BEZ DOKAZA PROTIV SEKRETARA VLADIKE ARTEMIJA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Odlukom grčkog suda, nekadašnji lični sekretar vladike Artemija, umirovljenog episkopa raško-prizrenskog, juče pre podne pušten je iz pritvora. Sve veća tražnja za dinarskim kreditima pokazuje da dužnici strahuju od daljeg urušavanja vrednosti domaće valute. Počinje izgradnja "kineskog mosta" u Beogradu.

Oslobodjen sekretar vladike Artemija

Vrhovni sud Grčke odbio je juče zahtev Ministarstva pravde za ekstradiciju raščinjenog protosinđela Simeona (Dejana) Vilovskog, protiv koga je Viši sud u Beogradu pokrenuo istragu zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj. Odlukom grčkog suda, nekadašnji lični sekretar vladike Artemija, umirovljenog episkopa raško-prizrenskogjuče pre podne pušten je iz pritvora u kome se nalazio od 11. marta kada je, po međunarodnoj poternici, uhapšen u predgrađu Soluna. Prema rečima Branislava Tapuškovića, branioca Simeona Vilovskog, grčki sud je zahtev za ekstradiciju njegovog branjenika odbio s obzirom na to da je poslat „bez ikakvih dokaza”, prenosi Politika.

Grčka Srbiji neće izručiti arhimandrita Simeona Vilovskog, bivšeg sekretara i najbližeg saradnika umirovljenog vladike raško-prizrenskog Artemija. To je u utorak saopštio Vrhovni sud Grčke, a branilac osumnjičenog monaha Branislav Tapušković potvrdio je da je Vilovski pušten na slobodu.

"Iako je prvostepeni sud u Solunu prvobitno doneo odluku o izručenju Simeona Vilovskog, Vrhovni sud Grčke, tzv. Aeropag sa sedištem u Atini, to je odbio i u utorak oko podneva saopštio da nisu ispunjeni uslovi za njegovu ekstradiciju Srbiji", kaže Tapušković za Novosti.

Međunarodna poternica za bivšim arhimandritom Simeonom Vilovskim, koji je juče pušten iz ekstradicionog pritvora u Grčkoj, gde je čekao na izručenje Srbiji, i dalje je na snazi, potvrdila je za Danas Dušica Ristić, portparolka Višeg suda u Beogradu.

Traže se dinarski krediti

Pad vrednosti dinara naterao je sve one kojima treba kredit da se pozabave računicom da li im je bolje da se zaduže u stranoj ili domaćoj valuti. Sve veća tražnja za dinarskim kreditima pokazuje da dužnici strahuju od daljeg urušavanja vrednosti domaće valute i posledično sve većih rata iskazanih u evrima, ali obračunatih u dinarima i da se odlučuju za kredite s fiksnim dinarskim ratama. U pojedinim bankama je čak 80–90 odsto kredita odobrenih stanovništvu u domaćoj valuti, javlja Politika.

Finansijski sektor u Srbiji je u negativnoj fazi, a umesto da kreditiraju stanovništvo i privredu, banke su se okrenule finansiranju države, piše u Blicu pod naslovom "Ugrožen opstanak deset banaka". Problem su i kurs dinara, ali i mogućnost da u narednih godinu dana bude ugrožen opstanak desetak banaka čije je učešće na tržištu od 0,5 do jedan odsto - upozorio je juče Zoran Jeremić, profesor na Univerzitetu „Singidunum“. Jeremić je rekao da će privreda pre izaći iz krize nego banke.

Letonija podržava Srbiju

Predsednici Srbije i Letonije Boris Tadić i Valdis Zatlers ocenili su danas u Beogradu da dve zemlje mogu značajno da unaprede međusobne odnose, posebno u ekonomiji, ali i da podele „evroiskustva”, pogotovo o teškoćama na putu ka EU, javlja Politika.

Zatlers je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da će Letonija nesebično i iskreno podržati Srbiju na putu evropskih integracija.

On je rekao da će letonski parlament uskoro ratifikovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU.

Šta će reći sud u Hagu?

"Prema poslednjim pretpostavkama, od 22. do 27. jula, biće poznat stav Međunarodnog suda pravde oko proglašene nezavisnosti Kosova. Ako bi zaključak bio da je nezavisnost suprotna međunarodnom pravu, to bi podstaklo debatu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija", ocenjuje za Novosti Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava i nekadašnji šef pravnog tima naše države. "U tom slučaju, Srbija može da računa na značajnu podršku u svetskom parlamentu.

