DOČEK NOVE GODINE U KRATKIM RUKAVIMA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Prošla godina - ne ponovila se, dugo će nam biti potrebno da živimo bar kao u 2008. Pravni tim Srbije podneće u ponedeljak Međunarodnom sudu pravde u Hagu kontratužbu i odgovor na tužbu Hrvatske za genocid protiv naše zemlje. Jedino masovnom vakcinacijom do kraja januara mogla bi da se ublaži epidemija novog gripa.



Doček Nove godine na Trgu republike u Beogradu

Prošla godina krize

Prošla godina - ne ponovila se, dugo će nam biti potrebno da živimo bar kao u 2008. Plate i penzije dostići ćemo tek za tri godine, ličnu potrošnju za pet, piše u Novostima. Prošlu godinu započeli smo u dilemi sledi li nam ili ne “prelivanje svetske ekonomske krize” i da li ćemo doživeti recesiju ili iskoristiti “prednost” što smo još relativno mala ekonomija, spremna da stimulansima privoli velike igrače da svoju proizvodnju presele ovde. Nažalost, s poslednjim decembarskim danima postalo je jasno da smo krizu i te kako osetili. Ako je verovati statistici, posledice ćemo još dugo osećati. Oslabio nam je društveni dohodak, produktivnost, zadužili smo se da bismo pokrili obaveze, zamrznute su nam plate i penzije, povećana je nezaposlenost za 2,2 odsto... Možemo samo da kažemo - bilo, ne povratilo se!

Veselo, uz muziku, ali bez uobičajene gužve, buke i pucnjave, na temperaturi većoj od proseka za ovo doba godine dočekana je 2010. na trgovima širom Srbije, objavljuje Blic pod naslovom "Doček u kratkim rukavima".

I ove godine, kao i mnogo puta do sada, proslava odlaska stare i doček Nove godine organizovani su na centralnim gradskim trgovima širom Srbije, tako da je veliki broj građani je uz vatromet i muziku ušao u 2010. godinu, objavljuje Politika.

Kontratužba

Pravni tim Srbije podneće u ponedeljak Međunarodnom sudu pravde u Hagu kontratužbu i odgovor na tužbu Hrvatske za genocid protiv naše zemlje - saznaju Novosti.
Naša država odlučila se da omah pravno "replicira" Hrvatima na optužbu, iako joj je Sud formalno ostavio rok do 22. marta. Pošto je procenjeno da Zagreb ni na koji način ne želi dogovor izvan zidova haške palate, državni vrh odlučio je da u "istom cugu" Hrvatima odgovori na tužbu, a istovremeno pred petnaestočlano sudsko veće pošalje i kontratužbu za genocid nad Srbima od 1991. do 1995. godine.
Da su u ovom trenutku šanse za vansudsko "izmirenje" dve države tanke procenio je i predsednik Tadić, koji je odmah posle odluke Vlade o podnošenju protivtužbe i obrazložio taj potez: "Ulazimo u novu etapu odnosa koja podrazumeva i sudski proces..."

Zvanični Beograd se našao u iznuđenom položaju i doneo je odluku koja u suštini nije iznenađenje. Najmanje bi time trebalo da bude zatečen Zagreb jer se, koliko je meni poznato, u svim razgovorima o ovoj temi iz Beograda jasno naznačavalo da će protivtužba biti konačni ishod izostanka dogovora. Lopta je bila na strani Zagreba i on se u ovom slučaju opredelio da stanje u odnosima diktira prošlost, a ne budućnost, kaže u razgovoru za Politiku Milan Simurdić, predsednik Foruma za međunarodne odnose i bivši ambasador Srbije u Hrvatskoj, komentarišući odluku Vlade Srbije da poslednjeg dana 2009. godine podnese protivtužbu protiv Hrvatske za genocid iako joj je sud ostavio rok do 22. marta.

"Mnogi nam zavide"

"Srbija je prirodni lider regiona i mnogi nam na tome zavide. Bugarska se nije prijateljski ponela pred Međunarodnim sudom pravde, kao ni Hrvatska. Verujem da je vreme ratova na ovim prostorima prošlo. Rusija nam je najveća komparativna prednost. Ona nam je bila, jeste i ostaće najbolji prijatelj. Pitao sam Hilari zašto 1999. godine nisu pokušali Miloševiću da uzmu Kosmet", objavljuje Pres u velikom novogodišnjem spoljnopolitičkom intervjuu sa ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem.

