DINAR SLABI, ALI STABILNO

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Domaća valuta, koja će u ponedeljak iskusiti novi istorijski pad u odnosu na evro, stabilizovaće se u drugoj polovini januara, prognoziraju ekonomisti i Narodna banka Srbije. Poslednji u nizu sunovrata dinara izazvala je država koja je krajem godine zbog isplata budžetskim korisnicima viškom dinara pogurala vrednost sopstvene valute naniže. Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je juče da je potez odlazećeg predsednika Hrvatske Stjepana Mesića da pomiluje ratnog zločinca Sinišu Rimca „antievropski i anticivilizacijski gest koji se ničim ne može pravdati“.

Država načela dinar

U ponedeljak dinar će na kursnim listama imati istorijski najnižu vrednost otkako je uvedena moneta EU. Prema zvaničnom srednjem kursu NBS, jedan evro vredeće 97,429 dinara, što je za oko dvadeset para više nego danas, prenosi Blic. Da Narodna banka ima dovoljno deviznih rezervi, potvrđuje Bojan Marković, viceguverner NBS, koji kaže da njima može da održi stabilnost dinara, kao i da se devize koji je država zamenila pred kraj prošle godine nalaze u deviznim rezervama na računu centralne banke.
- Kada govorimo o stabilnosti kursa mi posmatramo period od tri do šest meseci, a ne dnevne oscilacije i monetarna politika se vodi na dugi i srednji rok. Već sada su dnevne oscilacije kursa manje nego, na primer - u poslednjoj dekadi prošle godine, a dinar je u poslednje dve nedelje oslabio za oko 1,5 odsto. To je uobičajeno u zemljama sa fleksibilnim deviznim kursom - smatra Marković, dodajući da će NBS intervenisati u meri u kojoj to bude bilo potrebno da bi sprečila prekomerne dnevne promene kursa i obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta.
- NBS neće braniti ni neki određeni nivo kursa, niti će uticati na trend njegovog kretanja - kategoričan je viceguverner. Božić Bata ove godine nije nas obradovao jakim dinarom, jer je naša nacionalna valuta juče pala na najniže grane od kada je uveden evro. Srednji kurs je dostigao rekordnih – 97,2 dinara za evro. Prodajni je bio 99 dinara. I to, uprkos novoj intervenciji NBS od 20 miliona evra. Zabrinute građane zbog „havarije” domaće valute, teše iz centralne banke porukom da će se devizno tržište stabilizovati, saznaje Politika. Bojan Marković, viceguverner NBS, kaže da dinar pritiskaju zamenjenih 434 miliona evra dobijenih od MMF, ali i 50 miliona evra pomoći budžetu od EU. Više intervencija nije urodilo plodom, jer se dinar povija pred udarima jakog evra.Država je, objasnio je, razmenila evre za dinare kod NBS i te devize su ostale u deviznim rezervama, a dinari su izašli napolje. Dobijenim dinarima država je isplatila budžetske korisnike što je značajno uvećalo njihovu količinu na tržištu. Tvrdnju pojedinih ekonomista da je evro naglo skočio zbog isplate akcija građanima od 1.700 dinara, viceguverner NBS ne isključuje, ali veruje da to nije jedini razlog. Deo budžetskih plaćanja će, dodaje, završiti u potrošnji, investicionoj ili hitnim potrebama stanovništva, a deo će se izdvojiti u dinarsku štednju. Dinar sve brže kliza, i evro bi u ponedeljak trebalo da se približi granici od 97,50 dinara. Ubrzanje je sve veće, ali, kraj nije blizu, jer se očekuje i da tokom sledeće nedelje pada. Vrlo lako se može dogoditi da veoma brzo dostigne, pa i premaši 98, pa i 99 dinara, a da se zatim stabilizuje i vrati na nivo od 96 do 97 dinara. Ne može se očekivati, a u tome se slažu i nadležni i ekonomisti, da će se evropska valuta naći na 95 dinara ili ispod, piše u Novostima. Sve ovo je već viđeno i ranijih godina, zbog manjka deviza na tržištu, ali, nikada pre se nije dogodilo da evra ima a da dinar slabi. Naime, država je razmenila 484 miliona evra, ali se ove devize nisu pojavile na tržištu, već su sklonjene na račun kod NBS, a centralna banka je emitovala dinare. Višak dinara, pušten u kratkom roku, "naduvao" je evro. U javnosti se spekuliše da je tome doprinela i isplata akcija građanima, ali u centralnoj banci smatraju da to nije uzrok. Narodna banka je ranije saopštila da je do najnovijeg slabljenja domaće valute došlo zbog toga što je država promenila veliku količinu evra u dinare, koje je zatim iskoristila za razna budžetska plaćanja, što je stvorilo veliku ponudu dinara i time uticalo na kurs, prenosi Danas. Pojedini ekonomisti su, međutim, tvrdili da veća količina domaće valute nije mogla u tako kratkom roku da dovede do jačanja evra i da je prodaja deviza trebalo da dovede do jačanja dinara, što je juče demantovao viceguverner Bojan Marković.