Varadi kaže da je pitanje postavljeno Međunarodnom sudu prilično konkretno, pa je teško zamisliti da odgovor ne bude takav. I pored toga što očekuje jasan savet Suda, Varadi vrlo verovatnim smatra da neke sudije o kosovskom pitanju daju izdvojena mišljenja. Ipak, naglašava on, savet se donosi većinom sudskih glasova i tako sročeno mišljenje biće ono zvanično. Neobavezujuće, ali s političkom težinom.

Podrška Belgije

Na jesen u izveštajima Evropske komisije o napretku biće data ocena napretka Srbije na putu ka evropskoj integraciji od prošle godine. Uporedo sa saradnjom sa Hagom, to će za Evropsku uniju biti osnova za procenu stanja stvari i, što je još značajnije, načina za napredovanje - poručio je u ekskluzivnom intervjuu za Blic Stiven Vaneker, ministar spoljnih poslova Belgije, zemlje koja predsedava EU.

"Belgija u potpunosti podržava evropsku perspektivu za sve zemlje zapadnog Balkana, uključujući Srbiju. Ovo je istorijski trenutak u kome treba sačuvati tempo dalje stabilizacije i evropske integracije regiona. Belgija kao predsedavajući Unije namerava da podrži dalje napredovanje zemalja zapadnog Balkana na njihovom putu ka EU", kaže Vaneker.

Turski premijer u Novom Pazaru

Čak 50 turskih specijalaca obezbeđivalo je premijera Turske Redžepa Tajipa Erdogana tokom njegove i Tadićeve prekjučerašnje posete Novom Pazaru, saznaje Pres. Dan ranije u Potočarima broj pripadnika elitnih turskih jedinica u njegovoj pratnji bio je veći od 100! Bez obzira na toliko obezbeđenje i stroge bezbednosne procedure, turski premijer je prekršio skoro sva pravila protokola, naročito tokom posete Sandžaku, gde ga je srdačno dočekalo nekoliko hiljada građana. Da je Erdoganu ova poseta Srbiji bila izuzetno važna, pokazuje to što je u Beograd poveo skoro čitav svoj kabinet, četiri ministra, suprugu i ćerku. Njegova supruga Emina, žena izuzetno lepih crta lica, koja je na glavi stalno nosila maramu i bila obučena u tradicionalnu islamsku odeću, u jednom trenutku se rasplakala prilikom susreta sa meštankama Novog Pazara, koje su pokušavale da je dodirnu.

Težak dogovor Bošnjaka

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava odlučilo je da produži rok za konstituisanje nacionalnog saveta Bošnjaka, ali s obzirom na odnose između predstavnika tri bošnjačke liste i novi poslovnik koji sada podrazumeva saglasnost svih za konstituisanje saveta, čini se da su novi izbori i dalje neizbežna opcija, objavljuje Politika.

Pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava Petar Antić pozvao je predstavnike sve tri liste da se dogovore jer je to u interesu države i bošnjačkog naroda u Srbiji. On je juče za agencije rekao da nije preciziran rok u kome će tri bošnjačke liste moći da pregovaraju.

Skener za rano otkrivanje malignih bolesti

Nacionalni PET centar u Kliničkom centru Srbije, namenjen za dijagnostikovanje malignih bolesti, ali i složene preglede u neurologiji i kardiologiji, funkcioniše već deset meseci, a svakoga dana ovde se obavi ispitivanje kod desetak pacijenata. Njihov broj mogao bi, kada se steknu svi uslovi, da bude i četiri puta veći, ali je problem u tome što ni lekari ni pacijenti očigledno nisu dovoljno upoznati s mogućnostima ove tehnologije, pa je malo njih i koristi, piše u Politici.

Uređajem poznatim pod nazivom PET/CT skener, osim ranog otkrivanja raka i njegove lokalizacije, što se danas postiže i drugim metodama kao što su savremeni ultrazvuk, skener i magnetna rezonanca, najpreciznije se utvrđuje raširenost oboljenja, kao i delotvornost terapije i njeni konačni rezultati.

