BARAK OBAMA KAO MUSLIMAN

Jovana Bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

O stvaranju Unije za Mediteran i juče održanoj paradi povodom Dana Bastilje piše veliki broj stranih novina - Amerikanci iznose malo drugačije mišljenje. Belgijski premijer najavio je ostavku nakon neuspelog pokušaja da izmiri flamansku i valonsku stranu. Odnosi između Severne i Južne Koreje zaoštrili su se još više nakon ubistva južnokorejskog turiste koje se dogodilo prošlog petka. Karikatura Barak Obame i njegove žene Mišel razbesnela demokratski tabor.

Sirijski predsednik kao počasni gost uzrok tenzije u Francuskoj

Sirijski predsednik Bašar al-Asad uživao je juče u Parizu kao počasni gost na godišnjoj francuskoj paradi povodom Dana Bastilje, prenosi Njujork tajms u današnjem broju. Parada je održana dan nakon svečanog proglašenja Unije za Mediteran kada je francuski predsednik Sarkozi najavio kraj sirijskoj izolaciji, što je, s obzirom na vezu koja postoji između Sirije, Irana i militantnih grupa, izazvalo različite reakcije.

Njujork tajms podseća da je cilj formiranja Unije za Mediteran približavanje zemalja članica EU i severnoafričkih zemalja, kao i nacija Srednjeg istoka.

Tokom juče održanog spektakla predsednik Sarkozi bio je okružen mnogim svetskim liderima koji su prisustvovali i nedeljnom sastanku na kome je formirana Unija. Njujork tajms navodi kako je sirijski predsednik tom prilikom uspešno izbegavao izraelskog premijera Ehud Olmerta, koji je sedeo samo par mesta dalje.


Tenzija je krenula i od učesnika marša, uključujući tu i studente elitne vojne akademije St-Cyr, koji su podsetili na napad iz 1983. godine organizovan od strane sirijskih saveznika iz redova Hezbolaza, kada je ubijeno više od 50 francuskih vojnika. Nakon prolaska studenata Bašar al-Asad je aplaudirao i sve je prošlo bez incidenta. Nakon prizemljavanja padobranaca, međutim, i prolaska konjice javila se sumnja da Unija za Mediteran ne predstavlja ništa drugo do odličnu priliku za jednu grupnu fotografiju, piše Njujork tajms.

Pojedini znaci su omogućili i veru u bolje sutra. Daleko od kamera odvijala se prava diplomatija koja je obećavala prave rezultate. Sirijski predsednik i njegov ljuti protivnik iz Libije, Mišel Sulejman, dogovorili su se tako da otvore ambasade u Bejrutu i Damasku, ali detalji su izostavljeni. A i pored činjenice da je Asad odbio da se rukuje sa Olmertom, kao i da je napustio prostoriju nakon što je ovaj progovorio, njih dvojica ipak su indirektno komunicirali zahvaljujući posredstvu turskog ministra Erdogana.

U nameri da entuzijazam, koji se ipak u nedelju jasno osetio, brzo ne zamre, sledeći sastanak Unije za Mediteran zakazan je za novembar, navodi se u Njujork tajmsu.

Belgijski premijer najavio ostavku

Belgijski premijer Iv Leterm digao je nakon skoro četiri meseca ruke od dalje borbe, prenose holandske novine Folkskrant. Letermu nikako nije pošlo za rukom da "pomiri i ujedini u njegovu vladu suprostavljena mišljenja flamanskih i frankofonih partija", kako navodi njegov zvaničnik Peiter Pulusen. Sve to dovelo je do pojave domino efekta.

Iv Leterm, član Flamanske hrišćansko-demokratske partije, posetio je kasno sinoć belgijskog kralja Alberta II i ponudio mu svoju ostavku. Audijencija kod kralja trajala je četiri sata. Albert II sastao se i sa predsednikom Predstavničkog doma belgijskog Parlamenta i flamanskim i valonskim ministrima za institucionalne reforme. Kralj još uvek nije uvažio ostavku, naglašava Folkskrant.


Prošlog utorka je Leterm pred Parlamentom predstavio predlog "velike državne reforme". Poslednjih dana, međutim, postalo je jasno da on teško da će biti prihvaćen. Tom prilikom nestalo je i poslednjeg traga strpljenja kako kod članova Flamanske hrišćansko-demokratske partije, tako i u krugovima Nove flamanske alijanse. Dve pomenute partije formiraju zajedničku listu.

