ARTEMIJE: JA SAM DOŽIVOTNI EPISKOP

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Raščinjeni vladika Artemije stigao je da da intervju gotovo svoj domaćoj štampi koja u svojim izdanjima prenosi kako on ne priznaje odluke Sabora jer ih smatra nekanonskim, kao i da samim tim niko ne može da ga natera da prestane da bude episkop Eparhije raško-prizrenske. Artemije je iz Kraljeva došao u Beograd, a novine spekulišu i gde bi SPC mogla da ga rasporedi kao monaha. Bivši vladika tvrdi da je nekome trebao krivac i da su izabrali baš njega kako bi se spasili upravo oni koji izazivaju raskol a da on neće izazivati nikakv raskol. Hilari je čestitala Sarajevu godišnjicu Dejtona, a u Beograd stiže i File i nosi hiljade i hiljade pitanja. Dodik je istakao da niko sa RS ne sme da se potkusuruje. Ispostavilo se da je mleko poskupelo, ali da ga opet nema; da je i RZZO u dugovima, kao, izgleda, i novi vlasnik „Štarka“. EPS niko ne razume, požalio se direktor. Tadić je izgleda zbunio Beka, pa ovaj javno pita na šta li je predsednik mislio kad je ponovio da prvo tajkuni treba da se odreknu dela bogatstva. Toma se žali na „medijsku hajku“ protiv njegove stranke, pa za sve optužuje Tadića i preti mu - građanima. Novine objavljuju i kako Čeda slavi krsnu slavu „intimno“ i „u krugu porodice“, a osvanuše i njegova slika u crkvi i izjava. Srba ima i u CERN-u i to dvadesetak. Putevi su nam još među najnebezbednijim. Što se hronike tiče, tragedija u Kraljevu donela je i spekulacije da je žena prvo davljena, pa da ih je mladić bombom razneo, oboje. Preminula je Ljiljana koja je prošle nedelje ubila bivšeg muža i njegovu ćerku, u bolničkom krevetu od hipertermije. Mađarska uskoro preuzima predsedavanje EU i za tu priliku specijalno je renovirala deo u palati Habzburške dinastije – štalu. Partizan je pobedio Zvezdu u Pioniru, a Stanojević se nije predomislio za Tomića i Šćepanovića. Kaže, lepo ih je upozoravao. A na estradi se sukobiše dve koleginice...

Ne priznaje odluke Sabora i ne pravi raskol

Raščinjeni vladika Artemije zadržao se dve noći s većom grupom monaha u hotelu „Rojal“ u Kraljevu. Tu se zadesio, piše Politika, tačno na pedesetogodišnjicu od primanja monaškog čina u manastiru Ćelije. „Eto, od Sabora sam na poklon dobio raščinjenje, tako je obeleženo moje poluvekovno služenje SPC, ali Gospod zna šta sam ja u tom periodu radio i zašto sam, prema njihovoj odluci, raščinjen episkopskog čina“, kaže Artemije za ovaj list, ističući da odluku Sabora još nije dobio. „Ali ono što sam doznao iz medija isto je kao i ranija odluka Sinoda iz februara i Sabora iz maja. Potpuno su neustavne i nekanonske odluke i za mene lično nemaju nikakav značaj“, dodao je bivši vladika.

Kako Danas nezvanično saznaje, Tužilaštvo bi danas trebalo da se oglasi o ovom slučaju. „U vrhu SPC za sada nema zvaničnog odgovora kako će se odluka sprovesti u praksi – da li će crkvene vlasti odlučivati da li će i u kom manastiru raščinjeni vladika nastaviti monaški život ili će izbor prepustiti njemu“, stoji u tekstu. Spekuliše se da bi to mogla da bude Arhiepiskopija beogradsko-karlovačka, kojom upravlja partijarh Irinej. Artemije je, piše ovaj list, juče došao u Beograd. „Nisam u raskolu, niti pravim raskol. Niko ne može da me natera na nešto što ne želim“, rekao je on za Danas.

