DAROVI "MILOSRDNOG ANĐELA"

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

U Srbiji, nažalost, ni deset godina posle bombardovanja, nije učinjena celovita, javno dostupna studija o posledicama dejstva osiromašenog uranijuma, korišćenog prilikom agresije NATO na Jugoslaviju.




Nepoznate posledice bombardovanja i posle 10 godina

Saznanje o posledicama upotrebe municije sa osiromašenim uranijumom potvrdiće zrelost srpskog društva i jačanje demokratskih ustanova Srbije, objavljuje Politika.

Krajem prošle godine objavljena je u Beogradu knjiga Darovi Milosrdnog anđela, dr Mirjane Anđelković-Lukić, eksperta za eksplozive, više decenija zaposlene u Vojnotehničkom institutu u Beogradu, penzionisane pre tri godine. Već na koricama knjige navedene su potresne činjenice: njen suprug, pukovnik Mirko Lukić, pukovnik mr Dragan Vasiljević, načelnik Vazduhoplovnog instituta u Beogradu, i mr Miloš Vujačić, načelnik Odseka za pirotehniku Vojnotehničkog instituta u Beogradu, preminuli su posle obavljanja zajedničkog zadatka jer su na terenu izviđali i procenjivali količinu i vrstu zagađenja izazvanog NATO bombardovanjem 1999. godine. Sva trojica su radila na otklanjanju posledica, pogotovo onih koje su nastale upotrebom municije sa OU.

OU municija upotrebljena je prvi put u ratu u Zalivu 1991, u Bosni i Hercegovini, odnosno Republici Srpskoj 1995, u agresiji na SR Jugoslaviju 1999, u Avganistanu 2001, u Iraku 2002. godine. Da li i u Gazi, pokazaće istraga. Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) otvoriće istragu o tvrdnjama da je Izrael koristio municiju sa osiromašenim uranijumom (OU) tokom ofanzive u Gazi.




U Srbiji, nažalost, ni deset godina posle bombardovanja, nije učinjena celovita, javno dostupna studija o posledicama dejstva OU na prirodno okruženje, na stanovništvo, na vojne i policijske snage koje su tokom NATO agresije angažovane na KiM i na jugu Srbije, piše u Politici. Lekar iz Doma zdravlja u Bujanovcu, dr Adnan Salihu, čije nalaze navodi Mirjana Anđelković-Lukić, tvrdi da je od 1999. do 2005. godine broj novih pacijenata obolelih od raka narastao do 50 odsto. Poslednji proverljivi podaci tiču se 2005. godine. Od 110 novoprijavljenih pacijenata njih 59 je umrlo. Četiri godine ranije (2001) bilo je 36 novih pacijenata obolelih od raka, od kojih je umrlo četvoro.

Koga slušati?

Uprkos obavezi da vode jedinstvenu ekonomsku i finansijsku politiku, Vlada Srbije i Narodna banka Srbije imaju potpuno oprečne „recepte“ za preživljavanje krize, javlja Alo.

Dok Vlada najnovijim paketom mera za borbu protiv ekonomske krize podstiče građane na trošenje novca i zaduživanje preko kredita, dotle NBS uporno tvrdi da bi trebalo da se štedi, ukazuje ovaj tabloid.



Međunarodni sajam mode (International Fashion Fairs IFFD) u Diseldorfu:
kolekcija - Anja Gockel

Bez rešenja iz Davosa

Ovogodišnji Svetski ekonomski forum u Davosu završen je bez ikakvog dogovora na tešku globalnu ekonomsku krizu, javlja Danas. Osnivač Foruma, Klasu Švab obelodanio je „globalnu inicijativu redizajniranja“ koja ima za cilj reformu bankarskog sistema, regulacija i korporativnog vladanja.

Pet dana više od 2.000 poslovnih i političkih lidera razgovarali su o, kako su je neki nazvali, „krizi kapitalizma“. Nuriel Rubini, jedan od nekoliko ekonomista koji su precizno predvideli kreditni krah, nije bio jedini koji je na Forumu izgovorio čuvenu Čerčilovu rečenicu: „Kapitalizam je najgori sistem izuzuev za one koji ga nisu iskusili“.

