FUDBALERI PORAŽENI, DIPLOMATE JOŠ ČEKAJU ODLUKU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Srbija je počela Svetsko prvenstvu u fudbalu porazom protiv Gane. Šefovi diplomatija EU u Luksemburgu trebalo bi da odlede proces ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije s EU. Građane Srbije u naredna tri meseca čeka novo stezanje kaiša.

Najava poskupljenja

Građane Srbije u naredna tri meseca čeka novo stezanje kaiša. Proizvođači i uvoznici najavljuju da će usled slabljenja vrednosti domaće valute cene biti korigovane za gotovo sve vrste roba široke potrošnje koje se nalaze na tržištu. Od hrane, preko posuđa, do bele tehnike i kućnih aparata, objavljuje Blic. Ivan Nikolić, saradnik biltena „Makroekonomske analize i trendovi” (MAT), kaže za Blic da poskupljenja generalno treba očekivati od kompanija koje su direktni uvoznici robe ili onih čija proizvodnja direktno zavisi od uvoznih sirovina. On dodaje da će inflacije, budući da je kurs ključni inflatorni pritisak, svakako biti.

Američka nagrada niškom lekaru

Pred oko 1.500 zvanica u bostonskom centru „Hynes Conventional“, među kojima su bila i najveća imena svetske medicine, dr Draganu Miliću (44), lekaru Kliničkog centra u Nišu svečano je uručena nagrada za najboljeg mladog vaskularnog hirurga za 2010. godinu van prostora SAD. Prestižnu titulu lekaru iz Niša dodelilo je Američko udruženje za vaskularnu hirurgiju, koje tradicionalno proglašava najboljeg lekara van SAD, budući da je ova zemlja neprikosnovena svetska sila u toj grani medicine, javlja Blic.

Sve zavisi od radnog ručka i „guranja prsta u oko“

Šefovi diplomatija EU u Luksemburgu trebalo bi da odlede proces ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije s EU, piše u Novostima. Ovakav scenario se očekuje na osnovu nezvaničnih optimističkih najava koje su stizale prethodnih dana iz Brisela, ali i ohrabrujuće izjave Maksima Ferhagena, ministra spoljnih poslova Holandije, zemlje koja, zbog svog specifičnog odnosa prema saradnji s Haškim tribunalom, naročito usporava proces evropskih integracija Srbije. Holandski šef diplomatije je poručio da će se njegova zemlja saglasiti s početkom ratifikacije ukoliko Serž Bramerc u današnjem razgovoru s ministrima, na radnom ručku, potvrdi da Srbija sarađuje.

"Nedavna poseta g. Bramerca Beogradu je bila uspešna. To nam daje nadu da će danas početi ratifikacija SSP, koja bi obezbedila status pridruženog člana EU našoj zemlji. Ipak, ništa nije sigurno dok Savet ne donese odluku. Zbog toga i putujemo u Luksemburg, da bismo do poslednjeg trenutka lobirali za Srbiju", izjavio je u intervjuu za Blic Božidar Đelić, potpredsednik Vlade zadužen za evropske integracije, neposredno pred odlazak na sastanak Saveta ministara.

Na dan kada EU treba da odluči da li će konačno da prihvati ratifikaciju SSP-a sa Srbijom, koji je potpisan pre dve godine, lider SNS-a Tomislav Nikolić najavljuje da će u Briselu od čelnika EU tražiti jasan odgovor na pitanje: kad će Srbija da uđe u EU i šta sve treba da uradi da bi do toga došlo, piše u Presu.

Kako su Danasu potvrdili diplomatski izvori, od ponašanja Beograda, nakon objavljivanja mišljenja Međunarodnog suda pravde o legalnosti kosovske nezavisnosti, zavisiće i kada će Srbija dobiti status kandidata za članstvo. To znači da ako Srbija bude „gurala prst u oko“ onim zemljama Unije koje su priznale Kosovo, insistirala na novim pregovorima pred UN, onda će i kandidatura biti „na ledu“.

