CVETKOVIĆ POVLAČI TUŽBU PROTIV HRVATSKE?

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Srbija će pozvati zvaničnu Hrvatsku da povuče tužbu protiv Srbije za genocid, a naša država će, u tom slučaju, odmah povući kontratužbu. Pomoć trebalo tražiti od logičnih ekonomskih partnera, a to su Ruska Federacija i EU, a ne MMF. Broj poseta zubaru opao u Srbiji za 50 posto.



Revija kolekcije modne kreatorke Linde Lundstrom na Nedelji mode u Torontu

Premijer Srbije nudi povlačenje tužbe

Srbija će pozvati zvaničnu Hrvatsku da povuče tužbu protiv Srbije za genocid, a naša država će, u tom slučaju, odmah povući kontratužbu protiv Hrvatske - izjavio je, za Novosti, predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković.

Cvetković uoči susreta sa premijerom Hrvatske Ivom Sanaderom kaže: "Odustajanjem od suda, odnosi dveju zemalja bi se normalizovali. Od našeg partnerstva zavisi ulazak celog regiona u EU."

"Hrvatska želi da pomogne Srbiji u njenom procesu približavanja EU jer je hrvatsko-srpski odnosi predstavljaju temelj stabilnog i prosperitetnog regiona. Tokom sutrašnje posete hrvatskog premijera Iva Sanadera razgovaraćemo o svim otvorenim pitanjima koja stoje pred nama. Ova poseta ih neće rešiti, ali ćemo dati podsticaj da se neke stvari počnu rešavati nakon što smo poslednje dve-tri godine bili u velikom zastoju", kaže za „Blic“ Željko Kuprešak , hrvatski ambasador u Beogradu, u svom prvom intervjuu otkako je pre mesec dana preuzeo ovu dužnost.

Tražiti pomoć od Rusije i EU

Predsednik Ekonomskog saveta Demokratske stranke Srbije (DSS) Nenad Popović izjavio je sinoć da je aranžman sa MMF-om, u vreme ekonomske krize „nepotreban”, kao i da je za srpsku privredu, „kao najugroženiju u regionu, pomoć trebalo tražiti od logičnih ekonomskih partnera, a to su Ruska Federacija i EU”.

„Pomoć od MMF-a se traži samo kada su sve opcije izgubljene”, rekao je Popović Televiziji B92 i upozorio da srpska privreda više ne može da se pomaže kreditima komercijalnih banaka, nego preko Fonda za razvoj, piše u Politici.

Socijalne prodavnice

Građani lošijeg materijalnog stanja u Srbiji uskoro dobijaju specijalne prodavnice. „Jabuka“ u Bulevaru kralja Aleksandra iduće srede prva otvara „socijalnu radnju, piše u Novostima.

Otvaranje prve prodavnice za siromašne pod znakom pitanja, jer sindikati i trgovci, navodno, nemaju zakonsko pravo da dele kupce i izdaju kartice o socijalnom statusu, javlja Politika.

Tek što je vest o socijalnim prodavnicama odjeknula u javnosti, cela priča je već počela da pada u vodu. Reagujući na saopštenje Asocijacije samostalnih i nezavisnih sindikata Srbije, Ministarstvo trgovine je poslalo dopis u kome se, na izvestan način, ograđuje od koncepta podele kupaca. Jer, jedan sindikat i jedna trgovačka kuća, kako je rekao ministar trgovine Slobodan Milosavljević, ne mogu da kategorišu kupce i izdaju im socijalne kartice koje će im omogućavati povlašćenu kupovinu.

"Solidarni porez"

U sredu potvrđena namera države da poveća namete imućnijim građanima i tako smanji teret ekonomske krize - uvođenjem privremenog „solidarnog poreza“, javljaju Novosti.

Predsednik Vlade nije o merama govorio konkretno, pravdajući to činjenicom da su one još u pripremi, ali je ministarka finansija Diana Dragutinović potvrdila informaciju o planovima za uvođenje „solidarnog poreza“.

"Trenutno se razmatra između 10 i 15 opcija za smanjenje troškova države i pokušaćemo da pronađemo one koje su najpovoljnije za budžetske korisnike, kaže premijer Cvedtković. Srbija će ove godine morati da obezbedi značajna sredstva za pokrivanje deficita i vraćanje dospelih kredita", prenosi Danas.



Nagradjena fotografija Nemanje Jovanovića iz Presa: Na Trgu Republike u Beogradu
22.jula prošle godine na protestu povodom hapšenja bivšeg predsednika Republike
Srpske i haškog optuženika Radovana Karadžica.

"Polovnjaci" i u kuhinjama i ormanima

Po cenama nižim i do 50 odsto u unutrašnjosti Srbije, ali i u Beogradu, prodaju se bela tehnika i uređaji koji su odslužili svoje u domaćinstvima Zapadne Evrope, javlja Politika.

