovarali. Objasnio sam Stanojeviću da ima dosta stvari koje mi se ne sviđaju u klubu, i da ću otići ukoliko se nešto ne promeni”, rekao je Boja.








Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...