AMERIKA SRUŠENA U ARENI

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Teniska reprezentacija Srbije plasirala se u četvrtfinale Dejvis kupa pobedom nad selekcijom SAD u Beogradskoj areni, konačnim rezultatom 3:2. Više od četiri sata se Novak Đoković borio da „slomi“ Džona Iznera i donese Srbiji odlučujući poen u ovom meču. Priča o rekonstrukciji Vlade, koja je pokrenuta još pre godinu dana, mogla bi da dobije epilog u oktobru posle stranačkih izbora DS i kongresa SPS. Od osmorice članova Košarkaškog kluba „Novi Sad“ koji su, nakon saobraćajne nesreće kod Lapova, na autoputu Niš - Beograd, u noći između subote i nedelje zbrinuti u Kliničkom centru u Kragujevcu, trener ekipe Nemanja Danilović i košarkaš Nenad Grozdanić u teškom su zdravstvenom stanju.


Istorijski uspeh Srbije

Teniska reprezentacija Srbije plasirala se po prvi put u svojoj istoriji u četvrtfinale Dejvis kupa a odlučujuću pobedu nad selekcijom SAD za nedostižnih 3:1 izvojevao je Novak Đoković koji je Džona Iznera posle čak četiri sata i 16 minuta velike borbe savladao sa 3:2, po setovima 7:5, 3:6, 6:3, 6:7 (6:8), 6:4. Konačnih 3:2 izborio je Sem Kveri pobedom nad Viktorom Troickom od 2:0 u meču koji nije mogao da utiče na konačni ishod. Naredni rival naših tenisera biće Hrvati, koji će u tom dvoboju od 9. do 11.jula biti domaćini i to najverovatnije u Splitu, piše u Blicu.



Slavlje srpskih tenisera posle pobede Novaka Đokovića


Treći i odlučujući poen našem timu doneo je Novak Đoković koji je savladao Džona Iznera rezultatom 3:2 (7:5, 3:6, 6:3, 6:7, 6:4) posle četiri sata i 17 minuta neizvesne borbe. Srbija je posle prvog dana duela vodila sa 2:0, a jedini poen Amerikancima doneli su u subotu Bob Brajan i Džon Izner u meču parova, prenosi Danas. Više od četiri sata se Novak Đoković borio da „slomi“ Džona Iznera i donese Srbiji odlučujući poen u meču osmine finala Dejvis kupa. Amerikanac je pretio do poslednjeg poena, činilo se da je imao za nijansu više energije i ko zna kako bi se sve završilo, da je posle deset gemova u setu odluke uspeo da izjednači na 5:5. - Ovo mi je bio emotivno jedan od najtežih i vremenski jedan od najdužih mečeva. Videlo se da smo u petom setu obojica „krpili“ na sve strane. Napravio sam važan brejk i održao ga do kraja meča, u neverovatnoj atmosferi. Hvala svim reprezentativcima, za ovo smo radili i živeli dugi niz godina. Sada smo u četvrtfinalu - uzbuđeno je rekao Đoković posle meča.

Klimaks trodnevnog odmeravanja snaga svetske imperije belog sporta i nadolazeće sile sa Balkana dogodio se u četvrtom meču u „Beogradskoj areni". Kao što se i očekivalo, Amerikanac je put ka eventualnom iznenađenju utabavao gromovitim servisima, dok je naš as bio neprikosnoven u razmeni udaraca. Takav razvoj situacije izrodio je egal na početku susreta, koji je trajao skoro do samog kraja prvog seta. Nole je usput našao i Ahilovu petu 206 cm visokog i 111 kg teškog takmaca - skraćene lopte. Đoković je stigao do prve brejk prilike, i to u šestom gemu, koju ipak nije uspeo da iskoristi zbog već pomenutih američkih servis projektila. Naravno, ovako visok nivo u ovom segmentu igre Izner nije mogao da drži tokom celog seta, a kamoli susreta. Taj momenat je došao pri rezultatu 5:4, ali dve set lopte nisu bile dovoljne za vođstvo Beograđanina. Strpljivost je ključ uspeha protiv ovakvog tipa igrača, što naš teniser najbolje zna, tako da je nova prilika ubrzo došla za veliko slavlje više od 15.000 navijača i samog Novaka, piše u Presu.