U intervjuu za Večernje novosti bivši vladika potvrđuje da je stigao u Beograd i kaže: „Poštovao sam zabranu o sveštenodejstvu, kako im ne bih dao povoda za nešto dalje i gore. Očekivao sam da se na Saboru ta stvar razreši i da uspostavimo kanonski poredak... Međutim, njihovim nekanonskim odlukama i sankcijama nema kraja... Odgovorio sam Sinodu da se sve do validne presude Crkvenog suda neću povinovati nekanonskim odlukama i da sam ja doživotni episkop Eparhije raško-prizrenske. Jer, za ovih devet meseci nikakav proces protiv mene nije pokretan, vođen, niti ima presude. Postoje samo odluke koje su doneli glasanjem, kao da se radi o narodnoj skupštini, a ne Crkvi.“

Artemije je za Pravdu dodao da je raskol pripreman i da se „jedva dočekalo da ga proglase, i to samo zato šo on nekome odgovara i zato što je nekom potreban“. „Bio im je potreban krivac, pa sam ja proglašen za krivca kako ne bi za raskol bili krivi oni koji su ga i želeli i napravili. Dva dana pred ovo čudo, u jednim dnevnim novinama objavljeno je da Artemije osniva novu crkvu. Ne želim to ni da komentarišem, jer sam već rekao da postoji samo jedna crkva, a ja sam u jedinstvu s njom“, istakao je on.

Stiže File

Večernje novosti najavljuju da upitnik Evropske komisije stiže u Beograd sutra i da ga donosi komesar za proširenje Štefan File. U Fileovom kabinetu kažu da će upitnik sadržati oko dve i po hiljade pitanja, a „ako se svemu dodaju i potpitanja, biće potrebno oko pet hiljada odgovora“. Cilj ovog dokumenta je da se napravi svojevrstan presek funkcionisanja institucija, ekonomije i cele države na osnovu kojeg bi Evropska komisija trebalo da stekne uvid u to koliko je zemlja spremna za pretprijemne pregovore. Na osnovu odgovora, EK će izraditi mišljenje o aplikaciji Srbije za sticanje statusa kandidata, dok će te podatke kasnije istovremeno koristiti i u pozicioniranju Srbije unutar evropskih kvota.

Hilarine čestitke

Američka državna sekretarka Hilari Klinton pozvala je povodom 15. godišnjice potpisivanja Dejtonskog sporazuma kojim je 21. novembra 1995. okončan rat u BiH, čelnike države da se posvete rešavanju otvorenih pitanja u interesu napretka. „Na ovu godišnjicu sećamo se da je mir postignut gradnjom konsenzusa u oblastima od zajedničkog interesa i postizanjem kompromisa za opšte dobro“, prenosi Danas saopštenje Klintonove koje su objavili mediji u BiH. Ona je Dejtonski sporazum nazvala prelomnim za preobražaj balkanskog regiona i velikim uspehom diplomatije SAD.

Druga funkcija, ista politika

Novi predsednik Republike Srpske Milorad Dodik dao je intervju Večernjim novostima. „To što je ceo diplomatski svet aplaudirao dok je polagao zakletvu, nije ga relaksiralo. Pritiske, kaže, već nazire“, piše ovaj list. Dodik kaže da nije spreman da se menja a da autonimiju i samoodrživost neće podrediti ničemu, pa ni evropskim zahtevima. „Srpska neće biti problem ni u čemu. Ali, neka zaborave svi koji su to namerili da će moći Srpskom da potkusuruju svoje odnose sa muslimanima u svetu. Srbi, ovakvi kakvi jesu, koji podmeću leđa i gde ne bi trebalo, ostaju Srbi. Ne želimo da budemo poniženi ni kada nam nude naizgled lepa obećanja. Za neka daleka, daleka vremena“, ističe on u svom prvom predsedničkom intervjuu.

