GENERAL BRANI VOJSKU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Odbor Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost odlučio je juče da od Vlade zatraži izveštaj o stanju sistema odbrane. Na čelo beogradskog odbora DSS-a doći će Vojislav Koštunica, predsednik stranke, koji će njime upravljati do marta. Uhapšeno pola policijske stanice.

General spreman za smenjivanje
Načelnik Generalštaba obratio se u četvrtak Odboru za odbranu i bezbednost, ministar odbrane istovremeno govorio na sednici vlade. Ponoš “branio” vojsku od politike, Šutanovac dobio podršku ministara, piše u Novostima.

Bezbednost države nije ugrožena. Vojska Srbije i sistem subordinacije funkcionišu. Priče o bilo kakvoj vojnoj pobuni nemaju nikakve veze sa stvarnošću. Tim rečima je načelnik Generalštaba Zdravko Ponoš pokušao da smiri uzavrele strasti u četvrtak na sednici Odbora za bezbednost Narodne skupštine Srbije. Ministar Šutanovac pismeno je obavestio Odbor da je sprečen da dođe na sednicu i da će svoje viđenje stanja u sistemu odbrane izložiti na sledećem zasedanju. Izostao je, tako, direktan duel i susret između “zaraćenih” strana. Šutanovac je, zato, u isto vreme dok je Ponoš “raportirao” u Skupštini, otvorio na Vladi raspravu o radu Ministarstva i reformama u Vojsci i istakao da će, u okviru zakonskih nadležnosti, preduzeti sve mere kako ne bi došlo do destabilizacije sistema. Većina ministara javila se za reč dajući podršku ministru odbrane oko sprovođenja reformi - rečeno je Novostima u Nemanjinoj 11.

Nedaleko od Nemanjine 11 i relativno lakog zadatka Šutanovca koji je bio “potapšan po ramenu” od kolega, Ponoš je prolazio veću dramu. Pošto je od predsednika Odbora čuo razloge za sazivanje sednice i kritiku da je medijskim nastupima prekršio Ustav, zakone i narušio ugled vojske, Ponoš je uzvratio:

"Stojim iza svega što sam izjavio o stanju u VS. Ovo nije moj lični obračun sa ministrom Šutanovcem. Vojska nije ni moja, ni njegova, ni vaša. Ona pripada svim građanima koji imaju pravo da znaju u kakvu vojsku šalju decu i da li će ta deca živeti u bezbednoj Srbiji."

Ministar odbrane Dragan Šutanovac dobio je apsolutnu, jedinstvenu podršku na jučerašnjoj sednici Vlade Srbije kada je razmatrano stanje u Vojsci Srbije. Otvaranje sukoba na liniji ministar odbrane - načelnik Generalštaba, prema saznanju Blica, strahovito je razjarilo predsednika Srbije Borisa Tadića i epilog će najverovatnije biti smena načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Zdravka Ponoša.

Odbor Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost odlučio je juče da od Vlade zatraži izveštaj o stanju sistema odbrane i bezbednosti, izveštava Danas. Odbor je jednoglasno usvojio zaključak kojim se od predsednice parlamenta Slavice Đukić-Dejanović traži da od Vlade Srbije zatraži izveštaj „o stanju priprema za odbranu zemlje“. Odbijen je predlog predsednika Odbora Dragana Todorovića da predsednik Srbije Boris Tadić razreši dužnosti načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša zbog istupa u javnosti, kojima je, prema Todorovićevoj oceni, prekršio Ustav i zakon.

Ponoš je rekao da će prihvatiti sve odluke nadležnih organa, ali da, dok je na čelu Generalštaba, „neće dozvoliti da se krši princip subordinacije i jednostarešinstva".

"Ja sam naređenjem postavljen, naređenjem mogu da me skinu. Ja nisam na ovu poziciju došao izborima, nisam ja predsednik nekog opštinskog odbora" rekao je Ponoš a prenosi Pres.

