HICI NA AUTOMOBIL ZAŠTIĆENOG SVEDOKA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Telohranitelji Predraga Rankovića Peconija na Novom Beogradu pucali na kola zaštićenog svedoka srpskog Specijalnog tužilaštva, Ljubiše Buhe Čumeta. Sretko Kalinić, koga je prekjuče u Zagrebu ranio „zemunac" Miloš Simović, ima hrvatsko državljanstvo i zbog toga ne može biti izručen Srbiji. Zbog Svetskog prvenstva u fudbalu prodaja televizora u Srbiji skočila je za 50 odsto, a prodaja piva oko 10 odsto. Ministarka telekomunikacija Jasna Matić obećava da se Telekom neće prodavati po svaku cenu i bilo kome.

Peconijevi telohranitelji pucali na Čumetov „mercedes”

Obezbeđenje Predraga Rankovića Peconija u sredu oko 16 časova u Ulici omladinskih brigada na Novom Beogradu pucalo je na automobil zaštićenog svedoka srpskog Specijalnog tužilaštva Ljubiše Buhe Čumeta. U pucnjavi niko nije povređen, a policija je odmah zaustavila sva vozila koja su bila u pratnji nekadašnjih prijatelja. Inspektori su uzeli izjave od aktera ovog sukoba, a Čume je ubrzo priveden u stanicu policije, gde će biti utvrđeno više detalja, pišu Večernje novosti. Kako saznaje politika u MUP-u Srbije, kolonu od tri vozila „audija A-6” sa Peconijem, presekao je automobil „mercedes sl” u kojem se nalazio Buha. On je očešao retrovizor jednog od „audija” iz Rankovićeve pratnje. Obezbeđenje Rankovića je u tom trenutku izašlo i pucalo u Čumetov blindirani automobil koji je pogođen sa dva metka. U pratnji Čumetovog automobila bila su i dva vozila policije. Neizvesno je da li je Peconi bio u jednom od automobile, dok je Ljubiša Buha sačekao je policiju sedeći na mestu vozača „mercedesa", a okupljenim građanima, novinarima i fotoreporterima delio je poljupce i rukama pokazivao kao da se dogodio revolveraški obračun, piše Pres.

Zemunac sa dva hrvatska pasoša

Odbegli ubica „zemunskog klana" Sretko Kalinić, koga je prekjuče u Zagrebu izrešetao „zemunac" Miloš Simović, ima dva hrvatska pasoša izdata na imena Drago Cesar i Milivoj Mandić. Oba pasoša Kaliniću su na originalnim obrascima izdata u hrvatskom konzulatu u Tuzli, saznaje Pres u odlično obaveštenim policijskim krugovima. U ekskluzivnoj reportaži iz Zagreba, list navodi da je ribočuvar koji je pored jezera Rakitje pronašao ranjenog Kalinića rekao da on nije nimalo ličio na čoveka sa poternice, imao je dužu kosu vezanu u rep, bio je neobrijan. ‘’Kalinić je jedva govorio. Stalno se držao za grudi... Tada je počeo da bunca, jedva čujno je izgovarao: Balkanski ratnik, balkanski ratnik... Ništa ga nisam razumeo’’ – rekao je ovaj Zagrepčanin. Policija sumnja da je ubistvo Cvetka Simića, čije je raskomadano telo nađeno početkom marta u zagrebačkom jezeru Jarun, izvršio jedan od odbeglih članova „zemunskog klana“, nezvanično saznaje Danas. Razlog pokušaja ubistva Kalinića, ali i likvidacije Simića dovodi se u vezi sa trgovinom droge, prevashodno kokaina i sukobom oko plena. Sretko Kalinić priznao je hrvatskim policajcima dva ubistva koja je počinio kao pripadnik zemunskog klana, saznaje Blic, ali i dao ime osobe koja je u junu 2006. godine ubila Zorana Vukojevića Vuka i Zorana Povića. Zbog ranjavanja Kalinića u Hrvatsku su otputovala i dvojica načelnika službi beogradske policije, koji će pokušati da otkriju kako su se i pod čijom zaštitom krila dvojica odbeglih pripadnika zemunskog klana. Operativni podaci srpske policije, kako saznaje Blic, ukazuju na to da su najaktivniju zaštitu u skrivanju u poslednjih sedam godina Kalinić i Simović dobijali od crnogorske tajne službe. U Hrvatskoj se nalaze od kraja januara. Ministarstvo pravde Hrvatske smatra da Sretko Kalinić ne može biti izručen Srbiji jer ima hrvatsko državljanstvo. Vesna Dovrančić, portparol ministarstva, međutim, istakla je da se uskoro očekuju izmene Ustava, koje bi omogućile izručenje optuženih za organizovani criminal, pišu Večernje novosti.

