FUNKCIONERI IMAJU ENORMNO VISOKE PLATE

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Funkcioneri u institucijama koje imaju privilegovani položaj, kao što su Narodna banka Srbije ili Direktorat za civilno vazduhoplovstvo, imaju enormno visoke plate koje su izvan vremena i stanja u državi, upozorava Jelisaveta Vasilić, članica Saveta za borbu protiv korupcije. Nova runda dijaloga između Beograda i Prištine trebalo bi da se održi u sredu a zemlje članice EU, uključujući i Nemačku, spremne su da podrže da Srbija mogla dalje da napreduje u procesu evropskih integracija, ali samo pod uslovom da sa sledećeg sastanka pregovaračkih timova Beograda i Prištine stignu vesti koje će ih zadovoljiti. Novinama koje donose zakoni o zaštiti prava deteta, o osnovnoj školi, kao i porodični zakon, zbunjeni su i roditelji i nastavnici. Zbog izrazite suše, koja se ne pamti decenijama, Elektroprivreda Srbije mora svakodnevno da uveze od 17 do 18 miliona kilovat-sati. Izgubivši političko poverenje, a bez vizije privrednog oporavka, politička elita EU tumara između dugova i obeshrabrenog naroda. Ni u "Areni" ni u blizini objekta nije bilo nikakvih incidenata, ekscesa, niti huligana tokom drugog koncerta Dina Merlina. Jedna beba je poginula, a devet osoba je povređeno u saobraćajnoj nesreći koja se u subotu uveče dogodila na magistralnom putu Požarevac- Kučevo. Partizan opet bolji od Zvezde.


Beograd - otvaranje Festivala vina, gastronomije i vinskog turizma "Mediteraneo"
u Paviljonu Cvijeta Zuzorić

Vasilić: Plate izvan vremena i stanja u državi

Funkcioneri u institucijama koje imaju privilegovani položaj, kao što su Narodna banka Srbije ili Direktorat za civilno vazduhoplovstvo, nemoralno i nezakonito imaju enormno visoke plate koje su izvan vremena i stanja u državi, kao da su u pitanju privatna sredstva tih institucija, upozorava u intervjuu za Blic, Jelisaveta Vasilić, članica Saveta za borbu protiv korupcije. Sudija Vasilić objašnjava da je bila veoma iznervirana kada je nedavno čula guvernera kako „objašnjava da se njegova plata od oko 6.600 evra ne isplaćuje iz budžeta Republike Srbije, nego iz prihoda koje ostvaruje NBS, pa iz toga proizilazi da smatra da može svoju enormno visoku platu, kao i plate drugih u NBS, da usklađuje u odnosu na te prihode, a ne na krizno stanje u kome svi moraju da štede, pa i guverner”.


London, Međunarodno takmičenje u mačevanju u Londonu (Fencing
International Invitation Competition): Alexander Massialas (SAD),
Keith Cook (Britanija)

Na stolu i tema "integrisanog upravljanja granicama”

Nova runda dijaloga između Beograda i Prištine trebalo bi da se održi u sredu, saznaju Novosti iz izvora u Evropskom savetu. Zvanično, datum još nije utvrđen. "Nastavićemo tamo gde smo stali", objašnjavaju u zgradi "Justus Lipsijus" šta će biti teme. "Na dnevnom redu će biti regionalna saradnja, učešće Kosova na regionalnim forumima i, naravno, razgovor o primeni do sada postignutih sporazuma. Želimo da se uverimo da će se ono što je dogovoreno sprovoditi i u praksi."