Udes košarkaša na autoputu

Stanje dvojice novosadskih košarkaša i dalje je teško i prognoze se u takvim situacijama ne mogu davati, izjavio je juče direktor neurohirurgije kragujevačkog bolničkog centra Radivoje Nikolić. „Oni se nalaze na intenzivnoj nezi a zadobili su teške povrede glave i mozga. Priključeni su na aparate za veštačko disanje i stalno se prate njihovi vitalni parametri”, kazao je Nikolić, dodavši da će šestorica lakše povređenih košarkaša biti pušteni na kućno lečenje, prenosi Politika. Kragujevačka policija potvrdila je juče da je osam članova Košarkaškog kluba „Novi Sad” povređeno preksinoć u saobraćajnom udesu na autoputu Beograd–Niš kod Lapova. U nesreći su povređeni: vozač kombija Nemanja Danilović (1971) i putnici Nenad Grozdanić (1990), Bojan Ljubojević (1978), Dušan Alimpijević (1986), Ljubomir Subotin (1981), Branislav Jančikin (1986), Duško Bunić (1989) i Nikola Dragaš. Nesreća se dogodila 45 minuta posle ponoći, kada je kombi-vozilo u kojem su se nalazili košarkaši a koje se kretalo ka Beogradu naletelo na teretno vozilo pančevačkih registracija. Košarkaši su se vraćali sa utakmice u Kruševcu i njihov kombi je, krećući se velikom brzinom, udario u prikolicu kamiona koji se kretao u istom smeru, ka Beogradu.

Dušan Alimpijević (24), pomoćni trener košarkaškog kluba iz Novog Sada, i pored teške povrede nosa i brojnih modrica i ogrebotina po celom telu, juče je bio svestan. Ležeći u krevetu u Urgentnom centru, rekao je za Blic da se ne seća kako se udes dogodio, ali da jedino pamti jak prasak i udar.- Bio sam u šoku kao nikada u životu. Nisam osećao noge i bio sam priklešten, tako da nisam mogao da se pomaknem. Sve je bilo polomljeno, puno stakla... Čuo sam jauke i drugare kako dozivaju pomoć. Sećam se da su se jednog trenutka pojavili vatrogasci koji su počeli da seku lim, da razvlače olupine i oni su nas izvukli. Prebacila nas je Hitna pomoć i od tada smo bili u rukama lekara - priča Alimpijević. Direktor Neurohirurške klinike u kragujevačkom Kliničkom centru dr Radivoje Nikolić rekao je da košarkaš Grozdanić ima teško nagnječenje mozga, krvarenje u mozgu, prelome lobanje i kostiju lica i nalazi se u komi i diše uz pomoć aparata.

Prema saopštenju policije, do nesreće je došlo zbog neprilagođene brzine. Inače, u pitanju je deo puta na kome postoji suženje, koje dolazi naglo posle pravog puta. Nikola Dragaš (19), jedan od povređenih košarkaša, kaže za Pres da je nakon udarca ispao iz kombija, nakon čega je u šoku krenuo da hoda sredinom saobraćajnice. Srećom, drugovi su ga uhvatili i tako sprečili verovatno još veću tragediju, saznaje Pres. - Sve se desilo koji minut nakon što smo stali na benzinskoj pumpi da se malo odmorimo i nešto pojedemo. Onda odjednom, kao kroz san, čujem vrisku! Oko mene krv i polomljeno staklo... Najteže je stradao naš trener, koji je, nakon svih napora na utakmici, morao da nas vozi. Do sada je vozio fizioterapeut, ali ovaj put nije mogao - kaže Dragaš.


Vlada od jeseni manja


Priča o rekonstrukciji Vlade, koja je pokrenuta još pre godinu dana, mogla bi da dobije epilog u oktobru posle stranačkih izbora DS i kongresa SPS. Kako Blic saznaje u vrhu vladajuće koalicije, već je dogovoreno o smanjenju broja ministarstava, a kako sada stoje stvari, demokrate će ostati bez tri resora, dok će socijalisti i G17 plus izgubiti po jedan resor. Mada u ovom trenutku rekonstrukcija nije centralna tema, u vladajućoj koaliciji postignut je načelni dogovor da od oktobra Vlada bude kraća za pet resora. Prema našim saznanjima, iz redova demokrata bez fotelja ostaće ministar poljoprivrede Saša Dragin, ministar vera Bogoljub Šijaković i Svetozar Čiplić, ministar za ljudska i manjinska prava. Novi posao već je obezbeđen Čipliću, koji će se preseliti u Ministarstvo pravde, gde će obavljati funkciju državnog sekretara za ljudska i manjinska prava.


Jedan SMS za gladnu državu

Naime, država za svaku uplaćenu donaciju naplaćuje 18 odsto poreza na dodatnu vrednost, dok građani koji putem SMS-a žele da pomognu neku humanitarni aktivnost, pored PDV-a, plaćaju dodatnih 10 odsto poreza na upotrebu mobilnih telefona, saznaje Alo. Primera radi, u humanitarnoj akciji Fonda B92 „Hrana za sve“ je u proteklih šest meseci prikupljeno nešto više od četiri miliona dinara od poslatih 40.587 SMS-ova. Građanima koji su poslali ove humanitarne poruke država je na ime poreza naplatila još 1,136 miliona dinara, čime je moglo da se obezbedi još 11.364 obroka. Koliko se ukupno zaradi od sve brojnih donatorskih i telefonskih humanitarnih akcija juče nismo uspeli da saznamo u Ministarstvu finansija, gde nisu bili raspoloženi ni da obrazlože razloge za oporezivanje humanosti. Iz Crvenog krsta Srbije upozoravaju da donatori i građani u sve većem broju odustaju od pomoći jer, osim gladnih, moraju da nahrane i državu. - Građani su revoltirani što država zarađuje na njihovoj humanosti. Zbog toga je sve manji broj ljudi i firmi koje se odazivaju humanitarnim akcijama, čak i ako imaju mogućnost da pomognu - kaže za „Alo!“ Dragica Kljajić, stručni saradnik za socijalnu pomoć u Crvenom krstu Srbije. Ona ističe da od naplate PDV-a nije oslobođena nijedna humanitarna donacija, tako da čak i kada vlada izdvoji 50 miliona dinara za narodne kuhinje, Crveni krst joj kroz porez vrati devet miliona, umesto da time nahrani sve više glasnih usta.