Orlovi’’ se spremaju za Ganu, Srbija kupuje pivo

Nekoliko dana pred početak Svetskog prvenstva u fudbalu prodaja televizora u Srbiji skočila je za 50 odsto, prodaja piva oko 10 odsto, a ugostitelji očekuju da će promet u kafićima biti duplo veći! Prvenstvu se, međutim, ne raduju poslodavci, jer „šteta" zbog smanjenog radnog učinka zaposlenih muškaraca može da bude čak 80 miliona evra, otriva Pres. Fudbaleri Srbije imaju potpuni mir u Sanisajdu. Komesar za bezbednost Milivoj Mirkov sa svojim saradnicima ne dozvoljava ni muvi da uleti u zabranjeni deo hotela. Čak su i novinari u veoma nezgodnom položaju jer im je svaki vid improvizacije u startu dezavuisan i pravo iz autobusa smeju da uđu isključivo u prostoriju predviđenu za zvanične konferencije, piše specijalni izveštač Danasa iz Južne Afrike. Ako se može suditi prema treningu “orlova” u sredu, reprezentaciji Gane bi trebalo da se suprotstavi jedanaestorka u sastavu: Stojković - Ivanović, Vidić, Luković, Obradović - Stanković, Milijaš, Krasić, Jovanović - Pantelić, Žigić. Ovu postavu je selektor Radomir Antić izdvojio odmah posle zagrevanja na pomoćnom terenu “Miler stadiona”, a nakon odrađenih vežbi s loptom igrači su prešli na glavni teren i podeljeni u dva tima odigrali polučasovni meč na skraćenom igralištu. “Crvena” ekipa razlikovala se od startne iz meča protiv Kameruna samo po tome što je Nemanja Vidić zauzeo svoje mesto, a Neven Subotić prešao u suprotni tim sa žutim markerima. S obzirom na to da se već uveliko sprema taktika za Ganu, izvesno je da će mladi Ivan Obradović opet dobiti prednost u odnosu na Aleksandra Kolarova, koji je s klupe ulazio i na utakmicama protiv Novog Zelanda i Kameruna, pišu Večernje novosti. Štoper reprezentacije Srbije Nemanja Vidić želi da po svaku cenu izbegne Englesku na Svetskom prvenstvu u Africi! S obzirom na to što već tri godine igra u Premijer ligi Vidić je odlično upoznat s kvalitetima „gordog Albiona" i zbog toga ne bi želeo da se njegovi saigrači namere na ekipu koju predvodi Fabio Kapelo, piše pres. Srbija i Engleska teoretski bi mogle da se sastanu u osmini finala Mundijala, pa bi predvodnik odbrane srpskog tima vodio direktne duele sa svojim saigračem iz Mančestera, jednim od najboljih napadača sveta, Vejnom Runijem.

Matić: Ne damo Telekom budzašto

Vlada Srbije procenila je da je trenutak za prodaju ”Telekoma” dobar i ne odustajemo od privatizacije. Očekujemo više zainteresovanih kupaca, a što njihov broj bude veći, i cena će biti viša. Ali, ”Telekom” se neće prodavati po svaku cenu i bilo kome, kaže ministarka telekomunikacija Jasna Matić, u intervjuu za Novosti, naglašavajući da će Vlada u kratkom roku postaviti jasan okvir uslova ko i po kojoj ceni može da se ”takmiči” za vlasništvo nad 40 odsto akcija ove kompanije. Ona kaže da tržište može da izdrži prodaju ”Telekoma” bez ikakvih potresa.

Nema pokrića za luksuz političara

Javno dostupni podaci o finansijama i imovini koje su funkcioneri dostavili Agenciji za borbu protiv korupcije u pojedinim slučajevima realno ne odslikavaju njihov životni standard, utvrdio je Danas uvidom u podatke koje su predali Božidar Đelić, Vuk Jeremić, Čedomir Jovanović, Tomica Milosavljević i Tomislav Nikolić. Svi oni imaju argumente kojima pokušavaju da opravdaju život u luksuznim stanovima i kućama, kao i finansijske izdatke o kojima običan čovek može samo da mašta, piše Danas. Detaljnim uvidom u izveštaje koje su pomenuta petorica funkcionera predali Agenciji, može se zaključiti da im je zajedničko da nijedan ne koristi stan u službene svrhe, da imaju automobile, kao i depozite i štedne uloge u bankama, koje ne žele da „podele“ s javnošću, na šta imaju i zakonsko pravo. Ministra spoljnih poslova Srbije i šefa poslaničke grupe Liberalno -demokratske partije spaja to što nijedan od njih nema kuću ili stan u vlasništvu, a lider LDP i potpredsednik Vlade za evropske integracije jedini su koji imaju akcije u privatnim kompanijama. Imovinske karte više od sedam stotina funkcionera biće objavljene sutra na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije, piše Blic. Na adresi www.korupcija.gov.rs, između ostalog će se naći imovinske karte predsednika Srbije, funkcionera u Generalnom sekretarijatu predsednika Srbije, Vlade Srbije, Narodne skupštine, gradonačelnika i predsednika opština. Uvid u imovinske karte funkcionera biće moguće izvršiti klikom na link "Izveštaji o imovini i prihodima funkcionera" u meniju "registri".

