CECA U AUSTRALIJI, OPTUŽNICA U FIOCI

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Svetlana - Ceca Ražnatović otputovala je na turneju u Australiju i odbila da govori o tekstu optužnice. Objavljivanje novog seta dokumenata koji sadrže prepiske američkih ambasadora i diplomata u Srbiji s njihovim kolegama u SAD moglo bi da otvori, ali i da osvetli mnoge teme koje godinama kopkaju srpsku javnost i oko kojih postoji "zavera ćutanja". Ono što se u Vašingtonu čuva na jednom disku, zaštićeno najsavremenijom tehnologijom, u Beogradu zauzima nekoliko soba-sefova i upravo ta zastarelost, kažu izvori iz Vlade, garantuje da će srpski poverljivi dokumenti ostati tajni. Za petoro dece u Srbiji koja su zaražena HIV-om država nema registrovane lekove. Koliko god se tvrdi da se od početka krize u septembru 2008. u Srbiji sve teže živi, po službenoj statistici kriza u protekle dve godine nije ni okrznula prosečne srpske novčanike. Nasmejan i pun optimizma treći reket sveta Novak Đoković stigao u Beograd i dočekuje finalni okršaj u Dejvis kupu.


Budimpešta - revija kolekcije mađarskog kreatora Gyongyi Varge na
Fešn viku (Budapest Fashion Week) u prestonici Mađarske

Ražnatović: Vratiću se

Svetlana - Ceca Ražnatović otputovala je na turneju u Australiju i odbila da govori o tekstu optužnice. Poznata folk pevačica će na australijskoj turneji biti petnaestak dana, a ukoliko tekst optužnice koja je protiv nje napisana još sredinom novembra bude objavljen tokom njenog odsustva, Svetlana Ražnatović bi mogla da odluči da se ne vrati u Srbiju i tako pokuša da izbegne krivičnu odgovornost, piše Blic. Ražnatovićeva je odbila da govori za medije i od nje nije bilo moguće dobiti odgovor na pitanje o zahvaljujući čijoj političkoj zaštiti tekst optužnice i dalje stoji u fioci Višeg tužilaštva u Beogradu. “Kada završim turneju po Australiji opet sam tu, pa ćemo tada detaljnije pričati. Poslednji koncert je 13. decembra, a ja se vraćam u Srbiju dva dana nakon toga. Radujem se druženju sa publikom u Australiji” - rekla je Ceca i time, kako ocenjuje Pres, demantovala da se neće vraćati u Srbiju zbog optužnice koju će tužilaštvo podići protiv nje i njene sestre Lidije zbog nezakonite prodaje fudbalera Obilića i posedovanja oružja.

Afera “Vikiliks” otkriva najveće srpske tajne

Objavljivanje novog seta dokumenata koji sadrže prepiske američkih ambasadora i diplomata u Srbiji s njihovim kolegama u SAD moglo bi da otvori, ali i da osvetli mnoge teme koje godinama kopkaju srpsku javnost i oko kojih postoji "zavera ćutanja", piše Danas. Među temama o kojima bi bilo veoma zanimljivo čuti šta misle i znaju strane diplomate je ubistvo premijera Zorana Đinđića marta 2003, zatim opstrukcije hapšenja najtraženijeg haškog optuženika Ratka Mladića, šta su Amerikanci i njihovi sagovornici "strogo poverljivo" komentarisali o srpskim političarima, na čelu s predsednikom Borisom Tadićem, zatim šta Vašington zapravo misli o predstojećim pregovorima Prištine i Beograda, kao i kakvu su ulogu SAD imale, i imaju, u vezi s nezavisnošću Kosova. Predsednik Srbije Boris Tadić misli isto što i Ivo Sanader i Stjepan Mesić, Vojislav Koštunica je nacionalista, a Milorad Dodik bi podržao nezavisnost Kosova ako bi SB UN doneo takvu rezoluciju, navedeno je među poverljivim američkim dokumentima, koje je prethodnih dana objavio internet sajt Vikiliks, piše Pres. Dokumenti do kojih je došao Vikiliks otkrivaju zašto haški optuženik Ratko Mladić do sada nije uhapšen, piše britanski „Gardijan". Detalji još nisu objavljeni, a očekuju se veoma brzo. Na osnovu malobrojnih dokumenata koji su već procurili može da se vidi kako su Amerikanci lobirali za priznavanje nezavisnosti Kosova dok su se Rusi trudili da zaustave ovaj proces, pišu Novosti. Primer ovoga je “borba” oko stava koji će Katar zauzeti kada je priznavanje Kosova u pitanju jer je američki ambasador Džozef le Baron “ohrabrivao” premijera ove zemlje da to učini, ali je na kraju pobedilo protivljenje Rusije.


