GREJANJE NA KUKURUZ

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Stranke na vlasti najavljuju da će se osim evropskim integracijama naredne godine baviti i Kosovom, socijalnim i ekonomskim temama. Vlada Srbije doneće na sednici u januaru uredbu o učešću države u finansiranju izgradnje do 10.000 stanova u toku 2010. godine. Izgubio se trag novcu koji je država iz budžeta namenila za višak zaposlenih u 14 društvenih firmi. Pokazalo se da je grejanje kukuruzom čak 50 odsto jeftinije, nego grejanje drvima ili ugljem.



Alpa Koral: etapa relija Dakar u Argentini

Predlog političkog jelovnika

Evropske integracije nesumnjivo obeležile su političku scenu Srbije na kraju 2009, a, po svemu sudeći, biće to i jedna od tema koja će dominirati sledeće godine. Ono u čemu su saglasni predstavnici i vlasti i opozicije, kao i analitičari, jeste da će u 2010. godini među prioritetnim pitanjima biti i ekonomija i životni standard građana, borba protiv korupcije, Kosmet. Stranke na vlasti najavljuju da će se osim evropskim integracijama naredne godine baviti i Kosovom, socijalnim i ekonomskim temama, dok opozicija tvrdi da se pričom o Evropi maskiraju neuspesi u rešavanju realnih problema građana, najavljuje Politika glavne političke teme za ovu godinu.

Pitanje ekonomske krize i ispunjenje ključnih uslova za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU, kao i zauzimanje stava nakon objavljivanja mišljenja Međunarodnog suda pravde o jednostranom proglašenju kosovske nezavisnosti, uz uspostavljanje pravog odnosa između tog pitanja evropskih integracija, ključni su izazovi koji očekuju Vladu u ovoj godini, saglasni su sagovornici Danasa.

Poseta grčkog premijera

Jorgos Papandreu, premijer Grčke, govori za Novosti o odnosima Beograda i Atine, evropskim integracijama Srbije, Kosovu: "Imate snažnu podršku prijatelja. Grčki stav o Kosovu neće se menjati."

Srbija ima kapacitete za ubrzani napredak ka EU i zaslužuje istaknuto mesto u evropskoj agendi, ističe grčki premijer i ministar spoljnih poslova Jorgos Papandreu u ekskluzivnom intervjuu za Novosti, kojim najavljuje posetu Beogradu, u ponedeljak.
Papandreu naglašava izvanredne odnose Srbije i Grčke i ističe da će njegova zemlja snažno biti uz građane Srbije u procesu evropskih integracija.

Država u stambenoj izgradnji

Vlada Srbije doneće na sednici u januaru uredbu o učešću države u finansiranju izgradnje do 10.000 stanova u toku 2010. godine, saznaje Blic. Prodajna cena tih stanova biće od 700 do 1.350 evra po kvadratnom metru, u zavisnosti od grada i zone. Potencijalni kupci mogu biti svi oni koji nemaju stan u vlasništvu, a početak izgradnje očekuje se u martu.

Država će izdvojiti dve milijarde dinara iz budžeta preko Ministarstva za prostorno planiranje za subvencionisanje kamatne stope za projektno finansiranje izgradnje. Ona na taj način smanjuje troškove izgradnje i preuzima deo rizika prilikom podizanja stambenih objekata. Time se povećava sigurnost građevinskih preduzeća i poslovnih banaka i omogućavaju se povoljni uslovi finansiranja.

Novac otišao "bestraga"?

Izgubio se trag novcu koji je država iz budžeta namenila za višak zaposlenih u 14 društvenih firmi. Ne zna se u čijim kasama je ostalo više od 320 miliona dinara, piše u Novostima. Tek je štrajk glađu očajnih radnica fabrike za proizvodnju konfekcije „Raška“ iz Novog Pazara podsetio sve nadležne da su još u prvoj polovini 2008. godine upravo toj firmi na ime rešavanja viška zaposlenih u procesu pripreme za privatizaciju uplaćena sredstva iz budžeta. I to ukupno 26,1 milion dinara za 71 radnika koji su proglašeni viškom.
Taj novac, kako čujemo u nadležnim republičkim institucijama, do radnika „Raške“ nikada nije stigao. Baš kao ni sredstva uplaćena na adrese još 13 firmi, koje su, po istom programu, iz budžeta potraživale sredstva za socijalni program u ukupnom iznosu od čak 299 miliona dinara, odnosno nešto više od tri miliona evra.

