HLEBA I IGARA

Jelica Putniković

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Hleb neće poskupeti a igre traju, i one olimpijske u Pegingu i političke oko ratnih akcija Rusije u Gruziji i postavljanja američkog ratnog štita u Poljskoj, oko Kosova...

Milorad Čavić je drugi dan zaredom i juče plivao brže od Majkla Felpsa a Rafael Nadal je savladao Novaka Đokovića, tako da će se najbolji srpski teniser u Kini boriti za utešnu, bronzanu medalju. Čavić je osvojio prvu olimpijsku srebrnu medalju za Srbiju. Pres piše da se na TV snimcima vidi da je naš plivač zapravo stigao prvi na cilj pa se srpska delegacija žalila.

Dirigovana statistika

Da statistika ne mora biti valjan pokazatelj stvarnosti dokazuje Politika kroz istraživanje kojim pokazuje da zvanične deflacije od 1,1 odsto nema u potrošačkoj korpi sa neophodnim artiklima za život jer, cene pojedinih proizvoda u hipermarketima su "skočile" čak 25 odsto. Kako sezonsko pojeftinjenje voća i povrća ne anulira sva poskupljenja, stručnjaci Republičkog zavoda za statistiku bi morali da siđu međ narod i vide šta građani stvarno stvarno stavljaju u potrošačku korpu.

NATO korača na istok

Amerika će postaviti antiraketne baze u Poljskoj a Bela kuća se obavezala da će vojnici pod zastavom SAD braniti ovu članicu Evropske unije u slučaju napada neke treće zemlje. Politika komentariše da je, posle polugodišnjeg zastoja, finiš pregovora podstaknut intervencijom ruske armije u Gruziji. Izgleda da u to kako se američki antiraketni štit postavlja u Evropi zbog pretnji iz Irana ne veruju više ni mala deca. Uostalom, iz Češke je ovaj aranžman podržan uz komentar da je to dobro "za nas i NATO". Reagovala je i zvanična Moskva. Danas prenosi izjavu ruskog izaslanika u NATO Dmitrija Rogozina koji kaže da "postizanje takvog dogovora usred krize u Gruziji pokazuje da je sistem uperen protiv Rusije".

Kosovo u senci Gruzije

O samom blickrigu u Gruziji Moskva, međutim, čeka stav zvaničnog Beograda. Ambasador Rusije Aleksandar Konuzin poručuje to srpskim političarima u intervjuu Politici. Istovremeno je u Sočiju nemačkoj kancelarki Angeli Merkel, koja smatra da "ne može svaki narod u svetu da formira odvojenu, samostalnu državu" ruski predsednik Dmitrij Medvedev rekao da "Južnoj Osetiji treba omogućiti isto što i Kosovu".

Unmik, međutim, povlači ljude sa Kosova da bi oslobodio teren Euleksu. Novosti pišu i o tome da Srbi iz južne srpske pokrajine zahtevaju odgovornost Unmika za propuste tokom devetogodišnjeg mandata zbog ubistva i kidnapovanja više od 2.000 Srba i nealbanaca, uzurpacije imovine, nelegalnog proglašenja nezavisnosti Kosmeta...

Srpska diplomatska akcija u UN

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić je u sedištu Ujedinjenih nacija predao predlog rezolucije kojim se od Međunarodnog suda pravde zahteva savetodavno mišljenje o tome da li je proglašenje nezavisnosti južne srpske pokrajine u skladu sa međunarodnim pravom. Ako na septembarskom zasedanju Generalne skupštine UN srpsku rezoluciju bude glasalo 96 članica UN, Srbija ima šansu da ovaj Međunarodni sud jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosmeta oceni protivnim međunarodnom pravu, dakle, nelegalnim. To bi, po mišljenju profesora dr Tibora Varadija, a koje prenosi Politika, zaustavilo proces novih priznavanja nezavisnosti južne srpske pokrajine. Novosti, međutim, prenose upozorenje Vladimira Todorića, urednika Srpske pravne revije da je ovo ozbiljno političko pitanje, da Međunarodni sud pravde nema pravo da se bavi politikom i da bi cela akcija Beograda mogla da ima i negativne posledice po Srbiju.

Crveno i crno

"Svoj laptop nosio sam u crnoj a ne u crvenoj torbi", poručio je maštovitom pronalazaču i srpskoj javnosti, preko svog advokata, sam Radovan Karadžić. Isti izvor preneo je Politici da svi diskovi ne mogu da se "otvore", tako da je pitanje hoće li lider bosanskih Srba za svoju odbranu pred sudom u Hagu moći da koristi sav materijal koji je prikupljao tokom svog ilegalnog života. Advokati Karadžića za Blic tvrde da su na tim šifrovanim diskovima bili snimci njegovih razgovora sa Slobodanom Miloševićem i mnogim političarima, koji bi sada bili kompromitujući za mnoge vlade zapadnih zemalja.