Polovnjaci su ponovo na ceni. Sve tanji budžet primorao je građane da menjaju staro za novo, prebiraju po ormarima i podrumima ne bi li obnovili garderobu i pokućstvo. Osim domaće starudije, Srbija je i dalje zatrpana uvoznom polovnom robom. Bez obzira na propise koji to zabranjuju i inspekcije koje negiraju da problem postoji, ovaj posao cveta.

Nema para za zubara

Od donošenja Zakona o zdravstvenom osiguranju najgore je prošla stomatološka zdravstvena zaštita odraslog stanovništva. Godinama unazad, u periodu 1997-2005, dok su posete zubaru bile obuhvaćene paketom obaveznog osiguranja, građani Srbije godišnje su ostvarivali od 3,25 do četiri miliona poseta. Izmenama Zakona iz 2005. stomatološke usluge izuzete su iz obaveznog osiguranja za najveći deo odraslog stanovništva, što je umnogome proredilo odlaske zubaru, objavljuje Danas. Broj poseta stomatologu već je 2006. opao za 44 odsto, a 2007. za dodatnih 11 procenata.

Kako započeti biznis bez para?

Od 11. marta otvoren je novi konkurs za budžetsko kreditiranje početnika u biznisu, vredan četiri milijarde dinara. U prethodne dve godine država je podelila ukupno 4,7 milijardi dinara, kojima su osnovana 3.783 preduzeća i otvoreno je 12.365 radnih mesta. Ove godine će krediti biti davani dok sav novac ne bude utrošen, a širom Srbije upravo je u toku obuka početnika. Kredite ne dobijaju oni malobrojni građani koji podnesu neodgovarajuću dokumentaciju, kao što je dokaz da je firma registrovana pre predviđenog roka ili nuđenje hipoteke manje od traženog kredita, kaže Milena Vasić iz Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća. Ona u Blicu objašnjava sve faze, korak po korak, koje treba proći da bi neko dobio start-ap kredit.

Isključivanjem struje traže priznavanje nezavisnosti

"Tvrdnje Kosovske energetske korporacije da Srbi za potrošenu struju duguju oko 120 miliona evra ne odgovaraju realnom stanju stvari jer Srbi na Kosovu čine tek pet do sedam odsto populacije i teško je poverovati da su napravili toliki dug. Treba takođe naglasiti da je Beograd ponudio više rešenja vezanih za ovu problematiku, ali je albanska strana na njih ostala potpuno gluva. To faktički znači da nije reč o neregulisanim dugovanjima za električnu energiju već o težnji Prištine da natera Srbe da priznaju nezavisnost Kosova", kaže za Danas Zvonimir Stević, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju.

Solana protiv Merkelove

Evropska unija je otvorena za prijem novih članica i ostaje verna tom principu, izjavio je danas u Briselu visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana u razgovoru sa bugarskim premijerom Sergejom Staniševom, posvećenom perspektivama zapadnog Balkana za članstvo u EU, piše u Politici.

Nemačka kacelarka Angela Merkel je u ponedeljak na predsedništvu svoje Hrišćansko-demokratske unije (CDU) izjavila da je Uniji potrebna „faza konsolidacije” pre nego što primi nove članice.

Sarkozi protiv Merkelove

Nemačka kancelarka Angela Merkel imaće sporednu ulogu na predstojećem 60. samitu NATO u Nemačkoj i Francuskoj, početkom aprila, tvrdi nedeljnik “Špigl”. Ovakav status nametnuo je, kaže se, francuski predsednik Nikola Sarkozi, piše u Novostima pod naslovom "Sarkozi se lakta".



Ponuda bicikala za rentiranje u centru Pariza pred početak generalnog
štrajka francuskih radnika

O Dečanima u Vašingtonu

Srpski manastir Visoki Dečani na Kosovu jedno je od „deset najugroženijih kulturnih mesta u svetukoja se moraju videti”. Ova preporuka je objavljena u glavnom tematu najnovijeg, martovskog broja „Smitsonijan” magazina, a u podnaslovu temata se objašnjava da „neki svetski najdragoceniji istorijski i umetnički spomenici mogu da se posete danas, ali već sutra mogu zauvek nestati”, javlja Politika.

U žarištu pažnje, pored Dečana, nalaze se još i ugroženi spomenici kulture iz Italije, Palestine, Perua, Irske, Turske, Kine, SAD, Australije i Indije. Temat je uradio tim stručnjaka „Smitsonijan” („Smithsonian”) instituta koji je, u prestonici Sjedinjenih Američkih Država, jedna od vodećih kulturnih institucija. Sa tradicijom od preko 150 godina, ovaj najveći muzejski kompleks na svetu čini 19 muzeja i devet istraživačkih centara.



Policija obezbeđuje oblast oko zgrade u kojoj je izbio požar u
centru Londona.