I RZZO u dugovima

Direktor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Aleksandar Vuksanović za Večernje novosti kaže RZZO deli sudbinu društva, s obzirom na to da Zavod za lekove duguje deset milijardi dinara a da se RZZO-u s druge strane duguje 13. „Zbog problema sopstvene naplate nije u stanju da pravovremeno izmiruje svoje obaveze. Zbog toga se lekovi apotekama plaćaju odloženo, u roku od tri i po meseca“, kaže on i ističe da svako novo poskupljenje lekova dodatno opterećuje i kasu Zavoda.

Poskupelo i opet nema

„Imlek“ kao najveći prerađivač mleka povećao je za nepuna dva dinara cenu dugotrajnog mleka koje povremeno može da se nađe u prodaji. Ali, kako piše Pravda, ni ovo poskupljenje neće uticati na bolju snabdevenost mleka koga, kako tvrde farmeri, neće biti dovoljno sve do leta – „i to pod uslovom da država više odvoji za agrar“. Najjeftinije kratkotrajno mleko može da se kupi samo u cik zore, piše ovaj list, po ceni od 60 do 62 dinara, dok dugotrajenog koje košta više od 80 takođe nema u dovoljnim količinama. Nestašica je počela u avgustu kada su farmeri tražili od „Imleka“ i subotičke mlekare da im podigne otkupnu cenu za četiri dinara po litru. „Imlek“ je ovih dana pristao da umesto ranijih 28,5 dinara dobavljačima isplaćuje 32 dinara po litru i to za ekstra klasu, „ali jedini učinak tog dogovora, kada je reč o potrošačima, jeste da je cena dugotrajnog mleka skočila“.

EPS niko ne razume

U intervjuu za Blic generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dragomir Marković kaže da je „održavanje socijalnog mira niskom cenom struje, potpuno pogrešna politika“. „U ovom trenutku samo 35.000 domaćinstava prima socijalnu pomoć i ima umanjene račune za struju, iako je u Srbiji mnogo više siromašnih. Mi možemo, ako imamo ekonomsku cenu struje, da deset puta povećamo broj onih kojima se umanjuju računi“, kaže on, požalivši se da EPS ne razumeju ni Vlada ni resorno ministarstvo, kao ni premijer. „Korekcija cene struje nije politički popularna, pa kad mediji krenu s naslovima o strujnim udarima čak i ako je korekcija 10 odsto, političari se uplaše, pa se predomisle i odustanu od obećanja da se promeni cena struje. Mi smo zbog cene struje, u medijima satanizovani. Znate li šta su mediji prvo preneli posle zemljotresa u Kraljevu? Javljali su da u Kraljevu nema struje. Taman posla da je otkazala automatska zaštita; da je bilo struje, pa tada bi bilo požara“, ističe Marković.

Tadić zbunio Beka..

Biznismen Milan Beko izjavio je za TV B92 da je ideja predsednika Srbije Borisa Tadića da tajkuni vrate deo svog bogatstva nedorečena i nejasna. Kako prenosi Press, Beko dodaje da je očekivao da će prvo neko od bogataša iz Demokratske stranke da da deo svog bogatstva državi kako bi praktično pokazao drugima kako to da urade. „Ne možemo ignorisati činjenicu da je treći put ponovljena slična i razrađena konstatacija. Ovakav poziv posle krize koja je teško pogodila srpsku privredu može da deluje kao znak jednog novog oblika oporezivanja ekstraprofita“, kaže on i dodaje da poslovna javnost ima nedoumicu na šta Tadić misli, na koji način planira da reguliše to pitanje i gde nalazi inspiraciju.