Mišljenja analitičara su da će Srbija morati još da se pomuči pre zvanične kandidature, kao i da evropske vođe nemaju jasnu politiku prema Balkanu, prenosi tabloid Alo ocenu Volfganga Hopkena, balkanologa i profesora na Univerzitetu u Lajpcigu datu za „Dojče vele“. Srpski diplomatski krugovi očekuju donošenje „zelenog svetla“ danas, jer se u novom izveštaju glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca, navodno, pohvalno govori o saradnji vlasti u Beogradu sa tim sudom.

Pregovori sa Gadafijem

Premijer Italije Slivio Berluskoni i ministri spoljnih poslova Španije i Švajcarske su u Tripoliju razgovarali sa vođom Libije Muamarom Gadafijem o oslobađanju švajcarskog privrednika Maksa Geldija, zadržanog u Libiji pre gotovo dve godine, prenosi Politika. Geldi se priprema da otputuje iz Libije koja je postigla sporazum sa Švajcarskom o rešavanju bilateralne krize, nastale hapšenjem pripadnika obezbeđenja Gadafijevog sina jula 2008. godine u Ženevi. Tada su takođe na dva dana zadržani Gadafijev sin Hanibal i njegova supruga, osumnjičeni da su u hotelu tukli sobaricu.

Berluskoni, po italijanskom izvoru, večeras odlazi iz Tripolija, a prema glasinama iz Tripolija i Ženeva, s njime će otputovati Švajcarac Geldi. Dok se zaoštravao diplomatski spor sa Švajcarskom, Libija je te godine uhapsila dvojicu švajcarskih privrednka, optuživši ih za kršenje propisa o boravku i poslovanju. Jedan od njih je februara ove godine oslobođen krivice i pušten, a drugi je u Libiji ostao do danas.

Kaludjeri napuštaju Eparhiju raško-prizrensku

Manastiri Sveti arhangeli kod Prizrena, Devine Vode kod Zvečana i Bogorodica Brainska kod Medveđe danas će opusteti. Kompletna bratstva ovih svetinja, zajedno s pojedinim monasima iz Sopoćana, Banjske, Sočanice i Dubokog Potoka, bez saglasnosti crkvenih vlasti napustiće Eparhiju raško-prizrensku.

Kako Politika saznaje, u ovom drugom talasu će otići još 18 monaha i pet iskušenika. Svima je stigao pisani odgovor administratora, mitropolita Amfilohija, da im se ne odobrava kanonski otpust sa obrazloženjem da nema razloga za napuštanje Eparhije raško-prizrenske.

Verski i politički vodja

Raspored političkih snaga u Sadžaku, u kome su dve decenije dominirali Sulejman Ugljanin i Rasim Ljajić, izmenio se posle izbora za Nacionalni savet Bošnjaka na kome je Bošnjačka kulturna zajednica Muamera Zukorlića osvojila najviše mandata, 17 od 35. Tom pobedom glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji i zvanično je postao značajni politički činilac. Osim što je verski vođa, Zukorlić je i predsednik Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru a, kako kaže, nagovaraju ga da bude i predsednik Nacionalnog saveta Bošnjaka, piše u Politici u uvodu razgovora sa Zukorlićem.

"Veoma loše stanje na Kosovu"

Bjern Fon Sidov, izvestilac Saveta Evrope govori za Novosti o situaciji na Kosovu i Metohiji: "Treba se više baviti pravom i korupcijom na KiM."

Toliko čekani izveštaj izvestioca komiteta za politička pitanja Saveta Evrope (SE) i nekadašnjeg švedskog ministra odbrane Bjerna fon Sidova, o situaciji na Kosovu, biće uskoro predstavljen poslanicima Parlamentarne skupštine ove organizacije. Na osnovu njega bi trebalo da bude usvojena i rezolucija.
Sidov u izveštaju pre svega insistira na standardima, a ne na statusu, prema kojem naglašava neutralnost Saveta Evrope. Navodi veoma loše stanje na Kosovu u vladavini prava, ističe probleme kao što su položaji manjinskih naroda, opšte stanje demokratije, ljudskih prava i javnih sloboda, nezavisnost sudstva, korupcija, uključujući i onu u političkom sistemu, trgovina ljudima, diskriminacija...