"Ministarstvo ekonomije je u 2008. godini izvršilo prenos sredstava od oko 7,3 milijarde dinara za rešavanje statusa 18.888 radnika koji su proglašeni viškom, dok je u 2009. godini ukupno isplaćeno 5,05 milijardi dinara za 11.276 viška zaposlenih", kažu za „Novosti“ u ovom ministarstvu. Jedan deo firmi preuzeo je sredstva, ali ni posle više od 15 meseci nema dokaza da su ona stigla do radnika! Među njima su, osim „Raške“ iz Novog Pazara, i „Petar Drapšin“ iz Mladenovca, „Nevturs“ iz Leskovca, „Jugoslavija komerc“ iz Beograda, „Diork“ iz Kragujevca, „Sloboda“ iz Čačka, IMT iz Knjaževca, „Mostogradnja“ iz Beograda, „Jugoprevoz“ iz Jagodine.... U budžetskoj inspekciji, za Novosti, potvrđuju da su dobili nalog za inspekciju, ali da nisu bili u firmama za koje je Ministarstvo ekonomije tražilo proveru namenskog trošenja budžetskog novca. Razlog za to je, kako kažu, „nedostatak kadrovskih kapaciteta“: u proseku dnevno pristiže od tri do pet zahteva za budžetsku kontrolu, a u budžetskoj inspekciji trenutno radi šest inspektora.

Kukuruz za ogrev

Cena naše najrasprostranjenije žitarice isuviše niska, pa su ratari okrenuli list. Isplativije za ogrev nego za prodaju, piše u Novostima. Pored peći na salašu Josipa Vojnića Tunića, stoji korpa, ali, u njoj nisu drva nego - klipovi kukuruza. Tunić, naime, kao i većina njegovih kolega, ratara, ne samo iz okoline Subotice, nego i iz cele Vojvodine, umesto drveta ili uglja, koji koštaju znatno više, za grejanje koristi svoj kukuruz, za koji ne mora da daje gotov novac.
Metar kvalitetnog ogrevnog drveta, objašnjava Tunić, košta od četiri do 4,5 hiljade dinara, a za taj novac može da se dobije tona kukuruza u klipu. Sam Tunić, u čardak je spremio oko 200 tona kukuruza, a dobar deo još uvek je u prikolicama ispred salaša.
"Kukuruz ima znatno veću kalorijsku vrednost od drveta, pa i od uglja", objašnjava Tunić. "Znam da nije red da se loži kukuruzom, ali mislim da bi o tome trebalo da razmišljaju odgovorni u državi, koji su doveli do toga da cena kukuruza bude niža od cene njegove proizvodnje. Kada sam preračunao, pokazalo se da mi je grejanje kukuruzom čak 50 odsto jeftinije, nego grejanje drvima ili ugljem."

Povratak Sanadera

Bivši premijer Hrvatske i počasni predsednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Ivo Sanader izjavio je danas da je pogrešio kada se povukao iz aktivne politike, najavivši da od "danas potpuno aktivira svoju ulogu počasnog predsednika HDZ", prenosi Blic.

On je na konferenciji za novinare u sedištu HDZ-a rekao da je nezadovoljan vodjenjem stranke, jer HDZ ima najlošiji rezultat na nacionalnom nivou od 1989. godine. Komentarišući treće mesto predsedničkog kandidata HDZ-a Andrije
Hebranga u prvom krugu izbora za predsednika Hrvatske, Sanader je rekao da odgovornost nije samo na kandidatu, već da je to "slika nesnalaženja u vođenju stranke". "To je i deo moje odgovornosti, pa ću se od danas potpuno aktivirati", rekao je Sanader.

Hakeri protiv predatora

Pobunjenici u Iraku koriste softver "Skaj graber" od 26 dolara kojim presreću žive video-snimke američkih bespilotnih letilica "predator", a koje im mogu pružiti informacije potrebne da izbegnu ili da prate američke vojne operacije, piše "Volstrit žurnal", prenose Novosti. presretanje komunikacija "predatora" može američkim neprijateljima dati prednost na ratištu, eliministati iznenađenje u pojedinim misijama ili olakšati pobunjenicima da utvrde koji su putevi i zgrade pod američkim nadzoromnavodi "Volstrit žurnal". Presretanje ukazuje na potencijalnu ranjivost rastuće mreže bespilotnih letilica, koje su postale ključno američko oružje u Avganistanu i Pakistanu.