..A „žulja“ i Tomu

SNS je saopštio da će pozvati građane na masovne proteste ukoliko vlast ne ispuni njihove zahteve koje će formulisati ove nedelje. „Predsednik Srbije se uvek ponaša kao predsednik svoje stranke, a ne kao predsednik svih građana. Režim preko svojih čelnika kontroliše gotovo sve medije, koji imaju zadatak da svakodnevno vode kampanju protiv SNS-a i opozicije u celini... Ti zahtevi bili bi besmisleni u svakoj normalnoj zemlji, ali ne u Srbiji kojom vladaju DS, SPS i G17. Ukoliko vlast i pored ovoga ne prekine s terorom, političkim i medijskim, nad svojim protivnicima, nećemo imati izbora, već ćemo biti primorani da pozovemo građane Srbije na različite oblike protesta“, stoji u saopštenju SNS-a koje prenosi Press.

Čeda slavi - intimno

Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović proslavio je juče krsnu slavu Aranđelovdan i u pratnji dece došao u manastir Svetog Arhangela Mihaila u Rakovici. „Slava je deo tradicije u mojoj porodici i trudim se da taj intimni i plemeniti trenutak sačuvam za krug najbližih. Previše je estradizacije i nepotrebnih kontroverzi koje prate čak i običaje kod nas u poslednjih 20 godina“, prenosi Blic izjavu Jovanovića koji će, kako piše, drugi dan proslaviti sa svojim prijateljima i saradnicima.

Prvo ministri

„Kada bi se srpska Vlada rekonstruisala uvažavajući zamerke iz izveštaja Evrpske komisije o napretku Srbije, gotovo svi najbitniji ministri morali bi da daju ostavke“, piše Pravda. Ovo je ocena analitičara Dušana Janjića koji kaže da bi najgore prošli najvažniji ministri, a među njima Snežana Malović jer je EK imala najviše zamerki na reformu pravosuđa i saradnju s Hagom, zatim Svetozar Čiplić kome je zameren problem nasilja ekstremističkih grupa prema homoseksualcima, Romima, kao i Mlađan Dinkić, s obzirom na to da je EK ocenila nedovoljan napredak u reforamama privrede, privlačenju stranog kapitala uz očekivanje nagodbi sa MMF-om.

Služenje vojske samo „zamrznuto“

General-potpukovnik Miloje Miletić, načelnik Generalštaba VS, u intervjuu za Alo! kaže da je zadovoljan kako teče proces profesionalizacije Vojske Srbije i da bi do 2011. sve jedinice trebalo da se popune novim pripadnicima. Poslednja generacija vojnika na redovnom služenju pozvaće u decembru, ali ostaće mogućnost dobrovoljnog služenja za one koji to žele. Miletić objašnjava i da je u aprilu stupio na snagu Zakon o amnestiji prema kojim su amnestirani svi oni koji su do tada izbegavali služenje vojske. „Služenje vojnog roka se ne ukida potpuno već se ’zamrzava’. Procenili smo da u sadašnjoj situaciji nemamo potrebu za obavezivanjem služenjem vojnog roka. Nacrt odluke da obustavi služenje u miru je u skupštinskoj proceduri, ali Skupština može i da promeni tu odluku, ukoliko se kasnije ukaže potreba za tim“, kaže on.

Vrzino kolo

Press prenosi pisanje slovenačkih medija koji navode da je za bankarski kredit od 175 miliona evra hrvatska „Atlantik grupa“ stavila po hipoteku kompletno vlasništvo „Kolinske“, zajedno sa srpskim „Soko Štarkom“. Naime, biznismen Emil Tedeski je kupio slovenačku „Drogu Kolinsku“, u čijem je sastavu i „Štark“, tako što je za kredit položio i hipoteku na vlasništvo svog novog preduzeća. Tedeski bi sutra trebalo da uplati 242 miliona evra da bi postao vlasnik preduzeća, a kako je najavio, ovo će iskeširati uz pomoć kredita od 175 miliona.