Na stolu će se između predstavnika dva pregovaračka tima naći i vruća tema "integrisanog upravljanja granicama", koja je trenutno i najveći kamen spoticanja u pokušaju da se ostvare dodatni dogovori. Izvori Novosti bliski dijalogu ističu da se, u tom smislu, intenzivno traži formula koja bi mogla da zadovolji obe strane. U Evropskom savetu naglašavaju da je prošlog puta bilo napretka, ali ne u onoj meri koju su očekivali. Napominje se da je taj napredak neophodan da bi Srbija mogla dalje da napreduje u procesu evropskih integracija i sačuva nade da bi na predstojećem Evropskom savetu 9. decembra mogla da dobije status kandidata za članstvo u EU. Prema saznanjima Novosti, zemlje članice, uključujući i Nemačku, spremne su da pristanu na ovaj korak, ali samo pod uslovom da sa sledećeg sastanka pregovaračkih timova Beograda i Prištine stignu vesti koje će ih zadovoljiti. To je i jedan od razloga zbog čega se timovi, koji su se poslednji put videli prošle nedelje, sastaju u tako kratkom roku, u susret evropskom samitu. Drugi razlog je namera da se nadoknadi vreme izgubljeno zbog zastoja u pregovorima u prethodna dva meseca.

Politika ekskluzivno objavljuje detaljan pregled postignutih dogovora, vreme njihovog usvajanja na sednicama Vlade, kao i opis prethodnog stanja iz pera aktuelnog šefa pregovaračkog tima Borislava Stefanovića.


Moskva, slobodni program za parove na Prvenstvu u umetničkom klizanju
(ISU Grand Prix Figure Skating) u Moskvi: Ksenia Stolbova, Fedor Klimov (Rusija)

Čeda Jovanović: Bolesno je što mi prete

Najnovije pretnje mojoj porodici su bolesne i sulude, ali su i direktna posledica nenormalnog i kriminalizovanog političkog života u Srbiji, izjavio je za Blic lider Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović. Jovanović od ministra policije Ivice Dačića očekuje da “umesto ratova koje bi da vodi na Kosovu, dovede ovu zemlju u red tako da niko više ne pomisli da može bilo čijoj porodici da preti zato što se s njim politički ne slaže”. “Bolesno je i suludo da zbog moje politike koja nekome smeta, iako nikoga ne ugrožava, ovo postaje zemlja u kojoj je legitimno pretiti deci tako što ćete fotografisati obdanište ili školu u koju idu i poručiti da ako već ne mogu mene da zaustave u tom što radim, mogu bar povećati cenu koju treba da platim”, kazao je Jovanović.

Trivan: Nudimo konkretne rezultate

Izbori će biti redovni, iduće godine, a kad svi budemo stali na crtu, Demokratska stranka će izaći sa konkretnim rezultatima umesto sa mnogo praznih medijskih nastupa i demagoških priča iza sebe. Mi pokušavamo da rešimo teška državna pitanja, kojih je i previše, jer tako rade odgovorni ljudi, a u kampanju ćemo onda kad joj bude vreme. Tada ćemo napraviti i izbornu listu, koja će biti rezultat analize svakog poslanika, funkcionera stranke, pojedinca, kao i analize koalicionih odnosa i saradnje. Sigurni smo da će građani umeti da izaberu između rezultata i jeftinih parola. Ovako Jelena Trivan, potpredsednica Demokratske stranke i poslanik u srpskom parlamentu, u razgovoru za Politiku, objašnjava zašto se DS ne izjašnjava s kim će i da li će uopšte praviti koalicionu izbornu listu.

