BEOGRAD JE POSTIDJEN

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Stotine građana, na Trgu Republike, odale su počast tragično preminulom francuskom državljaninu Brisu Tatonu. Tužilaštvo će uskoro podneti inicijativu Ustavnom sudu Srbije da budu zabranjene pojedine navijačke grupe koje vrše teška krivična dela. Zakon koji se sprema, trajno ograničava broj zaposlenih u državnoj administraciji.

Počast žrtvi uličnog nasilja


I danas sve novine na naslovnim stranama objavljuju dogadjaje povodom smrti mladog Francuza Brisa Tatona koji je u Beogradu nastradao od napada huligana.

U mimohodu i glumci, političari, sveštenici i diplomate, objavljuju Novosti. Beograd je u utorak bio postiđen! Stotine građana, na Trgu Republike, odale su počast tragično preminulom francuskom državljaninu Brisu Tatonu. Ogorčenje i razočaranje osećali su se u koloni, koja se protezala duž Kolarčeve ulice.

Pognute glave Alajin i Suzan Taton, roditelji tragično nastradalog francuskog državljanina Brisa Tatona, juče su napustili zgradu Palate pravde u Beogradu gde su u svojstvu oštećenih saslušani u sklopu istrage koja se vodi protiv osumnjičenih za smrt njihovog sina, prenosi Politika. Po završetku saslušanja, koje je trajalo sat vremena, roditelji preminulog mladića napustili su zgradu suda ne želeći da odgovaraju na pitanja novinara. U sredu uveče je u palati „Srbija” održan sastanak francuske ministarke sporta Rame Jad (na slici), ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, srpske ministarke sporta Snežane Samardžić Marković i predsednika FK Tuluz, Olivijea Saprana.

„Kada smo u subotu ujutru, 19. septembra, krenuli avionom za Beograd, apsolutno nismo znali da je Bris teško povređen. Znali smo da je ležao u bolnici nakon operacije, ali bili smo sigurni da ćemo se vratiti kući sa njim već u ponedeljak. Zato smo i poneli tako malo odeće sa sobom”, kazali su u intervjuu za francuski list „Depeš di midi” Alen i Suzan Taton, otac i majka 28-godišnjeg navijača fudbalskog kluba Tuluz koji je u utorak preminuo od posledica prebijanja u Beogradu, prenosi Blic.

“Cela zemlja protiv nasilja: Srbija oplakala Brisa Tatona”, javlja Pres, a “Stati na put nasilju”, naslov je u Danasu.

Postoje sumnje da su pojedinci iz sportskih klubova vršili pritisak na sudije i tužioce u slučaju napada na francuskog navijača Brisa Tatona, potvrdio je za Blic Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde.

“Očekujem da će biti povedeni postupci protiv svih koji su pokušali da vrše pritisak ukoliko se ove sumnje pokažu kao tačne. Vreme poziva i pritisaka je prošlo. Lično ću razgovarati sa postupajućim tužiocima i ukoliko je bilo pritisaka na njih, zahtevaću da pokrenu postupke protiv svih koji su pokušali da utiču na njih”, kaže Homen.

Posle smrti navijača Tuluza Brisa Tatona (28), koji nije preživeo napad huligana, FIFA, a posebno UEFA, već traže da se počinioci ovog gnusnog čina, kao i njihovi pomagači, najoštrije kazne.
Sekretar Disciplinske komisije UEFA Peter Limaher nije hteo da da zvaničnu izjavu, ali nam je rekao da će na prvom sastanku, a to je već u utorak, doneti odluku koja će i te kako pogoditi Partizan. Pošto su navijači imali klupska obeležja, sve što se dogodilo ide na dušu FK Partizan, koji je pre dve i po godine već bio kažnjen za sličan slučaj isključenjem iz Kupa UEFA i novčanom kaznom, piše u Novostima pod naslovom “Suspenzija Partizana?!”.

"Neće biti sastanka Disciplinske komisije povodom tog slučaja. Incident se desio izvan stadiona zbog čega komisija neće pokretati istragu i raspravljati o eventualnoj kazni", rečeno je Beti u odeljenju za odnose sa medijima UEFA, prenosi Pres.

Novine su preplavljene stavovim osude ovog dogadjaja ali i najrazličitijim predlozima zasnovanim na pravednom gnevu.

Tužilaštvo traži zabranu navijačkih klubova

Portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić izjavio je da će Tužilaštvo uskoro podneti inicijativu Ustavnom sudu Srbije da budu zabranjene pojedine navijačke grupe koje vrše teška krivična dela.

