BORIS TADIĆ POSETIO RODBINU

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Predsednik Srbije tokom zvanične posete Crnoj Gori obišao rođake u selu Smriječno između Nikšića i Plužina. Ako se poklope interesi stranaka rekonstrukcija Vlade Srbije moguća u septembru. Kosovska policijska služba bez podrške Euleksa planira da rasporedi interventne jedinice na celoj teritoriji severa Kosova, što srpski predsednik smatra ‘’ratnom pretnjom’’. Amerikanci i Rusi razmenili špijune u austrijskoj prestonici. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava odlučilo je da za Nacionalni savet bošnjačke manjine raspiše nove izbore, pošto to telo nije formirano u zakonskom roku. Sretko Kalinić, pripadnik „zemunskog klana", tvrdi da tačno zna gde su zakopani mafijaški milioni, ali i kasete iz bezbednosnih kamera iz Šilerove ulice.


Revija kolekcije britanskog kreatora Džona Galijana (John Galliano) za Dior
(Christian Dior) u Parizu

Predsednik na očevini

Srpski predsednik Boris Tadić, u selu Smriječno u Crnoj Gori, posle dugo godina sreo se sa svojim crnogorskim rođacima, pišu Večernje novosti. Nikada u malenom selu u Pivi, između Nikšića i Plužina, nije bilo sveta kao u petak oko podne. Sve njih i na desetine Tadića, ne samo iz Pive, već i iz Podgorice, Nikšića, Beograda, Bosne, okupila je vest da će predsednik Srbije tokom svoje posete Crnoj Gori doći i u zavičaj. Ravno trideset dvoje Tadića - dece, snaha, strina, braće od stričeva, sestrića - u dvorištu kuće u kojoj je rođen Borisov otac, i iz koje su potekli i junaci, i akademici, i obični, i manje ili više važni ljudi, čekalo je da dođe onaj koji je iz ove porodice, ipak, postao najpoznatiji u svetu - predsednik Srbije. Druženje je trajalo do kasno popodne, do nove obaveze, posete obližnjem Pivskom manastiru u kojem su kršteni svi njegovi preci, piše list. „Za nas je isti onaj Boris. Ništa se nije promijenio. Pozitivan, odgovoran i dobar”, složni su u oceni Tadići, a prenose reporteri Blica sa lica mesta. Porodično okupljanje Tadića delom je bilo zatvoreno za javnost. Rođak Sveto rekao je za „Blic” - „to je nešto naše malo sitno porodično, treba da ostane i u krugu porodice”. A rodbina je pričala i o uslovima u kojima se živi u selu gde je ostalo još samo 15 domaćinstava od kojih su 13 Tadići. „Da su teške zime opustele selo i ognjišta…”


Zajednička fotografija učesnika samita nekih lidera EU i balkanskih zemalja
(Croatia Summit 2010) u Dubrovniku

Bez rekonstrukcije Vlade do septembra

Ni na polovini mandata, lideri vladajuće koalicije ne planiraju rekonstrukciju Vlade, a novi krug razgovora na tu temu najavljuju tek za septembar - nezvanično saznaju Novosti. Premijer Mirko Cvetković kaže za taj list da je rekonstrukcija uvek ”na stolu”, ali da je za njenu realizaciju neophodno da se poklope interesi stranaka:‘’ Lično smatram da ova vlada nije prevelika, kako se to zamera u javnosti. Evo, prošla vlada je bila mnogo jednostavnija, a neznatno manja po broju članova. Ako uporedite sadašnji sastav ministara sa brojem članova Vlade od 2000, pa i pre toga, videćete da ovaj kabinet nije glomazan’’.

Tadić: Prete ratom na Kosovu

Predsednik Srbije Boris Tadić smatra da je izjava Bajrama Redžepija, ministra policije u privremenoj vladi Kosova, da će poslati specijalne policijske jedinice na sever Kosova otvorena pretnja ratom, saopštila je Pres sužba predsednika Republike, prenosi Blic. Posle serije incidenata u severnom delu Kosovske Mitrovice u kojima je jedna osoba poginula, a 11 povređeno, Kosovska policijska služba planira da rasporedi interventne jedinice na celoj teritoriji severa Kosova kako bi se uspostavio „red i zakon”. Odluku o upućivanju specijalnih jedinica doneće direktor KPS-a i pripadnici Euleksa, rekao je za Politiku Bajram Redžepi, ministar policije u kosovskoj vladi. Specijalne jedinice policije po potrebi biće premeštene tamo gde se operativnim planom utvrdi da su potencijalno mesto opasnosti, dodao je on. Boris Tadić je rekao da takve, "ratnohuškačke" izjave i druge provokacije ugrožavaju krhki mir i stabilnost na severu Kosova. Predsednik Srbije je ocenio veoma važnim što je Euleks demantovao Redžepija da podržava takav plan i istakao da je takva pozicija Euleksa jedino moguća u obavljanju njene statusne neutralne pozicije u Pokrajini, pišu Novosti.