Masovna vakcinacija

Jedino masovnom vakcinacijom do kraja januara mogla bi da se ublaži epidemija novog gripa. Treći talas možda najjači u sredinama gde dosad nije bilo obolevanja, piše u Novostima. Iako je Svetska zdravstvena organizacija već ocenila da pandemija popušta, dr Kon smatra da je ta ocena, možda, ipak preuranjena. Ali, činjenica je, kaže, da je ovo - blaga pandemija, čak 10 puta blaža od umerene. Pa, čak i tako blagog intenziteta, epidemija bi u Srbiji mogla da uzme između 500 i 1.000 života. Čak i više, ako ne bude masovnije vakcinacije, upozoravaju epidemiolozi.

"Ne možemo stalno da držimo škole zatvorene, ako procenimo da je to potrebno,

predložićemo ponovo privremeni prekid nastave, ali najbolje bi bilo da se školska deca, uz saglasnost roditelja, vakcinišu tokom raspusta", kaže dr Kon. "To je mera kojom bismo postigli najbolji efekat. Radna grupa će predložiti da se u školama organizuje vakcinacija dece do kraja raspusta."

Gugl priznaje da je novinama teško

Posle pritiska mnogih izdavača, a posebno medijskog magnata Ruperta Mardoka, najpopularniji svetski pretraživač „Gugl” objavio da će im izaći u susret povodom zahteva da se ograniči besplatan pristup njihovim sadržajima, prenosi Politika.

„Gugl” je inicijativom da će ubuduće korisnici najverovatnije morati da se ograniče na pet naslova dnevno pokazao početkom decembra da želi da sarađuje sa izdavačima.

Direktor „Gugla” Erik Šmit naveo je u članku u „Vol strit džurnalu” da izdavači moraju da nađu nove načine da zarade od vesti na svetskoj mreži, uključujući i tradicionalni model oglašavanja na Internetu, kao i pristup sadržajima na osnovu pretplate.

„Suočeni sa smanjenim prihodima i izvorima, frustrirani vlasnici novina traže nekoga koga će da okrive. Većina tog besa je trenutno usmerena ka 'Guglu', za koji mnogi medijski vlasnici smatraju da samo izvlači korist za sebe iz poslovnih veza i ništa im ne pruža za uzvrat. Činjenice su, kako verujem, potpuno drugačije”, ocenio je direktor Šmit.

Šmit je naveo da „Gugl” priznaje da je teško novinama da zarade od „onlajn” sadržaja, prenele su svetske novinske agencije.

Tajno društvo

Društvo sa američkog univerziteta Jejl „Lobanja i kosti“ između teorija zavere, fikcije i skepse. Članovi se štite znajući sve o svakom članu bratstva, objavljuju Novosti. Na samoj granici Amerike i Kanade na reci Sen Lorens leži Ostrvo jelena. Jedno od hiljadu ostrva arhipelaga kojim krstare milioni turista, oku radoznalaca dostupno je samo spolja. Ostrvo jelena pruža gostoprimstvo tek šačici odabranih koji, iz generacije u generaciju, na 160.000 kvadratnih metara kopna, 177 godina potvrđuju privrženost bratstvu „Lobanja i kosti“ začetom u studentskim danima, na američkom univerzitetu Jejl.

Ovaj ekskluzivni klub nema nikad više od oko 800 živih članova. Veliki broj članova „Kostiju“ stigne do najviših pozicija, što je i glavni cilj - postaviti što više članova na mesta moći - predsednika, šefova kabineta, sudija Vrhovnog suda, direktora velikih kompanija, špijuna, senatora.
Bratstvu „Lobanja i kosti“ pripadali su američki predsednici Vilijam Taft, oba Buša, senator Džon Keri, osnivač magazina „Tajm“ Henri Lus, diplomata i savetnik predsednika Averel Hariman, član američkog vrhovnog suda Poter Stjuart, aktuelni Obamin ekonomski savetnik Astan Golzbi.

"Tradicionalna" predstava u centru Moskve

Moskovska milicija i pedesetak članova nevladinih organizacija napravili su u novogodišnjoj noći još jednu, reklo bi se, „tradicionalnu” predstavu za javnost koja je, takođe tradicionalno, privukla veliku pažnju u svetu, javlja Politika. Prema već „uhodanom scenariju”, predstavnici nevladinih organizacija tražili su dozvolu da na Trijumfalnom trgu, u centru Moskve, održe miting na kome će tražiti primenu člana 31 ustava RF koji garantuje pravo građana na mirno okupljanje. Odgovor vlasti bio je uobičajen – takvo okupljanje nije dozvoljeno zakonom, i ponuđeno im je da se okupe na drugom mestu, dalje od centra. Ovog puta dodato je i obrazloženje da će se na Trijumfalnom trgu u novogodišnjoj noći održati masovni „kulturni događaj” pod nazivom „2010 sekundi do Nove godine” kao i akcija dobrovoljnog davanja krvi. Svako drugo okupljanje smatraće se nezakonitim i biće sprečeno.