Sećanje na žrtve udesa

Srpski komitet za bezbednost saobraćaja saopštio je juče povodom Svetskog dana sećanja na žrtve saobraćajnih nesreća, da je naša država i dalje među najnebezbednijim zemljama Evrope po pitanju drumskog saobraćaja. U svetu svake godine oko 1,3 miliona ljudi pogine u drumskim nesrećama a stradanje u udesima je vodeći uzrok smrti populacije od 10 do 24 godine. Što se Srbije tiče, podaci kažu da je u proteklih 30 godina poginulo oko 40.000 ljudi, dok je više od pola miliona građana povređeno. „Iako je od početka godine zabeležen trend smanjenja broja stradalih, od septembra je broj poginulih i povređenih u porastu. Oštrije sankcije i intenziviranje aktivnosti saobraćajne policije očigledno nisu dovoljni da se zaustave svakodnevne tragedije. Šire obrazovne aktivnosti na nacionalnom nivou još se ne sprovode“, navodi se u saopštenju Komiteta.

Srbi u CERN-u

Politika je razgovarala sa Jovanom Miloševićem i Milošem Đorđevićem, domaćim naučnicima koji učestvuju u radu najveće laboratorije na svetu. Kako kažu, svesni su da je CERN-ova tehnologija najviša „koju je ljudski um ikada stvorio“, kao i laičkih interpretacija u javnosti – od velikog praska i božje čestice do smaka sveta, koje CERN, uveravaju, ne može da izazove. Miloš ima 28 godina i najmlađi je član grupe koju čine naučnici iz više od 38 zemalja sveta. „Iako smo mala zemlja, nismo zanemarljiva snaga, oko 20 ljudi iz Srbije radi na eksperimentima u CERN-u. Kada se poredimo sa zemljama u regionu jedino Bugari i Rumuni imaju više predstavnika od nas. Među evropskim državama, dominiraju one najbrojnije i najbogatije države EU u oblasti fizike visokih energija“, kaže Đorđević.

Ubica preminula u bolnici

Ljiljana Matić koja je prošle subote ispred „Madere“ u Tašmajdanskom partu ubila bivšeg muža Ljubomira Dapčevića (58) i njegovu ćerku Milicu (21), preminula je u noći između subote i nedelje u Urgentnom centru. Ljiljana je bila u lošem stanju i gotovo stalno bez svesti od dana kada je primljena u bolnicu, piše Blic. Preminula je od posledica hipotermije izazvane niskom temperaturom s obzirom na to da je više od 45 minuta provela u hladnoj vodi plutajući od Brankovog do Pančevačkog mosta. Naime, posle zločina, Ljiljana je pobegla u crkvu Svetog Marka i popela se na skelu koja obezbeđuje radove na fasadi kako bi skočila na beton, ali je odustala nakon što je videla policajce. Sledećih 45 minuta je izbegavala patrole po gradu i stigla na Brankov most odakle je skočila u Savu.

Ljubomora ili osuđena ljubav

Večernje novosti se osvrću na tragediju u Kraljevu gde su Monja Petrović (28) i Vladimir Tanasijević (25) stradali najverovatnije od bombe koju je jedno od njih aktiviralo. „Dok se čekaju rezultati istrage, kraljevačka čaršija još barata mnogim verzijama ove nesreće a na detalje i prave motive moglo bi da ukaže oproštajno pismo koje je u stanu, kraj njihovih tela, pronašla policija“, stoji u tekstu. Jednu od verzija su ispričale Vladimirove kolege taksisti da, naime, sve upućuje na nesrećnu ljubav koja nije naišla na razumevanje sredine jer je Monja bila romske nacionalnosti. Drugi, međutim, pričaju da je Vladimir bio ljubomoran i da nije mogao da podnese odvojenost od svoje devojke „pa je zato, navodno, u oproštajnom pismu i poručio da ’sada niko ne može da nas rastavi’“, pišu Novosti.