Kosovski Albanci pozdravljaju bivšeg britanskog premijera Tonija Blera u Prištini

Rusija i Amerika razmenili špijune

Austrijska prestonica bila je juče mesto diplomatske igre u kojoj je obavljena razmena špijuna između SAD i Rusije, prva od hladnog rata. Dva aviona - jedan iz Njujorka sa 10 ruskih špijuna, drugi i Moskve, u kojem se nalazilo četvoro špijuna - sleteli su gotovo istovremeno, piše Danas. Deset ruskih agenata prethodno su saslušani u sudu u Njujorku kada su priznali da su špijunirali za drugu zemlju. Optužbe za pokušaj pronevere novca su odbačene. Dopisnici iz Vašingtona navode da je razlog zašto su se vlasti dve zemlje brzo saglasile da se obavi razmene leži u tome što ni Kremlj ni Bela kuća nisu želeli da špijunska afera nanesu štetu resetovanim odnosima dve zemlje.


Detalj sa festivala Egzit

Ministarstvo raspisuje nove izbore za BNV

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava odlučilo je da za Nacionalni savet bošnjačke manjine raspiše nove izbore, pošto to telo nije formirano u zakonskom roku, piše Politika. Kada će biti održani novi izbori za sada nije poznato, a u međuvremenu će Ministarstvo obrazovati privremeni organ upravljanja koji će obavljati poslove saveta. Novoformirano Bošnjačko nacionalno veće, koje Ministarstvo ne priznaje, najavljuje, međutim, da odluku neće poštovati. „Nikakvi novi izbori nas ne zanimaju. Beogradski režim organizuje izbore kako bi došao do, za njih, podobnog nacionalnog veća. Mi smo konstituisali Bošnjačko veće u skladu sa svim propisima ove države, a to što te propise neko krši, kako bi osporio ubedljivu pobedu Bošnjačke kulturne zajednice, to nas ne zanima”, kategoričan je profesor dr Mevlud Dudić, koga je Bošnjačka kulturna zajednica sa muftijom Muamerom Zukorlićem na čelu, izabrala za predsednika tog tela.


Tradicionalne horske svečanosti na letnjoj pozornici niške tvrđave

Kalinić zna gde su kasete i milioni

Sretko Kalinić, prošlog meseca uhapšeni pripadnik „zemunskog klana", tvrdi da tačno zna gde su zakopani mafijaški milioni, ali i kasete iz bezbednosnih kamera iz Šilerove ulice. Ovu informaciju Presu su juče preneli sagovornici iz vrha zagrebačke policije. Kako saznaje list, Kalinić poručuje da je spreman da sve otkrije srpskim vlastima, ali samo ako mu obećaju „povlašćen status".

- On je hrvatskim inspektorima ispričao da tačno zna gde su u Srbiji, na nekoliko lokacija u okolini Beograda, zakopana burad sa milionima evra „zemunskog klana"! On, takođe, tvrdi da zna i gde su zakopane video-kasete sa sigurnosnih kamera iz mafijaške centrale u Šilerovoj i kaže da se na tim snimcima jasno vide političari koji su umešani u ubistvo premijera Đinđića - prenosi sagovornik Presa iz hrvatske policije.

Simovići se dovikuju u “Zabeli”

Braća Aleksandar i Miloš Simović svakodnevno se dovikuju kroz rešetke na prozorima svojih ćelija u Kazneno-popravnom zavodu "Zabela", kod Požarevca - saznaju Novosti. Razmenjuju informacije dobijene od porodice, ali se i dogovaraju kako će Miloš, koji je nedavno uhapšen, da svedoči. Njihovo dovikivanje često zna da zasmeta, pa se u celu "komunikaciju" uključuju drugi osuđenici. Zatvorski stražari često ih upozoravaju na mir i tišinu, ali ovaj vid razgovora niko ne može da im zabrani. Obojica su smeštena u takozvanom sedmom paviljonu. U paviljonu ima oko 200 osuđenika, koji su okarakterisani da su sa "najvećim bezbednosnim rizicima po druge". Oni koji su skloni incidentima, smešteni su u samicama. Aleksandar i Miloš Simović su odvojeni jedan od drugog i svako od njih ima po cimera.

