BEZ POSLA OSTALO 155.000 LJUDI

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Krajem jula prošle godine u menjačnicama evro kupovao za oko 77 dinara, a vrednost akcija na Beogradskoj berzi bila je čak četiri puta veća nego danas. Inflacija u avgustu Srbiji, merena indeksom potrošačkih cena u odnosu na juli, pala je za 0,1 odsto. Zajednički front građana i opozicije dovešće do izlaska na birališta, smatra Vojislav Koštunica, predsednik DSS.



Kolekcija Vera-e Wang  na Mercedes-Benz nedelji mode u Njujorku

Posledice krize

Danak koji je u Srbiji uzela svetska finansijska kriza, prema podacima državne statistike, meri se padom industrijske proizvodnje od čak 17 odsto, smanjenjem uvoza za 40 procenata, usporavanjem izvoza za oko 33 odsto, ali i međugodišnjim rastom cena od 9,5 procenata, objavljuje Politika. Potpuno neverovatno danas zvuči činjenica da se krajem jula prošle godine u menjačnicama evro kupovao za oko 77 dinara, a da je vrednost akcija na Beogradskoj berzi bila čak četiri puta veća nego danas. Osim što je odneo četvrtinu vrednosti naše nacionalne valute, cunami sa Volstrita je uticao i na povećanje spoljnog duga zemlje. Prema podacima Narodne banke Srbije, poslednjeg dana jula dugovanja srpske države i privrede iznosila su 21,98 milijardi evra, što je za 2,87 milijardi više nego u istom mesecu prošle godine. Ukupna vrednost svega što se proizvelo i usluga između dva jula pala je za 3,5 odsto, dok će prema proceni Međunarodnog monetarnog fonda taj pad do kraja godine dostići četiri procenta. Bez posla je, prema proceni Nacionalne službe za zapošljavanje, ostalo oko 155.000 ljudi, što je ukupni broj zaposlenih smanjilo za 7,75 odsto.




Jedino se prosečna plata blago povećala. U odnosu na isplaćenu pre godinu dana, ovogodišnja je nominalno veća 10,7, a realno 2,5 procenata.

Cena življenja u Srbiji

Domaćinstva u Srbiji su, u drugom tromesečju 2009. godine, mesečno raspolagala, u proseku, sa 47.068 dinara, pokazala je anketa o potrošnji, koju je sproveo Republički zavod za statistiku, piše u Novostima.
Prema podacima RZS, izdaci za ličnu potrošnju, koja podrazumeva kupovinu hrane, plaćanje komunalija, zdravstvenih, transportnih i ostalih usluga, u ukupnoj potrošnji domaćinstva iznosili su 40.298 dinara. Od toga, i dalje, najveća stavka u potrošnji je izdatak za hranu i piće, sa 41,9 odsto, na nivou Srbije. Visok udeo u mesečnim izdacima za hranu objašnjava se značajnim poskupljenjima osnovnih životnih namirnica poslednjih godina.

Inflacija u avgustu Srbiji, merena indeksom potrošačkih cena (prema metodologiji EU) u odnosu na juli, pala je za 0,1 odsto. A, međugodišnja inflacija je, gledano avgust ove, na isti mesec prošle godine, osam odsto. U prvih osam meseci inflacija je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, dostigla 5,9 odsto.

Koliko je prekobrojnih u administraciji

Generalni sekretarijat Vlade Srbije i Ministarstvo finansija ubrzano završavaju zakon o fiskalnoj odgovornosti koji će odrediti maksimalan broj zaposlenih u državnoj upravi i to za svako ministarstvo, fondove i agencije posebno, saznaje Blic u vrhu Vlade. Za određivanje najvišeg broja zaposlenih uzeti su slovački i češki modeli zaposlenih u državnoj upravi. Za sada nema konačnog broja, ali je procena da je ukupan višak ljudi u državnoj administraciji, računajući sudstvo, policiju i vojsku oko 30.000.