Đenova - sukob policije i demonstranata tokom protesta studenata zbog
reformi u sistemu visokog obrazovanja

Zastarelost naših službi garantuje tajnost

Ono što se u Vašingtonu čuva na jednom disku, zaštićeno najsavremenijom tehnologijom, u Beogradu zauzima nekoliko soba-sefova, takozvanih bunkera u zgradi Ministarstva spoljnih poslova u Beogradu i zaštićeno je zastarelom tehnologijom, starom više od 40 godina, iz vremena nakon Drugog svetskog rata. Paradoksalno, upravo ta zastarelost, kažu izvori Blica iz Vlade, garantuje da će srpski poverljivi dokumenti ostati tajni. Srpska diplomatija i dalje koristi u svetu davno odbačene kripto telegrame kojima šifruje poverljive poruke. U diplomatskoj prepisci postoje takozvane otvorene i zatvorene depeše, kao i strogo poverljive koje podležu kripto zaštiti, kažu nezvanično izvori iz Vlade i uveravaju da je zaštita “apsolutna”.

Neprijatnosti za Hilari u Kazahstanu

Američkoj državnoj sekretarki Hilari Klinton sledi neprijatan susret sa pojedinim svetskim liderima pomenutim u negativnom svetlu u više od 250.000 tajnih dokumenata diplomata SAD, koje je objavio sajt Vikiliks, piše Pres. Ona je, naime, juče doputovala u Astan, u Kazahstanu, gde se održava samit OEBS-a, kojem između ostalih prisustvuju predsednik Rusije Dmitrij Medvedev i nemačka kancelarka Angela Merkel. U dokumentima Medvedev je nazvan Robinom, pomoćnikom Betmena Putina, a Merkelova je dobila epitet teflon jer ne dozvoljava da joj se problemi približe. Ona je okarakterisana i kao nekreativna osoba.

Nema lekova za decu obolelu od HIV-a

Na njegovoj rođendanskoj torti juče je trebalo da budu tri svećice, da mu drugari pevaju rođendanske pesme, da sve pršti od dečje graje i roditeljskog zadovoljstva... Međutim, K. M. je, okružen medicinskim sestrama i igračkama, u tišini svoje sobe i bez roditelja, napunio tri godine a da toga nije ni svestan. Rođen je sa HIV infekcijom i „stanar" je Doma za decu ometenu u razvoju „Kolevka" u Subotici. Ovaj dečak je samo jedno od petoro dece u Srbiji koja su zaražena HIV-om, za čije lečenje država nema registrovane lekove, piše Pres. Mališan K. M. ne hoda, ne govori, jedva sedi... Raste uglavnom na rukama sestara koje se trude da ovom mališanu, koga je život obeležio na rođenju, nadomeste toplinu doma i pruže mu dovoljno ljubavi. K. M. ne zna za majčin osmeh, topao pogled i roditeljsku nežnost, jer mu je majka prenela infekciju HIV-a i pustila ga na milost i nemilost životu. “Siroče ništa nije krivo. Nije birao da se takav rodi... U Dom je smešten sa petnaest meseci, koje je proveo po bolnicama od Subotice do Beograda, jer se razboleo. Majka tog februara 2009. godine nije došla u bolnicu po njega i on je smešten u „Kolevku" - kaže socijalna radnica „Kolevke" Biserka Vuković.