Srbija najveći izvoznik naoružanja od Ankare do Beča

Tehničlo-remontni zavod u Čačku i Kompanija "Sloboda" biće nosioci privrednog razvoja Čačka, oslonac Vojske Srbije i našeg izvoza. Obe vojne fabrike u narednom periodu zaposliće mlade ljude, pre svega inženjere, a obe imaju kapacitete da rade ne samo za Vojsku Srbije, već i za vojske drugih zemalja. Ovde će se raditi i remont i modernizacija tenka M-84.
Ovo je u sredu, prilikom posete Kompaniji "Sloboda" i TRZ u Čačku, rekao ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac, pišu Novosti. On je naglasio da je Srbija od Ankare do Beča trenutno najveći izvoznik naoružanja i vojne opreme i da predstavlja važan činilac izvoza, ne samo u regionu, već i u zemljama koje su mnogo razvijenije od Srbije.

Bajata roba u prodavnicama

U gotovo svakoj šestoj kontrolisanoj prodavnici u Srbiji inspektori Ministarstva poljoprivrede pronašli su barem jedan prehrambeni proizvod čiji je rok trajanja istekao, dok su u trećini maloprodaja uočili barem jednu nepravilnost prilikom nedavne kontrole rokova trajanja i deklarisanja robe. To pokazuju poslednji rezultati obilaska 824 maloprodajna objekata u 96 gradova i opština, piše Politika. “Kod 141 prometnika pronađen je bar jedan proizvod sa isteklim rokom trajanja, što je oko 17 odsto objekata, a u 256 objekata konstatovana je barem neka nepravilnost, što je oko 31 odsto kontrolisanih. Van prometa stavljeno je 19.650 kilograma prehrambenih proizvoda u vrednosti od oko četiri miliona dinara” – kaže Nenad Vujović, načelnik Odeljenja za bezbednost hrane poljoprivredne inspekcije.

Vlada krši zakon

Vlada Srbije usvojiće na narednoj sednici lex specijalis (poseban zakon) kako bi omogućila sprovođenje Programa podrške građevinskoj industriji u uslovima krize, saznaje Pres. Ovaj program Vlada je usvojila u prošli četvrtak, iako je on u suprotnosti sa Zakonom o javnim nabavkama. Program je pripremilo Ministarstvo ekonomije i, prema njemu, bilo koji konkurs za izgradnju ili rekonstrukciju objekata mogu da dobiju samo preduzeća sa sedištem u gradu ili opštini u kojoj se nalazi objekat ili preduzeća iz kruga od 50 kilometara. Time se krši Zakon o javnim nabavkama, koji kaže da posao dobija onaj koji je dao najpovoljniju ponudu.

Država radi za „Fiat”

Imaju li vlasnici imanja u Kormanskom polju kod Kragujevca, na kome „Fijat” i njegovi kooperanti treba da podignu fabrike, pravo da insistiraju na ceni od 4.000, a država im nudi samo 350 evra? U Ministarstvu ekonomije kažu za Politiku da je država prema zakonu o eksproprijaciji utvrdila javni interes, jer se radi o zajedničkom ulaganju države i privatnog partnera, i u skladu sa tim pokrenula eksproprijaciju. Sudeći po tome vlasnici njiva ne mogu da utiču na visinu obeštećenja. Goran Tomić, direktor za pravne poslove „Puteva Srbije” kaže, međutim, da se zakonom o eksproprijaciji javni interes utvrđuje za izgradnju infrastrukture, škola, bolnica, objekata za potrebe sporta, kulture i socijalne zaštite, državnih, gradskih i opštinskih objekata. Ali ne i za gradnju fabrika.

Ko veruje u dinar?