Anticivilizacijska odluka

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je juče da je potez odlazećeg predsednika Hrvatske Stjepana Mesića da pomiluje ratnog zločinca Sinišu Rimca „antievropski i anticivilizacijski gest koji se ničim ne može pravdati“. „Kada odlazeći predsednik Hrvatske pomiluje zlikovca koji je ubijao srpsku decu samo zato što su druge nacionalnosti, onda je to čin za svaku osudu i duboko antievropska i anticivilizacijska odluka s onu stranu razuma“, rekao je Tadić, prenosi Blic.
Predsednik Hrvatske Stjepan Mesić smanjio je za godinu dana zatvorsku kaznu bivšem pripadniku rezervnog sastava hrvatske policije Siniši Rimcu (36), koji je osuđen na osam godina zbog ubistava srpskih civila u Pakračkoj poljani 1991. Vrhovni sud je utvrdio da je Rimac lično učestvovao u likvidacijama civila. Predsednik Tadić je, kako se navodi u saopštenju, istakao da je zadatak svih zemalja regiona da potpuno sarađuju s Haškim tribunalom, a to podrazumeva i da ratni zločinci kojima je suđeno pred domaćim sudovima dobiju zasluženu kaznu. „Ta kazna mora biti zadovoljenje pravde i nevinih žrtava, a nikako ne bi smela da bude umanjivana ili poništavana diskrecionim odlukama koje suštinski relativizuju zločin i obeskrivljavaju najstrašnije zločince“, rekao je predsednik Srbije.
„Ta odluka je još jedna u nizu, u koju spada i poseta Prištini, kojima Mesić na veoma efikasan način kvari odnose sa Srbijom ostavljajući ozbiljan i nepotreban teret svom nasledniku“, zaključio je predsednik Srbije.

Kosovski političari priredili su hrvatskom predsedniku Stjepanu Mesiću juče u Prištini doček koji prevazilaze samo ceremonije kakvima je bio obasipan bivši prvi čovek SAD Bil Klinton. Prištinski mediji, koji Mesića predstavljaju kao „velikog prijatelja mlade države“, ocenili su da je albansko rukovodstvo Kosova time želelo da se zahvali Hrvatskoj zbog beskompromisne odbrane jednostrane nezavisnosti u procesu pred Međunarodnim sudom pravde, decembra prošle godine, saznaje Danas. S druge strane, većina političara u Srbiji, predvođenih predsednikom Borisom Tadićem, ocenila je da je ova poseta provokacija, posebno ako se uzme u obzir da je Stjepan Mesić dan ranije doneo ukaz o skraćenju zatvorske kazne za godinu dana Siniši Rimcu, osuđenom na osam godina zbog ubistava srpskih civila 1991. u Pakračkoj poljani. Rimac je odgovoran i za ubistvo dvanaestogodišnje Aleksandre Zec i njene majke Marije u Zagrebu, decembra 1991, ali zbog tog zločina nije osuđen iz proceduralnih razloga. Stjepan Mesić, kojem mandat ističe 18. februara, a naslednika će dobiti posle drugog kruga predsedničkih izbora u nedelju, 10. januara, u Prištini je bez dlake na jeziku izneo svoje viđenje ponašanja Srbije na Kosovu, istakavši da Beograd više ne treba da pothranjuje lažne nade kod kosovskih Srba da nezavisnost nije rešeno pitanje i da se „točak istorije može vratiti nazad“.