Ne zatvarati decu u kuće

Novinama koje donose zakoni o zaštiti prava deteta, o osnovnoj školi, kao i porodični zakon, zbunjeni su i roditelji i nastavnici, pišu Novosti. Predlog zakona o zaštiti prava deteta, recimo, predviđa da mališani do desete godine ne smeju iz kuće ako nemaju pratnju punoletnih osoba. Ako imaju između 10 i 15 godina, „policijski čas“ počinje sat pre ponoći, znači, nema ih na ulici posle 23.00. "Osim što je nepotrebno, ovako nešto je i neizvodljivo. Roditelji danas, zbog posla, od kuće odsustvuju i po deset sati dnevno. Ako decu zatvorimo u kuće, ne preostaje im ništa drugo nego da sede ispred kompjutera ili televizora. A to tek nije dobro!" kaže Bojana Selaković, iz udruženja „Roditelj“, inače pravnik po struci. "Čini se da brzopleto prepisujemo evropske zakone, da nema strategije, niti dogovora između radnih grupa koje ih pišu. Nije ista bezbednost i gustina saobraćaja u Rimu, Parizu ili u nekom malom mestu u Srbiji. Serviran nam je čitav set zakona koji su međusobno neusaglašeni i neprilagođeni našem društvu i kulturi," rekla je Selaković. I ako bi tako nešto trebalo uvesti, dodaje, nikako ne na nivou zakona, već da opštine i gradovi pojedinačno procenjuju gde zaista postoji rizik, a gde ne. Da nema potrebe decu držati zaključanu u kući slaže se i prof. dr Desanka Radunović, predsednica Nacionalnog prosvetnog saveta.


Beograd - edukativni program pod nazivom "Mala škola bontona - Kako se
sluša koncert" u organizaciji Centra za muziku Kolarčeve zadužbine u saradnji
sa akcijom Beogradizacija Beograda

Sa decom provodimo 4,7 sati

U jednoj radnoj nedelji, od ponedeljka do petka, prosečan bračni par u Srbiji provede sa decom 4,7 sati, dok se čitava porodica nađe na okupu još kraće - ni četiri sata. Stručnjaci se slažu da je to premalo vremena, što kao posledicu ima poremećene porodične odnose, razvode brakova, probleme u odrastanju kod dece, kao što je pojava nasilja. Ipak, malo ko ima odgovor kako uspostaviti ravnotežu između posla i privatnog života. Biljana Lajović kaže za Pres da kada se proveri koliko porodica ima samo jedan zajednički obrok dnevno ili nedeljno, dolazi se do zaključka da jako mali porodica čak i to praktikuje, a zajednički obrok je idealna prilika za jačanje porodičnih veza.

Biće povećan broj korisnika narodnih kuhinja

U prestoničkim narodnim kuhinjama pravo na besplatan obrok trenutno ostvaruje 11.957 sugrađana. U novembru prošle godine bilo je 9.548 korisnika. I taj podatak ukazuje da armija siromašnih neprestano raste – procenjuje se da u njenim redovima ima više od 100.000 Beograđana, piše Politika.

“U 17 prestoničkih opština otvoreno je 37 punktova, na kojima se dele topli obroci ili lanč paketi. Beograd je jedini grad u Srbiji koji sam finansira narodne kuhinje na svojoj teritoriji, dok u ostalim mestima sredstva pritiču iz republičkog budžeta, a za distribuciju hrane je zadužen Crveni krst. Strahujemo da će u 2012. zbog drugog talasa ekonomske krize broj najugroženijih biti znatno veći” – objašnjava Milan Krkobabić, zamenik gradonačelnika. Prema okvirnim procenama, očekuje se da će dogodine broj korisnika biti veći za najmanje 20 odsto. “Strahujemo da će procenat biti i veći, s obzirom na pad zaposlenosti. Kako god bilo, niko od naših korisnika ne sme ostati gladan. Zato ćemo tražiti i da se u 2012. za narodne kuhinje iz budžeta grada izdvoji minimum 500 miliona dinara. Naredne godine biće i više punktova na kojima će korisnici moći da preuzmu obroke” – navodi Krkobabić.