Posle najava sa Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, gde je procenjeno da će svetska ekonomska kriza trajati bar još tri godine, naši ekonomisti smatraju da će kriza u Srbiji trajati bar toliko, ako ne i duže, objavljuje Pres.

Rezultati ispitivanja među 1.124 šefova kompanija u 50 država, koje je sprovedeno pred početak foruma u Davosu, pokazali su da svetske kompanije „tri godine ne očekuju poboljšanje i da je cilj preživljavanje". Manje od četvrtine direktora veruje u rast prihoda u 2010, dok 34 odsto bolje poslovanje vidi tek za tri godine.



Ustoličenje mitropolita Kirila kao 16. patrijarha Moskovskog i cele Rusije
u crkvi Hrista Spasitelja u Moskvi (Fonet)

Levičarski forum u Brazilu

Najveći skup levičarskih aktivista na svetu, Svetski socijalni forum, okončan je u brazilskom gradu Belemu porukom učesnika da postoji alternativa istrošenom kapitalističkom sistemu, javlja Politika. Na Svetskom socijalnom forumu, koji je trajao šest dana, okupilo se oko 100.000 aktivista - od komunista koji se protive „američkom imperijalizmu” do pobornika zaštite životne sredine i umerenih socijalista.

Skup se organizuje deveti put, kao odgovor antiglobalista na Svetski ekonomski forum u Davosu. Ove godine, skup je okupio rekordan broj vladinih zvaničnika, aktivista iz više od 150 zemalja, kao i predsednike pet latinoameričkih država - Brazila, Venecuele, Ekvadora, Paragvaja i Bolivije. Vlada brazilskog predsednika Luiza Injasija Lule da Silve potrošila je oko 50 miliona dolara za organizaciju foruma, preneo je Rojters.

Dokle je stigla Srbija

Misija Evropske komisije koja bi trebalo da razmotri dokle je stigla Srbija u ispunjavanju uslova za ukidanje viza stiže u Beograd, najavljuje Politika.

Tokom prve od četiri posete, koje će uslediti u narednim mesecima, stučnjaci Komisije koncentrisaće se na napredak Srbije u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, a ocenjivaće i saradnja policije i pravosuđa u krivičnim postupcima.

Poseta ove delegacije trajaće nedelju dana, a kako je najavljeno, s njenim članovima razgovaraće predstavnici Vlade i resornih ministarstava. Prema ranijim najavama srpskih političara, očekuje se da se u drugoj polovini ove godine preduzmu odlučujući koraci Srbije ka beloj šengenskoj listi, piše u Danasu.

Put Srbije

"Srbija ne bi smela da bude obeshrabrena, niti sme da bude opsednuta problemima na koje nailazi u ostvarivanju svog reformskog dnevnog reda", kaže Dora Bakojani, ministarka inostranih poslova Grčke, u razgovoru za Politiku pod naslovom "Put Srbije u Evropu je težak, ali se isplati".

Dora Bakojani je i aktuelna predsedavajuća Evropske organizacije za bezbednost i saradnju (OEBS) i u tom svojstvu danas će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji.

Kako dobiti vizu

U nekim ambasadama broj zahteva za vizu koji su negativno rešeni ipak se smanjio i nalazi se u okviru dozvoljenih tri odsto. Tako je, recimo, u Ambasadi Grčke - između dva i tri procenta, Slovenije - dva, Mađarske 2,5, Slovačke 2,7 odsto... U češkoj ambasadi ovaj procenat je blizu četiri. Najmanje negativnih odgovora daju nam Italijani i Portugalci - manje od procenta. S druge strane, ambasade Nemačke i Austrije znaju da godišnje ne izdaju vize i za deset odsto onih koji se prijave, objavljuju Novosti. Podatke iz ambasada.

Istraživanje Građanskog pakta za jugoistočnu Evropu pokazuje drugačije stanje - da je 14 odsto onih koji su hteli da otputuju u zemlje članice Evropske unije, ali im vize nisu odobrene. Ovo istraživanje govori da je stanje u svim zemljama zapadnog Balkana, pa i u Srbiji, loše. Ispostavilo se i da su naša zemlja i Albanija u lošijem položaju od ostalih država kada je u pitanju broj odbijenih zahteva za vize.