Prema rečima profesora dr Vladimira Obradovića, direktora Instituta za nuklearnu medicinu Kliničkog centra Srbije, u okviru kojeg se nalazi i Nacionalni PET centar, na snimanje se može doći s kompletnom dokumentacijom i uputom lekara opšte prakse, na osnovu mišljenja konzilijuma ili nadležnog specijaliste.

Podela Kosova

Vlast u Beogradu stoji iza medijskih priča o podeli Kosova kao mogućoj opciji u pregovorima posle mišljenja Međunarodnog suda pravde, saglasni su sagovornici Danasa, koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić i politički analitičar iz Prištine Škeljzen Malići, koji ističu i da takve ideje nemaju šansi za uspeh.

Dušan Janjić navodi da priču o podeli otvara, kako kaže, Demokratska stranka, uz podršku intelektualnog kruga ljudi okupljenih oko Dobrice Ćosića, piše u Danasu pod naslovom "Podela Kosova samo u interesu Srbije".

Kineski most

Finansijski ugovor za izgradnju mosta Zemun-Borča, koja sutra treba zvanično da počne, biće potpisan 15. jula između Vlade Srbije i kineske Eksim banke, izjavila je danas Tanjugu ministarka za Nacionalni ivesticioni plan (NIP) Verica Kalanović, prenosi Politika.

Ministarka je navela da od dana potpisivanja tog ugovora počinje da teče rok od tri godine za završetak mosta, koji će biti dugačak 1.507 metara, kao i rok od dve godine za izgradnju pristupnih saobraćajnica u dužini od 21,5 kilometara.

Projekat podrazumeva i izgradnju osam manjih mostova i nekoliko petlji, objasnila je ministarka, podsetivši da je u postupku pregovaranja sa kineskim partnerima cena mosta sa 320 miliona evra spuštena na 170 miliona.

Nova prodaja srpskih fabrika

Investicioni fond „Salford" namerava da uskoro proda kompanije „Bambi Banat", „Knjaz Miloš", kao i mlekare „Subotica" i „Imlek", koje posluju u okviru „Denjub fuds grupe", saznaje Pres. Prema rečima Radeta Pribićevića, direktora za korporativne i regulatorne poslove „Denjub fudsa", stekli su se svi uslovi za prodaju srpskih preduzeća u vlasništvu „Salforda".On nije hteo da otkrije imena kompanija koje su zainteresovane za kupovinu „Salfordovih" firmi u Srbiji, ali prema našim saznanjima, hrvatski „Agrokor" je već započeo pregovore o preuzimanju mlekare „Imlek". Naime, nakon obelodanjivanja „Salforda" da prodaje ove četiri kompanije, hrvatska firma u vlasništvu Ivice Todorića stupila je u kontakt sa menadžmentom ove srpske kompanije.

Vlasništvo nad zemljištem

Ko zadrži namenu zemljišta ne mora da plati konverziju. U Beogradu 250 dozvola za godinu, ali niko ne gradi, kaže za Novosti Oliver Dulić, ministar za prostorno planiranje.

Fabrika metalnih proizvoda - FMP na Čukarici, čiji je suvlasnik Nebojša Čović, bivši potpredsednik Vlade Srbije, prva je i trenutno jedina kompanija, koja je pravo korišćenja na građevinskom zemljištu zamenila vlasništvom, otkriva za ”Novosti” Oliver Dulić, ministar za prostorno planiranje. Prema Uredbi o konverziji, nekadašnji funkcioner, koji se povukao iz politike i posvetio biznisu, nije ”odrešio kesu” za svojinu nad parcelom, zbog velikih investicija u proizvodne kapacitete.

"Pokušali smo da nađemo fer rešenje da niko ne bude oštećen, ni država, ni vlasnici privatizovanih preduzeća. Pokazali smo da svi oni koji su tvrdili da ćemo besplatno deliti zemljište tajkunima nisu bili u pravu", kaže Dulić.

Optužnica u Sloveniji

Okružno tužilaštvo u Murskoj Soboti, u Sloveniji, podiglo je optužnicu protiv oficira bivše JNA generala Vlade Trifunovića i pukovnika Berislava Popova, zbog zločina protiv civilnog stanovništva prilikom intervencije JNA u Sloveniji juna 1991. godine, potvrđeno je Danasu u Okružnom tužilaštvu u Murskoj Soboti. Kako su za ovaj list rekli u Tužilaštvu, na teret im se stavlja zločin protiv civilnog stanovništva, a ovi bivši oficiri JNA su optuženi na osnovu komandne odgovornosti, prema kojoj je general Trifunović kao pretpostavljeni komandant Varaždinskog korpusa izdao naređenje pukovniku Popovu, komandantu kasarne Kalnički partizani u Varaždinu, da u Sloveniji zaposedne granične prelaze sa Austrijom - preko Ormoža, Ljutomera do Gornje Radgone.