Pronađena nestala maloletnica

Svašta smo pomišljali. Da je neko oteo, da su je preveli na Kosmet, da je neko namamio u auto, jer smo čuli da se pojavio neki „mercedes“ kojim mame maloletnice - ovim rečima roditelji 14-godišnje Isidore Mirković objašnjavaju kako su se osećali tokom 37-časovne potrage za devojčicom koja je u četvrtak ujutru nestala iz kuršumlijske osnovne šole „Miloje Zakić“, pišu Novosti. Dok ističu da su preživeli pravi pakao tragajući za kćerkom koja je nestala posle trećeg časa, roditelji napominju da i sada, kada je devojčicu pronašla policija i vratila je kući, ne mogu da veruju šta im se sve dogodilo. Pojašnjavaju da je devojčica pobegla iz škole zbog straha da će je kritikovati zbog loših ocena i neopravdanih izostanaka.

Srbin u Kini protiv terorizma

Ono šta je Kosovo za Srbiju to je Istočni Turkistan za Kinu. Ovaj deo autonomne oblasti Sinđjang, baš kao i Kosovo, pokušava da proglasi nezavisnost, a separatiste vode islamski ekstremisti, koji su izabrali terorizam kao način za ostvarenje svojih ciljeva, pišu Novosti. Zato najmnogoljudnija zemlja na svetu izuzetno ceni iskustva naših stručnjaka za terorizam. O tome svedoči i činjenica da je najpoznatiji univerzitet - Fudan iz Šangaja - kao gostujućeg profesora angažovao našeg čoveka - prof. dr Darka Trifunovića, sa Fakulteta bezbednosti iz Beograda. Fudan univerzitet vodi čuvenu "Šangajsku listu" najboljih visokoškolskih ustanova u svetu, a zovu ga i "kineski Harvard", što daje na značaju angažovanju našeg stručnjaka. Trifunović će raditi na osnovnim i doktorskim studijama i moraće dva puta godišnje da boravi i predaje u Kini na studijama bezbednosti, međunarodnih odnosa i antiterorizma.

Suša uvozi struju

Zbog izrazite suše, koja se ne pamti decenijama, Elektroprivreda Srbije mora svakodnevno da uveze od 17 do 18 miliona kilovat-sati, pišu Novosti. Nizak vodostaj u rekama gotovo je prepolovio proizvodnju struje u hidroelektranama, pa se akumulaciona jezera koriste vrlo pažljivo, a gasne elektrane počinju da prave kilovate. Sve ovo, na kraju godine, doneće značajno manji prihod u poslovanju EPS, zbog razlike u ceni po kojoj se struja kupuje u inostranstvu, pa prodaje potrošačima u Srbiji.

Diskriminaciji najviše izloženi Romi

Više od polovine građana Srbije smatra da je diskriminacija u našoj zemlji prisutna u velikoj meri i da Zakon o zabrani diskriminacije, usvojen u martu 2009. godine, ne štiti diskriminisane osobe. Isto toliko stanovnika Srbije smatra da se ovaj Zakon ne poštuje, kao i da prekršioci ne snose nikakve posledice. Sprovedene ankete pokazuju i da građani naše zemlje smatraju da su diskriminaciji najviše izloženi Romi, siromašni ljudi i osobe sa fizičkim i mentalnim invaliditetom, piše Politika. Odmah iza njih, prema mišljenju građana Srbije, slede starije osobe, žene i seksualne manjine.

Najveća beba u smederevskom kraju

Gojko Pantović, težak šest kilograma i sto grama, najveća je beba ikada rođena u smederevskom porodilištu, a verovatno i u Srbiji, pišu Novosti. Beba džin rođena je carskim rezom, i peto je dete Divne Pantović (39) iz Smedereva. Šok i neverica čekali su majku Divnu kada su joj posle carskog reza saopštili da je rodila zdravog dečaka rekordne težine i „visine“ od 6,1 kilogram i 61 santimetar.