„To su organizacije koje imaju određena navijačka obeležja, tužilac će ih uskoro precizirati i podneće inicijativu Ustavnom sudu Republike Srbije da one budu zabranjene i da se spreči njihov organizovan dolazak na utakmice”, rekao je Zorić gostujući na TV B92.

On je izjavio da proces u slučaju ubistva francuskog mladića Brisa Tatona mora biti primer i prekretnica koja će ubuduće u Srbiji delovati preventivno.

„Krv Brisa Tatona je zapravo krv na obrazu Srbije, ali Tatona nije ubila Srbija, ubila su ga lica koja imaju ime i prezime, koja su indivudualno određena i protiv kojih je pokrenut krivični postupak”, rekao je portparol tužilaštva.

Zakon o broju državnih službenika

Novac iz budžeta za plate zaposlenih u republičkoj administraciji za 2010. biće planiran samo za 28.000 zaposlenih na neodređeno radno vreme i za 10 odsto zaposlenih na određeno vreme, jer će toliko zaposlenih zakonom biti maksimalno dozvoljeno. Ovo je samo jedna od stavki predloga zakona o smanjenju republičke administracije koji je Politika iz krugova vlade ekskluzivno dobila pravo na uvid. Zakon koji se sprema, trajno ograničava broj zaposlenih u državnoj administraciji.

Slavica Đukić-Dejanović, predsednik Skupštine, pred novo zasedanje srpskog parlamenta, govori za Novosti: “Otpuštanja nisu dobrodošla u parlamentu. Dinkić nas nije pobedio.”

Prva dama parlamenta Slavica Đukić-Dejanović priznaje da ne podržava seču kadrova u ”svojoj kući”. Pošto isti stav imaju i njene partijske kolege na ministarskim funkcijama, stvara se sumnja da socijalisti ugrožavaju plan racionalizacije, čime i odnose u Vladi:
“Ništa ne remetimo, jer će odluka Vlade biti obavezujuća za sve. Ali, ništa ne može da nas spreči da se u razgovorima sa partnerima borimo za argumente. Objektivno, nedostaju nam kadrovi, a uz to najveći broj zaposlenih u stručnim službama ima izuzetno male plate.”

SAD ponovo na Balkanu?

Sjedinjene Države bi trebalo da se ponovo snažno angažuju na Balkanu, a evropski lideri daju jasan put integracija zemalja regiona u Evropsku uniju i NATO - zaključila je Komisije za bezbednost i saradnju u Evropi (Američka helsinška komisija) na pretresu posvećenom našem ragionu u Kongresu SAD u Vašingtonu, javljaju Novosti.
Odato je priznanje Obaminoj administraciji na iskazanoj opredeljenosti za stabilnost u regionu, ali su se učesnici u raspravi složili da je potrebno da usledi “agresivnija” akcija.

Biće manje kredita u svetu?

Globalna finansijska stabilnost je poboljšana, ali su rizici i dalje visoki, navodi se u izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda koji je danas predstavljen novinarima u Kongresnom centru u Istanbulu. Eksperti MMF-a su gubitke uzrokovane svetskom finansijskom krizom procenili na oko 3.500 milijardi dolara (3,5 triliona), što je za 600 milijardi manje od procene iznete u prethodnom izveštaju o globalnoj finansijskoj stabilnosti, javlja Politika.

Pred kreatorima svetske ekonomske politike sada je, ipak, težak zadatak. On podrazumeva obezbeđenje kredita koji mogu da podrže oporavak ekonomije, pronalaženje odgovarajuće izlazne strategije, ali i upravljanje rizikom u situaciji otežanog zaduživanja pojedinih zemalja, navodi se u izveštaju.

– Finansijske institucije se i dalje suočavaju sa tri glavna izazova: obnova kapitala, povećanje priliva sredstava i odvikavanje zemalja od traženja finansijske pomoći. Oslabljena kreditna sposobnost vodi ka znatnom smanjenju zaduživanja u narednih nekoliko godina – predviđa se u izveštaju i dodaje da banke imaju dovoljno kapitala da prežive, ali još postoje negativni pritisci na ovaj sektor.

