Bivši savetnici optuženi da su ukrali podatke iz Poreske uprave

Danijela Ćirović

(subota, 8. novembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Napulj, 07.11.2014 - sukob demonstranata i policije tokom antivladinih protesta u Napulju

Ministarka Zorana Mihajlović rekla je da se o rekonstrukciji Vlade nije razgovaralo, ali da će, kada to dođe na red, svakako biti reči o kolegama koji se „nisu snašli“ a za ministre iz redova socijalista ocenila je da bi mogli da budu „aktivniji“, te da se više „čuju i vide“. Stranke su za izbornu kampanju ostale dužne 468 miliona dinara a podaci pokazuju da su im i pojedina preduzeća u blokadi davala finansijsku podršku. Bivši savetnici iz Ministarstva finansija za vreme Krstića, ukrali su podatke iz Poreske uprave. Nafta je pojeftinila za 30 odsto a gorivo i dalje nije promenilo cenu. U školi u Paraćinu otrovalo se šest devojčica. Šešelj se spremio za put, ali izgleda da neće krenuti za Beograd dok se u Hagu ne prevede dokumentacija, što može potrajati do srede. Njegove pristalice su se, „za svaki slučaj“, sinoć okupile na aerodromu i čekale avion iz Amsterdama. Miroslavu Miškoviću ponovo je oduzet pasoš. Euleks je štitio kosovsku političku elitu. Kijev optužuje Moskvu da je tenkovima ušla u Ukrajinu. Zvezda je izgubila od Olimpijakosa u beogradskoj Areni.

moda saop versace

Sao Paolo, 07.11.2014 - Nedelja mode u Sao Paolu (Sao Paulo Fashion Week): kolekcija - Versace for Riachuelo 

Mihajlovićeva bi da se ministri iz SPS-a „više čuju“

Potpredsednica Vlade i SNS-a Zorana Mihajlović u intervjuu za Danas kaže da bi o rekonstrukciji Vlade moralo da se razgovara na sastancima naprednjaka „a takvih priča do sada nije bilo“. „Nismo o tome razgovarali ni na sednici Vlade pošto se bavimo veoma ozbiljnim i krupnim pitanjima važnim za budućnost ove zemlje. Uostalom, premijer je rekao da će misliti o tome posle januara. Cilj rekonstrukcije, ako je uopšte i bude, neće biti da neka stranka uđe a druga izađe iz Vlade, već da na mesto ministra koji se nije snašao u svom resoru dođe neko drugi“, navodi ona. O tome da li se okvirno zna koji je ministar loše radio i da li su to Velimir Ilić i Srđan Verbić, kako se pominje, Mihajlovićeva kaže da „ne bi licitirala ni sa jednim imenom“. Na pitanje koliko je zadovoljna radom ministara iz SPS-a, ministarka odgovara: „Mislim da mogu da budu aktivniji, samo u smislu da ih više čujemo i vidimo. To se pogotovo odnosi na poljoprivredu i životnu sredinu, za koju su zainteresovani mnogi strani investitori.“

moda indonez 3

Džakarta, 07.11.2014 - Nedelja mode u Džakarti (Jakarta Fashion Week): kolekcija – Lekat

Preduzeća u blokadi plaćala kampanju strankama

Kampanja za martovske izbore koštala je između 10 i 20 miliona evra, piše Danas u tekstu pod naslovom „Gubitaši plaćali partije“. Neka preduzeća poklonila su i do 143 puta više novca od svoje dobiti a neka prosleđivala novac iako su bila u blokadi. Najveću razliku između prihoda i rashoda imala je koalicija LDP-a a sledi koalicija oko tadašnje NDS Borisa Tadića. U najvećem plusu je SVM sa gotovo 10,5 miliona, navodi list.

