IZRAELSKA INVAZIJA NA PALESTINCE

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Ne zna se kako je došlo do eksplozija i požara u severnoj Kosovskoj Mitrovici ali se sumnja na "šiptarske obaveštajne službe". Izraelska vojska ušla u pojas Gaze sa objašnjenjem da "ne može da napusti svoje gradjane sa juga". Vlada Srbije i Narodna banka kontrolisaće cene.

Mirno u Kosovskoj Mitrovici

Trenutna situacija u severnom delu Kosovske Mitrovice mirna, javlja Politika. Serija incidenata počela je, kako je za Politiku rekao vodnik Predrag Vasović, zamenik komandira Severne policijske stanice u Kosovskoj Mitrovici, u petak u 22.50 časova kada je, za sada, nepoznati napadač bacio eksplozivnu napravu ispred kafića „Viva” u kome se okupljaju mladi, nadomak Glavnog ibarskog mosta u Sutjeskoj ulici. Tom prilikom je oštećeno nekoliko civilnih vozila.

"Posle toga, oko ponoći je zapaljen lokal u Bošnjačkoj mahali. Ne znamo da li se sam zapalio ili je neko to učinio. Vatrogasci su gasili požar, ali je ubrzo došlo do nove eksplozije kada su oni i povređeni. U metežu su stradali i novinarka i snimatelj RTS-a i uništena im je kamera. Na licu mesta Kfor je pronašao jednu neeksplodiranu ručnu bombu, a po našim pretpostavkama, ali i eksperata iz Kfora, veruje se i da je prva eksplozija nastupila aktiviranjem kašikare – kaže za ovaj list Vasović.

Na sastanku Opštinskog veća u Kosovskoj Mitrovici je zaključeno da su preksinoćni incidenti podstaknuti od strane „šiptarske obaveštajne službe u dosluhu sa obaveštajnom službom međunarodnih albanskih mentora”. Od Euleksa, Unmika i Kfora traže da spreče „javno šetanje Šiptara naoružanih dugim cevima u naselju Bošnjačka mahala”. Opštinsko veće Kosovske Mitrovice je odlučilo da iz bezbednosnih razloga ove godine ne organizuje tradicionalni doček Srpske nove godine na centralnom trgu Šumadija, piše u Politici.

Ni u novoj godini nema mira na Kosovu i Metohiji, objavljuju Novosti. Tako su u petak, tokom noći nepoznate osobe pucale na kuću Zorana Maksimovića u selu Gornji Livoč kod Gnjilana. Pucnjavu, u kojoj, srećom, nije bilo povređenih, iako se u kući nalazila šestočlana porodica, dogodila se oko tri sata (u subotu) ujutru, potvrdio je portparol regionalne kosovske policije Ismet Hašani. Policija je pronašla jedanaest čaura kalibra 7,62 milimetra na razmaku od 50 metara, a Maksimović, direktor humanitarne organizacije "Dečja radost", podseća da je u pitanju četvrti napad na njegovo domaćinstvo u poslednje dve godine. Ovaj napad dodatno je uznemirio Srbe ne samo u Livoču, gde je preostalo dvadesetak srpskih domaćinstava, već i u čitavom Kosovskom Pomoravlju.

Tri prioriteta spoljne politike

Kako je biti šef diplomatije zemlje koja je nekada bila jedan od lidera globalne svetske politike, potom se našla u grotlu sankcija, ratova i bombardovanja, a sada je na margini velikih događaja prepuštena sebi, svojim problemima i ambicijama da uđe u veliku evropsku porodicu naroda, pita se Politika u uvodu intervjua sa Vukom Jeremićem.

"Definisali smo nacionalni interes u spoljnoj politici i branićemo tri prioriteta: odbrana ustavnog poretka diplomatskim sredstvima, ubrzavanje evropskih integracija i uspostavljanje što je moguće boljih odnosa u regionu", kaže šef srpske diplomatije.

Ofanziva Izraela

Podržane borbenim helikopterima i brodovima uz obalu Sredozemnog mora kolone izraelskih tenkova ušle su pod okriljem noći u pojas Gaze namerene da preuzmu kontrolu nad mestima s kojih radikalne islamističke organizacije Palestinaca raketama terorišu jug Izraela, potvrdila je sinoć izraelska armija najavljujući početak ofanzive a ne „školski izlet“, posle osam dana vazdušnih udara.

"Izrael ne može da napusti svoje građane sa juga", izjavio ministar odbrane Ehud Barak. Gaza neće biti posuta cvećem, već vatrom i paklom", poručio Hamas, prenosi Politika.

Kontrola cena

Ono što sadašnje diskusije o inflaciji razlikuje od onih iz ranijih godina, osim neizvesnosti u pogledu bilo kakvog plana, jeste to što su se (izgleda) Vlada Srbije i Narodna banka konačno dogovorile kako će, u ovoj godini, kontrolisati cene. Potpisale su i Sporazum o razumevanju, koji podrazumeva odgovornost i fiskalnih i monetarnih vlasti u slučaju da nešto krene "po zlu".

Grupu proizvoda čije će se cene utvrđivati na sednicama Vlade Srbije, a uz saglasnost NBS, čini 13 vrsta robe i usluga. Vlada Srbije će cenovnu politiku za proizvode i usluge koji su pod njenom kontrolom morati da prilagodi, tako da u ukupnoj inflaciji njihovo poskupljenje bude do 13 odsto, objavljuju Novosti, kao i spisak roba i usluga čije će cene morati da imaju vladino odobrenje.