Jat ne leti

Svi letovi nacionalnog avioprevoznika otkazani do daljeg. Rešenje sledeće nedelje. “Jat” nema novac za dugove, javljaju Novosti. Flota nacionalnog avioprevoznika je prizemljena i svi planirani letovi do daljeg su otkazani zbog štrajka zaposlenih u “Jat tehnici”, koji su u utorak obustavili radove na letilicama “Jata”.
Dok “Jat” ne izmiri dug, koji premašuje 110 miliona dinara, nijedan avion, kažu u “Tehnici”, neće dobiti odobrenje mehaničara da poleti. Međutim, rukovodstva obe kompanije pokušavaju posredstvom Ministarstva za infrastrukturu da pronađu rešenje. Prema rečima ministra Milutina Mrkonjića, Vlada Srbije će do kraja nedelje razmotriti predlog programa poslovanja i konsolidacije “Jata”, koji obuhvata i problem dugova nacionalnog avioprevoznika.

Državni stanovi

Nova uredba kojom će se propisati uslovi za dodelu i otkup državnih stanova, biće usvojena tokom oktobra - saznaju Novosti.
Prema našim informacijama, osnovna izmena u odnosu na staru uredbu, koja je stavljena van snage, jeste što državni činovnici više neće moći da otkupljuju stanove, već će to biti omogućeno samo pripadnicima MUP i Vojske. Takođe, prenose naši izvori, državni stanovi će se ubuduće otkupljivati po tržišnim, a ne po privilegovanim cenama. Funkcioneri i zaposleni u državnoj administraciji moći će, prema novim pravilima, da koriste Vladine stanove isključivo pod zakup, i to na određeno vreme.
- Sigurno je da državni stanovi koji će moći da se otkupljuju u izuzetnim slučajevima, i po posebnim uslovima, neće imati ”paprenu” cenu. Na njima se neće zarađivati, ali će ovlašćeni procenitelji određivati realnu vrednost kvadratnog metra - preneo nam je sagovornik iz Nemanjine 11.
Prema staroj uredbi, koja je suspendovana, stanovi su se otkupljivali na osnovu ”poreske” vrednosti, koja je često i nekoliko puta manja od tržišne.

Prodaja fakulteta

Ljubiša Buha Čume, najpoznatiji svedok saradnik na suđenjima za atentat na premijera Zorana Đinđića i druge zločine „zemunskog klana”, po svemu sudeći sutra će postati vlasnik Fakulteta za poslovnu informatiku, čime će steći kontrolu i nad Univerzitetom „Singidunum”. Kako saznajemo iz pouzdanih izvora, u ponedeljak pre podne potpisan je predugovor i data kapara, a za sutra je dogovoreno potpisivanje ugovora. U predugovoru je, kako se nezvanično saznaje, kao cena naznačen iznos od 1,2 miliona evra. Kako nam objašnjava naš izvor, uprkos borbi aktuelnog rektora Milovana Stanišića da dokaže da taj fakultet ne postoji u sastavu ovog univerziteta, situacija je zakonski čista, a osnovna bojazan je mogućnost da Buha izdvoji svoj fakultet iz sastava „Singidunuma” čime bi ovaj univerzitet prestao da postoji.

Posle vesti da Ljubiša Buha kupuje Fakultet za poslovnu informatiku Univerziteta "Singidunum" - Iz Ministarstva prosvete poručuju da će 1.000 studenata biti zaštićeno i ako se promeni vlasnik, objavljuju Novosti pod naslovom “Lekcije deli ko ima da plati”.

Oslobodjena dvojica osumnjičenih za “pljačku veka” u Švedskoj

Švedski sud pustio je juče na slobodu dvojicu od šestorice osumnjičenih za „pljačku veka” u Stokholmu. Četvorica pljačkaša, među kojima su i Goran Bojović i Goran Živković, ostaju u pritvoru. Milan Ševo koji se smatra mogućim „mozgom” operacije rekao je juče za švedske medije da on nema nikakve veze sa pljačkom.

Ševo se kod nas, bar zvanično, nije dovodio u vezu sa kriminalom, ali je švedskoj policiji dobro poznat. On je 2003. godine pobegao iz zatvora, samo dva meseca pre isteka kazne jer, kako je kasnije pričao, „švedske vlasti nisu želele da mu daju pogodnosti iza rešetaka”, prenosi Politika.

Mnogo više od istrage oko svih učesnika i organizatora spektakularne pljačke našu policiju, ali i švedske kolege, brine bezbednost čoveka koji je odao ključnu informaciju - šta se priprema u Stokholmu i ko je meta napada, javljaju Novosti. Šuška se da je za njegovu glavu već ponuđena nagrada.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...