Blic, međutim, piše da je Monja najverovatnije već bila mrtva ili onesvešćena kada je Vladimir aktivirao ručnu bombu i oboje ih razneo. Navodno, ovu stravičnu scenu iz susedne sobe je gledao Monjin šestogodišnji sin koji je zbog trauma pod stalnim nadzorom lekara.

EU u renoviranoj štali

Mađarska se sprema da preuzme predsedavanje Evropskom unijom od Nove godine, i to skladu sa Lisabonskim ugovorom kojim je uvedeno trojno predsedavanje. Ove godine su ovu funkciju obavljale Španija i Belgija, a Budimpešta preuzima prvi deo iduće godine. Kako piše Politika, već je kreirano 90 odsto programa. Da grad ne bi bio u kolapsu zbog zasedanja, većina neformalnih sastanaka će biti održavana u Gedeleu severoistočno od prestonice, gde se nalazi nekadašnja palata Habzurške dinastije. „Zanimljivo je da će sastanci biti održavani u nekadašnjoj ogromnoj štali koja će, naravno, biti upodobljena za novu namenu“, piše ovaj list.

Partizan pobedio Zvezdu

Košarkaši Partizana MTS pobedili su sinoć Crvenu zvezdu u osmom kolu Jadranske (NLB) lige rezultatom 99:68. Do pobede crno-bele su predvodili Jan Veseli i Oliver Lafajet, najbolji pojedinci na parketu Pionira, izveštava Press, „koji su veći deo posla obavili još na početku druge četvrtine kada je i prelomljena utakmica“. Lafajet je najefikasniji igrač Partizana na derbiju sa 18 poena.

Stanojević se nije predomislio

Blic objavljuje razgovor sa trenerom Partizana Aleksandrom Stanojevićem koji se „i posle prespavane noći“ nije prodomislio po pitanju odluke da otpusti Nemanju Tomića i Marka Šćepanovića i prekomanduje ih u Teleoptik. Njih dvojica se juče nisu pojavili na treningu, a trener tvrdi da odluku o suspenziji nije doneo u afektu, „niti sam presekao preko kolena“. „Poenta je u tome da sam ih upozoravao, ali to očigledno nije imalo efekta. Šćepanović i Tomić moraju da shvate da su niko, kao što sam i ja kao trener početnik niko u odnosu na Partizan“, istakao je on.

„Ko to tamo peva“ u Kairu

U okviru Nedelje srpske kulture u Kairu gostvalo je i beogradsko Narodno pozorište sa predstavom „Ko to tamo peva“ na muziku Vojislava Vokija Kostića. „Na koju god pozornicu da se ’parkira’, ovaj baletizovani autobus iz čuvenog istoimenog filma, prepun ’putnika iz naroda’ i iz mašte pisca Dušana Kovačevića, ta plesna družina uskomeša publiku i lako je diže na noge. Pogotovu kad se sa pozornice čuje onaj poznati refren ’Da l’ se ovo samo sneva.. joj’“, piše Politika.

Leti „perje“

Pevačica Jelena Karleuša napisala je otvoreno pismo drugoj pevačici Svetlani Ceci Ražnatović na Fejsbuku u kojem je u svom maniru oplela po koleginici i njegim prijateljima. „Ej, ako ti nije problem, skini mi s grbače Miru Škorić. Kako ti nije žao da je guraš u ’prljav posao’ da bi ti glumila... zvezdu koja je ’iznad toga’? (Ako već glumataš facu, pozajmi joj kintu da vrati dugove.)“, piše između ostalog ova predstavnica srpske estrade.

Alo! piše da je saznao iz izvora bliskih Ražnatovićevoj, da je ova pevačica izgubila strpljenje kada je pročitala da je Karleuša pominjala i njenu decu. Zbog toga se Ražnatovićeva obratila advokatima koji će podneti parničnu tužbu a kojom će se tražiti odšteta od 10 miliona dinara. Razmatra se i da li ima elemenata za krivično gonjenje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...