Niko iz Vlade nije pogledao na studente koji štrajkuju glađu

Oko 70 stu­de­na­ta BU ko­ji od po­ne­delj­ka u 12 ča­so­va štraj­ku­ju gla­đu is­pred zgra­de Vla­de Sr­bi­je, pro­šlu noć je pro­ve­lo u im­pro­vi­zo­va­noj spa­va­o­ni­ci na troto­a­ru u Ne­ma­nji­noj uli­ci. Aka­dem­ci su se od ki­še ko­ja je ce­le no­ći pa­da­la za­šti­ti­li ve­li­kim plat­nom i pla­sti­kom ko­ji su pre­ba­ci­li pre­ko ša­to­ra u ko­me su uvi­je­ni u će­bad po­ku­ša­va­li da se zagre­ju, piše Pravda. Pre­ma re­či­ma Mar­ka Pavlo­vi­ća, jed­nog od li­de­ra stu­de­na­ta u pro­te­stu, noć je za mno­ge pro­te­kla te­ško, ali to ni­ma­lo ni­je po­ko­le­ba­lo akadem­ce da na­sta­ve štrajk gla­đu. “Naj­kri­tični­je je bi­lo u pe­ri­o­du od če­ti­ri do osam uju­tru, ka­da je du­va­la ja­ka ko­ša­va i pa­da­la ki­ša. Mno­ge su ko­le­ge bu­kval­no drh­ta­le od hlad­no­će, a po­seb­no je bi­lo te­ško devojka­ma. Po­ku­ša­va­li smo da se zbi­ja­njem jed­nih uz dru­ge ko­li­ko-toliko zgre­je­mo, ali išlo je te­ško. Bez ob­zi­ra na sve, ne od­u­sta­je­mo i Vla­di ko­ja nas ig­no­ri­še po­ru­ču­jem da smo ap­so­lut­no is­traj­ni u štraj­ku ko­ji smo za­po­če­li – rekao je Pa­vlo­vić po­sle ne­pro­spa­va­ne no­ći. Je­le­na Ve­ljić sa Fi­lo­zof­skog fakulte­ta do­da­je da, iako je umor­na i pro­mr­zla, ne po­mi­šlja da na­pu­sti svo­je ko­le­ge ispred Vla­de. “Ne­ki me­đu nji­ma su do­bi­li i vi­so­ku tem­pe­ra­tu­ru. “Ni­ko se iz zgrade is­pred ko­je se na­la­zi­mo, ni­je se­tio ma­kar da ba­ci po­gled kroz pro­zor i vi­di tu aka­dem­sku mla­dost ko­ja se smr­za­va i gla­du­je is­pod. Na mom fa­kul­te­tu ško­la­ri­na iz­no­si 120 hi­lja­da di­na­ra i de­ve­de­set po­sto ro­di­te­lja mo­jih ko­le­ga ne­ma taj no­vac. Za­to smo na uli­ci i za­to ne­ma po­vla­če­nja” – sma­tra ova stu­dent­ki­nja.


Atina - štrajk grčkih novinara

Teško se živi faktički, a statistički bolje

Koliko god se tvrdi da se od početka krize u septembru 2008. u Srbiji sve teže živi, po službenoj statistici kriza u protekle dve godine nije ni okrznula prosečne srpske novčanike, piše Politika. Štaviše, gledano u proseku, zarade su realno rasle i u 2009. i u ovoj godini. Prosečna zarada nije izgubila na vrednosti ni u 2009, uprkos padu bruto domaćeg proizvoda od 2,9 odsto. Čak je bila realno veća za neznatnih 0,2 odsto od isplaćenog proseka u 2008. Ni u 2010. standard zaposlenih, tvrde statističari, nije opao. Od početka ove godine do kraja septembra mesečno se u proseku zarađivalo 33.482 dinara. U odnosu na isti period 2009, prosečna neto zarada nominalno je bila veća za 7,3, a realno za 2,5 odsto. Drugim rečima, zaposleni i dalje troše više nego što zarađuju. Najteže je, međutim, onima koji ostaju bez posla ili ga čekaju u neizvesnosti kada će primiti prvu platu.