Agencija ‘’Konte’’ ojadila turiste

Građani koji su uplatili aranžmane za letovanje u turističkoj agenciji “Konte” neće otići na planirani odmor, piše Blic. Grupa od 20 građana juče nije otputovala na Krit jer su na beogradskom aerodromu saznali da ih uopšte nema na spisku putnika za let! Građani koji tek treba da putuju na letovanje preko agencije “Konte” ne mogu da dobiju nikakve informacije o tome da li će njihov put biti realizovan, kao ni kako i kada će im novac biti vraćen. Agencija je od juče zatvorena, a od vlasnika nema ni traga ni glasa. Agonija “Konteovih” putnika počela je u ponedeljak uveče kada je devedeset dvoje njih na aerodromu u letovalištu Tabi saznalo da neće biti smešteni u hotele, jer novac koji su uredno uplatili u Beogradu uopšte nije uplaćen egipatskom partneru ove agencije. Putnici su jednu noć platili iz svog džepa, a posle intervencije naše ambasade u Kairu i konačne uplate, drama je okončana, pa će se ova grupa vratiti 16. jula kada im se završava aranžman.

Milosavljević: Krajem godine bolji standard

Kretanje kursa neće ugroziti pozitivne ekonomske pomake koje je Srbija postigla i zato ostajem pri tome da će građani krajem godine osetiti prva poboljšanja standarda - poručuje u intervjuu za Novosti ministar trgovine Slobodan Milosavljević. On kaže da je u prvih pet meseci zabeležen rast industrijske proizvodnje od oko 5,4 odsto, rast BDP od 1 odsto, izvoz je skočio za 20 odsto... “Sve pokazuje da ćemo 2010. završiti pozitivno, da će cene i inflacija ostati u projektovanim okvirima. To su jaki argumenti da se krajem godine odmrznu plate i penzije, i oseti realni boljitak”.

Jeftini stanovi i na placu IMT

Jeftini stanovi, osim na mestu kasarne „4. jul” na Voždovcu, mogli bi da se grade, kako Politika saznaje, i na placu Industrije motora i traktora (IMT) na Novom Beogradu, za koju su se pre dve godine grčevito nadmetali Filip Cepter, koji je čak ponudio 121 milion evra, Petar Matić, vlasnik MPC-a, i Goran Novaković, vlasnik Meridijan grupe. Na ovim lokacijama moglo bi da bude sagrađeno oko 9.000 stanova. Poznavaoci tržišta tvrde da je moguće prodati bar 10.000 jeftinih stanova u ovom trenutku, ali pitanje je isplati li se državi da na skupim placevima, poput ovog novobeogradskog, zida ispod tržišne cene, piše list. Dnevnik navodi da se u akciju „jeftinih stanova”, posle socijalista i demokrata, uključio i treći koalicioni partner – G17 plus. Predlog Ministarstva ekonomije je da se, kada IMT ode u stečaj, na njegovom placu sagrade jeftini stanovi. Deo tih nekretnina otišao bi na namirenje poverilaca, a ostatak bi bio ponuđen na tržištu. Prema preliminarnim procenama na tih 36 hektara moglo bi da bude sagrađeno 200.000 kvadrata ili 4.000 stanova. Budući da se deo placa nalazi u prvoj, a deo u drugoj zoni, prema vladinoj uredbi cena kvadrata ne bi trebalo da bude viša od 1.600 evra, koliko je propisano za drugu zonu. Istina, prva zona nije obuhvaćena ovom uredbom pa se i ne zna kolika bi bila cena kvadrata, ali ona trenutno na tržištu dostiže i do 2.000 evra. Inače, posle neuspele privatizacije IMT-a najavljivano je da će ovaj atraktivni prostor biti rasparčan i prodat kao komercijalni placevi, pri čemu bi (prema tadašnjim procenama) država zaradila i do 240 miliona evra. Dragan Grujić, direktor Građevinske direkcije Srbije, potvrđuje da je ta lokacija u planu za izgradnju jeftinih stanova i smatra da je bolje sagraditi takve stanove nego držati plac zarobljen fabričkim halama. Nebojša Nešovanović, konsultant za nekretnine, naglašava da Beogradu nedostaje oko 30.000 stanova.