Proslava Kineske lunarne Nove godine u Parizu

Vojvodjanska autonomija

"Vladin program mera za ublažavanje negativnih efekata ekonomske krize je izuzetan. Neophodno je praviti preseke stanja i mere prilagođavati efektima krize. Proširenje EU biće usporeno" rekao je predsednik Srbije Boris Tadić u intervjuu FoNetu, koji prenose Novosti.

Govoreći o KiM, predsednik Srbije je rekao da je potrebno što pre da počne primena plana u šest tačaka, jer ga je usvojio SB UN: "Srbija svoj strateški cilj očuvanja teritorijalne celovitosti i integriteta postavlja na najvišu stepenicu svojih interesa i mi ćemo nastaviti da se borimo za očuvanje KiM."

Tadić je apelovao da se smire strasti i oko rasprave o Statutu Vojvodine: "U DS, čiji sam predsednik, ne postoje podele oko Statuta Vojvodine, jer se DS od osnivanja zalaže za vojvođansku autonomiju, ne dovodeći u pitanje integritet države Srbije", podsetio je Tadić a objavljuju Novosti.

Sporazum sa UN – na čekanju?

Iako evidencija robe, koju je Euleks dugo najavljivao, ne znači i obračunavanje carina, Beograd smatra da se rešenje za ta pitanja može naći samo ako na snagu stupi sporazum Srbije i UN o šest tačaka - izjavio je juče za Danas Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za KiM Vlade Srbije, povodom registracije komercijane robe koju je Euleks počeo da sprovodi tokom prošlog vikenda na prelazima Jarinje i Brnjak između centralne Srbije i KiM.

Ivanović ističe da „punu odgovornost za sporovođenje sporazuma o šest tačaka koji je potvrdio Savet bezbednosti, snose UN, odnosno Unmik, što proizilazi i iz saopštenja generalnog sekretara Svetske organizacije na osnovu kojeg je Euleks dobio mandat za razmeštanje na KiM“.

Ključni uslovi za Srbiju

"Velika Britanija potpuno podržava nastojanja Srbije da se priključi EU i želimo da blisko sarađujemo sa Srbijom da se taj cilj ostvari. Kao i za sve koji žele da se priključe Uniji ovo će značiti da će Srbija morati da ispuni određeni broj uslova, od kojih su ključni puna saradnja s Haškim tribunalom, kao i dobrosusetski odnosi. Kamen temeljac EU je sposobnost zemalja da sarađuju, a za region je važno da Srbija ima pozitivnu ulogu u saradnji sa susedima", rekla je Danasu predstavnica za štampu Ministarstva inostranih poslova Velike Britanije Viktoria Hibel, odgovarajući na pitanje da li je realno da Srbija dobije status zemlje kandidata za EU do kraja godine i koji su ključni politički uslovi u tom procesu.

Ostaje nejasno šta znači "da Srbija ima pozitivnu ulogu u saradnji sa susedima", osim ako to ne predstavlja zahtev da Srbija prizna albansku državu na Kosovu?



Nedelja mode Mercedes Benz Fashion Week u Berlinu: kolekcija - Label

Štetni tv prenosi

"Direktoru RTS nisu poslate instrukcije s vrha da odloži prenose. Nov poslovnik jedini način za rušenje blokade", kaže za Novosti Slavica Đukić-Dejanović, predsednica Skupštine Srbije.

"Ne mislim da je bilo kakva šteta naneta građanima zato što nije bilo prenosa - kaže Đukić-Dejanović. "Naprotiv, mislim da ne ide u prilog ni Skupštini ni građanima to što smo neprimereno dugo raspravljali o temama koje nisu bile na dnevnom redu."

Pojačana odbrana kursa dinara

Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović izjavila je da će 400 miliona evra od prodaje Naftne industrije Srbije (NIS) biti uplaćeno Srbiji sutra preko Rajfajzen banke.