Stranke i koalicije koje su učestvovale na poslednjim parlamentarnim izborima ostale su dužne za kampanju 468 miliona dinara, pokazuju podaci Agencije za borbu protiv korupcije koje prenosi Kurir. Stranke su imale na raspolaganju oko 1,6 milijardi dinara a kampanja ih je koštala više od dve. Analizom izveštaja o prihodima i rashodima koje su izborne liste slale po završetku glasanja, Agencija je ustanovila da je u čak osam od 17 izveštaja upisan manjak. Najveći manjak zabeležila je LDP – 143,3 miliona dinara, zatim NDS – 108,4 a treći je URS sa 80,9.

moda-sao-paolo-lino

Sao Paolo, 07.11.2014 - Nedelja mode u Sao Paolu (Sao Paulo Fashion Week): kolekcija - Lino Villaventura 

Bivši savetnici ukrali podatke iz Poreske uprave

Milica Bisić, koju je kao konsultanta angažovao bivši ministar finansija Lazar Krstić, u saradnji sa Ivanom Posavecom i doskorašnjim državnim sekretarom Nikolom Ćorsovićem, intenzivno je tokom ove godine preuzimala podatke iz sektora za informacione i komunikacione tehnologije Poreske uprave, rekao je za Blic v. d. direktora PU Marko Marinković. „Ivan Posavec je predstavljen kao savetnik zaposlen u Ministarstvu finansija zadužen za modernizacjiu rada PU. Fizički je sedeo u PU a formirao je i rukovodio neformalnom grupom ljudi koji nisu nikome predstavljani“, kaže on. Bisićeva je, kako navodi, dva puta nedeljno dolazila bez prijavljivanja. Baze podataka koje su dostavljane ovoj grupi jesu podaci iz registra poreskih obveznika, veza između PIB-a, preduzetničke radnje i jedinstvenog matičnog broja vlasnika iste, podaci o poreskim obveznicima sa istorijom statusa PIB-a, podaci o delatnosti, kao i mnogi drugi podaci i izveštaji.

Nafta jeftinija a gorivo ne menja cenu

Cena sirove nafte u poslednja četiri meseca pala je na nivo iz oktobra 2010. a maloprodajne cene goriva u Srbiji i dalje su nepromenjene i u odnosu na pre četiri godine, za 30 odsto su više. Stručnjaci kažu da je potrebno neko vreme da se pojeftinjenje nafte odslika na pumpama, dok naftaši tvrdi da je jačanje dolara „pojelo“ niže cene, piše Kurir. Cena crnog zlata nastavlja vrtoglavo da gubi na vrednosti, barel nafte tipa „brent“ i „ural“ juče su vredeli 83 dolara, slično kao sredinom oktobra 2010. godine. Nafta gubi na ceni od sredine juna, kada je vredela 110 dolara za barel, ali u međuvremenu cenovnici domaćih prodavaca gotovo da se nisu ni menjali. Ljubinko Savić, sekretar Udruženja za energetiku i energetsku rudarstvo Privredne komore Srbije, kaže da je Srbija kao energetski zavisna zemlja direktno podložna promenama cena na berzi, ali i odnosu kursa dinara prema dolaru. To i kretanje cena u regionu određuju cene na pumpama.

U školi se otrovalo šest devojčica

Šest devojčica koje pohađaju Osnovnu školu „Momčilo Popović Ozren“ u Paraćinu primljeno je u četvrtak na Dečje odeljenje bolnice sa dramatičnim simptomima trovanja, ali su se posle terapije brzo oporavile i već su juče puštene kućama. Učenice su dobro, ali uzrok njihovih zdravstvenih problema koji podsećaju na trovanje, pišu Novosti, još nije otkriven. Vesna Parezanović, načelnica Pedijatrije, kaže da su devojčice primljene iz Hitne službe, da su neke povraćale, onesvešćivale se više puta u školi, imale bolove u stomaku, glavobolju. Nisu imale dijareju ni temperaturu a isključena je mogućnost infekcije. U školu su juče policija i različite inspekcije došle da obave kontrolu kako bi se pronašao uzrok trovanja a nadležni nisu hteli da daju izjave.