Nema nadokande za generala Trifunovića

Iako je bivši general JNA Vlado Trifunović u junu ove godine pravosnažnom presudom oslobođen optužbi zbog predaje kasarne u Varaždinu 1991, država Srbija mu do sada nije isplatila ni dinar nadoknade koja mu pripada, piše Danas. Naime, država je trebalo da mu isplati razliku u platama u iznosu za koji mu je smanjena od novembra 1991. do avgusta 1992, kao i razliku u penzijama koje su mu isplaćivane od 1992. do danas. “Penzija mi je umanjena za više od 30 odsto zato što sam „udaljen sa dužnosti“. Skoro 20 godina živim u lošim materijalnim uslovima, u svega devet metara kvadratnih” - naglašava Trifunović, koji se trenutno nalazi na VMA gde danas treba da bude operisan na kardiovaskularnom odeljenju. Trifunović je odluku o eventualnoj tužbi protiv države prepustio svom advokatskom timu.


Rim - studentski protest zbog reforme sistema obrazovanja u prestonici Italije

Penzija i za Nasera Orića

Haški osuđenik Naser Orić mogao bi da se upiše na listu onih koji primaju penziju iz Srbije. Orić može da očekuje deo penzije iz Srbije ukoliko ima prijavljen staž i uplaćene doprinose za period kada je radio u Srbiji, rekla je juče direktor Sektora za odnose sa javnošću Fonda za penzijsko-invalidsko osiguranje Jelica Timotijević. U Specijalnom tužilaštvu za Blic kažu da je penzija ostvareno zakonsko pravo i ne može se dovoditi u vezu sa ratnim zločinima, a da je sasvim drugo moralno pitanje da li neko sa takvim delima treba da crpe još nešto iz Srbije.

Platforma sa pregovore sa Prištinom tajna do kraja

Platforma Vlade Srbije za pregovore sa kosovskim Albancima ostaće državna tajna sve dok se ti razgovori ne završe - rečeno je Novostima u Nemanjinoj 11. O pregovaračkoj strategiji tima koji će da predvodi Borko Stefanović, politički direktor Ministarstva spoljnih poslova, neće raspravljati ni poslanici Narodne skupštine, iako to zahtevaju.

Bugarin: Uskoro ozbiljne investicije u Hrvatsku

Siguran sam da će uskoro doći do ozbiljnijih investicija srpskih kompanija u Hrvatsku, ali i do zajedničkog nastupa na trećim tržištima. Sada su i privrednici i političari s obe strane granice svesni da je neophodno jačanje regionalne ekonomije, jer samo udruženi možemo da ublažimo posledice krize i budemo konkurentni - kaže u intervjuu za Novosti predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin, posle susreta Tadića i Josipovića u Zagrebu.


Predstavljanje "Rečnika srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika" koji je
izdala Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU): Ivan Klajn, Stana Ristić, Milosav Tešić

 

Kacin: Skrining za Srbiju

Drugo čitanje predloga rezolucije o evropskim integracijama Srbije u spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta u Briselu odloženo je jer je izvestilac EP za Srbiju i predlagač rezolucije Jelko Kacin ostao na aerodromu u Frankfurtu, a njegov let otkazan zbog lošeg vremena. Spoljnopolitički odbor trebalo bi i da predloži parlamentu ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Srbijom. Glasanje o rezoluciji i ratifikaciji biće održano na plenarnoj sednici EP u januaru. Predlog rezolucije prvi put je pročitan u oktobru, nekoliko dana pre odluke Saveta ministara EU da zatraži od Evropske komisije mišljenje o spremnosti Srbije za početak razgovora o prijemu u članstvo. U međuvremenu EK je objavila redovan godišnji izveštaj o napretku Srbije u evrointegracijama i uručila Beogradu obiman upitnik na koji vlasti u Srbiji treba da odgovore u naredna dva meseca. Poslanici su, takođe, uložili čak 160 amandmana na Kacinov predlog. „Nažalost ostao sam blokiran u Frankfurtu, pa stižem u Brisel sa zakašnjenjem – vozom. Jasno je da za Srbiju tek sada počinje pravi posao. EU će tek sada detaljno proveriti Srbiju kroz sveobuhvatni ’skrining’, a ukoliko Beograd bude uspešno prošao provere dobiće kandidatski status i datum za početak pregovora”, rekao je Kacin za Politiku.