Pre nego što mu se bude sudilo Karadžić bi, prema pisanju Novosti, mogao da se nađe u ulozi svedoka. Momčilo Krajišnik, nekadašnji predsednik Skupštine Republike Srpske, koji je već osuđen na 27 godina zatvora i koji čeka pravosnažnu presudu sada traži da Karadžić svedoči u njegovu korist.

Pred Haškim sudom bi se, prema informacijama Presa iz beogradske kancelarije Tribunala mogao naći i Aleksandar Vučić, generalni sekretar Srpske radikalne stranke. Njemu preti podizanje optužnice zato što je otkrio ime zaštićenog svedoka u time ugrozio suđenje Vojislavu Šešelju.

Pravda na naslovnoj strani citira poruku Gorana Mladića stricu Ratku: "Ubij se, nemoj u Hag. Mladići nikada nisu bili materijalisti već iskrene i ponosne patriote."

Bataci iz Dežele

Na ruševinama Agroživa profitiraće, izgleda, Perutnina Ptuj. Novosti nezvanično saznaju da je najveći slovenački proizvođač živinskog mesa i prerađevina spreman da isplati potraživanja ne samo Nove ljubljanske banke, koja je najveći poverilac, već i ostale dugove Agroživa, samo da bi preuzeo primat na srpskom tržištu piletine.

Šorom šajke a Dunavom čeze

Vlada Srbije je prema nezvaničnim izvorima Blica okončala tajne pregovore sa austrijskom Alpinom o raskidanju ugovora o koncesiji za izgradnju autoputa od Horgoša do Požege. Džentlmenskim dogovorom biće izbegnuto pokretanje međunarodne arbitraže a Srbija će, da bi finansirala ovaj autoput morati da posegne za parama iz budžeta i da podigne kredite, koje već obećava Svetska banka.

Zbog otpočinjanja radova na sanaciji drumsko-železničkog mosta preko Dunava kod Novog Sada nastale su prave muke za putnike koji vozom krenu iz Beograda za Suboticu ili Budimpeštu jer, kako piše Dnevnik, moraju iz voza izaći u Petrovaradinu. Odatle se, u ličnoj režiji, dakle, lokalnim autobusima, taksijem ili pešice, moraju prebaciti do železničke stanice u Novom Sadu. Iako se za zatvaranje pruge na ovom mostu znalo još lane, nadležni nisu ništa preduzeli da se putnici ne maltretiraju i ovaj transfer organizuje.

Nekih lekova i dalje nema

U Srbiji je luksuz biti bolestan jer mnogih lekova za retke i teške bolesti, poput raka, Vilsonove bolesti, multirezistentne tuberkuloze... ili nema ili nisu na listi besplatnih medikamenata. Farmaceuti za Blic navode da je problem i cena. Mnogih lekova nema jer se proizvođačima ne isplati da ih proizvode zato što cena koju odobrava država nije profitabilna.

Umesto bolnice lider Nove Srbije će u Kačulicama kraj Čačka sazidati starački dom. U izjavi za Novosti ex ministar za infrastrukturu kaže da će jedan od arpartmana biti namenjen Jovanu Krkobabiću, potpredsedniku Vlade Srbije, koji je, inače, najstariji ministar u Cvetkovićevoj vladi.

Sunce uzima danak

Tropske vrućine bile su fatalne za Dragomira Stankovića iz Nove Pazove, koji je juče umro od posledica srčanog udara. Nastradali na izgradnji autoservisa u Ugrinovačkoj ulici u Zemunu je prema izjavi nadležnih iz ove opštine za novine Alo radio na građevini za koju nije izdata dozvola za gradnju. Stanković je juče bio samo jedan od bezbroj građevinaca i drugih radnika koji su radili iako je Vlada Srbije prošle godine donela preporuku za poslodavce da je pri temperaturama višim od 36 stepeni u periodu između 11 i 16 sati poželjno obustavljati sve radove na otvorenom. Ove preporuke nisu obavezujuće, pa Inspekcija rada ne može da reaguje u slučaju da se ne poštuju.

Via Budva

Onima koji planiraju da prisustvuju Madoninom koncertu na crnogorskoj plaži Jaz kraj Budve trebaće od sto do 700 evra, izračunao je Blic. Organizacijom putovanja i prodajom karata za spektakl koji je zakazan za 25. septembar bavi se više turističkih agencija iz Srbije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...