(ilustracija : Politika)

Zakon o fiskalnoj odgovornosti, uz još dva nova zakona o državnim činovnicima i lokalnoj administraciji još su u procesu izrade, a glavni problem nije samo određivanje optimalnog broja zaposlenih, već i kako da se sa Ustavom, Zakonom o radu i drugim propisima usaglase nove zakonske odredbe i da se predupredi da oni koji budu otpušteni kao višak ne budu vraćeni na posao zahvaljujući sudskim presudama, kaže za Blic izvor iz Vlade.

Srpski javni sektor iduće godine, možda već u prvom kvartalu, kako se najavljuje, moraće da napusti 14.000 zaposlenih u republičkoj i lokalnoj administraciji i zdravstvu, piše u Politici. U ovu kvotu, kako je dogovoreno sa MMF-om, nisu uračunati prekobrojni iz obrazovanja i sistema bezbednosti – policije i vojske.

Statut Vojvodine tokom jeseni?

Priča oko Statuta Vojvodine konačno je pomerena sa mrtve tačke. Strasti se polako smiruju, a vojvođanske partije, koje su poslednjih dana ustalasale srpsku političku scenu, preteći uskraćivanjem podrške Vladi, pa čak i raspisivanjem referenduma, polako "spuštaju loptu".Vlada i Skupština do novembra odlučuju o vojvođanskim aktima, očekuje se da ceo posao bude završen do decembra. Uskoro spreman tekst zakona o nadležnostima, javljaju Novosti.



Vežba mađarske armije "Direction of Action 2009" u zahvatu reke Dunav

Pritisak ojadjenih

Vojislav Koštunica, predsednik DSS, govori za Novosti o odnosima u opoziciji, potezima Vlade, EU, statutu. “Zajednički front građana i opozicije dovešće do izlaska na birališta. Poziv vlade na razgovore deluje cinično.”

“Veliki pritisak ojađenih, obmanutih i osiromašenih građana prinudiće vlast da raspiše vanredne parlamentarne izbore, a opoziciju da se ujedini i stvori novu, nacionalno odgovornu Vladu” poručio je za Novosti Koštunica.



Redizajnirani Trabant nT prvog pres dana na Meðunarodnom sajmu automobila
u Frankfurtu, koji se otvara 17. septembra

Sloboda za Plavšićevu

Tribunal odobrio prevremeno puštanje bivše predsednice Republike Srpske iz zatvora u Švedskoj. Plavšićeva posle skoro osam godina zatočeništva, u Beogradu najverovatnije 27. Oktobra, javljaju Novosti.

Bivša predsednica Republike Srpske Biljana Plavšić (79) biće puštena na slobodu krajem oktobra jer je odslužila dve trećine kazne od 11 godina zatvora, odlučio je predsednik Haškog tribunala Patrik Robinson, piše u Presu.

Nedoumice oko saradnje Euleksa i MUP-a Srbije

Iz sadržaja Protokola o policijskoj saradnji između MUP-a Srbije i Euleksa, koji Danas u ovom broju objavljuje, može se zaključiti da je reč o tehničkom sporazumu koji uređuje odnose ove dve institucije u borbi protiv organizovanog kriminala. Međutim, u dokumentu postoje terminološke nedoumice koje se odnose na upotrebu izraza „granica“ i „prekogranična saradnja“.


Mediji i država

Poučno je izveštavanje dnevnika o upadu poreske policije u zgradu gde su redakcije Kurira i Glasa javnosti. Pored ova dva lista, jedino još Pravda ima najavu tog dogadjaja na naslovnoj strani, ostale novine o tome donose vesti ili izveštaje, dok Politika, Blic i Borba i ne pominju ovu temu, iako je ovo bez sumnje, pritisak državnih organa na štampu.

Reč je o navodnoj rutinskoj poreskoj kontroli o čijoj “redovnosti” svedoči 15 pripadnika poreske policije koji su kasnije pozvali u asistenciju i brigadu policije iz javne bezbednosti. Problem je nastao zato što su poreski policajci zahtevali da ponesu finasijsku i ostalu dokumentaciju, kao i računare na kojima se arhivira, ali odbijajući da o tome sačine evidencije i zapisnike. Oko ponoći spor je okončan pečaćennjem prostorija knjigovodstva Kurira i Glasa javnosti i najavom da će se ova “redovna” kontrola nastaviti danas.