Povrh svega je flamanska vlada zapretila da se neće složiti sa alternativnim "dijalogom između dve zajednice". Belgijski mediji izveštavali su tom prilikom o "kraljevskoj drami"“ i celom događaju podigli tenziju. Podrška flamanske vlade bila je od presudnog značaja, podseća Folkskrant.

Leterm je juna 2007. godine izašao kao ubedljivi pobednik na izborima, nakon čega je usledilo mukotrpno formiranje vlade od strane flamanskih i frankofonih partija. Sprovođenje novih državnih reformi najavljeno je za 15. juli ove godine, ali partije frankofonog govornog područja im se i dalje oštro suprostavljaju.

Severna Koreja odbija da obnovi pregovore

Juesej tudej navodi u današnjem izdanju da je Severna Koreja u nedelju odbila predlog o nastavku pregovora a u cilju pomirenja sa Južnom Korejom, dok je Seul optužio komunistički režim za nedavnu smrt turiste, razloga povećane tenzije između pomenutih zemalja.

Najčitanije novine Severne Koreje, Rodong Sinmun, navode da predlog južnokorejskog predsednika Li Mjung Baka o nastavku pregovora čak nije vredan razmatranja. Novine su takav potez nazvale "obmanom" koja bi trebalo da odvrati pažnju od surove realnosti.


Najnoviji događaji predstavljaju još jednu potvrdu zategnutih odnosa između dve Koreje, koji su se dodatno pogoršali nakon što je severnokorejski vojnik surovo ubio turistu iz Južne Koreje prošlog petka na obilaznici oko severnih planina. Vlasti Južne Koreje zahtevaju da se njihovim ljudima dopusti da učestvuju u istrazi koja treba da bude sprovedena povodom tragičnog događaja. "Ukoliko do toga ne dođe, odnosi Južne i Severne Koreje će biti stravično pogoršani", saopštili su zvaničnici južnog dela poluostrva.

Vlada Severne Koreje zatvorila je pristup planinskom prevoju tokom trajanja istrage, a zvaničnici Severne Koreje smatraju da je veliki broj pitanja na koje tek treba odgovoriti. Sever je, međutim, odbio bilo koji vid saradnje naglašavajući da je turista, inače žena, ignorisala upozorenja vojnika.

Naslovna strana Njujorkera uvredila Obamu

Uredništvo Njujorkera uspelo je sigurno u jednom - ukazalo je na to da Obama nije sklon satirama. Karikatura koja oslikava jedan od najvećih američkih strahova nije uspela da nasmeje demokratskog predsedničkog kandidata, prenosi Independent u današnjem broju.

Na karikaturi je Obama nacrtan sa turbanom na glavi, kako se "vojnički" pozdravlja sa svojom ženom Mišel kojoj je kosa nacrtana u afro stilu i oko čijeg ramena visi AK47. U pozadini je kamin u kome gori američka zastava, dok portret Osame bin Ladena visi na zidu.


Dok je među sofisticiranim čitaocima Njujorkera izazvala smeh, karikatura je razbesnela Obamu, a njegov demokratski tabor naterala na kampanju usmerenu protiv internetom raširenih laži.

Anketa sprovedena prošle nedelje ukazala je na to da 12% Amerikanaca još uvek smatra da je Obama musliman, dok ga jedan procenat smatra jevrejinom, što bi u pojedinim delovima SAD moglo da ima podjednako pogrdnu konotaciju. Vođe Obamine kampanje su juče pomenutu karikaturu nazvale "degutantnom i uvredljivom" i ostale gluve na reči urednika Njujorkera koji je uporno pokušavao da objasni kako je "glavni cilj karikature bio da ismeje raširene laži i naglasi njihovu besmislenost".

Upitan da da svoje mišljenje povodom sporne karikature prilikom kampanje u San Dijegu, Obama je odgovorio: "Nemam šta da kažem". Njegov zvaničnik, Bil Barton, kasnije je izjavio: "Njujorker može misliti, kao što nam je njihovo uredništvo objasnilo, da njihova naslovna strana ismeva kritike desnog krila usmerene protiv senatora Obame, ali većina čitaoca neće tu videti ništa drugo do neukusa i jedne teške uvrede. Mi se tu savršeno slažemo sa njima".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...