BORBA U GRAČANICI

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Na manastirskoj kapiji Gračanice došlo je do fizičkog obračuna dve grupe monaha SPC. Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da do 2012. godine neće biti novih parlamentarnih izbora. Dan državnosti Srbije obeležen je u Narodnom pozorištu.

Sukob oko Eparhije raško-prizrenske

Episkop Atanasije preuzeo dužnost upravitelja eparhije raško-prizrenske, u Gračanici tuča ”domaćih” i crnorečkih monaha. Vladika Atanasije služio liturgiju po novom. Kfor stao između zavađenih. Povređenih u koškanju nije bilo, javljaju Novosti.

Reporter KiM radija preneo je da je na manastirskoj kapiji došlo je do fizičkog obračuna dve grupe monaha SPC kada su monasi, pristalice episkopa Artemija, na kapiji manastira Gračanica fizički nasrnuli na monahe koji podržavaju odluku Sinoda SPC o privremenom razrešenju vladike Artemija i imenovanju vladike Atanasija za administratora Eparhije raško-prizrenske, prenosi Politika.

Pošto pristalice vladike Artemija posle nekoliko pokušaja nisu ušle u manastir, u kome se nalazi i sam razrešeni episkop, njih dvadesetak je fizički nasrnulo na monahe koji podržavaju odluku Sinoda SPC. Posle sukoba, grupa se povukla i provalila u manastir na sporedni ulaz.

Vladika Atanasije obavestio je juče vernike u Gračanici da je odlukom Sinoda SPC postavljen za administratora Eparhije raško-prizrenske. U saopštenju eparhije se navodi da su episkop Atanasije i episkop lipljanski Teodosije stigli u Gračanicu samo sat posle odluke Sinoda SPC o razrešenju vladike Artemija i da su odmah započeli „lomljenje brava i obijanje” privatnih prostorija vladike Artemija, na „užas i zaprepašćenje monaha koji su se tamo nalazili”.

Vladika Artemije i grupa od dvadesetak monaha su u raskolu sa Srpskom pravoslavnom crkvom, piše u Blicu. Ne samo što nisu ispoštovali odluke crkvene vlade i patrijarha Irineja o postavljanju privremene uprave u eparhiju, već su juče na Sretenje izazvali tuču u porti manastira Gračanica.

"Srpska bruka i sramota: Potukli se monasi u Gračanici!" naslov je u Presu.

Predsednik protiv izbora

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da do 2012. godine neće biti novih parlamentarnih izbora jer tako smatra većina građana Srbije, prenosi Politika.

„Građani vrlo dobro znaju šta je ko radio i zato nema većine građana za izbore, već ima većine samo pripadnika opozicionih stranaka. Ovog trenutka Srbija ima važnije zadatke od organizovanja izbora”, rekao je Tadić, a preneo Tanjug. Povodom prikupljanja potpisa za raspisivanje vanrednih izbora, koje organizuju opozicione stranke, Tadić je rekao da „opozicija radi svoj posao, a vlada radi svoj posao i to je dobro za društvo”, objavljuje Politika.

Država ima važnijih zadataka od organizovanja izbora. Pitanje učlanjenja u NATO neće biti pokretano. Ovo je u nedelju u kasarni ”Rastko Nemanjić” u Pančevu rekao predsednik Republike Boris Tadić, koji je prisustvovao centralnoj svečanosti povodom 15. februara - Dana Vojske Srbije, prenose Novosti.

Praznik ustavnosti Srbije

Dan državnosti Srbije obeležen je u Narodnom pozorištu svečanom akademijom kojoj su prisustvovali predsednik Republike Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović i članovi vlade, javlja Politika. Akademija je počela intoniranjem himne „Bože pravde” u izvođenju hora Jevrejske opštine u Beogradu „Braća Baruh” pod dirigentskom upravom Stefana Zekića. Svečanosti su prisustvovali i patrijarh srpski Irinej, predstavnici ostalih verskih zajednica, Vojske Srbije, diplomatskog kora i međunarodnih organizacija i institucija i predsednik i premijer Republike Srpske, Rajko Kuzmanović i Milorad Dodik.

Na livadi kraj crkve kneza Miloša Obrenovića, u Kragujevcu, uz prisustvo oko 10.000 znatiželjnika pristiglih iz svih krajeva od ustanaka još rovite Srbije i 2.400 narodnih poslanika izglasan je 15. februara 1835. prvi ustav Srbije, podseća isti list. Po prazniku kada je skupština održana, ovaj najviši pravni akt, prvi u istoriji moderne Srbije, nazvan je Sretenjski.

Počasnom artiljerijskom paljbom sa Beogradske tvrđave na Kalemegdanu u nedelju je počelo obeležavanje Dana državnosti Srbije, objavljuju Novosti. Centralna svečanost povodom Dana državnosti tradicionalno se održava u Marićevića jaruzi - u Orašcu.