„Pravozaštitnici” (tako ovde zovu članove nevladinih organizacija) shvatili su odgovor vlasti kao „iživljavanje”, objavila je predsednica Helsinškog komiteta Ljudmila Aleksejeva, objasnivši da je to sedmi takav odgovor ove godine – dozvola za miting tražena je svakog meseca koji ima 31 dan (po članu 31 Ustava RF).

Tako se oko 18 sati na trgu okupilo sedamdesetak predstavnika nevladinih organizacija predvođenih osamdestdvogodišnjom Ljudmilom Aleksejevom, koja se za tu priliku obukla u kostim Sneguročke (unuke deda Mraza), i poznatim piscem Eduardom Limonovim. Na trgu ih je, već po tradiciji, dočekalo nekoliko puta više milicionara sa punom opremom, i za nekoliko trenutaka pohapsilo više od 50 ljudi. U milicijskoj stanici su napravljeni zapisnici i svi su iste večeri, pušteni kući.

Ubistvo iz ljubomore

Poslednjeg dana stare godine dogodio se težak, petostruki zločin u gradiću Esbo na jugu Finske: u četvrtak ujutro kosovski Albanac Ibrahim Škupoli(43) ubio je hicima iz pištolja bivšu suprugu, a zatim i četvoro njenih kolega koji su bili na radnom mestu u prodavnici „Prizma” u tržnom centru „Selo”. Posle kraće potrage, petostruki ubica pronađen je mrtav u svom stanu a lokalna policija saopštila je da je Škupoli izvršio samoubistvo, javlja Politika. Prema dosadašnjim rezultatima policijske istrage, najverovatniji motiv ovog petostrukog ubistva je ljubomora. Inspektori smatraju da je Škupoli planirao osvetu svojoj bivšoj supruzi i njenim kolegama. Finski mediji prenose da Škupoli nije mogao da podnese razvod, da je maltretirao i pretio bivšoj supruzi da će je ubiti zbog čega mu je policija i zabranila da je posećuje.

Ibrahim Škupoli (43), poreklom iz Kosovske Mitrovice, zaklao je svoju bivšu devojku u njenom stanu, a potom u tržnom centru u finskom gradu Espo ubio četvoro ljudi, da bi na kraju presudio i sebi. Prema saopštenju finske policije, Škupoli je prvo otišao u stan bivše devojke, koju je preklao nožem. Potom je u tržnom centru u blizini Helsinkija, u prodavnici u kojoj je radila njegova bivša devojka, ubio trojicu muškaraca i jednu ženu. Telo napadača pronađeno je nešto kasnije u njegovoj kući, javlja Pres.

Sećanje na Kamija

Francuska će danas obeležiti 50 godina od smrti književnika, filozofa i nobelovca Albera Kamija, javlja Politika.

Autor „Stranca”, „Kuge” i „Mita o Sizifu”, koji je poginuo je u saobraćajnoj nesreći 4. januara 1960, mitska je ličnost francuske književnosti, podseća Frans pres.

Francuske vlasti i dalje čekaju na odluku porodice da li će ostaci književnika biti prebačeni u Panteon - spomenik u Parizu koji je od sahrane Viktora Igoa posvećen sećanju na francuske velikane. Predsednik Nikola Sarkozi predložio je da ostaci Albera Kamija budu prebačeni iz Provanse u Panteon, gde počivaju i Žan-Žak Ruso i Emil Zola.

Ponosan na srpsko vaspitanje

U prvom intervjuu za srpske novine jedan od najpoznatijih novinara istraživača u Americi i dobitnik čak tri Pulicerove nagrade Volter Bogdanić otkriva kako je sve u životu postigao zahvaljujući srpskom vaspitanju, da zna da mu je deda bio predratni vlasnik hotela „Palas" i da su srpsko poreklo i srpsko okruženje u kom je odrastao najviše uticali na njegovo formiranje „kao novinara i kao čoveka", piše u Presu.

Bogdanić je sa oduševljenjem pristao na razgovor za naš list, ali je na početku napomenuo da se on ne bavi političkim novinarstvom i da ga zanimaju isključivo društvene teme i korporacijski nemoral.

"Kada je reč o novinarstvu, više volim da govorim o tome kako su moje priče pomogle žrtvama korporativne pohlepe i neodgovornog ponašanja establišmenta."