Sednicu Odbora za bezbednost, na kojoj je trebalo da se razgovara o sukobu između generala Zdravka Ponoša i ministra odbrane Dragana Šutanovca, obeležilo je osiono ponašanje predsednika Odbora, Dragan Todorovića, koji nije dozvolio poslaniku SNS-a, Božidaru Deliću, da kaže ijednu reč, javlja Pravda. Todorović je, sa druge strane, dozvolio ginekologu Paji Momčilovu da komentariše stanje u Vojsci, iako Momčilov nije član Odbora.

"Sprečili su me da govorim jer nisu želeli da neko na sednici kaže da ceni pošten potez generala Ponoša", kaže Delić.

Predsednik Srbije i DS-a Boris Tadić mogao bi da se nađe pred problemom ako bi se u sukobu "Šutanovac-Ponoš" odrekao ministra odbrane jer će stranački funkcioneri stati na stranu Dragana Šutanovca. Prema saznanjima tabloida Alo, stranka će zahtevati od Tadića da, ako već mora da se opredeli, smeni generala Zdravka Ponoša.

Poruka premijera

Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je juče da Vlada Srbije neće odustati od stava o odlaganju primene Opšteg kolektivnog ugovora, jer je odlučna da izbegne hiperinflaciju i želi da sačuva ekonomsku stabilnost u zemlji, piše u Presu.

"Vlada mora da vodi računa o svim građanima ove zemlje. Ne sme da dozvoli vraćanje u devedesete, ne sme da dozvoli hiperinflaciju i masovni gubitak radnih mesta, koji nam kucaju na vrata. Za Vladu je to neprihvatljivo i neće dozvoliti da se tako nešto dogodi", poručio je premijer

Dinkić:"Nikad gore"

Lider G17 plus Mlađan Dinkić nezadovoljan je trenutnim radom Vlade Srbije čiji je potpredsednik. U intervjuu Politici on je rekao da ne želi da statira u vladi koja nema autoritet i da očekuje da se stvari što pre promene kako bi rad u vladi imao smisla.

„Trenutno, a rekao bih od oktobra, imamo krizu autoriteta u vladi. Ja se nikad gore nisam osećao u nekoj vladi ili u nekoj državnoj instituciji. Kriza autoriteta poprima takve razmere da imate da pojedini članovi upravnih odbora javnih preduzeća glasaju protiv odluka svoje vlade, imate slučajeva da vojnik napada ministra odbrane u javnosti, što se nikada nije desilo”, rekao je Dinkić.

Termin za izbore

Sa izborima ili bez njih, 2009. mora biti godina pozitivnih promena, poručio je u četvrtak lider LDP Čedomir Jovanović u razgovoru koji objavljuju Novosti pod naslovom "Vuku me ali neću u Vladu".

"Od konačnog uspeha ili neuspeha u evropskim integracijama jedino sme zavisiti termin izbora. Nećemo na nove izbore u kojima će vlast plašiti građane radikalima, a SRS, naprednjaci i DSS širiti strah od Evrope", kaže Jovanović.

Promene u DSS

Izvršni odbor Demokratske stranke Srbije odlučio je da reformu i reorganizaciju stranke započne smenom rukovodstva partije u Beogradu, javlja Danas. Na čelo Gradskog odbora DSS-a umesto Nenada Komatine doći će lično Vojislav Koštunica, predsednik stranke, koji će njime upravljati do marta, kada se očekuju izbori za novo gradsko rukovodstvo te partije.

Iako u DSS-u naglašavaju da među najviše pozicioniranim članovima stranke nema nejedinstva, profesor FPN-a Zoran Stojiljković ocenjuje za Danas da bi upravo neslaganja mogla da budu razlog za ovakvu vrstu promene.

Stranku za kratko vreme napustili Tihomir Arsić i Radoš Ljušić, od većih gradova nije raspušten jedino niški odbor Koštuničine partije, piše u Presu. Veliki problem bilo je i naređenje vrha stranke svim svojim članovima, koji su se nalazili na direktorskim funkcijama u javnim preduzećima, da podnesu ostavke odmah čim je formirana aktuelna vlada. Objašnjenje je bilo da „rukovodstvo preduzeća treba da sprovodi politiku Vlade". Interesantno je da stranka nije primenila isti princip za Sandu Rašković-Ivić i Vladetu Jankovića i zatražila da se oni povuku sa ambasadorskih pozicija u Italiji i Vatikanu.