"U svom izveštaju sam, pre svega, istakao oblasti koje zaista treba da budu reformisane da bi omogućile svim ljudima na Kosovu da žive po evropskim standardima."

Kontrolor albanske mafije

Za Srbiju je kao komandant terorističke OVK i dalje lice sa poternice. Čak i u Americi tvrde da drži pod kontrolom albansku mafiju koja vlada dobrim delom evropskog podzemlja. Većina zapadnih zemalja ga kao premijera Kosova smatra legitimnim sagovornikom. I pojedini političari u Srbiji mu sve glasnije nude pregovore. U poslednje vreme i sam se žestoko trudi da pokaže svoje demokratsko lice, pa posećuje srpske porodice u enklavama i deli im traktore. Hašim Tači je pristao da za Alo odgovori na nekoliko pitanja o srpsko-albanskim odnosima danas, piše u ovom tabloidu pod naslovom "Kosovo neće biti podeljeno".

Genocid?

Na do sada najvećem postupku pred sudom u Hagu, koji je trajao 425 dana, tribunal je izrekao i do sada najviše kazne za zločin u Srebrenici – na doživotnu zatvorsku kaznu osuđeni su oficiri Vojske Republike Srpske Vujadin Popović i Ljubiša Beara. Sudsko veće proglasilo je još petoricu pripadnika te vojske odgovornim za zločin u Srebrenici u leto 1995. godine i potvrdilo da je počinjen genocid.

Sudije su ocenile da su„razmere i priroda operacije ubijanja, sa ogromnim brojem ubistava, sistematski i organizovani način na koji je ubijanje sprovedeno, ciljani i bespoštedni progon žrtava i jasna namera da se eliminiše svaki muslimanski muškarac koji je zarobljen ili se predao dokazuju, van svake sumnje, da je to bio genocid”.

Iako je presuda doneta u prvom stepenu i nije konačna, direktor Kancelarije Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim sudom Dušan Ignjatović je rekao„da su i Međunarodni sud pravde i tribunal zauzeli stanovište da se u Srebrenici u julu 1995. godine dogodio genocid nad bošnjačkim stanovništvom i bez obzira da li se ta pravna kvalifikacija nekom sviđa ili ne, biće veoma teško da se ona izmeni”.

O posledicama ove presude za odnose na prostoru nekadašnje Jugoslavije, pomirenju u regionu i suočavanju s prošlošću novinari Politike razgovaraju s bivšim ministrom spoljnih poslova SR Jugoslavije Vladislavom Jovanovićem i direktorom Građanskih inicijativa Miljenkom Deretom.

Na tragu anonimnog izvora?

Tragom navoda iz jedne od beležnica haškog optuženika Ratka Mladića, Politika je u Bijeljini pronašla čoveka koga bivši vojni komandant bosanskih Srba u svojim zapisima označava kao „Zemljak” i „Krajišnik”, a koji je Mladiću preneo saznanja ko je ubio novinarku Dadu Vujasinović.

Taj „Zemljak” anonimno je pristao da razgovara sa ekipom Politike. Potvrdio je autentičnost zapisa iz Mladićevog dnevnika. Posebno je potvrdio podatke kojeje još 25. oktobra 1994. godine, u Banji Dvorovi, mestu koje se nalazi pored Bijeljine, preneo Mladiću, što je ovaj i upisao u svoj dnevnik. „Zemljak” (iako ga Mladić tako zapisuje njih dvojica nisu iz istog dela Bosne i Hercegovine) u to vreme je radio u bezbednosnim strukturama Republike Srpske i Mladić se s njim sastajao nekoliko puta.

Otkud Vam saznanje ko je ubica novinarke Dade Vujasinović, pitali su novinari anonimnog sagovornika.

"Sećam se da smo dobili operativni podatak da su nju ubili Goran Vuković Majmun i Duško Malović. Ništa više o tome ne znam."

Da li se sećate odakle Vam taj podatak?

"Ne. Mnogo vremena je prošlo otkad se to desilo."

