IZUMIRE TRADICIJA ZAKLETOG DEVIČANSTVA U ALBANIJI

Jovana Bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

O novoj hirurškoj revoluciji pišu Britanci. Folkskrant prenosi Cvangiraieve planove u vezi sa preduzimanjem daljih akcija u Zimbabveu. Njujork tajms iznosi poveći članak o promenjenoj ulozi žene, muškarca i žene-muškarca u Albaniji. Mekejn najavljuje zeleniju vladu.

Hirurška revolucija

Independent najavljuje u današnjem broju test koji će biti sproveden u svim britanskim bolnicama u cilju smanjenja hirurških rizika, koristeći se kontrolnim listom za koji je već dokazano da je u stanju da spasi na hiljade života. I sve to u stilu sigurnosnih vazduhoplovnih testova.

Hirurzi i medicinske sestre obavljaće kontrolu pre svake operacije isto kao što piloti proveravaju svoje letelice pre uzletanja. U Mičigenu je slična kontrolna lista, korišćena radi smanjenja bolničkih infekcija, spasila nekih 1.500 života u periodu od 18 meseci.

U Britaniji je prošle godine izvršeno više od osam miliona operacija, što će biti jedna operacija na svakog osmog građanina. Prijavljeno je, takođe, oko 129.000 incidenata u kojima su pacijenti bili izloženi visokom riziku, sudeći prema podacima Nacionalne agencije za sigurnost pacijenata. Dalja statistika ukazuje na cifru od 2.000 pacijenata koliko ih godišnje umre usled posledica loše nege. Veruje se da bi polovina incidenata mogla biti sprečena ukoliko bi osoblje počelo da uči na ranijim greškama, prenosi Independent.


Danas lansirana u Londonu i još četiri gradova širom sveta, sigurnija hirurška kontrolna lista dizajnirana je tako da osigura osnovnu predostrožnost pre, tokom i posle operacije. Velika Britanija postala je tako jedna od prvih zemalja na svetu koje će u svoje bolnice sprovesti pojačane mere predostrožnosti, zajedno sa Irskom, Jordanom i državom Vašington u SAD.

Nova kontrolna lista predstavljena je kao najveća medicinska inovacija još od otkrića stetoskopa. Istraživanja su dokazala da kontrolne liste drastično poboljšavaju negu pacijenata, bez dodatnih troškova, prenosi Independent.

Cvangirai za akciju protiv Mugabea

Opozicioni vođa Zimbabvea Morgan Cvangirai pozvao je na akciju protiv još uvek aktuelnog predsednika ove afričke države, Roberta Mugabea, i njegovog diktatorskog režima, prenosi Folkskrant. "Zimbabve će potpuno propasti ukoliko mu svet ne pruži pomoć", reči su Morgana Cvangiraia.

Od UN zatražio je da stvar ne ostavi samo na verbalnoj osudi sprovođene strahovlade. "Ovaj diktator mora potpuno da bude izolovan, a stanovništvo Zimbabvea zaštićeno oružanim snagama", dodao je Cvangirai. "Neophodno je sada formirati mirotvornu snagu koja će zaštititi narod."


U razgovoru sa Folkskrantom Cvangirai je izrazio svoju spremnost na direktne pregovore sa Mugabeom kako bi se konačno pronašlo rešenje političke krize u Zimbabveu. "Kao vođa Pokreta za demokratske promene spreman sam na sve radi pronalaženje izlaza iz ove zakomplikovane situacije. Čak i ukoliko to podrazumeva pregovore sa djavolom. Sve ćemo učiniti kako bi izbavili Zimbabve iz političkog blata u kome se našao." Folkskrant podseća da posredniku iz Južnoafričke republike, Tabo Mbekiu, prošle nedelje nije pošlo za rukom da na pravi način poveže zaraćene strane.

Cvangirai je intervju dao putem telefonske veze iz holandske ambasade u glavnom gradu Zimbabvea, Harareu, u kojoj je smešten od nedelje popodne. Vođa opozicije dodao je da će sa daljim delanjem nastaviti čim budu sprovedene "praktične mere" koje bi osigurale njegovu bezbednost van holandske ambasade.

Blede albanski običaji: žena u ulozi porodičnog muškarca

Paše Kegi priseća se dana od pre skoro 60 godina kada je odlučila da postane muškarac. Odsekla je svoje duge crne kovrdže, zamenila haljinu za očeve vrećaste pantalone, naoružala se lovačkom puškom i odrekla se braka, dece i seksa.

Vekovima je u zatvorenom i konzervativnom društvu ruralne severne Albanije zamena pola smatrana praktičnim rešenjem u porodicama bez preostalog muškarca. Njen otac ubijen je u krvnoj osveti, a muških naslednika nije bilo. Paše Kegi, sada već 78 godina stara, odlučila se tako na doživotno devičanstvo. Živela je kao mučkarac, kao nova glava porodice, sa svim ovlašćenjima muškog autoriteta - uključujući tu i osvetu za smrt njenog oca, prenosi Njujork tajms.