Sprečićemo odliv mozgova



Božidar Đelić (slika preuzeta iz Blica)


Prvi test naše ozbiljnosti u investiranju u naučni i tehnološki razvoj Srbije biće početak izgradnje Istraživačke stanice Petnica, kupovina opreme za predstojeći petogodišnji naučno-istraživački ciklus, ali i izgradnja stanova za naše naučnike u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu - kaže u razgovoru za Blic. Božidar Đelić, ministar nauke i tehnološkog razvoja. - Dosta je bilo kukanja na tu temu, prelazimo na konkretne korake. Upravo smo dogovorili 200 miliona evra sa Evropskom investicionom bankom za nauku i tehnologiju, koji će biti duplirani iz drugih izvora. Deseti deo tog novca biće namenjen za povratak naše naučne dijaspore. Predstoje pozivi za konkretne projekte, koji će biti upućeni sredinom maja našima u rasejanju. Nameravamo da najpoželjnijim povratnicima rešimo stambeno pitanje, omogućimo slobodu u odabiru saradnika i opreme.


Prao ko je stigao

Proces privatizacije je svakako bio jedan od načina pranja novca u Srbiji, kao i u drugim zemljama u tranziciji. Međutim, to ne znači da je svaka privatizacija finansirana novcem stečenim kriminalom, ali je bilo i klasičnih slučajeva pranja novca - kaže za Novosti Aleksandar Vujičić, direktor Uprave za sprečavanje pranja novca. Procedure koje prate postupak otkrivanja "perača" su dobre i zasnovane su na svetskim iskustvima - dodaje Vujičić. - Ali postoje indicije da su firme u Srbiji kupovali i oni koji su želeli da legalizuju imovinu stečenu kriminalom. - Prema našim procenama, u tome su zastupljeni i domaći i strani perači novca. Istine radi, često se domaći prljavi kapital maskira preko različitih of-šor zona u svetu - tvrdi Vujičić. U Agenciji za privatizaciju kažu da su redovno Upravi za sprečavanje pranja novca slali dopise za 1.769 subjekata privatizacije radi utvrđivanja eventualnih smetnji za zaključenje ugovora. - Agencija nije imala zakonsku obavezu da te dopise šalje, ali smo zbog indicija, koje su u javnosti iznosili predstavnici Uprave da se novac pere kroz privatizaciju, želeli da im pružimo što više informacija - kaže za Novosti Vladislav Cvetković, direktor Agencije za privatizaciju. - Naravno, dopisi su slati kada se aukcije okončaju, jer je pre toga nemoguće dati podatke o potencijalnom kupcu društvenog kapitala.Cvetković podseća i da ne postoji mehanizam da Agencija utvrdi da li je u slučaju prodaje neke firme korišćen prljav novac.


Mrtva trka za treće mesto

Lansiranjem nove stranačke unije, G 17 je najavio žestoku bitku sa ”narodnjacima”, socijalistima i radikalima za treće mesto po snazi na političkoj lepezi Srbije!
Izvesno je da će demokrate i naprednjaci biti najjači na budućim izborima, ali od toga, ko će uspeti da se probije na ”pobedničko postolje” i dobije ”bronzanu medalju” zavisiće i postizborna kombinatorika pri formiranju vlasti, piše u Novostima. Zato će i trka do ”broja tri” biti jednako neizvesna kao i duel DS i SNS za prvo mesto. Istraživanja javnog mnjenja, ali i poslednji lokalni izbori pokazuju da se koalicija oko socijalista, blok DSS-NS i SRS smenjuju na trećem mestu, a da Dinkićevi još kaskaju: - Naša velika želja je da sa novom unijom dostignemo treće mesto na nivou države, što još deluje daleko - rekao nam je Vlajko Senić, član predsedništva G 17 plus. - Ali, ubeđen sam da ćemo novom političkom energijom brzo dostići zacrtani cilj. Branko Ružić, šef Izvršnog odbora SPS, kaže za Novosti da su njihovu koaliciju građani postavili na treće mesto: - Niz lokalnih izbora legitimisao je savez SPS-PUPS-JS na toj trećoj poziciji što se ne dovodi u pitanje - rekao je Ružić. Andreja Mladenović, portparol DSS, kaže da je njihova čvrsta treća pozicija nesporna: - Jedino su SNS, blok oko DS i naša koalicija prošli cenzus na svim proteklim lokalnim izborima. To je egzaktan pokazatelj odnosa političkih snaga. Ostale partije boriće se da preću izborni prag, ali treće mesto je rezervisano - rekao nam je Mladenović.