Merkel: Političko poverenje u Evropi izgubljeno

Izgubivši političko poverenje, a bez vizije privrednog oporavka, politička elita EU tumara između dugova i obeshrabrenog naroda. Italija 275 milijardi evra. Grčka 75 milijardi evra. Nemačka 21,7 odsto ukupnog spoljnog duga. Kipar 2,5 milijardi evra. Vrtoglave sume deo su zbira 8.713 milijardi evra ukupno projektovanog duga i drugih finansijskih obaveza sa kojim će se već od Nove godine suočiti 17 članica evrozone, piše Politika. U regionu koji najavljuje najniži privredni rast na svetu (0,5 odsto), rekordnu nezaposlenost (10 odsto), ozbiljan budžetski deficit (6,3 odsto BDP-a), nedozvoljeno visoku inflaciju (oko tri odsto), postavlja se pitanje ko će i odakle stranim poveriocima u 2012. godini vratiti dugove. Evropa ne nudi odgonetku, ali zato ima sopstvenu dijagnozu. „Dužnička kriza evrozone gurnula je Evropu u najtežu krizu od Drugog svetskog rata”, ocenila je nedavno nemačka kancelarka Angela Merkel, da bi u četvrtak nalaz pojačala ocenom da je „političko poverenje u Evropi izgubljeno”.


Gorleben - privremeno skladište nuklearnog otpada u Gorlebenu, nadomak
grada Danenberga na severu Nemačke. Transport nuklearnog otpada do
Gorlebena pod šifrovanim imenom Kastor (Castor) izazvao je brojne proteste
i blokade železnice u Nemačkoj

Destinacije za pranje para - Kipar, Sejšeli, Kajmanska ostrva...

Niko nema ni najblažu predstavu koliko para od kriminala je do sada oprano u Srbiji. Da je reč o neverovatnim sumama, kako kažu za Novosti u Upravi za sprečavanje pranja novca, vidi se i po količini oduzete imovine u nekim postupcima koji su sprovedeni od usvajanja Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela. Prema nekim procenama, u našoj zemlji se godišnje opere između milijardu i dve milijarde evra, što je pet odsto bruto društvenog proizvoda. Za uvođenje kriminalnih para u legalne tokove godinama je bila pogodna privatizacija društvenih firmi, a perači su bili i domaći i strani mafijaši. Omiljene destinacije srpskih "perača" svih ovih godina bili su Kipar, Sejšeli, Kajmanska ostrva, Lihtenštajn...

Pred Libijom - bolja budućnost

Na početku rata Gadafi je pokušao da otkloni pretnju sistematskim ubijanjem stanovništva. Kada je vojska, koja je poreklom iz Libije, shvatila šta on želi da uradi počelo je masovno dezertiranje, da bi kasnije prešli na stranu opozicije. Usledila je masovna nestašica hrane i vode, a nakon toga i veliki talas straha. U gradovima duž obale nije bilo bezbedno ni za opoziciju ni za Gadafijeve pristalice. Treba reći i to da su većina Gadafijeve vojske bili plaćenici iz Čada i Nigera – kaže za Pres Relja Salh, Libijac sa crnogorskim pasošem, koji je proživeo rat na telefonskoj vezi. Kasno uveče, kada su linije bile najbolje, pričao je sa ocem, čovekom koji se ponosi beduinskim poreklom. Stričevi i njihovi sinovi učestvovali su u borbama. Kako i ne bi - Salhovi, tamošnja veoma uticajna porodica, iz plemena je Alhebejdi koje je bilo veoma blisko s kraljevskom porodicom, sa vlasti oteranom 1969. godine. Reljini su jedni od glavnih inicijatora ovogodišnje pobune. Platili su danak - brat od strica, Naser, prvi čovek odbrane Derne, poginuo je. Očev brat od strica, komandant zadužen za, ni manje ni više nego Bengazi, takođe je stradao. Ipak, Relja ne žali. Kaže - pred Libijom je bolja i lepša budućnost.