Amerika i terorizam

Amerika je upravo otvorila novi front u svom ratu protiv terorizma – u Jemenu – dok je tamo osmišljeni i srećom neuspeli pokušaj obaranja putničkog aviona iznad Detroita na Božić, temu nacionalne bezbednosti vratio u središte nacionalne politike, javlja Politika.

U međuvremenu, Al Kaida i njeni sledbenici, talibani, naneli su još jedan udarac. Pretposlednjeg dana 2009, bombaš-samoubica, u uniformi avganistanske vojske, ušao je u glavnu bazu CIA nedaleko od granice s Pakistanom i detonirao eksploziv koji je imao oko svog tela. Ishod je bio sedam poginulih operativaca Centralne obaveštajne agencije Amerike, uključujući i šeficu te stanice. To je najveći gubitak nanet američkim špijunima u poslednjih 25 godina. Jedan od njenih lidera je, kako prenosi „Volstrit džornal”, izjavio da je ovo bio „čin osvete” za američko bombardovanje pograničnog područja bespilotnim avionima. Reč je o operacijama koje je vodila upravo pomenuta baza CIA, a u kojima je poslednjih meseci likvidirano desetak džihadističkih komandira srednjeg ranga.

Al Kaida se dakle osvetila, a na potezu je Amerika, sudeći prema izjavi predsednika Obame datoj juče. On je, tom prilikom, pokušaj obaranja aviona iznad Detroita prvi put pripisao Al Kaidi, poručivši da će „svi koji su u ovome učestvovali platiti punu cenu”.

Danas predaja kontratužbe

Srbija će sutra Međunarodnom sudu pravde u Hagu podneti tužbu protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tokom rata od 1991. do 1995. godine, javila je Radiotelevizija Srbije, prenosi Blic. Hrvatska je Srbiju za genocid tužila pre 10 godina. Vlada Srbije je u četvrtak odlučila da pred MSP podnese odgovor na tužbu, kao i protivtužbu protiv Hrvatske za genocid na Srbima tokom sukoba od 1991. do 1995.

"Teže je očekivati da dođe do povlačenja hrvatske tužbe sada kada je Srbija podnela kontratužbu za genocid. Utoliko pre, jer velike šanse za pobedu na hrvatskim predsedničkim izborima ima Ivo Josipović, koji je veoma ponosan na to što je autor hrvatske tužbe. Upravo sam se vratio s razgovora s Josipovićem u jednoj radio emisiji gde se on ponovo pohvalio time da je jedan od autora tužbe i rekao da on smatra da je ne treba povlačiti pre nego što Srbija ispuni sve ono što se od nje u toj tužbi traži", kaže za Danas Žarko Puhovski, profesor političke filozofije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu povodom odluke Vlade Srbije da podnese kontratužbu za genocid protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde. Prema rečima Puhovskog, pravi smisao tužbe Hrvatske i kontratužbe Srbije je jedino u tome što dovodi do zaoštravanja odnosa ove dve države.

Srpske izbeglice

Novosti objavljuju potresne sudbine srpskih izbeglica u kolektivnom smeštaju u Mataruškoj banji. U nekadašnjem turističkom kompleksu prognanici iz Hrvatske, Bosne, sa Kosmeta... Miris buđi, odeće koja isparava posle kiše, toplote iz zarđalih radijatora i tanjira posle upravo završenog ručka. U restoranu nekadašnjeg hotela „Žiča“ u Mataruškoj banji, izbeglički hleb godinama dele prognanici iz Bosne, Hrvatske, sa Kosova i Metohije.

"Drago Veljković, zadnja pošta Goražde, izbeglički staž 18 godina i više", predstavlja se, spuštajući kašiku kraj tanjira svoje izbegličke porcije, čovek šezdesetih godina. "Sabirni centar nesreće", kaže Drago. "Donedavno, kada smo se prebrojavali, bilo nas je oko 150. Neki su se udali, neki poženili, neki umrli."