Vojvodini imovina, ali ne i novac

Nacrt zakona o javnoj svojini je u završnoj fazi i mogao bi se veoma brzo naći pred Vladom i u proceduri Narodne skupštine, najavljuje za Danas Nada Kolundžija, šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju. Funkcioneri „autonomaških“ partija, Saveza vojvođanskih Mađara i Lige socijaldemokrata Vojvodine, tvrde da se usvajanjem ovog zakona rešava samo deo problema finansijske autonomije Vojvodine, pokrajine koja je krajem prošle godine dobila Statut i Zakon o utvrđivanju nadležnosti, ali ne i mehanizme za finansiranje novodobijenih ovlašćenja u 158 oblasti. Prema saznanjima Danasa, Ministarstvo finansija je krajem prošle godine oformilo radnu grupu koju čine stručnjaci iz više ministarstava za pisanje nacrta zakona o javnoj svojini, kojim bi trebalo razrešiti pitanje svojine Republike, lokalnih samouprava i Pokrajine. Taj akt će omogućiti da Vojvodina, gradovi i opštine postanu vlasnici imovine, čime će se ispoštovati i odredbe Ustava. Nada Kolundžija kaže za Danas da je većina u vladajućoj koaliciji praktično odbacila Predlog zakona o javnoj svojini, koji je početkom ove godine u skupštinsku proceduru uputila poslanička grupa G17 plus, sa zahtevom da se o njemu raspravlja po hitnom postupku. Upitana zašto Predlog zakona G17 nije došao na dnevni red parlamenta, šefica poslaničkog kluba ZES je rekla da su oblasti kojima se zakon bavi - utvrđivanje i popis imovine - „par ekselans“ pitanja za Vladu, ali nije želela da precizira šta je sporno u predlogu G17 plus.



Izložba tropskog rastinja u Češkoj


Hrvatska lider u regionu

Hrvatska s pravom može da se nazove ekonomskim liderom zapadnog Balkana, mada i tamošnji ekonomisti veruju da bi Srbija u budućnosti mogla postati regionalni privredni centar. Ključna prednost Hrvatske u odnosu na Srbiju, Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Albaniju je što je ona najbliža članstvu u EU, a zanimljivo je da je odnos snaga sličan kao i pre dvadeset godina kada su sve ove zemlje, sa izuzetkom Albanije, bile pod jednom kapom. Tako će titulu lidera regiona, prognoziraju stručnjaci, najteže osvojiti Bosna, zbog otvorenih političkih pitanja. Aleksandar Miloradović, predstavnik Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), kaže za Blic da se u uslovima krize pokazalo da Srbija ima jednu od „najžilavijih”, ako ne i najžilaviju ekonomiju u regionu. - Čak je i slovenačka ekonomija, koja je deo evropskog sistema, imala veći pad bruto domaćeg proizvoda. Takođe, mi smo i jedina zemlja regiona koja ima fluktuirajući devizni kurs, zbog čega nam ova dešavanja na dugi rok povećavaju konkurentnost. Ipak, lider je definitivno Hrvatska iako mi možda imamo bolju perspektivu - ističe Miloradović.


Banke vraćaju žirante

Banke se hvale da “leže na parama” i žale se da nemaju kome da odobre kredite, a, sa druge strane, sve više zatežu sa uslovima za uzimanje zajmova i povećavaju kamate. Građanima je odskora teže da dođu do kredita, jer su banke znatno rigoroznije prilikom njihovog odobravanja strahujući da neće u potpunosti uspeti da naplate svoje pozajmice. Kašnjenja u vraćanju odobrenih kredita ima, ali ona nisu dramatična. Ipak, bankari su izuzetno oprezni. Tako se od budućeg korisnika gotovinskog i potrošačkog zajma, ili kreditne kartice, zahteva niz potvrda i podataka, piše u Novostima. Kao posebna dodatna mera zaštite ponovo se vraćaju žiranti, ukoliko tražena pozajmica prelazi granicu od 7.000 ili 8.000 evra. Neke banke zahtevaju žirante i ako klijent već ima kredit koji sa ratom opterećuje zaradu sa više od 19,90 odsto. A, valja reći da zakon dozvoljava da se kreditom optereti trećina plate.Tako, ako neko želi da, pored gotovinskog kredita na čiju otplatu odlazi oko 20 odsto zarade, uzme i potrošački zajam da bi kupio veš-mašinu ili nešto drugo, mora da pribavi - žirante. U Srbiji, gde zaduženost po zaposlenom prelazi 2.000 evra, žiranta je gotovo nemoguće naći. Mnoge banke kada odobravaju zajmove vezane za evre, zahtevaju i depozit od - 30 odsto, iako je Narodna banka Srbije ukinula ovakav vid osiguranja. Neki bankari na ime obezbeđenja kredita za kupovinu vozila traže i da korisnik bude osiguran od posledica nesrećnog slučaja, odnosno smrti usled bolesti, nesrećnog slučaja, trajnog gubitka radne sposobnosti, invaliditeta preko 50 odsto... Naravno, obaveza je da se polisa stavi u korist banke.