Hapšenja zbog "pranja para"

Akcija ”Šetač”: Uhapšeno 10 osoba iz Beograda i Novog Sada osumnjičenih za finansijske malverzacije, objavljuju Novosti. Policija prvi put koristila prikrivenog islednika i otkrila perače novca. Policija je uhapsila dve kriminalne grupe iz Beograda i Novog Sada za koje se sumnja da su oprale 450 miliona dinara i za sebe prisvojile 45 miliona dinara. Kako je saopštio MUP, prikriveni islednik - policijski službenik - registrovao je više preduzeća na osnovu naredbe istražnog sudije Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu. Na žiro-račune je, po nalozima organizatora kriminalne grupe, uplaćivana i podizana gotovina, pri čemu je sačinjavana poslovna dokumentacija neistinite sadržine.

"Na ovaj način, prikupljeni su neposredni dokazi o protivzakonitim radnjama organizotora i članova ovih kriminalnih grupa, kao i vlasnika oko 500 preduzeća, koji su u cilju izbegavanja poreskih obaveza vršili uplate na račun preduzeća koje je osnovala policija", navodi se u policijskom saopštenju.

Istraga o mafijaškim likvidacijama

Miloš Simović otkriva ubice bivših šefova kriminalnih klanova. Veruje se da je Simović “pisao recept” za većinu mafijaških likvidacija, objavljuju Novosti. Osim što ima šanse da postane zaštićeni svedok ako novim detaljima dopuni priču o ubistvu premijera Zorana Đinđića, mogao bi i da otkrije ko stoji iza desetek nerešenih ubistava u Srbiji. Sve likvidacije, kako je tvrdio Dejan Milenković Bagzi, svedok saradnik na suđenju “zemunskom klanu”, pripisane su ovoj kriminalnoj grupi. Milenković je pripadnike grupe optužio i za ubistva Petra Miloševića, Radoslava Trlajića, Zorana Savića Šodera, braće Fiškal, Zorana Davidovića Ćande, Željka Vuletića Hamze, Željka Mihailovića Crnogorca, Zorana Petrovića Šempe i Mirka Tomića Bosanca.

Pronadjeno dete

Osamnaestomesečni F. F. iz sela Veliki Krčimir kod Gadžinog Hana koji je prekjuče otet iz dvorišta kuće svog oca Dejana F. pronađen je posle 16 sati potrage u šumi na Suvoj planini. Mališan je zdravstveno dobro, smešten je na intenzivnu negu Dečje klinike u Nišu sa manjim ogrebotinama po rukama i telu. Sumnje u otmicu mališana potvrđuje i njegov ujak Dragan Petković koji kaže da je dečak prohodao pre dva meseca. Istraga će utvrditi kako je F. F. dospeo na Suvu planinu, ali je nesumnjivo da je mališan preživeo šesnaestočasovnu noćnu moru šumi, javlja Blic. Dečak je pronađen na oko pet kilometara od kuće, a policija će o ovom slučaju pokrenuti istragu.

Počelo - porazom

Srbija je počela Svetsko prvenstvu u fudbalu porazom protiv Gane, javlja Politika Jedini gol na meču postigao je Gijan iz penala u 84. minutu. Fudbalska reprezentacija Nemačke pobedila je u Durbanu Australiju sa 4:0, u utakmici prvog kola Grupe D na Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi. Selektor naše reprezentacije Radomir Antić nije mogao da na licu sakrije izraz nezadovoljstva posle poraza u debitantskoj utakmici na Svetskom prvenstvu, pod imenom i znamenjem Srbije. Međutim, nije se složio s mišljenjima da su njegovi izabranici igrali slabo, objavljuje isti list.

U prvoj utakmici na SP naša reprezentacija nadigrana i poražena od Gane - 0:1 (0:0). Luković isključen u 74. minutu, Kuzmanović u 84. skrivio jedanaesterac, koji je realizovao Gijan, objavljuju Novosti.

"Gana srušila Srbiju na startu", naslov je u Blicu a u Presu, "Srbija izgubila od Gane: Razočaranje na startu, ali idemo dalje!"

"Orlovima“ su potkresana krila već na startu 19. Svetskog prvenstva u Južnoj Africi, piše u Danasu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...