Legiji se ništa ne oduzima

Milorad Ulemek Legija ostaće vlasnik kuće u ulici Ilije Stojadinovića 87, u beogradskom naselju Cerak. Finansijska istraga pokazala je da je kupljena 1998. godine, tačnije, pre nego što je Ulemek postao vođa kriminalne grupe i stekao pozamašno bogatstvo. Pored toga, utvrđeno je da je ova kuća, koju poseduje zajedno sa suprugom Aleksandrom Ivanović, kupljena na kredit, drugim rečima – legalno.

Drugih nekretnina na Ulemekovo ime, niti bilo kakve imovine, za sada nema. Kako je Politici rečeno u Specijalnom tužilaštvu, na proveri su sefovi u bankama, kao i izvesni bankovni računi. Nijedan sumnjiv račun još nije blokiran, čak ni privremeno, niti je to moguće učiniti bez sudske odluke. Prvi rezultati finansijske istrage, koja treba da prikupi dokaze da Ulemek poseduje imovinu stečenu kriminalom, očekuju se oko 1. maja.

Poslanik gostovao u Skupštini

Kolege poslanici juče su ravnodušno dočekale lidera Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka koji je napustio kuću „Velikog brata” da bi glasao. Čanak je novinarima rekao da je normalno što su reakcije izostale i da neće ni da sluša ni da čita ono šta su oni o njemu govorili dok je bio odsutan. Dodao je da još ne zna hoće li se vratiti u kuću i da se o tome još razgovara, piše u Politici.

Nenad Čanak u sredu pravo iz ”Velikog Brata” stigao u Skupštinu Srbije, čime je i sednica najvišeg doma pretvorena u šou. Poslanici optuživali lidera LSV za izvrgavanje ruglu države i politike, javljaju Novosti.

Lider LSV-a Nenad Čanak pravo iz kuće „Velikog brata" juče došao u parlament, ponovio da je taj rijaliti-šou „dno dna", ali tvrdi da nije narušio ugled parlamenta, objavljuje Pres.

Nakon što je poslanik i lider LSV Nenad Čanak ušao u kuću „Velikog brata” i kravatu zamenio za bademantil, a odbranu političkih principa za odbranu teflonskog tiganja od metalne viljuške, građani su zaključili da su „političari u Srbiji estradne zvezde koje se više bave svojom promocijom, nego što zastupaju interese građana”, objavljuje Blic pod naslovom "Prezir prema estradnim političarima".

Partijski lider sa neobjašnjivim prihodima

Lider LDP Čedomir Jovanović rekao je juče da, osim u Skupštini Srbije, zarađuje i u „švajcarskoj kompaniji koja se bavi poslovima iz oblasti televizije i interneta"! Jovanović je, u pokušaju da objasni otkud mu pare za luksuzni stan na Dedinju i život na visokoj nozi, pomenuo i da ima „prihode od autorskih prava". Međutim, Jovanović je ponovo izbegao da kaže koja je to kompanija u kojoj radi, koliko tačno u njoj zarađuje i gde plaća porez. Jovanović takođe nije otkrio ni ko mu pozajmljuje novi džip vredan više od 60.000 evra, objavljuje Pres već treći dan pitanja lideru LDP, odakle plaća troškove svog luksuznog života.

Lider LDP i juče je na pitanja koja mu danima postavlja Pres odgovarao preko Blica. U nemuštom tekstu on je tako ustvrdio da on i supruga Jelena mesečno zarađuju 200.000 do 250.000 dinara, piše u Presu. Jovanović je dan ranije u Blicu rekao da kiriju za luksuzni stan na Dedinju plaća 2.500 evra mesečno! Tako ispada da Jovanovići ne mogu mesečno da zarade ni za kiriju, zaključuje ovaj tabloid.

Djoković u četvrtfinalu

Novak Đoković je nastavio sa odbranom titule u Indijan Velsu trijumfom u napornom i izjednačenom meču sa Stanislasom Vavrinkom - 7:6 (7), 7:6 (6). Najbolji teniser Srbije je do pobede stigao kroz dva taj-brejka, za čak 158 minuta igre, u kojima su teniseri igrali u naletima, ali je Đoković uglavnom rešavao sve - što greškama, što sjajnim poenima, javlja Blic.

Đoković će se za plasman u polufinale turnira u Indijan Velsu boriti sa pobednikom duela David Ferer - Endi Rodik. Nagradni fond turnira u Indijan Velsu je 9.000.000 dolara.

Šta će biti u Zvezdi

Nova Skupština fudbalskog kluba Crvena zvezda, koju će danas po podne izabrati članovi sabora, mogla bi u perspektivi da pokrene krupnije promene u rukovodstvu crveno-belih. Ipak, kako stvari stoje, do promena će doći sa izvesnom zadrškom - dok se ne iskristališe odnos snaga u 76-članom klupskom telu, piše u Blicu.

Bivši golgeter Dušan Savić, jedan od najglasnijih zagovornika promena na Marakani, pojaviće se na današnjem saboru iako nije uveren da će do „provetravanja“ u klubu doći tako brzo.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...