DINAR DODAJE GAS

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Vrednost srpske valute juče se primakla oktobaskom maksimumu iz 2004. godine. Prema procenama stručnjaka nastaviće da jača. Ovakava sitacija odgovara svima koji imaju primanja u dinarima, kao i uvoznicima.

Domaća valuta beleži rekorde

Politika donosi tekst "Dinar jača, inflacija raste" gde se kaže da visoke avgustovske temperature kao da su razgoropadile dinar. Na kursnim listama vrednost mu skače kao živa u termometrima. Juče je porastao za 15, a već danas, kako se prognozira, za dodatnih deset para u odnosu na evro. Po zvaničnom kursu Narodne banke Srbije juče se evro menjao, po srednjem kursu, za 76,70 dinara. Ekonomisti već za danas predviđaju kurs od oko 76,60 dinara za evro, čime će dostići najveću vrednost u poslednje četiri godine. Da li će se tu zaustaviti? Svi izvori ove novine koje su juče pitali – nisu znali odgovor ili su se ustezali od procena. Zašto? Vrednost evra, odnosno dinara, zavisi od ponude i tražnje. Sa svakom većom ponudom evra dinar poskoči. Čim tih deviza bude nešto manje - i dinar se malo "sroza". To su pravila slobodnog, fluktuirajućeg, kursa domaće valute. I sve to bez intervencija NBS. Dokle? Verovatno sve do onog časa do kog priliv evra bude znatno veći od tražnje. Čim se uravnoteže ponuda i tražnja ili skoče kupovine evra, evo i pada vrednosti dinara. I sve tako u krug. Ko ima dinara, valjalo bi da kupuje evro… i da čeka, ali šta ako opet padne? Vreme kao poručeno za špekulante i igrače koji se bogate na kursnim razlikama. Poslednjih nedelja, sticajem raznih okolnosti, došlo je do pada kursa, ali i usporavanja inflacije (u julu je iznosila 0,1 odsto). Srećna podudarnost. Ništa više. Pre nekoliko meseci bilo je sasvim obrnuto – kurs evra se krunio, a cene rasle. Šta to govori?

"Priliv stranog kapitala je ojačao dinar", naslov je u Danasu gde se navodi da se zvanični srednji kurs juče zaustavio na nivou od 76,70 dinara za jedan evro, čime se približio oktobarskom maksimumu iz 2004. godine kada je dinar bio na nivou 76,25 dinara za valutu Evrolenda. Monetaristi procenjuju da to neće biti najviši nivo do koga će stići srpska valuta i da bi do kraja godine evro mogao da vredi 75 dinara. Navodi se da je očigledno da su visoki prinosi koji mogu da se ostvare na srpskom tržištu kapitala, dovoljno primamljivi za strane investitore. Taj nešto veći priliv novca uticao je na kretanje kursa, mada ne treba zanemariti i manjak dinara na deviznom međubankarskom tržištu, što je posledica restrikcije monetrane politike koju vodi Narodna banka Srbije.

Vlada sprema odgovor

Novosti donose naslov "Obećanja u minusu" gde stoji da je premijer Srbije Mirko Cvetković zatražio od svih ministara da mu dostave - šta nameravaju da učine u prvih sto dana Vlade Srbije, saznaju izvori ove novine. Tako se, i pored evidentne političke paralize u državi, vlast sprema da od septembra furiozno počne sa ispunjenjem obećanja datih građanima. To bi, prema njihovim namerama, trebalo da bude kontraudar na najavljeno opoziciono udruživanje. Predsednik Srbije Boris Tadić, dodatno je "pritisnuo" Vladu javnom izjavom da će vlast ispuniti sva obećanja, ali nije propustio ni da za usporavanje optuži opoziciju koja "opstruira građane blokadom parlamenta". Pošto će Skupština Srbije verovatno nastaviti sa radom tek u septembru, posle gotovo dvomesečne blokade, a i srpska vlada je u prvoj nedelji avgusta na odmoru, nameće se pitanje - hoće li vlast zaista imati sa čim da se podiči posle 100 dana! Najvidljiviji rezultati vlasti zasada su vidljivi jedino u saradnji sa Haškim tribunalom i u izgradnji autoputeva.

Odmori usporavaju konstituisanje

"Zamena partijskih, stručnim kadrovima" naslov je u Danasu gde se kaže da, iako kandidat za gradonačelnika Beograda s liste Za evropski Beograd, Dragan Đilas tvrdi da su najveći problem u pregovorima oko konstituisanja nove gradske vlasti godišnji odmori zbog kojih veliki broj odbornika nije u Beogradu. Kako saznaje izvor ove novine, pregovori su zastali zbog nemogućnosti da se pregovarači Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije dogovore oko podele resora. Naime kako je izvoru ove novine rečeno iz dobro obaveštenih izvora bliskih pregovorima, socijalisti maksimalno koriste "svoj ucenjivački potencijal" kako bi dobili vodeća mesta u javnim preduzećima.