Štrajk rudara u Nikšiću

Reporter Novosti u novogodišnjoj noći sa rudarima koji štrajkuju u jami "Biočki stan" nikšićkog Rudnika boksita. Ne zna se koliko mogu da izdrže.




"Iskopao se svaki rudar dabogda ako odustane od protesta i izađe iz jame!"
Ovom kletvom je 86 rudara nikšićkih "Boksita" ispratilo 2009. godinu, u utrobi zemlje, na dubini od oko 350 metara, vidno iscrljeni, ali odlučni da istraju u svojim zahtevima! A traže da uprava Ruske centralnoevropske kompanije (CEAC), koja je vlasnik rudnika, poveća otpremnine za socijalni program, pokrene proizvodnju, da plate budu isplaćivane svakog 15. u mesecu... Odbili su rudari i ponudu premijera Đukanovića da im do kraja januara budu izmirene sve zarade, kao i zimnice u februaru. Crna Gora ne pamti u novijoj istoriji radikalniji bunt radnika, kao ovaj nikšićkih kopača.

Slovenačka privatizacija

"Ako neko u Srbiji misli da je moguće da „Delta“ ili bilo koje drugo srpsko preduzeće preuzme „Merkator“ ili neku drugu slovenačku kompaniju koja je pod direktnom ili indirektnom kontrolom države, onda on nema pojma o zbivanju u Sloveniji. A naročito nema pojma o sistemu privatizacije i mehanizmu bankarskog sistema koji je u potpunosti podvrgnut tajkunskom preuzimanju slovenačke privrede", kaže za Blic Rado Pezdir, slovenački ekonomista i autor knjige „Slovenačka tranzicija između Kardelja i tajkuna“.

"Zašto bi dozvolili da u „Merkator“ uđe „Delta“, ako mogu sami da ga privatizuju, kaže Pezdir, ističući da će slovenačka ekonomija postati normalna u trenutku kad postane svejedno šta je investitor po nacionalnosti."

Srpska privatizacija

Svi građani Srbije koji su stekli pravo na besplatne akcije moći će od 6. januara da podignu potvrdu o posedovanju pet akcija Naftne industrije Srbije (NIS) i 1.700 dinara u gotovini, objavljuje Blic..

Potvrdu o posedovanju besplatnih akcija NIS-a građani će dobiti u poštama, a novčana naknada će biti uplaćena na račune koje su građani otvarali u poštama ili bankama kada su se prijavljivali za besplatne akcije.

Nominalna vrednost pet akcija NIS-a je 2.500 dinara, mnogo manje nego što su mnogi najavljivali i očekivali. Vrednost deonica NIS-a će sigurno porasti narednih godina posle modernizacije, pa bi novopečeni akcionari trebalo da imaju strpljenja, što je, inače, savet za sve trgovce na berzi.

Tokom godine 4,8 miliona građana koji su dobili pravo na besplatne akcije postaće vlasnici i akcija Galenike, Telekoma i Aerodroma „Nikola Tesla“, najavljuje ovaj list.

Istraživanja

Izborni cenzus nije problem za DS, SNS, SRS, DSS, LDP i SPS, piše u tekstu koji objavljuje Politika, autora Srđana Bogosavljevića, direktora „Ipsos Stratedžik Marketinga”.




Tokom 2009 „Ipsos Stratedžik Marketing” je obavio preko 30 sveobuhvatnih istraživanja javnog mnjenja (na reprezentativnim uzorcima od 1.000 ili više ispitanika) i niz kratkih tematskih istraživanja. Na osnovu njih moglo bi se reći da političko javno mnjenje obeleženo s tri, za 2009. godinu. specifična fenomena:

Prvo: velikim pregrupisanjem izazvanim rascepom u SRS i potom stabilizacijom na političkoj sceni.

Drugo: ozbiljnim strahom od svetske ekonomske krize i njenih efekata na lični standard i mogućnosti zaposlenja i očuvanja posla

Treće: odnosom prema EU u godini kada su se konačno desili i neki svima vidljivi i jasni pomaci.

Nekad i sad

Uzprosečni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 5,4 odsto u periodu 2000–2008. oko pola miliona građana odskočilo je iznad linije siromaštva. Ipak, prosečne plate još uvek su niže nego u vreme poslednjeg premijera Jugoslavije Ante Markovića, a u odnosu na 1990. prosečne penzije su gotovo prepolovljene.

Tvrdnju da se danas živi bolje nego pre deset godina teško je opovrgnuti, jednako kao što je teško braniti tvrdnju da živimo mnogo bolje nego pre famoznog 5. oktobra 2000. Jer, uprkos neospornom napretku, nismo predaleko odmakli.