Odlazeći hrvatski predsednik Stjepan Mesić teško je uvredio Srbiju i građane Srbije prvo pomilovanjem ratnog zločinca Siniše Rimca, ali i posetom Prištini drugog dana Božića, smatraju sagovornici Presa. Oni dodaju da je Mesić na samom kraju svog mandata "pokazao svoje pravo lice" i obelodanio da je njegova navodna politika pomirenja u regionu i osuda zločina bila samo politički marketing.

Poslanici bez penzije

Niti postoji zvaničan predlog da se uvedu poslaničke penzije, niti se o tome razmišlja u vreme kada ekonomska kriza potresa i svet i Srbiju - sažeta je poruka stranaka vlasti koje čine parlamentarnu većinu. Nacrt zakona o Skupštini, kako je Novostima preneo predsednik parlamentarne Radne grupe za pripremu propisa Nikola Novaković, biće predstavljen javnosti do kraja meseca. U njemu neće biti ni slova o penzijama! Medijsku spekulaciju da je već pripremljen predlog, koji uvodi mogućnost odlaska u penziju za sve poslanike koji odrade tri mandata, a imaju više od 55 godina života - poslaničke grupe dočekuju na nož! U ”polemiku” u kojoj se još niko nije izjasnio ”za”, uključio se i ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić, koji je poručio da ne dolazi u obzir da se sada uvode privilegovane penzije za poslanike. To je pre njega rekao i Jovan Krkobabić, potpredsednik Vlade zadužen i za pitanja penzija. Odakle čitava javna rašomonijada oko novih popusta za poslanike u vreme kada su penzije i plate u državi ”smrznute”, ako se sami poslanici protive tom rešenju?

Vrh vladajuće koalicije dao je nalog šefovima poslaničkih grupa da u nacrtu zakona o Skupštini brišu odredbu o penzijama poslanika, u koju bi, ako se usvoji, mogli da odu sa 55 godina života, 15 godina staža i tri mandata u parlamentu, saznaje Blic. - Bili smo zaprepašćeni kad smo saznali šta predviđa zakon o Skupštini. Hitno smo zatražili od poslaničkih grupa uklanjanje skandalozne odredba o penzijama - kaže izvor “Blica” iz Vlade Srbije. Poslednja verzija zakona o Narodnoj skupštini, koju je pre nekoliko dana predstavio Blic, sačinjena je 11. decembra prošle godine, a kako je ranije najavljeno, u parlamentu bi trebalo da se nađe krajem januara. Nacrt je pisala radna grupa Skupštine Srbije, sastavljena od predstavnika svih parlamentarnih stranaka, a njegovo usvajanje kao prioritetno najavila je i Slavica Đukić-Dejanović, predsednica Skupštine. Međutim, odredba o penzijama izazvala je burne reakcije javnosti. Narodnim poslanicama bi po ovom nacrtu bilo omogućeno da sa samo 15 godina staža, tri mandata u Skupštini i 55 godina starosti odu u penziju. Ista mogućnost predviđena je i sa 50 godina života, 30 godina staža i tri mandata, kao i sa 35 godina staža i tri mandata u parlamentu. Zakonom je takođe definisano da iznos penzija bude u visini od 80 odsto ukupnih poslaničkih primanja, što znači da bi ona u ovom trenutku iznosila najmanje 84.000.

Vakcina uz opravdanje

Vakcinacija dece u školama u Srbiji počeće za od deset do 15 dana. Više detalja o toj akciji biće poznato početkom sledeće nedelje kada đaci krenu u školu i kada se utvrdi broj prisutnih na časovima, saznaju Novosti. Ukoliko bude potrebno, prekinućemo nastavu u trenutku kada epidemiolozi procene da grip nije zaustavljen i da se i dalje širi - rekao je u petak ministar prosvete Žarko Obradović, koji je poručio da će konačnu reč o prekidu nastave, ipak, dati članovi radne grupe.Ministar je objasnio da će direktorima škola biti prosleđeno uputstvo o vakcinaciji, a da sa tim aktom treba da budu upoznata veća, školski odbori, saveti roditelja. Pre vakcinacije dece potrebna je saglasnost roditelja, kao i obavezan lekarski pregled. Ukoliko se deca budu vakcinisala u školskom dispanzeru, to znači i da će biti omogućeno prisustvo roditelja, a deca će imati pravo na "slobodan dan", odnosno dobiće opravdanje za izostanak sa časova. Kako kaže epidemiolog dr Predrag Kon, predsednik radne grupe za odbranu od pandemije, roditelji bi decu trebalo sad da vakcinišu, a ne da čekaju da bude vakcinacija organizovana.