Biće hleba

Novosti donose naslov "Cena hleba neće rasti" gde je intervju dao Slobodan Milosavljević, ministar trgovine i usluga. "Cena hleba sigurno neće rasti. Čak postoji prostor da se ona preispita. Mnogi stručnjaci najavljivali su katastrofu jer smo posejali manje pšenice nego ranije. Tvrdili su da će Srbija biti gladna, da će roda biti daleko ispod potreba zemlje. To se nije desilo", kaže za ovu novinu ministar Milosavljević i dodaje "da je ovogodišnji rod težak 2,1 milona tona, a mnogi su komentarisali da će se "izvući" tek 1,4 milona tona". Ipak nagađanja, su se negativno odrazila na kretanje cene hleba.

Najobimniji predmet srpskog pravosuđa

Blic donosi naslov "Presuda Zemuncima napisana na 1.003 strane" gde stoji da je presuda protiv pripadnika zemunskog klana, osuđenih za 17 ubistava, tri otmice i terorističke napade na sedište DSS-a i preduzeće "Difens roud", napisana i biće poslata optuženima i tužilaštvu u sredu, potvrdio je izvor ove novine iz vrha parvosuđa. Ovo je jedan od najobimnih predmeta u srpskom pravosuđu i presuda je napisana na tačno 1.003 strane, posle samo šest meseci od kada je usmeno saopštena. Navodi se da je moralo da se pročita više od 7.000 stranica smeštenih u 67 registratora da bi se napisala presuda za 22 krivična dela. "To je bio veliki profesionalni i lični izazov i dao sam sve od sebe. Ovakav posao ne bi bilo moguće završiti bez izuzetne pomoći stručnih saradnika i administracije Posebnog odeljenja za borbu protiv ogranizovanog kriminala. Posao ne bi bio uspešno okončan da tužilaštvo i MUP nisu dobro radili", kaže sudija Milimir Lukić. Presuda je podeljena za svako krivično delo, a onda je za svako krivično delo utvrđeno činjenično stanje i motiv, tamo gde je mogao da bude ustanovljen, a zatim data pravna ocena. Zanimljivo je da presuda sadrži sva predviđena rešenja koja se nalaze u Krivičnom zakoniku. Prvooptuženi Milorad Ulemek Legija osuđen je kao organizator Zemunskog klana na pet godina, kao izvršilac ubistva Ivice Nikolića i za pokušaj ubistva Ljubiše Buhe Čumeta na 40 godina, zbog otmice Milije Babovića na 15 godina i zbog miniranja "Difens rouda" na 15 godina.

Pomen nastradalim i nestalim

Politika donosi naslov "Parastos za nestale i pobijene Srbe u akciji Oluja" gde se kaže da su prognani Srbi iz Republike Srpska Krajina juče, na trinaestogodišnjicu akcije "Oluja", mirnim protestnim okupljanjem ispred ambasada Hrvatske, SAD, Vlade i Predsedništva Srbije zatražili od srpskih vlasti da im pomognu u ostvarivanju svojih kolektivnih i individualnih prava: bezbedan povratak u Hrvatsku, obnovu zapaljenih kuća, vraćanje 50.000 oduzetih društvenih stanova i pravičnu nadoknadu od hrvatske države za sve što im je oduzeto. "Tražimo od Vlade Srbije da sprovede sporazume koje je sama potpisala, o normalizaciji odnosa između SRJ i Republike Hrvatske, o socijalnom osiguranju i sukcesiji. Ovim dokumentima je predviđena obnova naših porušenih kuća i pravična nadoknada za sve što je pokradeno, ali do sada ništa od toga nije realizovano. Sami, bez pomoći Vlade Srbije, ne možemo ostvariti ta prava", poručio je juče ispred Vlade Srbije Milorad Buha, predsednik vlade RSK u progonstvu. Posle parastosa poginulima i nestalim u operaciji "Oluja" u crkvi Svetog apostola Marka, koji su služili episkopi mileševski Filaret i hvostanski Atanasije (Rakita), više od 200 Krajišnika krenulo je u protestnu šetnju Ulicom kneza Miloša do ambasade Hrvatske.

"Srbi oplakali poginule", naslov je u Glasu gde se navodi da je u Srbiji i Srpskoj juče obeležena 13-godišnjica genocidne vojne operacije "Oluja" u kojoj su hrvatske oružane snage ubile više od 1.900 i proterale oko 220.000 Srba s područja bivše republike Srpske Krajine (RSK). Istovremeno je širom Hrvatske počelo obeležavanje "najveće hrvatske pobjede" ali su srpske žrtve – pobijene, nestale, prognane i izbegle - i ove godine jednostavno prećuteli.