Ona je rekla da je priliv tog novca značajan za odbranu kursa dinara. Prema njenim rečima, Vojvodini će sredstva biti preneta u dinarima a devize će biti prodate Narodnoj banci Srbije što će povećati devizne rezerve Srbije i uticati na stabilnost dinara, prenosi Politika.

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić je rekao da će uplatom sredstava za NIS devizne rezerve Srbije iznositi 8,4 milijardi evra, objavljuje isti list. Jelašić je naveo da je ove sedmice na odbranu kursa dinara potrošeno između 120 i 130 miliona evra deviznih rezervi Srbije i da je sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) dogovoreno da za odbranu domaće valute iz deviznih rezervi do kraja marta bude potrošeno do 500 miliona evra deviznih rezervi.

Preti smanjenje penzija i plata?

Vlada Srbije će veoma brzo morati da uradi rebalans budžeta i smanji javnu potrošnju, a prve na udaru biće penzije i plate zaposlenih u javnim službama! Ovo za Pres tvrde domaći ekonomisti, tumačeći nedavnu najavu guvernera Radovana Jelašića da će država pritisnuta sve većim ekonomskim problemima hitno morati da preduzme teške i nepopularne mere.

Analitičari ističu da to prvenstveno znači da će država zamrznuti, a onda i smanjiti penzije i plate zaposlenih u javnom sektoru! Pored toga, ekonomisti predlažu i da Vlada Srbije treba da smanji troškove za kupovinu roba i usluga, strogo kontroliše inflaciju, ubrza privatizaciju preostalih preduzeća, poveća grinfild investicije, a ako treba, i prepolovi broj ministarstava.

Sindikalna borba za budućnost

"Proteste kakve smo mogli videti u Grčkoj i Francuskoj, gde sindikati na ulice izvedu 100.000 ljudi, nikada nećemo videti u Srbiji jer su sindikalni lideri izigrali i izgubili poverenje radnika", ocenjuje za Blic nedelje prof. Darko Marinković, dobar poznavalac sindikalnih prilika u Srbiji i svetu.

"Kod nas protesti sindikata više liče na neke performanse, gde organizovano dođe grupica od 200 do 300 ljudi i blokira ulicu, ali nemaju moć da nešto ozbiljnije promene", nastavlja prof. Marinković.
"Zbog toga nam je", smatra on, "potrebno da sindikati uđu u „fazu rekonstrukcije“ ili da ljudi prave nove sindikate, jer se sada vodi bitka kako će ova zemlja izgledati u narednih 10–15 godina."

Divlji putevi

U Srbiji gotovo nijedan putni pravac nema upotrebnu dozvolu za korišćenje. Legalizacija čitave putne mreže čeka novi zakon o planiranju i izgradnji, objavljuju Novosti. Ni danas, dakle, izgrađene deonice Koridora 10 nemaju upotrebnu dozvolu. Nemaju je ni Gazela, ni Ibarska magistrala...

Ako je za utehu, ipak nijedan putni pravac nije pušten u saobraćaj bez tehničkog prijema. Ali, to nije dovoljno da bi objekat bio legalan i uknjižen, jer uz građevinsku mora da ima i upotrebnu dozvolu.

Stala trgovina stanovima

U Beogradu je promet nekretnina gotovo stao. Novi kriterijumi za subvencionisane kredite neće bitno uticati na prodaju nekretnina. U poslednjih mesec dana u Beogradu samo 24 stana promenila vlasnike, manje nego 1999. u vreme NATO bombardovanja, piše u Novostima.

U prvoj polovini prošle godine, na primer, mesečno je bilo i do 200 kupoprodaja.

Cena studentskog života




Roditelji iz unutrašnjosti sa prosečnom zaradom od 35.400 dinara daju do 80 odsto jedne plate da bi pokrili troškove svog studenta u Beogradu, piše u Politici.

Računica pokazuje da na kraju meseca spisak sporednih troškova za akademce iznosi dodatnih 10.000 do 15.000 dinara.

DB prisluškivala ilegalno?