Budućnost stanuje ovde

U po svemu neobičnom ambijentu niškog Doma vojske učenici gimnazije „Svetozar Marković“ juče i prekjuče oduševili su i ostavili bez daha sve one koji su im se pridružili na drugoj po redu manifestaciji nauke i naučnih saznanja, prenosi Politika. Na Festivalu pod nazivom „Nauka nije bauk“, uz pomoć svojih nastavnika i profesora i tek koju godinu starijih studenata Prirodno-matematičkog fakulteta niškog Univerziteta, demonstrirali su svoja znanja iz fizike, hemije i drugih prirodnih nauka. Da li može čaša koja je okrenuta naopako da se napuni vodom, ili da se tvrdo skuvano jaje ubaci u staklenu bocu čiji je grlić manjeg obima od jajeta? Na oba ova pitanja odgovor je negativan, ali samo do trenutka dok vam vredni niški gimnazijalci, zaljubljeni u fiziku praktično ne pokažu i dokažu – da je ipak moguće:– U bocu se ubaci šibica, a na grlić se stavi kuvano jaje. Kada kiseonik sagori u boci, atmosferski pritisak povuče i uvuče jaje unutra – objašnjavao je jedan nasmejani gimnazijalac, mladi fizičar i zadovoljno ponavljao eksperiment pred zadivljenim posetiocima. Drugi je pravio „nišku koka-kolu“, njegov drug kao pravi barmen koktele, a treći pokazao izuzetno poznavanje jednog od najrasprostranjenijih alkoholnih pića na planeti – viskija. Budući da je gustina viskija veća od gustine vode, uz pomoć dve spojene čaše zamenio je mesta viskiju i vodi, prebacio ih iz jedne u drugu čašu. Njihova drugarica, pak, svojom metodom pravila je „zlatnu kišu“.



revija kolekcije jesen-zima 2010/2011. francuske modne kuće Celine
na Fešn viku u Parizu


Žene i dalje manje plaćene

Ako su imale sreće da se zaposle, žene u Srbiji će zarađivati 8,5 odsto manje nego muškarci na istim pozicijama, pokazalo je istraživanje koje je sajt Infostud sproveo povodom 8. marta, Dana žena. Ova razlika je manja nego u nekim zemljama centralne Evrope - u Češkoj iznosi 16 odsto, u Slovačkoj 15 i u Mađarskoj 12 odsto. Ispitanici, pretežno ženskog pola, kao mogući uzrok te pojave ističu verovanje da žene ređe dobijaju šansu da napreduju iz dva razloga: zato što svakog časa mogu odlučiti da zasnuju ili prošire porodicu i napuste kompaniju, ali i zbog toga što se na njih gleda kao na slabiji pol koji neće moći da rukovodi i kontroliše druge ljude efikasno. S druge strane, prema mišljenju pretežno muških ispitanika, jedan od važnijih uzroka za razliku u primanjima muškaraca i žena jeste uverenje da su kod muškaraca često izraženije lične osobine i sposobnosti koje doprinose poslovnom napretku - liderske sposobnosti, samopouzdanje, predanost poslu, usmerenost na finansijske rezultate, piše u Blicu.


Sačuvati sajt predsednika Srbije

Albanski hakeri u nastojanju da obore zvanični sajt predsednika Srbije Borisa Tadića napali su njegovu staru predizbornu veb-prezentaciju, saznaje Blic. U kabinetu predsednika kažu da albanski, kao niti bilo koji drugi hakeri, nisu nikada, pa ni sada, uspeli da obore predsednikov zvanični sajt niti da uđu u sajt i menjaju sadržaj jer je on pod najvišim stepenom zaštite. Za bezbednost sajta je zadužena Uprava za zajedničke poslove Vlade Srbije, kao i „Telekom“, zvanični provajder. - Albanski hakeri nakačili su se na staru veb-prezentaciju predsednika Tadića iz 2007. godine. Postoji samo jedan zvanični sajt predsednika Srbije na adresi www.predsednik.rs. Zvanični sajt nikada nije oboren, nismo imali nijedan upad - tvrde u kabinetu predsednika. Osim na zaštiti sajta predsednika republike, Uprava za zajedničke poslove Vlade Srbije bezbednosno štiti i zvanične internet stranice Narodne Skupštine, Vlade Srbije, Ustavnog suda, ministarstava, pravosudnih republičkih organa i drugih posebnih organizacija.