Ambasador prima prima i platu i penziju

Ambasador Srbije u Ukrajini Dušan Lazić (75), pored plate od 3.491 evra i luksuznog stana od 165 kvadrata u najstrožem centru Kijeva za koji mu država mesečno plaća čak 3.200 evra, prima i penziju od oko 70.000 dinara, saznaje Pres. Sagovornik lista u Ministarstvu spoljnih poslova rekao je da Lazić, iako kao ambasador svakog meseca zarađuje skoro 3.500 evra, ima pravo na penziju.

Optužnica protiv Bosiljke Mladić

Prvo osnovno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Bosiljke Mladić, supruge najtraženijeg haškog begunca Ratka Mladića zbog nedozvoljenog držanja oružja, saznaju Novosti. Bosiljka Mladić se tereti da je bez dozvole držala u svojoj kući četiri pištolja "zastava" sa nekoliko desetina metaka, automat "hekler i koh" i lovačku pušku. Ovo oružje pronašli su policija i bezbednosne službe u ormaru porodične kuće ratnog komandanta VRS na Banovom brdu 4. decembra, 2008. godine. Pošto se nije odazivala na sudske pozive, policija je 8. juna privela suprugu ratnog komandanta VRS sudu. Ona je tada ukratko ispričala da nije znala da je oružje njenog supruga u ormaru kuće u kojoj stanuje.

Loznički policajac pretukao mladića

Borka Burmazovića (36), inženjera tehnologije iz Loznice, u utorak u 18.30 sati na trotoaru Bulevara Dositeja Obradovića presreo je nepoznati muškarac, koji ga je, pokazujući legitimaciju i uz povike: „Policija, pokaži ličnu kartu“, oborio na zemlju, pretukao, da bi se tortura zatim nastavila i u policijskoj stanici u Loznici. Burmazović kaže za Blic: ‘’Prvo sam pokušao da izvadim novčanik sa dokumentima, ali me je taj muškarac uhvatio za ruku, zbog čega sam pomislio da je reč o pljački. Nisam ni slutio da je stvarno policajac. Bio je u civilu, i kad sam pokušao da mu se otrgnem, obuhvatio me je oko tela, oborio na zemlju i zavrnuo ruku na leđima. Počeo sam da vičem u pomoć, nadajući se da će me neko čuti i pozvati policiju, jer sam i tada verovao da me je napao pljačkaš. Ležao sam oboren, a on me je udarao po glavi, pesnicom u desno oko, i sve vreme mi psovao majku narkomansku’’ - priča Burmazović, pokazujući povrede na licu i telu. Tortura se završila kada su policajci u policijskoj stanici shvatili da je u pitanju greška i mladića naterali da potpiše izjavu kako ih je napao.

Švajcarski franci najgori za kredit

U prethodne dve godine, otkako je dinar počeo drastično da slabi prema drugim valutama, najgore su prošli građani koji bankarske pozajmice plaćaju u švajcarskim francima. Da bi izmirili mesečnu ratu kredita od 60.000 franaka, koja iznosi 447 franaka, klijenti banaka sada treba da izdvoje čak 14.000 dinara više nego pre dve godine, piše Pres. Iako je većina banaka još početkom 2009. godine ukinula kredite u „švajcarcima" i savetovala građane da ove pozajmice prebace u evre ili dinare, veliki broj klijenata još uvek otplaćuje takve pozajmice. Poslovne banke za svoje klijente i dalje nude mogućnost prebacivanja kredita u drugu valutu, što važi i za stambene pozajmice u švajcarskim francima. Procedura je u većini banaka ista kao kada se odobrava nov kredit. To znači da je potrebno podneti zahtev i svu dokumentaciju koju traži banka. Što se tiče naknade za odobrenje i konverziju kredita, cene se razlikuju, a ima banaka koje ne naplaćuju ove usluge.