Primena vojvodjanskih nadležnosti

Počela primena Zakona o prenosu nadležnosti i Statuta Vojvodine. Već preuzeti Nacionalni park i Zavod za zaštitu prirode, javljaju Novosti. Kompletna 2010. godina u Vojvodini će proteći u postepenom preuzimanju 153 nadležnosti, kojih se Statutom i Zakonom o prenosu nadležnosti, a u okviru Ustava, republika odrekla u korist pokrajine.
Formalno-pravno, Zakon o prenosu nadležnosti, paralelno sa ovogodišnjim republičkim, stupio je na snagu 1. januara. Tako Vojvodina već četvrti dan upravlja Nacionalnim parkom “Fruška gora” i Zavodom za zaštitu prirode, a narednih dana na redu su inspekcijski poslovi u oblasti zaštite životne sredine.

Izbor patrijarha

Neće biti nikakvih promena u načinu izbora. Izborni Sabor SPC počinje 22. januara, i patrijarh će biti izabran u narednih deset dana...Episkop niški Irinej, blizak prijatelj preminulog patrijarha srpskog Pavla i, kako kažu upućeni, jedan od najozbiljnijih kandidata za novog poglavara SPC, u intervjuu za Pres kaže da će „Pavlov naslednik" biti biran na apostolski način (žrebom između trojice episkopa sa najviše glasova). Episkop Irinej kaže da novog patrijarha očekuje težak i odgovoran posao, ali napominje da suštinski, za budućnost SPC nije od presudnog značaja ko će biti izabran za patrijarha.

Zašto je započeta reforma pravosudja

Suđenja u parničnim postupcima ubuduće će teći dan za danom i u prvom stepenu ne bi trebalo da traju duže od godinu i po dana i to u najkomplikovanijim slučajevima, a u drugom stepenu duže od šest meseci, najavili su iz Ministarstvu pravde Srbije.

Državni sekretar Slobodan Homen izjavio je Tanjugu da je suštinska novina koja će biti uvedena novim Zakonom o parničnom postupku to što će ročište za glavnu raspravu teći dan za danom, tako da se u najvećem broju slučajeva presuda može očekivati već za devet meseci, a u komplikovanijim slučajevima do godinu i po dana.

Cilj izmena ZPP-a je ubrzanje sudskih postupaka zbog čega je cela reforma pravosuđa započeta, odnosno povećanje efikasnosti i ostvarivanje prava na suđenje u razumnom roku, istakao je Homen. On je ukazao da je jedan od najvažnijih zakona kada je reč o efikasnom suđenju upavo novi ZPP koji će se početkom januara naći na javnoj raspravi, prenosi Politika.

Sudski izvršitelji - privatnici

Privatni izvršitelji biće nova profesija u pravosudnom sistemu Srbije, objavljuje Politika. Sudske izvršitelje ubuduće će u najtežim predmetima zamenjivati profesionalni izvršitelji, a ukoliko nanesu štetu učesnicima u sudskom postupku, nedolično se ponašaju ili ne poštuju propisanu tarifu za svoje usluge protiv njih će biti pokrenut disciplinski postupak. Novim Zakonom o izvršenju i obezbeđenju (sadašnji Zakon o izvršnom postupku) kojim će profesionalni izvršitelji biti uvedeni u pravosudni sistem, neće smeti preko reda da uzimaju predmete u rad, niti da biraju koje će od njih da izvrše.

Ko su funkcioneri sa obavezom prikazivanja imovine

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković ukazala je da do 31. januara funkcioneri treba da podnesu Agenciji izveštaje o imovini i prihodima, ali i da je zakonom koji se primenjuje od 1. januara proširen krug lica koja spadaju u kategoriju „funkcioneri”.

Od 1. januara funkcioneri su sva izabrana, imenovana i postavljena lica u organe republike, pokrajine i lokalne samouprave, u organe javnih preduzeća i ustanova čiji su one osnivači i sva lica koje bira Skupština. U kategoriju funkcionera tako od sada spadaju i sudije, tužioci i zamenici tužilaca, direktori bolnica i škola, dekani, rektori, direktori biblioteka, članovi upravnih i nadzornih odbora, navela je Marković.

Zakon je oslobodio odbornike u lokalnim skupštinama, kao i članove upravnih i nadzornih odbora opštinskih i gradskih javnih preduzeća i ustanova obaveze da redovno podnose izveštaje, ali agencija to može od njih da zatraži, piše u Politici.