Preti marš gladnih?

Štrajkovi u Srbiji su sve masovniji, ozbiljniji i radikalniji. Svedoci smo blokada puteva, ogromnog nezadovoljstva radnika, koji svakoga dana strahuju da bi mogli ostati bez posla. Ukoliko se hitno ne nađe neko rešenje, Srbija će se suočiti sa generalnim štrajkom, koji bi mogao da prevaziđe i "grčki scenario". Ovako za Novosti ocenjuje aktuelnu krizu Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije. - Mi već imamo sličan sindrom. Svakoga dana održava se po pedesetak štrajkova. Prošle godine prosek je bio 25 štrajkova po danu, a ove godine je duplo veći. Pri tom, januar i februar su tradicionalno pasivni meseci, ali se ove godine desio presedan, pa smo u danu imali i po 70 do 80 protesta! Iz toga se jasno vidi da je situacija izuzetno teška i da preti opasnost da se oni dodatno prošire i parališu celu Srbiju.


Rafinerija: Da ili ne

Izgradnja rafinerije je mesecima glavna tema u Smederevu i po ko zna koji put podelila je građane na one koji su u panici zbog zagađenja i u strahu za buduće generacije i one „hrabre“ koji se uzdaju u visoku tehnologiju, zarad navodnog napretka grada. Rafinerija je „razbila“ i vlast u Smederevu, kriza parlamenta još traje, a gradu prete čak i privremene mere. Sve je počelo kada je grad pre oko godinu dana potpisao memorandum o razumevanju sa holandskim konzorcijumom „Komiko oversajz“, ćerkom firmom u Srbiji „Komiko ojl“, o izgradnji rafinerije za preradu sirove nafte u delu industrijske zone na oko 113 hektara. Jedini ponuđač bio je upravo „Komiko ojl“ koji je za zakup 113 hektara na 99 godina ponudio 4,2 miliona dolara u tri rate, što je gotovo tri puta više od početnih stotinu miliona dinara. Zauzvrat, grad bi dobio 250.000 dolara kao donaciju u budžet, gratis konverziju svih kotlarnica sa mazuta na gas i objekat od 350 kvadrata za decu ometenu u razvoju. Budžet bi prihodovao oko 4,5 miliona dolara po osnovu taksa i donacija, rafinerija bi uposlila od 300 do 500 ljudi, a indirektno u toj kompaniji radilo bi čak do tri hiljade Smederevaca. Da li će doći do gradnje naftnih postrojenja na smederevskoj obali Dunava, uprkos političkim neslaganjima, i da li će to biti politička ili odluka građana, za Politiku govore Predrag Umičević, gradonačelnik Smedereva, iz DS-a, i Dragan Šormaz, narodni poslanik iz DSS-a.


Kod privatnika po evrodizel

Iako je gorivo u Srbiji za vozače i dalje vrlo skupo, ako im je za neku utehu – jeftinije je od maksimalnih cena koje je propisala država. Tako, na primer, umesto da se dizel D2 na pumpama toči po „državnim” cenama od oko 99,45 dinara za litar, on je jeftiniji za oko četiri dinara. Evrodizel je kod privatnika još jeftiniji nego kod NIS-a ili Lukoila. Dok se na NIS-ovim pumpama toči po ceni od 105 dinara, kod Lukoila za 105,9 dinara – kod najvećeg broja privatnika cena je niža za sedam do 11 dinara od maksimalno propisane i može se kupiti za 94, odnosno 98 dinara. Po ceni od 105,9 dinara ovaj derivat prodaje se i na većini MOL-ovih i OMV-ovih pumpi. S obzirom na to da se ovo gorivo jedino slobodno uvozi i da mu je nabavna cena niža za oko 20 dinara trgovci bi imali računicu da ga prodaju jeftinije od 15 do 16 dinara, kaže Boban Atanacković, predsednik Udruženja Nafta a.d., piše u Politici. Vozači koji međutim u svoje automobile mogu da sipaju isključivo benzin nemaju mogućnost da biraju, jer je benzin jedino jeftiniji kod NIS-a i to za oko dva dinara. Na većini ostalih pumpi benzin od 95 oktana toči se po ceni od bezmalo 112 dinara, kako je država i propisala.


Vrtić samo redovnima

Čak 200 mališana ispisano je iz samo tri predškolske ustanove u Beogradu, jer ih roditelji nisu redovno dovodili u vrtić. Komisija Sekretarijata za dečju zaštitu procenila je da su oni neopravdano zauzimali mesto deci kojima je boravak u obdaništima potrebniji. Predlog zakona o predškolskom obrazovanju i vaspitanju, o kojem se upravo raspravlja u parlamentu Srbije, uopšte ne reguliše (ne)redovan dolazak u vrtiće, niti predviđa kazne. U beogradskoj upravi, međutim, tvrde da je to regulisano ugovorom koji roditelji potpisuju sa predškolskom ustanovom. Uprave obdaništa u Srbiji dosad nisu ispisivale decu koja nisu mesecima dolazila, ali su kod njih i kraće liste čekanja. U Beogradu, recimo, na mesto čeka 2.500 mališana. - Mnogi su decu upisivali, a da im mesto nije stvarno potrebno. Čim ih nisu dovodili po dva meseca, a da mališani pri tom nisu bili bolesni, znači da mogu da se snađu i da su samo "čuvali mesto". Zbog toga smo uveli službu internog nadzora, koja proverava rad preškolskih ustanova – kaže za Novosti, Ljiljana Jovčić, beogradski sekretar za dečju zaštitu.