„Evidentno je da vakcinacija ne teče prema predviđenom planu i da količina vakcina koja je bila naručena neće biti utrošena, a na nama je da zaštitimo sredstva Republičkog zavoda za osiguranje, odnosno novac naših osiguranika. Zavod je učinio sve da što u kraćem roku nabavi vakcine protiv novog gripa, kako su tražili medicinski eksperti, a sada će učiniti sve da priča o vakcinama prođe sa što manje štete”. Ovo je za Politiku juče izjavila direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović odgovarajući pitanje da li će sa dobavljačem vakcina firmom „Novartis” ući u pregovore o vraćanju cepiva zbog slabog odziva građana na vakcinaciju. Direktorka zavoda kaže da su priču o vakcinama protiv novog gripa od početka pratili neujednačeni zahtevi. Javnost je prvo nadležne prozivala zbog kašnjenja i odugovlačenja u nabavci vakcina, a posle kritikovala zbog naručenih količina. Svetlana Vukajlović nije htela da iznosi detalje o količinama vakcina koje bi mogle biti vraćene. Međutim, Politika saznaje da postoje šanse da najmanje milion naručenih vakcina ne bude isporučeno našoj zemlji. Srbija nije u poziciji da vraća kupljene vakcine, već zapravo odustaje od preuzimanja, ali pregovori o tome se još vode. Podsećamo da je Agencija za lekove preksinoć izdala sertifikat o ispravnosti i bezbednosti za 200.700 doza iz treće serije vakcina, što znači da je do sada nabavljeno ukupno 460.000 vakcina. Do 7. januara ukupno je vakcinisano 104.265 građana.

Sve nas je manje

Od početka do sredine aprila 2011. godine više od 50.000 osoba sprovešće sveobuhvatni popis stanovništva Srbije. Rezultatima popisa biće utvrđen ukupan broj stanovnika, domaćinstava i stanova u Srbiji, kao i njihov raspored na nižim teritorijalnim nivoima: upravnim okruzima, opštinama, gradovima i naseljima. Baza popisnih podataka trebalo bi da omogući brzu i efikasnu obradu podataka i da zadovolji potrebe korisnika podataka iz oblasti populacione politike, prostornog planiranja, realizacije generalnih i regionalnih urbanističkih projekata i stambeno-komunalnih delatnosti, saznaje Politika. Popis priprema, organizuje i sprovodi Republički zavod za statistiku, a u obavljanju pojedinih poslova učestvuju i ministarstva odbrane, pravde, unutrašnjih i spoljnih poslova, Ministarstvo za Kosovo i Metohiju i Republički geodetski zavod. Podaci prikupljeni u popisu, navode nadležni, koristiće se isključivo u statističke svrhe. Zakonom o popisu regulišu se obaveze i dužnosti davalaca popisnih podataka i osoba koje popisuju. Anketirani je dužan da pruži podatke koji se od njega traže i da na sva pitanja da tačne i potpune odgovore, a ako odbije da odgovori na pitanja ili da netačne podatke predviđena je novčana kazna od 20.000 do 50.000 dinara. Popis stanovništva je najobimnije i najkompleksnije statističko istraživanje. Većina država Evrope planira da naredni popis sprovede 2011. godine kako bi se obezbedila optimalna uporedivost podataka među zemljama. Podaci o broju stanovnika biće poznati krajem popisne godine, dok će konačna obrada svih unetih podataka biti završena u decembru 2013. godine. Za finansiranje popisa biće obezbeđeno oko 2,8 milijardi dinara iz republičkog budžeta.