Akcije prisluškivanja nekadašnjeg Resora državne bezbednosti (RDB) pod nazivima „Šumadija”, „Kaktus” i „Mačva”, ponovo su u žiži interesovanja javnosti. O ovim akcijama, vođenim 2001. i 2002. godine, narednih dana moglo bi da se diskutuje na sednici skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost, jer je predsednik ovog odbora, radikal Dragan Todorović potvrdio da još nije dobio odgovor od BIA zatražen 14. juna prošle godine po pitanju prisluškivanja, izveštava Politika. Todorović kaže da su te akcije izvedene ilegalno, budući da njegova saznanja govore da za ta prisluškivanja nisu dobijene saglasnosti Vrhovnog suda Srbije.

Novo na tržištu droge

I dalje smo tranzitni centar droge na putu ka zapadnoj Evropi, a procenjuje se da deseti deo tih velikih tovara ostane i kod nas. Sve veći deo u tim kontingentima zauzima i skank, zbog jakih psihogenih dejstava, objavljuje Politika.

I beogradski narkodileri pokušavaju na sve načine da ovladaju proizvodnjom i distribucijom skanka, „supermarihuane” odgajane u veštačkim uslovima, kojom na domaćem narkotržištu postižu trostruko veću zaradu nego prodajom obične marihuane, koju u žargonu zovu „trava”. Skank je, jednostavno rečeno, čista, jača i efektnija marihuana, koja se uzgaja u staklenicima ili u kućnim uslovima.

Srbin izboden nožem

Jedan kosovski Srbin izboden je nožem danas u selu Donja Bitinja, opština Štrpce, a osumnjičeni za ovaj napad su dvojica kosovskih Albanaca, od kojih je jedan uhapšen dok se drugi nalazi u bekstvu, rečeno je Tanjugu u Kosovskoj policijskoj službi (KPS).
Direktor Kliničko-bolničkog centra u Gračanici dr Stojan Sekulić izjavio je Tanjugu da je Dejan Stanojević (33) primljen na hiruško odeljenje KBC u Gračanici sa dve ubodne rane, ali da nije životno ugrožen, piše u Blicu.

Pronadjen ubica

U Leskovcu nakon dvonedeljne potrage uhapšen dvostruki ubica Dragan Stojanović Bečejac. Pronađen pištolj iz kojeg je izvršen zločin, javljaju Novosti.

Stojanović je pre dve nedelje u naselju Bobište ubio oca i sina Bogosava (71) i Jovana (45) Mitića. Motiv ubistva su najverovatnije neraščišćeni odnosi ubice i njegove bivše supruge Snežane Bilobrk (23), koja se preudala za Jovanovog (drugog) sina Miroslava.
Ono što je sve užasnulo, jeste saznanje da se monstruozni ubica skrivao u napuštenoj kući pod rednim brojem 11, koja se nalazi u neposrednoj blizini vrtića "Ciciban", u naselju Dubočica.

Dete se samo odbranilo

Nepoznati muškarac, najverovatnije narkoman, pokušao je juče da u maloprodajnom objektu „Maksi“ u Beogradu od Maje B. otme njenu trogodišnju ćerku K. B. objavljuje Alo.

Razbojnik je od žene najpre tražio novac, a zatim se odlučio za dete kao plen. Drama, koja se dešavala naočigled kupaca, prekinuta je kad je istraumirano dete briznulo u plač i počelo da se otima, nakon čega je napadač smireno išetao iz marketa i pobegao gradskim autobusom.

Izbori u Olimpijskom komitetu

Na tri nedelje do izborne skupštine Olimpijskog komiteta Srbije predizborna kampanja na vrhuncu. Većina od 83 delegata Skupštine su simpatizeri ili sive eminencije najuticajnijih stranaka u Srbiji, objavljuju Novosti u tekstu pod naslovom "Partije biraju predsednika".

Na čelu nacionalnog Olimpijskog komiteta 24. februara će ostati Ivan Ćurković ili će ga zameniti Vlade Divac, ako, naravno, obezbede većinu od 83 glasa. Na jednoj strani su koalicioni partneri s političke srpske scene, a na drugoj oni koji i dalje razmišljaju. U svakom slučaju, ni jedan ni drugi kandidat u trci za mesto predsednika, tri nedelje pre izbora, nisu uspeli da izlobiraju potrebnu većinu!


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...