Anatema za Artemija

Bivši episkop raško-prizrenski Artemije Radosavljević prešao je ivicu raskolništva nedeljnom liturgijom u šumadijskom selu Ljuljaci, zbog čega se očekuje da će ga SPC izopštiti iz crkve ili baciti anatemu na njega, piše Pres. Verski analitičar Živica Tucić kaže da je Artemije učinio ono što je najavljivao proteklih meseci, iako zvanično „još nije prešao ivicu raskolništva jer nije proglasio stvaranje neke nove crkve". “SPC sada može da mu ukine čin monaha, da ga izopšti iz crkve ili da na njega baci anatemu” - tvrdi on.

Oporavila se Maja Žeželj

Lečenje novinarke RTS-a Maje Žeželj uspešno je juče završeno u Urgentnom centru Kliničkog centra Srbije potpunim ozdravljenjem. Maja Žeželj primljena je 17.oktobra u Urgentni centar u teškom stanju, životno ugrožena, a lekari su brzo postavili dijagnozu teškog oblika sepse komplikovanog šoknim stanjem i popuštanjem većeg broja vitalnih organa, pišu Novosti.

Mladić poginuo posle eksplozije kamionske gume

Marko P. (26) je poginuo, a Miloš G. (23) teško je povređen, u eksploziji koja se dogodila u utorak oko 18 časova u Sopotu. Tom prilikom je i treći, za sada nepoznati muškarac lakše povređen, ali je on posle ukazane pomoći pušten na kućno lečenje, pišu Novosti. U servisu za opravku kamiona, u privatnoj kući u Ulici Milosava Vlajića 56, pod pritiskom je eksplodirala guma za kamion. Od jačine eksplozije Marko P. preminuo je na mestu, a Miloš G. je sa teškim povredama prevezen u Urgentni centar.

Ko zataškava slučaj bacanja učenice kroz prozor?

Epilog slučaja izbacivanja učenice A. R. (13) kroz prozor u Osnovnoj školi „Dositej Obradović” u Irigu, koji se desio 4. novembra, još se ne nazire. Devojčica je posle lečenja povreda zadobijenih od pada, prošla i tretman kod psihijatra, kako bi se oslobodila straha i konačno krenula u školu, ali svi oni koji snose krivicu za ovaj incident još nisu sankcionisani, iako su prosvetni inspektori Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje iz Novog Sada jasno rekli gde su propusti i greške i ko su krivci, piše Politika. Vanredna kontrola tri prosvetna inspektora pokazala da u pomenutoj školi 4. novembra, kada se devojčica A. R. posle izbacivanja kroz prozor, sa visine od dva metra, obratila svom razrednom starešini, žaleći se na bolove u kolenima, ništa nisu preduzeli kako je propisano pravilnikom o protokolu postupanja prilikom nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, da nema pisane dokumentacije o merama i aktivnostima koje je preduzeo direktor škole Đorđe Dešić, kao da se želelo da se ceo slučaj zataška.

Uzrok pada automobila sa mosta još nepoznat

Uzroci pada automobila sa dvoje inženjera austrijske kompanije "Alpina", sa gradilišta novog mosta kod Beške, još se utvrđuju, pišu Novosti. Istražni organi prikupljaju potrebnu dokumentaciju i podatke, koji treba da otkriju zbog čega je u ponedeljak oko podneva, "kija rio" za čijim je volanom bio Miloš Kolarić (33) iz Beograda, a na mestu suvozača njegova koleginica Ivana Jakovljević (26) iz Novog Sada, pao sa visine od dvadesetak metara. Ona je poginula na licu mesta, a mladić je operisan i nalazi se na intenzivnoj nezi Urgentnog centra Vojvodina i dalje je u teškom zdravstvenom stanju.