Šešelj spreman za put, stiže tek u sredu

Lider radikala Vojislav Šešelj, posle 11 i po godina u pritvoru, broji poslednje trenutke do puštanja na privremenu slobodu, pišu Novosti. „Spakovao sam se i samo čekam da mi jave kad krećem“, rekao je on partijskim kolegama kada im se sinoć javio telefonom iz pritvorske jedinice. Čekao je da službenici pripreme dokumentaciju, što je poslednji korak za napuštanje ćelije u Sheveningenu, nakon odluke Pretresnog veća kojom je zbog pogoršanja zdravstvenog stanja dobio dozvolu da dođe u Srbiju. Procedura predviđa da će u trenutku kada i formalno sve bude završeno, holandska policija odvesti Šešelja do aerodroma u Amsterdamu u pratnji srpskog diplomate.

Lider radikala ostaje u zatvoru zbog prevoda dokumentacije, piše Blic, navodeći da Šešelj stiže u Srbiju u sredu.

Pristalice već na aerodromu, „za svaki slučaj“

Nekoliko desetina pristalica SRS-a okupilo se sinoć na Aerodromu „Nikola Tesla“, piše Kurir. Lider radikala nije se tada ukrcao na avion na redovnoj liniji Amsterdam-Beograd, ali pristalice su se ipak okupile „za svaki slučaj“, kako je rekao jedan od njih. Okupljeni građani došli su sa stranačkim obeležjima SRS-a. Vojislav Šešelj je sinoć razdužio hašku ćeliju, ali je visoki funkcioner stranke Nemanja Šarović izjavio da se on nije ukrcao na avion za Beograd.

Miting radikala i „zastrašivanje“ Vučića

Povratak Vojislava Šešelja u Beograd posle 11 i po godina zatalasao je političku scenu Srbije, piše Politika. Ka što je njegovo političko delovanje i pre odlaska u Hag 2003. godine bilo obeleženo mnogobrojnim kontroverzama, tako je i njegov dolazak u zemlju izazvao oprečne reakcije o tome kako će se njegovo prisustvo posle toliko godina odsustva odraziti na politički život Srbije. Za ovo je velikim delom zaslužan i sam Šešelj koji je odmah po objavljivanju pravih informacija o mogućnosti da bude pušten, najavio da se neće baviti svojim lečenjem, već da će sve snage upreti ka osveti. Iz SRS-a su još pre zvanične odluke Haga saopštili da već naredne subote organizuju miting sa koga će se Šešelj obratiti građanima. Među prvima je reagovao Aleksandar Vulin, ministar za rad, koji je ocenio da je puštanje lidera radikala politička poruka Tribunala i pokušaj destabilizacije Srbije. Vulin je dodao i da je puštanje Šešelja pokušaj destabilizacije Vlade i zastrašivanje njenog predsednika Aleksandra Vučića.

Miškoviću ponovo oduzet pasoš

Miroslavu Miškoviću, vlasniku „Delta holdinga“, njegovom sinu Marku i Milu Đuraškoviću, vlasniku „Nibens grupe“, ponovo su oduzeti pasoši. Ova odluka usledila je pošto je Posebno odeljenje za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu usvojilo žalbu tužioca za organizovani kriminal Miljka Radisavljevića i preinačilo rešenje Višeg suda, kojim su ovoj trojici 28. oktobra vraćene putne isprave, pišu Novosti. Rešenjem Apelacionog suda njima je za još tri meseca produžena mera zabrane napuštanja boravišta i to tako što je, kako se navodi u saopštenju, „okrivljenima zabranjeno da bez odobrenja suda napuste teritoriju Republike Srbije, uz privremeno oduzimanje pasoša“. „Izrečena mera može trajati dok za to postoji potreba a najduže do upućivanja okrivljenih na izdržavanje krivične sankcije, koja se sastoji u privođenju, s tim da je sud dužan da svaka tri meseca ispita da li je dalje trajanje mere opravdano“, stoji u saopštenju.