Usporena prodaja stanova

Tržište nekretnina je potpuno blokirano zbog reforme pravosuđa, tvrdi Kaća Lazarević, suvlasnik agencije „Alka”. U Ministarstvu pravde kažu da će se od ponedeljka overe kupoprodajnih ugovora za teritoriju Beograda obavljati na tri šaltera, u dve smene, i da građani do kraja meseca mogu očekivati efikasnost službe overe i mnogo veću sigurnost prilikom kupovine stana.– Tržište nekretnina uvek oživi tokom novogodišnjih i božićnih praznika, kada veliki broj ljudi iz inostranstva dolazi ovde na odmor i želi da kupi ili proda stan. Imaju ograničeno vreme i žele da ostave punomoćje svojim rođacima i advokatima, a nisu u mogućnosti da to učine zbog velike gužve na šalteru. Osim toga, mnogi građani su želeli da u Novu godinu krenu sa novim stanom. Za celu teritoriju Beograda radi samo šalter u jednoj maloj baraci pored zgrade bivšeg Četvrtog opštinskog suda u Novom Beogradu. Gužve su nezamislive. Redovi se stvaraju već od šest sati ujutru i dele se brojevi, koji dolaze na red tek u roku od dva dana – rekla je juče za Politiku Kaća Lazarević. Da je red pred šalterom juče formiran još u šest ujutru, potvrdili su nam i radnici u zgradi bivšeg Četvrtog opštinskog suda u Bulevaru Mihajla Pupina u Novom Beogradu. Služba overe radi u dve smene, do 19 časova, ali još nema telefonsku liniju.

Oktani u petoj brzini

Gorivo u Srbiji poskupeće u proseku za 0,84 dinara po litru i to se očekuje ili u utorak ili u sredu ujutru. Cena litra motornih benzina biće povećana u proseku za 0,77, a dizel goriva za 0,91 dinar. Litar motornih benzina od 95 oktana biće skuplji za 0,74 dinara koštaće 106,67 dinara. Dizel D2 poskupeće za 0,81 i nova cena je 94,97 dinara. "Evrodizel" poskupljuje za 0,97 dinara i litar će koštati 104,8 dinara, a "eko 50 dizel" je za 0,92 dinara skuplji i nova cena je 102,35 dinara, prenose Novosti. Ovo su najveće cene goriva još od jula 2008. godine kada je barel nafte na svetskim berzama bio čak 147 dolara. Ovih dana cena nafte je oko 83 dolara. Novi udar na novčanike vozača očekuje se krajem januara kada će Ministarstvo finansija objaviti nove iznose akciza na naftne derivate usklađene sa rastom cena na malo od maja do kraja prošle godine. Prema dosadašnjim procenama, procenat povećanja trebalo bi da bude oko šest odsto i nova akciza na motorna goriva trebalo bi da bude oko 47 dinara, a za dizele oko 32 dinara. To bi cenovnike na pumpama trebalo da "podigne" u proseku za 2,5 dinara.

Utorak novi operater?

Ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Jasna Matić ocenila je da ć, prema prvim znacima interesovanja, biti makar dve ponude za licencu za drugog operatera fiksne telefonije, do utorka, 12. januara, kada ističe tender., saznaje Blic, "To znači da ako do roka stigne više od jedne ponude, ući će se u drugi krug, što podrazumeva aukcijski deo procesa, koji treba da se održi za sedam dana, odnosno 19. januara", istakla je ona. Uprkos spekulacijama u javnosti da će tender propasti, jer prethodno nije utvrđena cena zakupa mrežne infrastrukture koju poseduje jedino "Telekom", ministarka smatra da će proces dodeljivanja licence za drugog operatora fiksne telefonije biti uspešno okončan i da će za deset dana biti poznat drugi operater.

Prva žena načelnik

Između Nove godine i Božića izvršena je kadrovska promena na čelu Policijske uprave u Užicu. Umesto dosadašnjeg načelnika Zorana Mitričevića, koji je otišao u penziju pošto je skoro dve decenije bio na važnim policijskim funkcijama u ovoj upravi, na načelničko mesto postavljena je Dragica Jevtović, prva žena načelnik jedne policijske uprave u Srbiji, prenosi Politika. Poveravanje ovako važne funkcije pripadnici nežnijeg pola upućene u ovom kraju ipak nije mnogo iznenadilo. Sa zvanjem glavnog policijskog savetnika, Dragica Jevtović je poslednjih godina zauzimala važna i odgovorna mesta u ovdašnjoj policiji, ambiciozna, a ugledna i cenjena u svom poslu. Završila je Fakultet bezbednosti, a potom i specijalističke studije na Kriminalističko-policijskoj akademiji. Tokom 25 godina rada u užičkoj policiji prešla je put od poslova u Policijskoj stanici sve do načelnika odeljenja za logistiku Policijske uprave, s kog je sada napredovala u zvanje načelnika cele užičke uprave. Pred prvom ženom na ovako važnom policijskom poslu nalaze se ozbiljni izazovi u borbi protiv svih oblika kriminala, trgovine ljudima, narkoticima i drugih nezakonitosti na području šest opština užičkog regiona, koji je delom granični prema Bosni i Hercegovini. Dragica, kako saznajemo, narednih dana treba da imenuje svoje saradnike na rukovodeća mesta u ovoj policijskoj upravi, prvoj sa ženom na čelu, čijim izborom je napravljen bitan početni iskorak u pravcu prerastanja u modernu evropsku policiju – odlučnu i energičnu u čuvanju zakona.