Prilikom sukoba sa slovenačkim teritorijalcima poginula su petorica, ranjeno je 17 vojnika JNA, a zarobljeno 30. Uništeno je dvadesetak vozila, od toga dvanaest borbenih.

Potomci vladara

Princ Nikola Petrović, praunuk crnogorskog kralja Nikole, zatražio je od srpske i jugoslovenske dinastije Karađorđević javno izvinjenje Petrovićima za nedostojno ponašanje njihovih predaka prema toj porodici 1918. Karađorđevići, pak, poručuju da ne duguju nikome izvinjenje, pa ni porodici Petrović, piše u Blicu. Dragomir Acović, predsednik Krunskog saveta, kaže da prestolonaslednik Aleksandar „nema nameru da se prepucava sa rodbinom preko medija”. I dok Petrović tvrdi da je izvinjenje prilika za istorijsko pomirenje dve dinastije, Acović podseća da je u Crnoj Gori 1918. bio referendum u kojem su se Crnogorci opredelili za ujedinjenje sa Srbijom pod dinastijom Karađorđevića.

Nespešna bobrba protiv komaraca

Profesor Biloškog fakulteta Željko Tomanović ocenio je danas da metode kojima se suzbijaju komarci u Srbiji nisu adekvatne, efikasne, ni bezbedne, objavljuje Politika.

„Brojnost komaraca je još veća posle akcija suzbijanja, jer su 'odrasli' komarci rezistentni na hemikalije koje se koriste. Treba ih ubijati dok su larve u rano proleće”, kazao je Tomanović agenciji Beta.

On je pojasnio da se supstancama koje se u Srbiji koriste za ubijanje komaraca ubijaju i neke vrste korisnih insekata, dok su neke vrste otporne, pa se čak i prenamnože.

„To se ove godine desilo sa crnim muvama, koje su srodne komarcima i hrane se krvlju”, naveo je profesor.

Zaprašivanje komaraca iz aviona nije bezbedno za ljudsko zdravlje, kao ni supstanca lambda cihalotrin koja se u te svrhe u Srbiji koristi godinama unazad, kaže za Blic Željko Tomanović, profesor Biološkog fakulteta. U Evropi je ovaj insekticid davno zamenjen bezbednijim biološkim sredstvima, a prskanje iz vazduha potpuno je zabranjeno.

Nema švercovanja?

Zbog sprečavanja švercovanja u gradskom prevozu, putnici će od sutra morati da pokažu kartu ili mesečnu markicu na polaznim stajalištima, saopšteno je iz GSP „Beograd”.

Na početnoj stanici će se ulaziti isključivo na prednja vrata, gde će se karta ili markica dati na uvid vozaču ili radniku GSP – a, javlja Politika.

Poginulo troje

U teškoj saobraćajnoj nesreći, koja se u utorak oko dva ujutro dogodila u mestu Kućani, na magistralnom putu Raška - Novi Pazar, tri osobe su poginule, a još tri teško povređene, javljaju Novosti. Poginuli su Goran Grubišić (43), Nataša Veljković (36), i Goran Cvetković (52), svi iz Pirota, dok su teško povređeni Sandra Grubišić (33), takođe iz Pirota, Zvezdan Cvetković (57) iz Aleksandrovca, i Milan Antić (51) iz Brusa.

Krećući se iz Novog Pazara prema Raški, automobil "folksvagen pasat", pirotskih registracija, kojim je upravljao Grubišić, a u kojem su se nalazili i njegovi sugrađani Goran, Nataša i Sandra, najverovatnije je, iz zasad neutvrđenih razloga, prešao na levu stranu puta i udario u kamion "mercedes" kruševačkih registracija koji se kretao u suprotnom pravcu. U kamionu su se nalazili vozač Zvezdan Cvetković i njegov saputnik Milan Antić.