“Gej” glumci napustili Podgoricu

Glumci Todor Vujošević i Bojan Bulatović napustili su Podgoricu zbog pretnji koje su im upućene nakon što su snimili televizijski spot za promociju LGBT prava, u kome se njih dvojica ljube. Vujošević je policiji ranije prijavio da mu je, nakon promocije spota „U redu je biti drugačiji - i mi smo deo ekipe“, stigao preteći SMS, dok mu je u petak sa lažnog „Fejsbuk“ profila upućeno više uvredljivih reči i komentara na račun poljupca koji je odglumio sa Bulatovićem, pišu Novosti.

Beba poginula u lančanom sudaru

Jedna beba je poginula, a devet osoba je povređeno u saobraćajnoj nesreći koja se u subotu uveče dogodila na magistralnom putu Požarevac- Kučevo, u opštini Malo Crniće, pišu Novosti. Kako je rečeno u saobraćajnoj policijskoj ispostavi Požarevac, u nesreći je poginula četvoromesečna beba.Reč je o lančanom sudaru u kom je učestvovalo pet putničkih vozila. Sedam povređenih osoba je prebačeno u požarevačku bolnicu, dok su dve prebačene u Beograd.

I drugi koncert Dina Merlina bez incidenata

Dok je 141.fudbalski večiti derbi ulazio u svoj finiš i dok se publika udobno smeštala uplave fotelje Centra Sava želeći da još jednom vidi Šabana Šaulića, posetioci drugog koncerta Dina Merlina su se smrzavali ispred ulaza u „Arenu“. Nekoliko stvari bilo je identično onima od petka. Policija na svakom koraku (utisak jeda je žandarmerije bilo manje nego prethodne noći), ali je zato novih 18.000 fanova gosta iz Sarajeva trpelo isti „dril“, možda i gori. Jedino što je bilodrugačije jeste atmosfera kada je Edin Dervišhalidović sa skoro sat vremena zakašnjenja izašao pred prepune tribine. Opšti utisak je da je dočekan sa pardesetina decibela srdačnije nego na prvom nastupu, pišu Novosti.

Ni u "Areni" ni u blizini objekta nije bilo nikakvih incidenata, ekscesa, niti huligana. Obezbeđenje je vrhunski odradilo svoj posao. Policajaca je večeras bilo prividno manje, jer ih se više kreće u civilu, istakli su organizatori događaja, piše Blic.

Ponoć na Marakani, Zvezda opet izgubila

Još jedan svetkovina srpskog fudbala završena je pobedom Partizana 2:0 (0:0. U 141. večitom derbiju strelci za crno-bele bili su Vukić u 71. i Šćepović u 77. minutu. Tim iz Humske prvenstvo nastavlja sa sedam bodova više u odnosu na crveno-bele, pišu Novosti.


Beograd - utakmica fudbalskog prvenstva Srbije Crvena Zvezda - Partizan

U tom 71. minutu, kada je iskusni Zvonimir Vukić najavio četvrti trijumf zaredom u Ljutice Bogdana, Beograd je bio okovan novembarskim mrazem, ali su se srca "grobara" i Aleksandra Stanojevića grejala na tropskih plus sedam, koliko od večeras iznosi njihova zaslužena prednost. Posao je na idealan način nedugo zatim završio Marko Šćepović, ugasivši svetlo u kancelarija i stručnom štabu Crvene zvezde. Na "Marakani" je ponoć, mrkli mrak, ne vidi se prst pred okom, piše Pres.

Razmena pirotehničkih sredstava između dve zavađene frakcije Partizanovih navijača, jedne smeštene na južnoj tribini, a druge koja je bila na "istoku", bila je uvod u 141. derbi. Dolazak žandarmerije sprečio je veće incidente, bar na tom delu stadiona. I prilikom izlaska fudbalera Partizana na teren, a naročito prilikom odlaska do svlačionice - ka crno-belima su sa "severa" poleteli razni predmeti. Najgore je prošao golman Vladimir Stojković, ka kome su letele i baklje i topovski udari, piše Blic.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...