Prateći oporavak srpskog društva posle 2000. analitičari Svetske banke uočavaju da je snažan privredni rast u periodu 2000–2008. praćen povećanjem deficita tekućeg računa bilansa plaćanja i povećanjem duga privatnog sektora. Do „pregrevanja“ privrede, kažu autori analize, došlo je ponajviše zbog brzog kreditnog rasta u bankarskom sektoru i povećanih pozajmica koje su domaća preduzeća uzimala u inostranstvu. Tako je, na primer, krajem 2008. nivo duga srpskih firmi prema matičnim bankama u inostranstvu bio za 43 odsto viši od duga bankama u Srbiji, objavljuje Blic.
Kao negativnu tendenciju, autori izdvajaju slabiju naplatu PDV-a, akciza i poreza na dohodak, što je dovelo do pada fiskalnih prihoda sa 42,9 u 2005. na 40,9 odsto BDP-a u 2008. I konačno, domete srpske tranzicije posebno srozava činjenica da privredni rast nije doprineo smanjenju stope nezapo­slenosti koja je u 2008. bila veća nego 2000. Suočavanjem ovakve analize s euforičnim hvalisanjem političara osokoljenih ukidanjem viza, dolazimo do zaključka koji je teško osporiti: po brzini i kvalitetu sprovedenih reformi tranzicija u Srbiji ne spada u najgore, ali ni u najuspešnije.

Revizija svih poverljivih dokumenata

Srbija, posle skoro šest decenija, sređuje oblast tajnih podataka. Od Nove godine je stupio na snagu novi Zakon o tajnosti podataka. Oko 80 odsto poverljivih dokumenata postaće dostupno javnosti. Ukinute su vojne, državne i službene tajne. Od sada sve su objedinjene nazivom - tajni podaci.
Zakonom je predviđeno i da se izvrši revizija dosadašnjih poverljivih dokumenata. Vladimir Cvijan, član radne grupe za izradu ovog zakona i v. d. generalnog sekretara predsednika Srbije, kaže za Novosti da je dosad tajnost podataka bila regulisana sa više od 400 podzakonskih akata.

Nagrade za prijavljivanje narkodilera

Služba za borbu protiv organizovanog kriminala najavljuje još žešću borbu protiv mafije! Ubuduće, za svaku informaciju koja istražnim organima može pomoći u otkrivanju narko-dilera građanima će slediti nagrada. Sredstva će biti obezbeđena od novca i imovine koja će tokom sudskog postupka biti oduzimana od pravosnažno osuđenih mafijaša, a na osnovu Zakona o organizovanom kriminalu. Ovo je samo jedna od novina u radu Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, koja je uveliko započela sa reformama po ugledu na slične službe u svetu, piše u Presu.

Racija na huligane

Policija prvog radnog dana u novoj godini organizovala raciju - pretreseno 35 stanova. Privedena dvojica ekstremnih navijača, zaplenjeno oružje, javljaju Novosti. Akcija je obavljena na osnovu naredbi istražnog sudije Okružnog suda u Beogradu.
Operativci beogradske kriminalističke policije i njihove kolege pronašli su veću količinu oružja, municije, narkotika, pirotehničkih sredstava (baklji), kao i veći broj metalnih i bejzbol palica, fantomki... Policijski službenici su zasad uhapsili i odredili zadržavanje do 48 sati Zoranu Milivojeviću (30) i Nikoli Manojloviću (26). Oni su osumnjičeni da su počinili krivično delo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, a Manojlović se tereti i za krivično delo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
Njih dvojica su, kako navodi policija u saopštenju, povratnici u izvršenju ovih krivičnih dela i pripadnici su određenih ekstremnih navijačkih grupa.

Sastavljanje jugoslovenskog tima

Kada su Ujedinjene nacije 1992. godine tadašnjoj SR Jugoslaviji uvele sankcije, a UEFA nam po automatizmu zabranila učešće na Evropskom prvenstvu u Švedskoj, na kom smo, po mnogim prognozama, mogli i do titule, srpski navijači skloni globalnim teorijama zavera iskonstruisali su priču da je cela SFRJ srušena samo zbog toga što bi u tim devedesetim godinama osvajala sva moguća zlata u svim ekipnim sportovima, od Olimpijade do Svetskog prvenstva u fudbalu.

Ideja Jugoslavije je odbačena kao politički koncept, ali s vremena na vreme zapadni mediji poput „Gardijana", navijači, pa i slavni trener Fabio Kapelo bave se sastavljanjem današnjeg idealnog jugoslovenskog tima, za koji svi tvrde da bi jurio na titulu prvaka sveta, objavljuje Pres.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...