Priznaje, međutim, da se u današnjim uslovima ne bi odlučila na takav korak, s obzirom na to da je seksualna jednakost nastupila čak i u Albaniji, sve sa Internet sastancima i invazijom MTV nakon pada Berlinskog zida. Albanske devojke više nemaju potrebu da budu muškarci, navodi se u Njujork tajmsu. Paše Kegi i još nekih četrdesetak žena u ulozi muškaraca ukazuju na izumiranje zakletog devičanstva u Albaniji.

"Ranije je bilo mnogo bolje biti muškarac iz prostog razloga što nije pravljena nikakva razlika između žena i životinja na primer", rekla je Paše Kegi dubokim glasom, sedeći širom raširenih nogu, baš kao muškarac, i ispijajući čašice rakije. "Danas albanske žene imaju jednaka prava kao i muškarci, ako ne i veća. Verujem da je trenutno zabavnije biti žena u Albaniji nego muškarac."


Tradicija zakletog devičanstva vuče korene još iz Kanona Leke Dukadjinija, albanskog kneza koji se borio protiv Otomanskog carstva pre nekih 500 godina. Prema Kanonu uloga žene je grubo opisana na sledeći način: briga o deci i domaćinstvu. I dok je život žene vredeo samo polovinu muškog života, devica je imala potpuno istu vrednost: dvanaest volova.

Zakleto devičanstvo rođeno je kao socijalna neophodnost agrarne regije opustošene čestim ratovima i velikim brojem mrtvih. U porodici koja ostane bez oca i muškog naslednika žena bi mogla da se oseti bespomoćnom. Zaklinjući se na večno devičanstvo žena je bila u stanju da preuzme ulogu muškarca, nauči da barata oružjem, rukovodi posedom i kreće se slobodno po zemlji. Te žene oblačile bi se "po muški" i provodile vreme u društvu sa drugim muškarcima, iako bi većina njih zadržala svoja ženska imena. Niko ih ne bi ismejavao, već bi bile opšte prihvaćene u javnom životu. U pojedinim slučajevima ovakva odluka donošena je radi osiguravanja lične autonomnosti ili izbegavanja nameštenog braka.

"Odričući se svoje seksualnosti zakletvom na večno devičanstvo žene su probijale sebi put u društvu muške dominacije i samim tim bivale više angažovane u javnom životu", rekla je Linda Gusia, profesorka centra za ženske studije Univerziteta u Prištini. "Sve se svodilo na pokušaj opstajanja u svetu u kome je muškarac rukovodio."

Zakletvu na večno devičanstvo ne treba, tvrde sociolozi, posmatrati kao homoseksualnost, dugovečni tabu ruralne Albanije. Nijedna od tih žena nije se podvrgla promeni polnog organa.

Što se same Kegi tiče, poznate u svom domaćinstvu kao paša, na ovakav potez odlučila se u dvadesetoj godini svog života. Njena četiri brata suprostavila su se komunističkoj vladavini Envera Hodže, koja je trajala 40 godina, sve do njegove smrti 1985. Sva četvorica okončala su svoj život tragično. Pretvorivši se u muškarca, Kegi je uspela da pomogne svojoj majci, ženama svoje četiri braće i njihovoj deci.

Mekejnovi planovi za zeleniju vladu

Senator Džon Mekejn obavezao se juče da će povećati svest savezničke vlade kada je zaštita životne sredine u pitanju, prenosi Vašington post. Sa druge strane, demokratski predsednički kandidat, Barak Obama, povlači svoje poteze kada su energetski planovi i životna sredina, kao i osujećivanje Mekejnovih planova, u pitanju.

U govoru održanom u Santa Barbari Mekejn je obećao da će "kupovnu moć vlade SAD iskoristiti za dalji razvoj zelene tehnologije". Ovo obećanje došlo je nekoliko meseci nakon što je Barak Obama istakao znatno detaljniji i ambiciozniji predlog po istom pitanju, opavezajući se na vladu koja će dovesti do znatnog smanjenja zagađenja.


"Pošumljavanje vlade" najverovatnije će svoju okosnicu imati u regiji Vašingtona. Pored čistijih vozila očekuje se i realizacija planova u vezi sa modernizacijom zgrada.

"Svake godine savezna vlada kupi nekih 60.000 vozila, neuključujući tu specijalna vojna vozila", rekao je Mekejn. "Ubuduće će se promeniti 'profil' civilnih vozila u cilju zaštite životne sredine."

Mekejn dalje naglašava da je vlada SAD obeležena kao "najveći potrošač električne energije u svetu", a jedan od glavnih razloga tome jeste nekih 9 milijardi kvadratnih metara federalnih kancelarija širom sveta, navodi se u Vašington postu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...