Demokratska stranka Srbije je u rasulu, funkcioneri napuštaju stranku, a predsednik partije odlučio je da preuzme sve funkcije, kaže izvor Pravde iz vrha ove partije koji naglašava da je u partiji bivšeg premijera sve više nezadovoljnih funkcionera.

Trgovina ljudskim organima

Hose Pablo Barajbar je trenutno najtraženiji forenzičar na svetu. A i kako ne bi bio kada je 2004. godine bio na čelu istražnog forenzičkog tima Unmika i Haškog tužilaštva koji je obišao zloglasnu "žutu kuću" na severu Albanije, u kojoj su, kako se sumnja, Srbima otetim sa KiM vađeni organi i zatim transportovani na Zapad.

U ekskluzivnom razgovoru za Novosti Barajbar, iznosi, kako kaže, sve što zna - od prvih informacija o trgovini ljudskim organima, preko obilaska "žute kuće", do slanja dokaza u Haški tribunal:

"Svedoci potvrdili da su prevozili ljude u Albaniju i videli da iznose tela iz 'žute kuće'."

Zabranjeno snimanje?

Različiti vidovi nasilja, zlostavljanja i maltretiranja sve češće ostaju zabeleženi na amaterskim snimcima, načinjenim uglavnom mobilnim telefonom, a neretko se takvi materijali pojavljuju i na raznim internet-stranicama, što predstavlja dodatno poniženje za žrtvu nasilja, a za počinioca izopačeni vid hvalisanja, piše u Politici.

Zbog učestalih pojava neovlašćenog snimanja tuča, fizičkog i verbalnog nasilja i objavljivanja takvih snimaka trenutno se radi na izmenama Krivičnog zakonika Republike Srbije kojima bi se ovakve pojave tretirale kao teži oblik već postojećeg krivičnog dela ili kao novo krivično delo, objašnjava Goran Ilić, profesor krivičnog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu.

Uhapšeno pola policijske stanice

Od 20 osoba uhapšenih zbog sumnje da su počinile krivična dela primanja i davanja mita, čak šesnaestoro njih su pripadnici granične policijske stanice „Gučevo”, javlja Politika. Oni se terete da su za novčanu nadoknadu omogućavali krijumčarenje preko granične linije Republike Srbije i BiH. Prema rečima okružnog javnog tužioca u Šapcu Dragoslava Milanovića, ovo hapšenje usledilo je posle višemesečnog zajedničkog rada ovog tužilaštva, Policijske uprave u Šapcu i Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije.

Policijska stanica „Gučevo” brojala je ukupno 28 zaposlenih, što znači da je više od polovine bilo uključeno u kriminalne radnje.

Kako Novosti saznaju, policajci su pohapšeni tako što su u četvrtak jutru, pozvani na sastanak sa starešinama Uprave granične policije. Nadređeni su ušli i, na opšte zaprepašćenje, samo pročitali imena onih kojima treba da budu stavljene lisice na ruke. U isto vreme, lokalni policajci sa kolegama iz Službe za borbu protiv organizovnog kriminala (SBPOK) hapsili su i pretresali kuće i druge objekte krijučara u Trbušnici, Banji Koviljači, Gornjoj Koviljači i Loznici.

Krijumčari i policajci, koji su bili deo dobro organizovane ekipe sumnjiče se, pored ostalog, da su tokom 2008. godine preko Drine u BiH prevezli više od hiljadu grla stoke. Uglavnom su to bili tovljeni bikovi, koji su zbog razlike u ceni, našli dobro tržište na levoj obali.

Ubio majku

Policija je juče uhapsila Igora Stanković (19) iz Niša zbog sumnje da je hicem iz pištolja usmrtio majku Draganu Nikić (50), profesorku Medicinskog fakulteta u Nišu i pomoćnika direktora Instituta za javno zdravlje, javlja Blic. On se sumnjiči da je još 15. decembra ubio majku na spavanju, u njihovom stanu u Deligradskoj ulici, ispalivši joj hitac u uho iz pištolja sa prigušivačem. Telo je potom sakrio na tavanu vikendice na Oblačinskom jezeru, a nekoliko dana kasnije u stanu napravio žurku


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...