Lavrovu nije jasno

Sergej Lavrov, ministar inostranih poslova Rusije izrazio je zabrinutost zbog „učestalih iznenađenja iz Vašingtona”, misleći pri tome na planove Amerike da postavi elemente protivraketne odbrane (PRO) prvo u Rumuniji, a onda i u Bugarskoj, javlja Politika. Madlen Olbrajt, koja je kao rukovodilac „Saveta mudraca” severnoatlantske alijanse ovih dana boravila u Moskvi, izjavila je u više navrata da NATO ne predstavlja opasnost za Rusiji i da je „nikad neće napasti”. Ruskom ministru uopšte nisu jasni motivi poslednjih postupaka Obamine administracije u vezi sa tako ubrzanim planovima za postavljanje sistema protivraketne odbrane u Rumuniji i Bugarskoj. Nije jasna takva brzina donošenja odluka o približavanju sistema protivraketne odbrane NATO-a zapadnim granicama Rusije, bez obzira na izjave predstavnika administracije američkog predsednika o tobožnjoj realizaciji plana o modifikaciji sistema protivraketne odbrane NATO-a u Evropi.

„Mi smo se već interesovali kod naših američkih partnera kako sve to da shvatimo i zašto je posle „rumunskog iznenađenja”, usledilo i „bugarsko iznenađenje”, dodao je Lavrov. Odgovor se očekuje, piše u Politici.

Opravdan optimizam?

"Mislim da je odluka Štefana Filea, novog komesara za proširenje EU, da se prvog radnog dana sastane s delegacijom Srbije značajna, a po mom mišljenju i logična. Srbija je predala zahtev za kandidaturu i komesar će sigurno ovih meseci biti aktivan po tom pitanju. Sasvim je logično da Srbija bude u žiži njegovog interesovanja jer će se njome dosta baviti. Drugi razlog je uviđanje da je Srbija u centralnoj poziciji na Zapadnom Balkanu i da od nje mnogo zavisi funkcionisanje čitavog regiona", kaže za Danas Sonja Liht u tekstu pod naslovom "Entuzijazam vlasti opravdan".

"Ne mislim da je naše rukovodstvo nerealno optimistično. Tu godinu nije pomenulo srpsko rukovodstvo, već je ideja došla iz EU još pre nekoliko godina u vreme kada je na čelu Međunarodne komisije za Balkan bio gospodin Đulijano Amato. To se često zaboravlja. A sada su to pomenuli vodeći političari Grčke i Austrije. Taj datum ima veoma veliki simbolički značaj", kaže Sonja Liht.

Lepote Pariza

Kako izgleda mesto na kojem stanuje ambasadorka Srbije pri Unesku Zorica Tomić, pitaju Novosti. „Salonac“, visoki plafoni, crveni tepisi na ulazu. Prodajna cena kvadrata 10.000 evra, piše u ovom listu. Kibicfensteri zgrade u kojoj živi ambasadorka Srbije pri Unesku Zorica Tomić gledaju na čuveni pariski vojno-memorijalni kompleks Invalidi u kojem je sahranjen Napoleon. U jednom od najluksuznijnih pariskih kvartova, u ne tako dalekom komšiluku, na 1.200 metara, uzdiže se i gvozdena dama, Ajfelova kula. U neposrednoj blizini je i Vojna škola, a iza ćoška je Unesko.
Tragom vesti da Ministarstvo spoljnih poslova Srbije mesečno plaća 7.000 evra za 220 kvadrata u kojima živi Zorica Tomić, pošli smo da obiđemo rezidenciju novog ambasadora Srbije pri Unesku. Pariz je skup, a Srbija prema tome treba da se „prostre koliko je dugačka“ i pronađe cenu stana, veličinu i mesto koje želi na skali za ambasadorsko reprezentovanje, zaključuje reporter. Čak i kada bi Srbija htela da raskine ugovor o zakupu stana Zorice Tomić, to ne bi moglo preko noći. Ugovori za iznajmljivanje stanova u Francuskoj se u principu potpisuju na tri godine.

Zorica Tomić, ambasadorka Srbije pri Unesku, u Parizu uživa u luksuznoj rezidenciji čiji zakup građani Srbije plaćaju 7.000 evra mesečno, ali i u brojnim drugim aristokratskim povlasticama, saznaje Pres.

Kako nam je potvrđeno iz više pouzdanih izvora, Tomićka je tražila i dobila vozača o trošku srpskog budžeta, ali i kuvaricu koja za nju i njene goste sprema ekskluzivne večere. Prema nezvaničnim podacima, ambasadorka Tomić mesečno građane Srbije ukupno košta više od 15.000 evra! Dok država štedi na radnicima i penzionerima, dok se državni službenici otpuštaju da bi se uštedeo koji dinar, gospođica-gospođa Tomić se u Parizu razbacuje našim parama, piše u Presu.

