EVROINTEGRACIJE - SVE BRŽE I SVE DALJE?

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

"Pozitivni signali" Srbiji iz Brisela ali i upozorenje da se sa napretkom ka EU mora sačekati do rešenja problema zbog irskog odbijanja Lisabonskog sporazuma. Prećutno prihvatanje kršenja Rezolucije 1244 u Njujorku. Izgleda da je vladajuća koalicija u Srbiji napravljena, samo se čeka da bude objavljena.

Irsko "ne"

"Irski oblak zamračio je samit EU koji je u četvrtak i petak održan u Briselu. Srbija može da ubrza svoj napredak ka EU, uključujući i dobijanje statusa kandidata, čim za to budu ispunjeni uslovi - stoji u zaključcima koji su usvojeni na samitu šefova država ili vlada zemalja članica EU", javljaju Novosti. Lideri EU podvukli su da očekuju formiranje nove vlade u Beogradu s jasnim evropskim programom koji će biti sprovođen kroz nužne reforme. Nikola Sarkozi, predsednik Francuske, koja će uskoro preuzeti predsedavanje EU, bio je malo precizniji: "Francuska podržava prijem Srbije u Uniju. Srbija je mnogo propatila poslednjih godina. I kada sam insistirao na ukidanju referenduma za prijem novih članica u EU, mislio sam naročito na Srbiju. Francuska smatra da Srbiji treba uputiti pozitivne signale", odgovorio je Sarkozi na pitanje Novosti da li Srbija može, tokom francuskog predsedavanja, da očekuje dobijanje statusa kandidata za prijem u EU. Francuski predsednik je, međutim, naglasio da će Srbija biti dobrodošla, kao i Hrvatska, i ostale balkanske zemlje, u trenutku kada se bude rešila institucionalna kriza koju je izazvalo irsko "ne".

I Politika citira Sarkozija ali malo drugačije, pa tu on kaže da će "Srbija biti dobrodošla tek kada se reši kriza. Ako ne bude Lisabonskog sporazuma, onda se vraćamo na Sporazum iz Nice koji predviđa Uniju sa 27 članica. To znači da nema daljeg proširenja". Predsednik Francuske juče u Briselu, posle Samita šefova država i vlada zemalja EU, objasnio je da se „Francuska zalaže za proširenje na zapadni Balkan, ali da bi do toga došlo potrebne su nove institucije. Jasno kažem, bez novih institucija EU nema proširenja." Nemačka kancelarka Angela Merkel potvrdila je da bez primene Lisabonskog sporazuma sledi povratak na Ugovor iz Nice, koji ne predviđa proširenje Unije novim državama. Merkelova je, odgovarajući na pitanje novinara „Da li to važi za Hrvatsku?” odgovorila: „I Hrvatska je država”, prenosi Politika.

Brisel poručio da Beograd može ubrzati integracije, ali nagovestio i da neće biti proširenja EU na Zapadni Balkan bez usvajanja ugovora iz Lisabona, objavljuje Danas pod naslovom, "Nikola Sarkozi: Srbija dobrodošla kad prođe kriza".

Evropska unija neće prihvatiti nijednu novu zemlju članicu dok reformatorski Lisabonski sporazum ne stupi na snagu, izjavio je francuski predsednik Nikola Sarkozi a prenosi Blic.

Tadićevo "ne"

Članice Saveta bezbednosti UN potvrdile su danas duboko međusobno neslaganje oko budućnosti Kosova i Metohije, javlja dopisnik Politike iz Njujorka. Posle razdora oko statusa pokrajine, ispostavile su se i krupne razlike povodom predloga generalnog sekretara svetske organizacije Ban Ki Muna za preoblikovanje Unmika uz povećanje uloge Evropske unije. Predsednik Srbije zamerio je generalnom sekretaru UN da njegov raport ne vodi do kompromisnog rešenja za budući status Kosmeta. Većina članica u Savetu bezbednosti UN podržala je Banov raport (Rusija, Kina, Vijetnam i Indonezija nisu). Na pitanje– kako je došlo do promene pristupa u Savetu, Tadić je odgovorio da je to, uz ostalo, posledica povećanih pritisaka, izveštava Politika pod naslovom, "Tadić: Srbija ne prihvata izveštaj Ban Ki Muna".

U Novostima piše da je predsednik Srbije Boris Tadić poručio u petak da Srbija ne može da prihvati izveštaj generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki Muna o rekonfiguraciji misije Unmik, jer je Savet bezbednosti UN jedina institucija koja ima ovlašćenje da legitimno menja sastav međunarodnog prisustva na Kosovu. "Sve dok se ne završi proces određivanja budućeg statusa Kosova koji je predviđen Rezolucijom 1244, međunarodna zajednica predvođena UN mora da zadrži svoju centralnu ulogu u očuvanju mira i stabilnosti na Kosovu i Metohiji", rekao je Tadić na sednici SB UN. "Želim da budem veoma jasan: Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova. Nastavićemo da radimo u pravcu pronalaženja legalnog puta kojim se mogu premostiti razlike, približiti suprostavljeni stavovi i pronaći kompromisno rešenje, kojim će se rešiti istorijski sukob Srba i Albanaca."

Tadić je ukazao i na zabrinjavajuće "uzurpiranje mandata Unmika od strane prištinskih vlasti", ali i na ništa manje zabrinjavajuću činjenicu da Ban Ki Munov izveštaj "daje utisak prećutnog prihvatanja kršenja Rezolucije 1244". On je ocenio da "neke uticajne zemlje, zanemarujući međunarodno pravo, pokušavaju da zadovolje interese etničke grupe koja je kroz pretnju nasiljem tražila ispunjenje svojih maksimalističkim zahteva", izveštava Danas.