Euleks štitio kosovsku političku elitu

Dok tužiteljka Marija Bamije i dalje trpi sankcije Euleksa jer je, prema rečima njenog advokata Arijana Kocija, poslata pred disciplinski odbor Euleksa zbog iznošenja u javnost sumnji na korupciju u toj misiji, skandal sa Euleksom se brzo širi. Briselski portal EU observer, kako prenosi Politika, juče je izvestio da je bivši zvaničnik Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu Andrea Kapusela rekao u svojoj novoj knjizi da je Euleks štitio politiku elitu na Kosovu. „Misija nije imala nameru da procesuira kriminal na visokom nivou... A kada su ipak morali, traženo je da se ne optuže istaknute ličnosti“, naveo je Kapusela. Britanski Gardijan preneo je navode iz njegove knjige da je Euleks podizao u proseku 2,5 optužnica godišnje i izricao jednu presudu. On takođe tvrdi da su u tri od četiri slučaja optuživane „drugorazredne“ ličnosti i da „postoje ljudi koji su ubijali i izvlačili se zbog Unmika i Euleksa“.

Kijev optužio Moskvu za invaziju

SAD su juče saopštile da ne mogu, zasad, da potvrde izveštaje o ruskom vojnom upadu na teritoriju istočne Ukrajine, kako tvrdi vlada u Kijevu. Portparol Stejt departmenta Džen Psaki rekla je da su ruski tenkovi, oklopna vozila i kamioni viđeni u četvrtak na oko 25 kilometara od granice sa Ukrajinom, prenose Novosti. Portparol ukrajinske vojske rekao je juče da je kolona od 32 ruska tenka, 16 haubica i 30 kamiona prešla u region Luganska koji je pod kontrolom proruskih snaga. Psaki je rekla da SAD nemaju „nezavisnu potvrdu“ u vezi sa tim izveštajem, ali je dodala da ako se potvrde tvrdnje ukrajinske vojske, onda SAD oštro osuđuju upad na ukrajinsku teritoriju ruskih vojnika i naoružanja.  

Putin brani sporazum Molotov-Ribentrop

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da pakt nacističkog nemačkog režima i sovjetskih komunističkih vlasti iz avgusta 1939. nije bio toliko loš, objavio je Njujork tajms a prenosi Politika. Taj pakt su potpisali tadašnji šefovi diplomatija dve zemlje – Vjačeslav Molotov i Joakim fon Ribentrop. „Sovjetski Savez je potpisao ugovor o nenapadanju sa Nemačkom“, rekao je Putin za vreme susreta sa istoričarima: „Ljudi kažu: ’Ah, to je loše.’ Ali šta je loše u tome ako Sovjetski Savez nije želeo da ratuje? Šta je tu toliko loše?“ Pakt Molotov-Ribentrop Putin je pre pet godina ocenio kao „nemoralan“ a u maju je potpisao zakon kojim se sa pet godina zatvora kažnjava svako ko bude osuđen za pokušaje rehabilitovanja nacizma.

Zvezda izgubila od Olimipijakosa u Areni

Košarkaši Crvene zvezde Telekom nisu uspeli da prvi nanesu poraz Olimpijakosu a u četvrtom kolu elitnog takmičenja su, u spektakularnoj atmosferi u beogradskoj Areni, izgubili od bratskog kluba iz Atine sa 57:62, iako su u finišu umalo nadoknadili 16 poena zaostatka sa kraja treće deonice. Zvezda je poželela da meč otvori svojom prepoznatljivom igrom, piše Blic, na gorostasnog centra Marjanovića, no svoje jedine poene u prva dva minuta dala je iz kontre, preko Lazića. Na kraju, uz devet blokada, 10 trojki i 28 pokušaja i, tek u drugom poluvremenu, izgubljenu borbu u skokovima, gost sa Pireja je došao do četvrte uzastopne pobede u ovoj evroligaškoj sezoni, ostavivši Crvenu zvezdu Telekom na dve iz četiri nastupa. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...