Osim što će se baškariti u apartmanu čiji je zakup Srbija platila 252.000 evra, Zorica Tomić, ambasador Srbije pri Unesku, zapravo neće imati ozbiljnog posla u Parizu bar tokom naredne dve godine, objavljuje Alo. Toliko, naime, traje proces pripremanja dokumentacije za spomenike kulture do slanja kandidature Unesku, objašnjava za „Alo!“ Jovan Ćirilov, vršilac dužnosti predsednika nacionalne komisije za saradnju s Uneskom.
Na pitanje šta će ambasadorka Tomić te dve godine da radi u Parizu, Ćirilov nije želeo da odgovori, ističući da je to „stvar vlade i ministarstva, koji su je tamo i poslali“.

Lepote Kube

Ministar prosvete Žarko Obradović proveo je prethodnih sedam dana na Kubi o trošku poreskih obveznika, a da pri tom građani Srbije ni jednom jedinom rečju nisu obavešteni gde je ministar, šta radi na Kubi i koliko košta njegova poseta!?! Ni na insistiranje novinara Presa niko od nadležnih nije juče umeo da objasni kakvu korist naš obrazovni sistem ima od Obradovićevog boravka na Kubi.

Inače, sa ministrom je na Kubu putovao i njegov pomoćnik za visoko obrazovanje Slobodan Jauković, kao i šestorica univerzitetskih profesora koji su putovali na račun Beogradskog univerziteta.

Da se radi o tajnom i najverovatnije bespotrebnom putovanju ministra Žarka Obradovića ukazuje činjenica da na internet prezentaciji Ministarstva prosvete nema nijednog jedinog podatka o poseti Kubi, iako je ministar u Havanu otputovao još 7. februara.

"Ministar je od 7. do 14. februara boravio na Kubi na Međunarodnoj konferenciji o visokom obrazovanju. Sa njim je boravio i pomoćnik za visoko obrazovanje profesor Slobodan Jauković. To je značajan događaj na kome učestvuje oko deset hiljada učesnika i dvadesetak ministara iz celog sveta", navode u PR službi Ministarstva prosvete. Oni kažu da troškove za ministra snosi Vlada Srbije, a za pomoćnika Jaukovića Ministarstvo prosvete, dok o univerzitetskim profesorima nemaju podatke. U Ministarstvu prosvete ne umeju da objasne ni kakve je konkretne koristi država imala od posete ministra Obradovića Kini u decembru prošle godine, kao ni šta smo dobili od ministrove posete Londonu 11. januara. Takođe, nikome nije jasno ni zašto je Obradović 1. februara morao da putuje u Pariz na prezentaciju projekta „Korišćenje 'Fejsbuka' u nastavi"?!?

Kako saznajemo, o putnim troškovima ministra prosvete Žarka Obradovića pre dve nedelje bilo je reči i na sednici Vlade, kada je postavljeno pitanje opravdanosti njegovog puta na Kubu.

Dan vinogradara

Dan svetog Trifuna, zaštitnika vinara i vinogradara, osvanuo je okupan suncem. Stariji vinogradari iz Banoštora, mesta nedaleko od Beočina, između padina Fruške gore i obale Dunava, u nedelju, dok su se okupljali da sa sveštenikom odu do vinograda i na dan svog sveca zaštitnika, osveštaju lozu, pominjali su da sunčan sveti Trifun može da znači sušnu godinu. Mlađi su, međutim, pričali kako je zima snežna, i da će kada se ovih novih tridesetak centimetara snega otopi, vinogradi imati dovoljno vlage sve do maja, pa možda i do juna, piše u Novostima.
Na osveštavanju loze, koje je povodom sveca zaštitnika, čije ime nose, organizovalo udruženje vinogradara i vinara „Sveti Trifun“ iz Banoštora, okupilo se pedesetak poštovalaca vinove loze. Kažu, bilo bi ih i više, ali je snežna vejavica prethodnog dana „uplašila“ mnoge goste.

Podmetnut eksploziv u Bujanovcu

Sinoć oko 21 sat u Bujanovcu je eksplodirala eksplozivna naprava, podmetnuta ispod automobila pripadnika multietničke policije Mustafe Bljerima, koji je teže povređen, a povrede je zadobila i njegova supruga koja je bila s njim u automobilu, saznajeFoNet u policijskim izvorima, prenosi Blic.

Eksplozija automobila marke "pežo 205" dogodila se nekoliko stotina metara od zgrade opštine, na početku Kosovske ulice, u kojoj žive Albanci. Veoma jaka detonacija čula se i u drugom delu Bujanovca.