Hag: Tuđman i Ćosić bili za podelu BiH

Predsednici SR Jugoslavije Dobrica Ćosić i Hrvatske Franjo Tuđman složili su se u jesen 1992. da Bosnu i Hercegovinu valja podeliti, uz preseljenje stanovništva, piše u zapisima komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića, juče objavljenim u Hagu, a prenosi Politika. U beleškama sa sastanka održanog 21. oktobra 1992. u Beogradu, Mladić navodi da je Ćosić obavestio sagovornike – među kojima su bili predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić i Momčilo Krajišnik – o „nedavnim razgovorima s Tuđmanom”, koji je „veoma neprijateljski nastrojen”. „Tuđman je za to da Bosna bude podeljena na tri dela. On se plaši islamizacije Hrvata i poziva na okončanje rata. Ja sam postavio sledeći uslov: 'On ne bi trebalo da dovede svoje trupe i ugrozi istočnu Hercegovinu'”, rekao je Ćosić, po engleskom prevodu Mladićevih beležaka. Nešto kasnije, Mladić citira reči tadašnjeg predsednika SRJ: „Tuđman i ja složili smo se o podeli, a (mirovni posrednici) Vens i Oven su to odbacili”. U zapisu sa sastanka političkog i vojnog vrha SRJ, RS i Republike Srpske Krajine u Beogradu 8. januara 1993, Mladić citira i Ćosićeve reči da se „u principu slaže” s Tuđmanom da bi stanovništvo spornih teritorija trebalo preseliti. „Ćosić: Tuđman prezire Muslimane u Bosni... On Srbima u Bosni nudi celu Posavinu i da siđu iz Bihaća do Livna... U principu, ja se slažem s Franjom Tuđmanom o preseljenju stanovništva”, piše u Mladićevim ratnim dnevnicima.

Afera "Kraljevi konaci"

Basnoslovno vredan, turistički kompleks "Kraljevi konaci" na Zlatiboru, deo privrednog društva "Zlatibor turist", trese nova afera. Zbog utaje poreza i falsifikovanja službene isprave Poreska uprava podnela je Osnovnom javnom tužilaštvu u Užicu krivičnu prijavu protiv direktora Ratka Jeremića i šefa recepcije P. Ž. Oni se sumnjiče da su budžet države oštetili za 42 miliona dinara, tako što su promet i dobit u ekskluzivnim apartmanima umanjili za čak 227 miliona, pišu Novosti. Sumnja se da je pomenuti dvojac prvo umanjio prihode, čime je izbegnuto plaćanje PDV-a "teškog" 19 miliona dinara, a zatim je Jeremić umanjio i osnovicu za plaćanje poreza na dobit po bilansima za 2008. i 2009. godinu. Time je "sakriveno" još 22 miliona dinara.

Naprednjaci protiv Dačića

Čini se da je Srpska napredna stranka, odnosno njeni lideri Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, glavnog krivca unutar vlasti za slučaj predizbornih mahinacija u Boru, a potom i navodnih pretnji Vojislava Šešelja iz Haga, našla u ministru unutrašnjih poslova i predsedniku SPS Ivici Dačiću, piše Danas.. Politički analitičari primećuju i da je više nego primetno da naprednjaci u svojim kritikama zaobilaze demokrate u širokom krugu. Napominju i da nije nimalo slučajno to što je Nikolić požurio da saopšti javnosti da ga je baš predsednik Tadić obavestio da mu je život ugrožen, a da ga je ministar Dačić obavestio da to nije tačno. Time je, smatraju stručnjaci s kojima je Danas kontaktirao, lider naprednjaka pokazao ko mu je i lično i politički bliži i s kim bi radije da sarađuje.

Dejvis kup: Remi Srba i Hrvata

Posle prvog dana četvrtfinalnog okršaja u Dejvis kupu rezultat između teniskih reprezentacija Hrvatske i Srbije je 1:1. Najpre je Novak Đoković doneo je savladao Ivana Ljubičića sa 7:6, 6:4, 6.1, a potom je udarac uzvratio Marin Čilić, pobedivši Viktora Troickog sa 6:4, 7:5, 6:2, piše Blic. Prema prikazanom posle prvog dana, jasno je da će nedelja doneti odluku o polufinalisti, a šansu da opet dođemo u vođstvo imaćemo danas kada na teren izlaze dublovi, pišu Novosti. Međutim, i ako se to završi pozitivno po nas, opet sve pada na pleća Novaka Đokovića, koji je glavna poluga, snaga i motor srpske reprezentacije.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...