Kad će nova vlada?

Više nije zanimljiva tema za špekulisanje ko će sa kim, nego kada će biti sastavljena vlada: uskoro, sutra, za Vidovdan, za dve nedelje ili će početi ubrzo…

Vladajuća većina treba da bude ozvaničena najdalje u roku od dve nedelje, a imena gotovo svih budućih ministara već se znaju. U novoj vladi, koju će verovatno voditi Mirko Cvetković, četiri potpredsednika i najviše dvadeset ministara, javljaju Novosti.

"Nova vlada za Vidovdan", naslov je u Presu, gde piše da formalni pregovori demokrata i socijalista počinju odmah po Tadićevom povratku iz Njujorka a već je usaglašena većina resora u budućoj vladi.

"Vlada će biti obnarodovana u nedelju", tvrdi Danas. Koalicija okupljena oko Socijalističke partije Srbije zvanično će danas obelodaniti da prekida pregovore s Demokratskom strankom Srbije i Srpskom radikalnom strankom. Kako se očekuje, već u nedelju biće saopšteno da su Lista za evropsku Srbiji, SPS, Partija ujedinjenih penzionera Srbije i Jedinstvena Srbija postigli dogovor o formiranju vlade, tvrdi za Danas izvor u vrhu Demokratske stanke.

"Pregovori liste "Za evropsku Srbiju" i koalicije SPS-PUPS-JS još nisu počeli, ali će uskoro "doći do rešenja" i dogovora o formiranju vlasti na nivou Srbije, Vojvodine i u Beogradu", izjavio je juče kandidat Demokratske stranke (DS) za gradonačelnika Beograda Dragan Đilas a prenosi Blic. "Formiraće se vlada o kojoj se mnogo priča u medijima", kazao je Đilas novinarima u Grockoj i izrazio uverenje da će biti gradonačelnik Beograda. Uz ocenu da ima dovoljno koalicionog potencijala za formiranje odgovorne gradske vlasti, on je naveo primer Grocke u kojoj su odborinici DS, DSS, SPS i grupe građana formirali vlast.

Tabloid Alo navodi reči Olivera Dulića: "Razumem nestrpljivost medija i javnosti, bitno je ko će biti premijer i ministri, ali odgovorno tvrdim da do ovog trenutka nisu postojali zvanični razgovori na onom nivou na kome se odlučuje o pitanju nove vlade. Jasno je da će razgovori sa SPS-om početi brzo, radikali i narodnjaci nemaju nikakve šanse da formiraju vladu. Izvesno je da će u toj novoj vladi biti lista „Za evropsku Srbiju“, koalicija oko SPS-a i manjine.

Kako je Boža ispao iz voza?

Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije, mogao bi da ostane bez ijednog resora u budućoj, izvesnoj vladi liste „Za evropsku Srbiju“, SPS-PUPS-JS i manjina, piše u Blicu. List, medjutim, ne objašnjava zašto će Djelić "ostati bez posla", ali citira njegovu izjavu: "Kao ni 2006. godine, kada me je predsednik Tadić zamolio da se ponovo uključim u politički život Srbije, nismo pričali o nekim određenim funkcijama pa to ne činim ni sada."

Trovanje iz konzerve, bašte ili pušnice?

Četrdesetogodišnji M. T. iz okoline Valjeva upućen je na lečenje u Beograd, jer su prve analize u valjevskoj bolnici ukazale da boluje od botulizma, specifičnog trovanja hranom, oprezno izveštava Blic. Posle obdukcije i dodatne toksikološke analize u Mađarskoj očekuje se razjašnjenje i drugog, nažalost, smrtnog slučaja pacijenta G. M. (42) iz Valjeva, za koga takođe postoji sumnja da je preminuo u sredu od botulizma. List navodi da nije utvrđen uzrok trovanja. Postoji mogućnost da je do bolesti došlo zbog konzumiranja tunjevine iz konzerve, koja je uvezena sa Tajlanda, mesa sušenog neadekvatnim uslovima bez dovoljno vazduha ili možda i glavicama mladog luka iz bašte koje nisu dovoljne oprane.

Pres, medjutim, donosi naslov, "Otrovna tunjevina" i poletno javlja da je "jedan Valjevac preminuo, a drugi oboleo od botulizma. Sumnja se na trovanje tunjevinom kupljenom na pijaci".

Tuča u crkvi

Ako se sveštenik prilikom molitve okrene ka zapadu (narodu), a ne prema istoku (Isusu Hristu), moguće je da dođe i do nemilih scena, pa i da usred hrama sevaju pesnice. A to se, prema jednoj verziji, upravo i dogodilo na treći dan Duhova, u požeškom selu Duškovcima, izveštava Politika pod naslovom, "Tuča sveštenika i naroda u crkvi". U opširnom tekstu objašnjava se da je reč o sukobu nekih predstavnika Eparhije žičke sa članovima čačanskog udruženja „Zakonopravilo" a da li je bilo baš i tuče – ostaje nejasno.

Svi protiv Šešelja

"Dana i Vuk spremali atentat na Šešelja" naslov je u Pravdi gde se citira Radomir Marković, nekadašnji načelnik Državne bezbednosti, nedavno osudjen na 40 godina zatvora u slučaju "Ibarska magistrala". Isti list pod naslovom "Ubiti Šešelja" objavljuje kako se "Hag nada da bi nametanjem branioca isprovocirao Šešeljev novi štrajk glađu i njegovu smrt".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...