Imovina Šarića

Specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala Miljko Radisavljević izjavio je u nedelju da očekuje da tokom ove sedmice bude doneta odluka o privremenom oduzimanju imovine Darka Šarića, objavljuju Novosti. Radisavljević je rekao da je prošle sedmice pred Posebnim odeljenjem Okružnog suda u Beogradu održano ročište u vezi sa zahtevom tužilaštva za privremeno oduzimanje imovine od Darka Šarića, koji je osumnjičen kao suorganizator međunarodne kriminalne grupe za šverc više od dve tone kokaina, zaplenjene u oktobru prošle godine u Urugvaju.
Sva preduzeća u Srbiji za koja se sumnja da pripadaju Darku Šariću najverovatnije su već obuhvaćena finansijskom istragom, saznaju “Novosti”. Srpsko tužilaštvo je već zatražilo da se oduzmu nekretnine koje se vode na Šarića i njegovu porodicu, a u narednim danima zvaničnoj Podgorici će biti prosleđen zahtev da se na svu njegovu imovinu u Crnoj Gori stavi zabrana raspolaganja. Po svemu sudeći, slična sudbina očekuje i sve firme u inostranstvu za koje se utvrdi da su pod kontrolom kontroverznog biznismena iz Pljevalja.

Narko-klan Darka Šarića u Južnoj Americi ima svoje plantaže kokaina, otkriveno je u višemesečnoj istrazi koja je prethodila rekordnoj zapleni te droge, sredinom oktobra prošle godine u Urugvaju. Kako saznaje Blic, plantaže kokaina pod svojom kontrolom drži prvi čovek crnogorskog podzemlja, pod čijom se zaštitom, kako se pretpostavlja, nalazi Šarić od 21. janura kada je za njim raspisana poternica Interpola.

Srpske vlasti propustile su priliku da pre nešto više od mesec dana u Beogradu uhapse Dejana Šekularca (29), bliskog saradnika Darka Šarića, optuženog da je organizator šverca 2,7 tona kokaina iz Južne Amerike, javlja Alo. Prema svedočenju njegovih beogradskih komšija, Šekularac je u tom periodu poslednji put viđen ispred svoje zgrade na Voždovcu, gde je opušteno šetao sa suprugom i nedavno rođenom bebom.

Manje saobraćajki

Efekti tromesečne primene novog Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima ogledaju se pre svega u većoj disciplini svih učesnika u saobraćaju, objavljuje Politika. To je rezultiralo znatnim poboljšanjem stanja bezbednosti saobraćaja na putevima u Srbiji, o čemu svedoči podatak da je u prethodna tri meseca u odnosu na isti period prošle, odnosno pretprošle godine, broj saobraćajnih nezgoda smanjen za 42 odsto. Takođe, broj poginulih osoba smanjen je za 28, a povređenih za 39 odsto.

Preživela pad u ambis

Beograđanka Tatjana Rašević (28) preživela je pad u ambis dubok sedamdeset metara na Suvoj planini kod Niša. Nesreća se dogodila u subotu prilikom tradicionalnog uspona na vrh Trem, a devojka je zadobila višestruki prelom rebara, ugruvana je, ali povrede nisu opasne po život, javlja Blic. Desetak Tanjinih kolega planinara i pripadnici Gorske službe punih devet časova izvlačili su devojku iz provalije u koju je upala oko 13 časova kada je pokušala da napravi fotografije predivnih predela.

U Presu je naslov "Preživela pad sa čak 100 metara!"

Partizan pobedio

U utakmici 21. kola regionalne Jadranske lige košarkaši Partizana pobedili su u Beogradu kao gosti tim Crvene zvezde sa 84:74, javljaju Novosti.

"Staza smrti" u Vankuveru

Organizatori zabrinuti zbog dva incidenta na startu ZOI. Rumunka Stramaturaru zbog povrede napustila Vankuver, javljaju Novosti. Sankaška staza smrti, kako su svetski mediji već počeli da nazivaju ovaj deo olimpijskog kompleksa, ponovo je spremna za takmičenje. Organizatore, pored svih problema sa kojima se suočavaju, ozbiljno su zabrinuli incidenti na ovom delu kompleksa, gde je prvo Violeta Stramaturaru doživela povredu na treningu, posle čega je na kratko izgubila svest, a nepunih 24 časa kasnije Nodar Kumaritašvili je poginuo, takođe tokom treninga izletevši sa staze.
Tek, Rumunka se u nedelju povukla sa takmičenja u Vankuveru. Zvanično, lekari su joj savetovali da bi bilo dobro da propusti Igre, kako se njeno stanje usled nove povrede ne bi ozbiljno pogoršalo.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...