Poginuo lekar

Na magistralnom putu Pirot - Dimitrovgrad, između sela Vojnegovac i Belo Polje, u utorak pre podne u saobraćajnoj nesreći poginuo je Marjan Pejčić (37), lekar pirotskog Zdravstvenog centra, objavljuju Novosti. Prema rečima očevidaca, nesreća se desila kada je Pejčićev "jugo", koji se kretao propisnom brzinom, pokušao da pretekne poljski minibus, za čijim volanom je bio Jaček Pošinski. Pošto je uleteo u "makaze", Pošinski je naglo prikočio, vratio se iza "juga" i usled neprilagođene brzine ipak ga udario. Tada su na "jugo", koji je od siline udarca prešao na levu stranu, iz suprotnog pravca naleteli automobili "tojota" i "mercedes", bugarskih tablica, i sudar je bio neminovan.

Bankrot ili prevara

Direktor agencije „Konte“ Želimir Šimpraga u sredu će pred istražnim sudijom izneti odbranu zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj i prevario turiste koji su uplatili letovanje preko njegove agencije. Protiv njega je više od sto klijenata u Beogradu podnelo krivičnu prijavu, jer to je jedino što su im savetovali Turistička inspekcija i policija da u ovom trenutku urade. Prema nezvaničnim saznanjima, radnici ove agencije trebalo bi da od srede ponovo da počnu da rade kako bi sredili dokumentaciju i pokušali da, u narednom periodu, obeštete bar deo turista.

Šimpragu je, sa lisicama na rukama, u utorak dovela policija u prostorije agencije u Ulici Kneza Miloša 9, gde su napravili pretres i popis. Kako nezvanično saznajemo u policiji, postoje indicije da Šimpraga nije imao nameru da prevari turiste, već da je jednostavno – bankrotirao, piše u Novostima.

Najčešće pritužbe srpskih turista na rad agencija odnose se na kvalitet smeštaja ili prevoza, kao i dodatno naplaćivanje usluga koje su već ušle u cenu aranžmana, piše u Blicu pod naslovom "Deset najčešćih prevara turističkih agencija".

Uhapšeni vlasnik turističke agencije „Konte" Želimir Šimpraga danas će biti predat istražnom sudiji koji treba da odluči da li će mu odrediti pritvor do 30 dana! Kako nezvanično saznajemo u MUP-u Srbije, on je u istrazi rekao da nema sačuvane uplatnice za letovanja koja su njegovoj agenciji plaćali turisti, i da je tim novcem vraćao neke stare dugove, piše u Presu.

Hapšenje zbog korupcije u izgradnji

Pripadnici MUP Srbije su u nastavku akcije na suzbijanju korupcije u građevinarstvu, sa kolegama iz Kruševca, u utorak u ovom gradu uhapsili četiri osobe. Istom akcijom obuhvaćeno je više osumnjičenih, pa su krivične prijave podnete i protiv desetak službenika Odseka za urbanizam i građevinarstvo Gradske uprave u Kruševcu, piše u Novostima. Uhapšeni su Slaviša Bojković (65), šef Odseka za urbanizam i građevinarstvo Gradske uprave Kruševac, Zoran Simović (54), investitor i vlasnik agencije za nekretnine "Čoče" i preduzeća "JM Fokus invest", Danica Točilovac (50), policijski službenik PU u Kruševcu, koja je bila investitor i Dragan Milovanović (60), takođe investitor, svi iz Kruševca. Osumnjičeni Bojković je, kako se navodi u policijskom saopštenju, suprotno odredbama odgovarajućih urbanističkih planova, izdavao izvode i donosio rešenja o odobrenju za izgradnju stambeno-poslovnih objekata. Tako je Simoviću omogućio izgradnju 11 stanova i lokal na parceli na Trgu kosturnice bb gde je bila planirana izgradnja parking prostora.

Pobeda vaterpolista
Vaterpolisti Srbije su očekivano lako izašli na kraj sa selekcijom Južne Afrike koju su u prvom kolu B grupe superfinala Svetske lige savladali u Nišu rezultatom 22:0 (6:0, 6:0, 4:0, 6:0), objavljuje Blic. Rezultat je mogao biti i ubedljiviji da golman Južne Afrike nije zabeležio par fenomenalnih intervencija. Srbija će u drugom kolu u sredu od 20 sati igrati protiv Hrvatske koja je u prvom kolu izgubila od Australije rezultatom 10:7.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...