Prvi funkcioner koji je dostavio izveštaj o svojoj imovini i prihodima je Slavoljub Blagojević, predsednik najmanje opštine u Srbiji Crna Trava. Do sada je pet funkcionera obavilo zadatak, a jedini ministar među njima je Saša Dragin, čiji je resor poljoprivreda. Agenciji za borbu protiv korupcije do 31. januara oko 30.000 funkcionera obavezni su da dostave podatke o ličnoj imovini i prihodima, ali i svojih bračnih partnera, pa i maloletne dece. Novi zakon predviđa i kazne, pa i zatvor, objavljuje Blic uz napomenu da premijer Mirko Cvetković više nema akcije jer je 5,62 odsto akcija u Jugoslovenskoj agenciji za autorska prava prodao pre izvesnog vremena.

Novi propisi za trgovanje

Trgovci se od 1. januara u dnevnim knjigama zadužuju PDV-om. Komisionari pod posebnom kontrolom koja se tiče kvaliteta robe i zaštite potrošača, objavljuje Politika. Od prvog dana nove godine trgovci su se suočili sa novim propisima. Ministar trgovine, posle deset godina primene, izmenio je Pravilnik o evidenciji prometa robe i usluga i uveo značajne novine. Kao najznačajniju stručnjaci navode uvođenje knjige evidencije prometa i usluga (KEPU) umesto dosadašnje trgovačke knjige (TK), koju će morati da vode trgovci na veliko, trgovci na malo i oni koji obavljaju usluge u prometu robe. Razlika između ova dva dokumenta je u tome što u TK obrascu postoji kolona o datumu uplate pazara na žiro račun, a te kolone nema u obrascu KEPU.

Odložena poseta Kopnenoj zoni bezebdnosti

Poseta predsednika Republike Borisa Tadića i predstavnika Vlade Srbije i Vojske Kopnenoj zoni bezbednosti se odlaže, saopštilo je Ministarstvo odbrane. U saopštenju Ministarstva odbrane ne navode se razlozi odlaganja posete, tvrdi Danas.

Pres, medjutim, objavljuje kako državni vrh nije otputovao u najavljenu posetu zbog nepovoljnih vremenskih prilika. Prema saznanjima ovog lista, helikopter sa predsednikom Tadićem i ministrima Dačićem i Šutanovcem nije poleteo zbog loših vremenskih uslova a odlazak automobilima je bio neizvodljijv zbog zgusnutog rasporeda najviših državnih zvaničnika. List podseća da je ovakva poseta izostala prošle godine zbog bezbednosnih razloga.

Uhapšen osimnjičeni za zločine u oblasti Zvornika

Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić potvrdio je da je priveden Darko Janković zvani Pufta za koga se vezuju mnogi ratni zločini u oblasti Zvornika. Vekarić je rekao da je Janković uhapšen juče pre podne.

"Okrivljenom za ratne zločine Darku Jankoviću Pufti je određen pritvor do 30 dana", izjavila je portparolka Okružnog suda u Beogradu Ivana Ramić i dodala da je istražni sudija Veća za ratne zločine odredio pritvor Jankoviću pošto ga je saslušao.

Nova droga

Ruska policija upozorila kolege iz Srbije na novu vrstu sintetičke droge bez boje, mirisa i ukusa koja se već prodaje po Moskvi. Drogu napravio student hemije, pravi se u tajnim narko-laboratorijama u unutrašnjosti Rusije. Nova droga jača je od ekstazija, i veoma joj je teško ući u trag! Izvor Presa kaže da je naša policija preduzele sve mere kako bi se sprečila prodaju ove droge u Srbiji. Marko Nicović, predsednik Međunarodne policijske asocijacije za borbu protiv droge kaže za Pres da se u svetu godišnje napravi po 20 novih sintetičkih droga.

Jelena Janković najavljuje povratak

Jelena Janković namerava da ponovo preuzme krunu kraljice tenisa.

"Verujem da će mi 2010. biti najbolja sezona u karijeri, spremna sam za nove bitke. Cilj mi je da se vratim na svetski tron, a kako bih to ostvarila odradila sam sjajne treninge na Flodiri", kaže Jankovićeva za Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...