Kako plaćaju Rusi

Srbija, tačnije Vojvodina koja će dobiti 90 odsto sume, pričekaće još nekoliko meseci na 400 miliona evra koje ruski „Gasprom njeft“ treba da plati za 51 odsto Naftne industrije Srbije. Rusi moraju da dobiju odobrenje Komisije za zaštitu konkurencije da nije reč o nedozvoljenoj koncentraciji, da obezbede korporativnu garanciju za plaćanje i da sa srpskom stranom obave prenos imovine, piše u Blicu.

Ovaj list koji se otovoreno protivio prodaji NIS-a ruskoj firmi, sada opširno razmatra da li će Komisija za zaštitu konkurencije dati odobrenje za ovi transakciju.

Ko neće pregovore?

Pregovori o gasnom ugovoru između Rusije i Ukrajine ne mogu da budu nastavljeni jer nema relevantnog odgovora ukrajinske strane, rekao je juče u Pragu šef izvoza Gasproma, Aleksandar Medvedev, javlja Blic. 
Ukrajinska državna gasna kompanija Naftogas pozvala je danas Gasprom da se vrati za pregovarački sto i nastavi razgovore. Moskva, međutim, tvrdi da je ona ta koja poziva Ukrajinu na pregovore.

"Mi to radimo, redovno ih (Ukrajinu) pozivamo da dođu, ali oni ne dolaze", rekao je Medvedev pre sastanka sa zvaničnicima vlade Češke, tekuće predsedavajuće EU.
"To je apsolutno neprihvatljiva pozicija... Nemamo s kim da razgovaramo", dodao je on.
Medvedev je naglasio da je Gasprom spreman da ispuni gasne obaveze prema EU, i tražio je od Ukrajine da poštuje obaveze koje ima kao tranzitna zemlja.

Kalendari, crkveni i svetovni

Dok doček Nove godine za zapadni svet označava povratak u uobičajeni ritam života posle praznične groznice, u Srbiji je ovaj događaj tek uvertira u dane praznovanja. Zbog primene „novog“ - građanskog i „starog“ - crkvenog kalendara sezona blagdana kod nas traje sve do polovine januara i nama svojstvene Srpske nove godine.

Početak svake godine otvara nedoumice o usklađivanju računanja vremena. Deo SPC smatra da je prelazak na gregorijanski kalendar neminovan, piše u Novostima i podseća da sukobi mišljenja oko računanja vremena u srpskim svetovnim i crkvenim krugovima traju skoro ceo vek. Od kada je 1919. godine Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca prešla na „zapadno“ računanje vremena traju ubeđivanja da li bi i SPC, koja je ostala verna julijanskom kalendaru, trebalo to da učini. Crkvenom julijanskom kalendaru i pashaliji i danas su verne Jerusalimska patrijaršija, Ruska, Srpska i Gruzijska pravoslavna crkva, kao i Ruska zagranična crkva i Sveta gora.

Kafićopolis i Splavograd

Beograd i stranci: Da li imidž treba graditi samo noćnim životom, pitaju se Novosti i zaključuju: Gostima nudimo Kafićopolis, a drugi se razmeću kulturom.

Promenio se imidž glavnog grada - generacije Germana (a od pronalaska vazduhoplova i Anglosaksonaca) utrkivale su se ko će više puta za života da ga osvoji i poruši, a sada - ko će bolje po našem Kafićopolisu i Splavogradu da se napije za male pare (po njihovim merilima). Nedostatak jeftinih avionskih karata učinio je da u centar Beograda još ne dolaze baš najgori od svih Engleza - oni koji bi vršili malu nuždu po spomeniku knezu Mihailu, kao što rade na Vaclavskim namjestima u Pragu, po plažama na Krfu, a posebno po tranzicionoj letonskoj prestonici Rigi, gde uživaju i u jeftinom seksu sa ruskom ženskom dijasporom, piše u ovom listu.

Ubijena devojka u Valjevu

Vesna Marjanović (23), rodom iz sela Dragodol kod Osečine, ubijena je u noći između petka i subote u kući svog dede u Valjevu u kojoj je živela poslednje tri godine, piše u Blicu. Devojka je usmrćena sa više hitaca iz pištolja, a njeno telo su oko sat i po posle ponoći pronašle cimerka i drugarice koje su živele u susednom stanu iste kuće, u Karađorđevoj ulici 9. Kako navode izvori Blica bliski policiji i pravosuđu, istražni organi imaju određene indicije o akteru ovog zločina i policija za njim intenzivno traga. Isti izvori navode da motiv zločina nije pljačka i da način izvršenja najviše podseća na zločin iz strasti. Blic javlja kako izvori bliski istrazi navode da policija traga za mladićem koji je zaposlen kao policajac u Policijskoj stanici u Osečini, na osnovu iskaza koji su dale Vesnina cimerka i drugarice.

Kako Pres saznaje, na osnovu iskaza koji su istražnim organima dali Vesnini prijatelji i poznanici, policija je krenula u potragu za njenim mladićem koji radi u Osečini kao policajac. Sumnja se da joj je upravo on u poslednje vreme pretio, s obzirom na to da je odbijala da se preseli u njegovu kuću, u selo nadomak Osečine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...