Rizičan skup podelio javnost

Ivica Dačić izjavio da je Parada ponosa visoko rizičan događaj kakav odavno nije bio u Srbiji, protest homoseksualaca podelio političku scenu Protest homoseksualaca, odnosno Parada ponosa, koja će se 20. septembra održati u centru Beograda, biće jedan od najrizičnijih skupova koji je u poslednje vreme organizovan u Srbiji, upozorio je ministar policije Ivica Dačić. On je rekao i da će policija učiniti sve da obezbedi ovu vrlo rizičnu manifestaciju. Koliko je tenzije podigla povorka homoseksualaca u Beogradu, najbolje govori i podatak da je politička i javna scena podeljena u podršci, odnosno osudi ovog događaja, objavljuje Pres pod naslovom “Gej bomba u Beogradu”.

Koalicija protiv diskriminacije pozdravila je sve dosadašnje izjave i garancije ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića u vezi s gej paradom i pozvala ga da svojim ličnim prisustvom deluje preventivno na pretnje nasiljem i istovremeno lično podrži sve pripadnike policije koji će obezbeđivati skup. Povodom sve češćih pritisaka na organizatore Povorke ponosa u Beogradu, Koalicija protiv diskriminacije podseća na obaveze organa javne vlasti koji su u skladu sa članom 3. Zakona o zabrani diskriminacije dužni da „efikasno štite od svih oblika diskriminacije", navodi se u saopštenju te organizacije, objavljuje Borba pod naslovom “Prekinuti sa zastrašivanjem organizatora Povorke ponosa”.

Ko je uhapsio Dražu

Bezbednosno-informativna agencija pronašla je u svojoj arhivi spisak sa imenima 12 pripadnika Ozne koji su 12. marta 1946. zarobili đenerala Dragoljuba - Dražu Mihailovića. Spisak koji Blic ekskluzivno objavljuje, BIA je dostavila Državnom tužilaštvu i Komisiji za pronalaženje posmrtnih ostataka komandanta Jugoslovenske vojske u otadžbini, javlja Blic.

Jednoj grupi paravan je bio da obavljaju meteorološka istraživanja. Predvodnik grupe koja se prerušila u četničke uniforme bio je tada potpukovnik Svetolik Lazarević, a u grupi su bili operativci major Dragoljub Vasović, major Slobodan Krstić, major Milovan Pejanović, major Radenko Mandić, major Živa Čiklovan, kapetan Đorđe Nešić, poručnik Janko Dimić, zastavnik Raša Nešovanović, vodnik Mane Trkulja, vodnik Zvonko Sitarić i kurir-borac Mile Bulajić.
Grupu „meteorologa” predvodio je tada potpukovnik Jovo Kapičić, a u njoj su još bili major Vlada Bojanić, kurir-borac Jovan Stojanović, šofer Miodrag Tasić, major Voja Čolović, poručnik Đuro Šerbedžija i poručnik Nikola Miščević.

I Politika izveštava o ovom otkriću.



Izložba 125 godina  železnica u Srbiji - okom kraljevskog fotografa Lazara Lecnera

Laušević pušten iz pritvora

Poznati srpski glumac Žarko Laušević izašao je na slobodu posle dvomesečnog imigracionog pritvora u Njujorku. Lauševića je, podsetimo, 2. jula ove godine uhapsio Biro za emigraciju i carine zbog boravka u SAD bez emigrantske vize.

Novinari Politike pokušali su u toku jučerašnjeg dana da razgovaraju sa glumcem, međutim, osoba koja se javila na telefon u Njujorku na srpskom je rekla „pogrešan broj”.

Treći opštinski sud u Beogradu je pre nekoliko dana povukao poternicu za Lauševićem koja je za njim bila raspisana 2002. godine. Kako je naš list ranije objavio, pozivajući se na informacije iz krugova bliskih porodici poznatog glumca, Laušević nema nameru da se vrati u Srbiju, a razlozi su emotivne prirode. Laušević je, prema istim saznanjima, teško živeo po dolasku u Ameriku. Izdržavao se obavljajući molerske i građevinske poslove, dok je njegova supruga Anita radila kao šminker na Brodveju.

Laušević objasnio da želi da ostane u SAD, sa porodicom, Novostima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...