Čvrsti dokazi o pretnji džihada

Informacije o opasnosti od širenja mreže globalnog džihada na Balkan, na koju je upozorio Avigdor Liberman, šef izraelske diplomatije, zasnovane su na pouzdanim poverljivim podacima, potvrdio je za Blic Jigdal Palmor, portparol ministarstva spoljnih poslova Izraela. On ističe da o tome svedoči čitav niz poverljivih izveštaja kojima ne raspolaže isključivo Izrael, nego i evropske i druge službe bezbednosti. Liberman je o tome obavestio nedavno Nikolu Gruevskog, makedonskog premijera, tokom njegove posete Izraelu, navodeći da informacije jasno ukazuju na to da je region Balkana sledeća destinacija globalnog džihada, čiji je cilj uspostavljanje infrastrukture i regrutovanje aktivista. On je pre svega ukazao na pokušaje muslimanskih i saudijskih humanitarnih organizacija da prebace novac u regione koje naseljavaju Bošnjaci i Albanci. „To ne znači da Balkanu predstoji neposredna teroristička opasnost, niti apostrofiranje Bošnjaka i Albanaca znači da su oni automatski sumnjivi. Mi samo konstatujemo da je muslimansko stanovništvo u opasnosti da bude uvučeno u delovanje Al Kaide, što dokazuje iskustvo širom sveta“, objašnjava Palmor.

Bosanac prošao obuku Al kaide

Adis Medunjanin (25), državljanin Bosne i Hercegovine uhapšen juče u Njujorku u okviru istrage o planiranju bombaškog napada u tom gradu septembra prošle godine, verovatno će biti optužen za kovanje zavere pošto je priznao da je bio povezan sa Al kaidom, tvrdi izvor blizak istrazi o tom slučaju. Medunjanin je naime islednicima rekao da je prošao obuku u jednom logoru Al kaide u Pakistanu, javile su danas agencije. Medunjanin i drugi uhapšeni Zarein Ahmedzaj putovali su u Pakistan 2008. godine zajedno sa Nadžibulahom Zazijem uhapšenim septembra prošle godine pod sumnjom da je pripremao bombaški napad u Njujorku na godišnjicu napada od 11. septembra 2001. godine, donosi Blic.

Poskupeli poroci

Grčka vlada iznenađenja priređuje – preko noći. Od jutros Grci su u šoku posle novih cena sa kojima je osvanula sva štampa i o kojima su brujali TV kanali: cigarete i alkoholna pića, koji spadaju u najprodavanije artikle, preko noći su poskupeli za 20 posto. Sledeće na spisku biće gorivo, porašće nasledne takse i takse na poklone, na udaru će se naći penzije, socijalna primanja..., saznaje Politika. Iako ministar finansija Papakonstantinu tvrdi da sve mere koje se preduzimaju nemaju nikakve veze sa pritiscima koji stižu iz EU, jasno je da 95 dana posle preuzimanja vlasti socijalistička vlada žuri da ostvari bar deo zacrtanog... Jer, uskoro ističe rok od sto dana koji su sami sebi dali sa obećanjem naciji da će do tada pokušati da isprave vrlo tešku ekonomsku situaciju i povrate poverenje evropskih partnera. Ministar Papakonstantinu i dalje tvrdi da će se Grčka sama izboriti sa svojim problemima i da od EU neće moliti nikakvu pomoć, samo realan rok od tri, bolje četiri godine kako bi se smanjio deficit budžeta od 12,7 posto i sveo u razumne granice koje propisuje Evropa. Međutim, Brisel je vrlo odlučan i traži mnogo kraće rokove i veće kresanje deficita, čak do sedam posto, što, ruku na srce, izgleda pomalo nerealno.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...