Šarić ucenjuje video kamerama

Odbegli narko-bos Darko Šarić snimao je sve koji su ulazili u njegove vile na Tatarskom brdu, a sve te snimke, kao kamere i prateće uređaje njegovi ljudi odneli su pre prvog upada policije u januaru ove godine, saznaje Press. Naš sagovornik iz istrage kaže da se mnoge poznate ličnosti koje su posećivale Šarića „sada preznojavaju" i da klan verovatno poseduje mnogo materijala pomoću koga sada može da ucenjuje i kompromituje razne ljude, pa i neke poznate političare. Komandna soba, iz koje su Šarićevi ljudi imali nadzor nad svim objektima, nalazila se u vili u Ivana Franka 10, koja je bila namenjena posluzi i obezbeđenju. Reporteri Presa uverili su se na licu mesta da je kompletna oprema iz komandne sobe, gde se između ostalog, nalazilo i 14 uređaja za video-nadzor, iščupana i odneta. Kamere su, inače, pokrivale više od 100 lokacija u Šarićevom kompleksu.

Na spisku putnika, kojima su aranžmani obezbeđeni preko ove agencije su najbliži saradnici Darka Šarića, ali i pojedine estradne zvezde koje je često za slavlja angažovala njegova porodica. Interesantno je da se pored imena Šarićevih saradnika, kao što je Goran Soković, narodnih pevača i pevačica, nalaze i imena najbližih članova porodica pojedinih državnih službenika - kaže za Blic izvor blizak istrazi. On navodi da su kompjuteri u ovoj agenciji zaplenjeni i da su sve osobe sa spiska putnika predmet istrage, kako bi se otkrile njihove eventualne veze sa Darkom Šarićem. Inače, turistička agencija nalazi se u centru Beograda i vodi se na ženu, koja je inače bliska prijateljica jednog od Šarićevih najbližih poslovnih saradnika. Agencija je specijalizovana za „poslovna putovanja“ u zemlji i inostranstvu.


Nemoguća misija Euleksa

Jedna izjava ministra za Kosovo i Metohiju i jedna novinarska greška pokazale su da trenutno Euleks zapravo ima nemoguću misiju. Iako EU poslednjih nedelja insistira na tome da bi Beograd trebalo da sarađuje sa svima u regionu (naročito sa kosovskim Albancima) i obezbedi vladavinu prava na severu Kosova, posle prošlonedeljnog razgovora ministra Bogdanovića i državnog sekretara u Ministarstvu pravde Slobodana Homena sa šefom Euleksa Iv de Kermabonom, ispostavilo se da postoji i nešto više od već izrečenih i poznatih prepreka. Zanimljivo je da su i Ministarstvo za KiM i Euleks posle sastanka izdali identična saopštenja za javnost iz kojih se vidi saglasnost da su razgovori bili iskreni i otvoreni. U obraćanju novinarima posle sastanka Bogdanović je najavio da je dogovoreno formiranje radnih grupa za pravosuđe, policiju i carinu, koje će se u narednim nedeljama intenzivno baviti ovim pitanjima. I sve je izgledalo kao početak dobre saradnje posle višemesečne pauze, piše Politika.



Prekid saradnje Kfora i BSK

Odluku o privremenom prekidu saradnje Kfora i Bezbednosnih snaga Kosova (BSK) doneo je komandant međunarodnih vojnih snaga na Kosovu Markus Bentler, preneo je prištinski list „Koha ditore”. List je naveo da je on odluku doneo nakon što je utvrđeno da se pripadnici BSK nisu pridržavali obaveze da ne nose oružje na proslavi dana Oslobodilačke vojske Kosova u Prištini, piše u Politici. Portparol Kfora, pukovnik Hans Peter Buh, je kazao da je Bentler bio primoran da hitno reaguje, tako što je privremeno prekinuo svaku podršku i sve aktivnosti obuke BSK do budućeg izjašnjavanja. Mediji u Prištini dodaju da su pripadnici BSK na manifestaciji „Epopeja Oslobodilačke Vojske Kosova"’ nosili pištolje, čime je naurušen prethodni dogovor. „Videćemo kakva će ubuduće biti saradnja sa BSK”, citirao je Buh Bentlera. Portparol Kfora je precizirao da je ta formacija na vreme upozorila i stavila do znanja kosovskim institucijama da ne može biti direktnog pojavljivanja sa oružjem. „Mi smo imali sporazum da ne bude pojavljivanja sa oružjem”, rekao je Buh, dodajući da su svi oficiri Kfora, uključeni u obuku BSK povučeni. On je preneo da su kosovski predsednik Fatmir Sejdiu, premijer Hašim Tači, ministar odbrane Fehmi Mujota i komandant BSK Sulejman Seljimi juče imali višečasovni susret iza zatvorenih vrata sa Bentlerom.