Uhapšen Bidžin zet

Politika donosi naslov "Bidžin zet pretio Palmi i odmah uhapšen" gde se navodi da je vest o hapšenju mladića iz Svilajnca, koji je slao više pretećih poruka mobilnim telefonom Draganu Markoviću Palmi, gradonačelniku Jagodine, pa mu upućivao i preteće pozive – odjeknula je Pomoravljem. S. S (34) priveden je 3. avgusta istražnom sudiji Opštinskog suda u Jagodini uz krivičnu prijavu u kojoj je navedeno delo, napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, saznaje izvor ove novine iz Opštinskog suda u Jagodini. Istražni sudija je S. S. odredio najduže zadržavanje u pritvoru koje za ovo delo iznosi osam dana. Inače, zaprećena kazna za ovo krivično delo je do tri godine zatvora. Jagodina je ipak malo mesto, pa se veoma brzo saznalo da je reč o Srđanu Stepanoviću, mlađem zetu Dobrivoja Budimirovića Bidže, čija je ćerka Vladanka udata za njega. Dragan Marković Palma, pak, izvoru našeg lista nije hteo da daje bilo kakve izjave, već je samo rekao: "Nemam pojma o čemu pričate", i potom spustio telefonsku slušalicu. S druge strane, Budimirović je odmah potvrdio da je tačno da se radi o njegovom zetu Srđanu.

"Bidžin zet uhapšen jer je pretio Palmi" naslov je uBlicu. Kako izvor ove novine nezvanično saznaje, Stepanović je slao poruke uvredljive i preteće sadržine, poput: "Obračunaćemo se, izdajniče" i "Isti si kao Tadić i Čeda". Dragan Marković Palma je za ovu novinu potvrdio tu vest, ali nije bio raspoložen da otkriva koliko je bilo takvih poruka i otkad ta "prepiska" traje. Nezvanično se saznaje da je gradonačelnik Jagodine lično prijavio Stepanovića da ga ometa u "vršenju službene dužnosti". Istražni sudija jagodinskog suda, koji je najverovatnije prošlog petka saslušao Stepanovića, juče nije bio dostupan novinarima.

Istu vest donosi na naslovnoj strani i dnevna novina Gazeta.

Radovan zadovoljan uslovima

Novosti donose naslov "Radovan čeka svoju odbranu" gde stoji da je bivši predsednika Republike Srpske Radovan Kardžić, zadovoljan uslovima u pritvoru Haškog tribunala. Svom beogradskom braniocu Svetozaru Vujačiću, sa kojim se juče čuo, poručio je da je ponosan i da će dokazati da nije kriv za zločine za koje ga tereti tužilaštvo.

"Kardžić u izolaciji", naslov je u listu Alo gde se navodi da Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu, ne želi da otkrije da li je prekinulo istragu protiv Kardžićevih jataka. Potparol Tužilaštva Bruno Vekarić, kaže za ovu novinu da će odluku o tome da li će pokrenuti postupak protiv Karadžićevih pomagača doneti akcioni tim.

Dnevne novine Kurir, Glas i Pravda takođe donose naslove o aktivnostima haškog optuženika Radovana Kardžića.

Bunker čuva Mladića?

Pres donosi naslov "Mladić u Titovom bunkeru?!" gde se kaže da je najtraženiji haški begunac general Ratko Mladić veoma bolestan i krije se na granici Srbije i Makedonije u tajnom podzemnom bunkeru koji je JNA svojevremeno izgradila za Josipa Broza Tita. Za postojanje ovog bunkera i njegovu tačnu lokaciju zna samo nekoliko ljudi iz vrha srpske tajne policije. Navodi se još da se Haškom tribunalu javio Srbin iz Beča koji kaže da je doskora bio član obezbeđenja Ratka Mladića i nudi kompetnu dokumentaciju o njegovom skrivanju.

Pravda takodje donosi naslov o "tajnom bunkeru" Ratka Mladića.

Ana otuputovala na Olimpijadu

Blic donosi naslov "Ana u pratnji italijanskog lekara otišla u Peking" gde se kaže da će najbolja teniserka sveta Ana Ivanović igrati na olimpijskom turniru u Pekingu i pored povrede palca desne šake, potvrđeno je iz sedišta Teniskog saveza Srbije. Prognoze lekara su ohrabrujuće i treba očekivati da će Ana biti spremna do 10. avgusta kada startuje takmičenje. Ivanovićeva se protekle nedelje na "Rodžers kupu" požalila na povredu palaca i da ne može da drži reket čvrsto, a da pri tom ne oseti bol. Međutim, sve bi trebalo da bude u redu. Iz izvora bliskih srpskoj teniserki, saznaje se da je Ana sinoć krenula put Pekinga. Ona je po eliminaciji sa turnira u Montrealu, odmah otputovala u Italiju, tačnije u banju Montekatini u Toskani, gde je obavila sve neophodne preglede. Ivanovićeva je bila pod specijalnim nadzorom čuvenog italijanskog hirurga Pjer Frančeska Para, koji je ujedno i doktor italijanske teniske reprezentacije i koji je zajedno sa njom krenuo na Daleki istok.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...