Da li uopšte i koliko verujemo dinaru možda najbolje može da ilustruje podatak da od 6,3 milijarde evra štednje u Srbiji, depoziti u domaćoj valuti iznose 12 milijardi dinara, odnosno samo 120 miliona evra, piše Blic. U strukturi ukupne devizne štednje primetna je tendencija produženja ročnosti oročene devizne štednje i to u smeru značajnog rasta oročene štednje na godinu dana i smanjenja učešća depozita položenih na mesec, tri i šest meseci. Najveći deo ukupne devizne štednje čini oročena štednja na godinu dana - 40,84 odsto, sledi štednja po viđenju 21,33 odsto i do šest meseci 17,08 odsto. Na preko godinu dana oročenja odnosi se 12,16 odsto štednih uloga, dok do tri meseca - 8,59 odsto.

Ne zna se tačna imovina Srbije

Ni posle godinu dana otkako je Vlada Srbije dala rok opštinama i javnim preduzećima da dostave podatke o kompletnoj državnoj imovini koju koriste, i otkako je državni revizor upozorio u kontroli završnog računa za pretprošlu godinu da ovakav popis fali, Direkcija za imovinu Srbije nije izašla u javnost sa tačnim podacima o tome šta sve država poseduje. Popis ove imovine i analiza njenog korišćenja još su u izradi, a prema poslednjim dostupnim informacijama, u Srbiji je evidentirano 13.369 državnih poslovnih zgrada, koje se prostiru na 350 hektara 16 ari i 49 kvadrata. Država ima i 18.598 službenih zdanja, površine 437 hektara, 56 ari i 63 kvadrata, ali i 18.720 zgrada, koje zauzimaju 1.621 hektar, 37 ari i 28 kvadrata. Ali, ne samo da se ne zna precizno šta sve Srbija ima, već se ne zna ni orijentaciona vrednost toga, pišu Večernje novosti.

Najviše se podmićuju lekari

Svaki treći građanin Srbije ima prijatelja ili rođaka koji je tokom prethodna tri meseca dao mito. Samo 16 odsto priznaje da su oni ili članovi njihove najuže porodice dali novac ili poklon za neku uslugu koja ne bi trebalo da se plaća. Većina njih učinila je to samo jednom za tri meseca, ali ima i onih koji su dali mito dva, tri, pa i četiri puta. Najviše njih podmitilo je lekare. Prosečan iznos novca koji se daje kao mito kreće se oko polovine prosečne plate u Srbiji, a to je, dakle, između 150 i 200 evra. Ovo su rezultati istraživanja Programa za razvoj Ujedinjenih nacija u Srbiji (UNDP), sprovedenog u martu ove godine, koje objavljuje Politika.. Izveštaj je ovih dana dostavljen Visokom savetu sudstva, Vrhovnom kasacionom sudu i apelacionim sudovima u Srbiji, koji će ga proslediti svim nižim sudovima. “Iako je samo 16 odsto (94 ispitanika) dalo mito u prošla tri meseca, činjenica da su neki od njih to uradili više nego jednom ukazuje da postoji više od 160 slučajeva davanja mita. U 54 odsto slučajeva mito je dat radi dobijanja neke usluge, i to pretežno lekarima, zatim policajcima i zaposlenima u državnoj upravi” – navodi se u izveštaju.

Basara: Budalaštine su podvig

Povodom 13. rođendana lista Danas juče su uručene tradicionalne godišnje novinarske nagrade. Nagradu „Stanislav Staša Marinković“ za novinarski poduhvat dodeljena je književniku Svetislavu Basari za pisanje u kolumni „Famozno“ u Danasu. Iako su se, kada su objavljeni laureati, pojavili negativni komentari u stilu da Svetislav Basara nije novinar, već književnik, Zoran Panović, glavni i odgovorni urednik lista Danas, istakao je da su književnost i novinarstvo srodni i da je Svetislav Basara i ranije bio novinar. ‘’Kao što bi Basara rekao, u Bajinoj Bašti su novinar i književnik jedno te isto’’, dodao je u šali Panović. Basara je istakao da nije podvig pisati kolumnu, „podvig je napraviti toliko budalaština u ovoj zemlji i pričati javno o njima“. ‘’Toliko nemilih događaja u našoj zemlji ima da bih mogao tri kolumne, a ne jednu dnevno da napišem. Nadam se da će doći vreme kada nam kolumne više neće biti potrebne’’, istakao je Basara.

Pošta razvija telekomunikacije

Pošta Srbije, da bi nastavila sa uspešnim poslovanjem i u narednom periodu, mora da razvija telekomunikacije, i mi na tome uveliko radimo. Poštanske usluge razvijaćemo preko optičkih kablova kroz Internet i televiziju, a vrlo brzo ćemo postati univerzalini šalter građana na kojem će moći da plaćaju robu i usluge, trguju akcijama, podižu dokumenta... Ovim rečima, generalni direktor Pošte Srbije Goran Ćirić najavljuje, za Novosti, planove “Pošte” i jubilej - 170 godina poštanskog saobraćaja u Srbiji.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...