Izbori u krvi

U Iraku su juče održani drugi parlamentarni izbori nakon savezničke invazije na tu zemlju 2003. i izbacivanja režima Sadama Huseina. U više bombaških napada u Bagdadu i drugim iračkim gradovima nakon otvaranja glasačkih mesta poginulo je najmanje 25 osoba, a 65 ranjeno, uprkos tome što je oko 200.000 pripadnika policije i bezbednosnih snaga obezbeđivalo izbore zbog strahovanja od oružanih akcija pobunjenika, piše u Blicu.



Policijska patrola na ulicama Ramadija tokom drugih parlamentarnih izbora, posle svrgavanja Sadama Huseina, u Iraku


Najviše izgleda za pobedu imaju savez Država zakona, na čijem je čelu dosadašnji premijer Nuri el Maliki, Iračka nacionalna alijansa inače bliska s Iranom, i koalicija Irakija, koju predvodi raniji predsednik vlade Ijad Alavi. Iako je, u odnosu na glasanje 2005, u formiranju izbornih blokova ublažena podeljenost između sunita (vladajuće frakcije u vreme Sadama Huseina), većinskih šiita i Kurda, sektaštvo je i dalje izraženo. To potvrđuje zabrana kandidovanja simpatizerima Sadamove BAAS partije, zbog čega se sunitsko krilo vodeće vanstranačke koalicije povuklo iz izborne trke. Predsednik Iraka Džalal Talabani je, u intervjuu za BBC, međutim, izjavio da će njegova zemlja, umesto dosadašnje vlade nacionalnog spasa, konačno dobiti većinsku koaliciju. On je izbegao da govori o tome ko će je formirati, ali je najavio da se on lično nada da će biti ponovo izabran za šefa države, saznaje Danas.


Trijumf Ketrin Bigelou



Kathryn Bigelow


Film "The Hurt Locker" rediteljke Ketrin Bigelou osvojio je Oskara za najbolji film i priznanja u ukupno 6 kategorija na 82. dodeli koja je rano jutros održana u Holivudu. Oskara za režiju dobila je kao prva žena dobitnik u istoriji Oskara Ketrin Bigelou koja je time „trijumfovala“ nad bivšim suprugom, takođe nominovanim Džejmsom Kameronom. Za glavnu žensku ulogu nagrađena je Sandra Bulok za film "The Blind Side" dok je najbolji glumac Džef Bridžis ("Crazy Heart"). Za najbolje sporedne uloge nagrađeni su Monik za "Precious" i Kristof Volc za "Inglourious Basterds", a najbolji film na stranom jeziku je argentinski "El Secreto de Sus Ojos". Oskara za najbolji originalni scenario dobio je Mark Boul za „"The Hurt Locker", koji je baziran na njegovom ratnom izveštaju iz Iraka. Jedan od ovogodišnjih favorita, film "Avatar" Džejmsa Kameruna, "gubitnik" je u svim važnim kategorijama, ali je po očekivanjima dobitnik u kategorijama specijalni efekti i kamera, saznaje Politika.


Tarzan vozio mrtav?

Knjaževački policajci umalo se nisu šokirali kada su na alko-metru ugledali brojku, naročito što je Tarzan vozio svoju crvenu „zastavu 101“ bez ikakvog krivudanja po kolovozu. - Naša saobraćajna patrola je prilikom redovne kontrole saobraćaja u Minićevu, u 8.15 ujutru, zaustavila vozača „zastave 101“. Utvrđeno je da je pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 4,55 promila. Vozač je isključen iz saobraćaja i zadržan u prostorijama policijske stanice u Knjaževcu i snosiće prekršajnu odgovornost - saopšteno nam je u knjaževačkoj policiji. Lekari zaječarskog zdravstvenog centra našli su se u čudu kada su saznali za ovaj slučaj. - Taj čovek je fenomen. Po svim pravilima, trebalo bi da je mrtav. Svako ko u krvi ima od 3 do 4,5 promila alkohola obavezno pada u alkoholnu komu. Od 4,5 do pet promila je smrtonosna doza jer tada dolazi do paralisanja centra za disanje u mozgu i kolapsa kardiovaskularnog sistema. Ni ja ni neurolozi sa kojima sam se konsultovao nismo čuli da je neko imao toliku koncentraciju alkohola u krvi i ostao živ - rekao nam je dr Jovan Stevanović, direktor zaječarske bolnice.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...