Pink sprema rijaliti šou “Dvor”

Na Pinku uskoro počinje emitovanje šoua „Dvor", koji vlasnik ružičaste televizije Željko Mitrović naziva kraljem svih rijalitija. Kako Pres ekskluzivno saznaje, srednjovekovni zamak u kojem će biti sniman novi šou već šest meseci se tajno gradi u Šimanovcima i u njemu će VIP takmičari živeti kao kraljevi, prinčevi, vitezovi, robovi i dvorske lude. “Srednjovekovni dvorac se uveliko gradi! Biće veoma brzo spreman da primi takmičare, koji će, nakon „Farme", moći da pokažu kako se živelo u uslovima koji su vladali pre više stotina godina” - kaže Željko Mitrović.

Sve je spremno za finale, stigao i Đoković

Nasmejan i pun optimizma treći reket sveta Novak Đoković dočekuje finalni okršaj u Dejvis kupu. Pozitivnu energiju odmah je preneo i na ostale članove naše reprezentacije, koja je posle nekoliko dana u “okrnjenom sastavu” sada kompletna i puna želje da “ispraši” još jednog rivala u “Beogradskoj areni”. Ovog puta, u najvažnijem meču njihove karijere - u duelu za titulu svetskog prvaka, pišu Novosti. “Dobro je za Francuze što Conga ne igra za njih, jer nije bio u pravoj formi od kako se vratio na teren pre nekoliko meseci. Opet, njegov izostanak neće mnogo značiti, jer Francuzi imaju druge sjajne i raznovrsne igrače. Monfis, na primer, igra u životnoj formi, tu su Gaske i Simon, koja su takođe veoma dobri. Međutim, ne gledamo previše ka njima, već se trudimo da se što bolje spremimo, da budemo zdravi i da odigramo kako mi to znamo”- rekao je Novak. Sutra, u 12,15 časova, biće izvršen žreb za finale Dejvisovog kupa, piše Politika. Videće se da li će na igralište pod svodom Beogradske arene prvo naš najbolji teniser Novak Đoković ili glavna uzdanica Francuske Gael Monfis. Javnost i dalje samo pretpostavlja ko će im biti protivnici prvog dana bitke za čuvenu „salataru”. U oba tima verovatno da više i nema dilema oko igrača koji će prekosutra u 14 časova, zavisno od ishoda žrebanja, da se suprotstavi jednom ili drugom asu.

Zvezda i Vojvodina sami protiv svih

Fudbaleri Partizana i Slobode dobili su dozvolu o zameni domaćinstva, pa će prvenstvenu utakmicu zakazanu za 4. decembar u Lučanima ipak odigrati na stadionu u Humskoj, odlučeno je na vanredoj sednici Izvršnog odbora Zajednice superligaša. Za ovu odluku glasalo je 12 klubova, dok su Crvena zvezda i Vojvodina bili protiv, piše Pres. Sednici nisu prisustvovali predstavnici Spartaka i Jagodine. Predstavnici klubova koji su glasali "za" obrazložili su svoj potez time da treba popularizovati fudbal u Užicu, jer je to bio osnovni razlog zamene domaćinstva. Naime, Sloboda je želela da srpskog šampiona, umesto ove subote u Lučanima, dočeka na novom stadionu u Užicu, u prolećnom delu šampionata, mada je konstatovano da on možda neće biti završen do tog datuma (?!). Predstavnici Vojvodine su pre sednice upozorili da će u slučaju ovakvog ishoda sastanka ozbiljno razmatrati mogućnost da za vikend ne doputuju u Beograd, na meč sa Crvenom zvezdom. Novosađani su održali obećanje, i u toku je hitna sednica Upravnog odbora kluba, na kojoj se raspravlja o predstojećem duelu. Takođe, Crvena zvezda je od komesara Delića zatražila da se derbi poslednjeg jesenjeg kola sa Vojvodinom na Marakani odigra u subotu, umesto u predviđenom terminu u nedelju. Međutim, Zajednica superligaških klubova nije izašla u susret Crvenoj zvezdi, tako da će se derbi sa Vojvodinom odigrati u unapred određenom terminu, u nedelju.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...