Srbija će dobijati dovoljno gasa

Anđelka Nikolić

(subota, 1. novembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Ouagadougou, 31.10.2014 - demonstranti ispred zgrade vlade Burkine Faso, zbog kojih je predsednik Blez Kompaore (Blaise Compaore) podneo ostavku posle 27 godina vladavine pošto je izazvao ogorčenje najavom da se po peti put kandiduje

Neće biti problema sa snabdevanjem gasom, a građani Srbije ne treba da brinu. U Srbiji sve više najava o osnivanju novih političkih organizacija uprkos oštrim propisima. Afera o korupciji među tužiocima i sudijama Euleksa širi Kosovom kao epidemija.

moda kina peking 5

Beijing, 31.10.2014 - revija donjeg rublja modne kuće "Lingerie" na Kineskoj nedelji mode (China Fashion Week) u Pekingu

Biće gasa za Srbiju

Neće biti problema sa snabdevanjem gasom, a građani Srbije ne treba da brinu. Sve vezano za isplatu naših dugova umećemo da rešimo sa ruskim partnerima i da nađemo rešenje u korist građana Srbije, rekao je juče Aleksandar Vučić, premijer Srbije, odgovarajući na pitanje novinara o gasnoj krizi sa Rusijom zbog koje Srbiji stiže za 28 odsto manje gasa od dogovorenih količina, piše u Politici.

Takva ohrabrenja stižu i iz Moskve, gde Politika, iz izvora bliskih Gaspromu, saznaje da će taj ruski gasni gigant, koji preko Ukrajine transportuje 80 odsto tog energenta, „nastaviti Srbiji da isporučuje gas u količinama predviđenim ugovorom i u skladu s potencijalima ove kompanije”.

I dok su pojedini mediji juče spekulisali da je razlog smanjenih isporuka gasa to što se premijer Vučić nije prilikom poslednje posete Vladimira Putina, predsednika Ruske Federacije Beogradu dogovorio kako da Srbija otplati 200 miliona duga, Zorana Mihajlović, potpredsednik vlade kaže „da su isporuke gasa smanjivane celoj Evropi, pa i Srbiji”.

Isporuke gasa, kako saznaje Politika, smanjene su još pre mesec dana za većinu evropskih zemalja, pa i za Srbiju koja je na kraju cevovoda, upravo zbog problema na relaciji Ukrajina–Rusija. Bugarska je pre dva dana objavila da joj je Rusija prepolovila isporuke gasa, a potom brzo povukla istu vest, jer je gas nesmetano stizao do potrošača.

Cela ova situacija dodatno aktualizuje pitanje Južnog toka kojim bi se zaobišla Ukrajina a time izbegli i mnogi problemi u snabdevanju gasom. Na tu „cev” se uveliko čeka, što će po svoj prilici potrajati. Bar dok se ne reši pitanje, Trećeg energetskog paketa, što je kamen spoticanja Rusije i Evropske unije pri gradnji ovog rusko-evropskog gasovoda. Poštovanje Trećeg energetskog paketa, na kom insistira EU, podrazumeva da Gasprom ne može biti i vlasnik gasa i gasovoda.

Poštujući evropsko zakonodavstvo, svoje kapacitete mora da ustupi i nekom trećem snabdevaču gasa, bilo da je reč o proizvođaču gasa - mada takvih i nema osim Gasproma, bilo da su to trgovci, odnosno preprodavci gasa. Interesantno je da EU takve uslove ne postavlja svojim zemljama članicama Italiji, Nemačkoj, Francuskoj koje ravnopravno s Gaspromom učestvuju u gradnji Južnog toka i dele vlasništvo 50 prema 50 odsto u ovom projektu. Sve ovo EU radi, navodno, u cilju smanjenja zavisnosti Evrope od ruskog gasa, iako dobro zna da drugog gasa nema, objavljuje Politika.

Novosti najavlju za ponedeljak potpisivanje protokola sa Rusijom o našim dugovanjima, pod naslovom “Dogovor sa Moskvom odvrće gas”. Polovinu zaduženja od 224 miliona dolara platićemo do kraja godine, piše u ovom listu.

“Putin Srbima zavrnuo gas: Smrzavaćemo se ako ne damo 200 miliona dolara!”, naslov je u Kuriru gdde piše da “Ruski predsednik traži hitnu isplatu duga, jer nije zadovoljan što srpska strana preispituje poreske povlastice, rudnu rentu i privatizaciju NIS”.

“Kako je izbegnuta gasna kriza sa Rusijom: Putin sprečio Gasprom da ostavi Srbiju bez gasa”, naslov je u Našim novinama. Ovaj tabloid objavljuje da je Putin intervenisao i odložio plaćanje.

usa-pad

Mojave, 31.10.2014 - letelica "Svemirski brod 2" (SpaceShipTwo), kompanija za svemirski turizam Virdžin galaktik, srušila se danas u južnoj Kaliforniji

Manje novca iz budžeta za stranke

“Za partije 363 miliona manje iz budžeta”, naslov je u Politici gde piše da će stranke parama iz budžeta moći da kupuju nepokretnosti i otplaćuju kredite. Poslanici SNS su juče dostavili Skupštini Srbije predlog izmene Zakona o finansiranju političkih akttivnosti prema kojima će za finansiranje stranaka ići 0,105 odsto poreskih prihoda umesto, kako je sada, 0,15 odsto rashoda budžeta. Smanjuju se i sredstva namenjena za izbornu kampanju i to sa 0,1 odsto rashoda budžeta na 0,07 poreskih prihoda budžeta.

Prema postojećim rešenjima rast budžetskih rashoda donosio je političkim partijama sve više prihoda. Naprednjaci su izračunali da će rešenjima koja oni predlažu, partije iduće godine dobiti 363 miliona manje nego ove godine. U budžetu je za finansiranje stranaka u ovoj godini bilo namenjeno 1,12 milijardi dinara.

Nove partije i pokreti

U Srbiji sve više najava o osnivanju novih političkih organizacija uprkos oštrim propisima, objavljuje Danas pod naslovom  “Pokret isplativiji od stranke”.

U narednih nekoliko meseci, barem prema najavama, u Srbiji se očekuje osnivanje najmanje šest novih političkih partija, mahom nastalih iz već postojećih stranaka. Pitanje je koliko će njih uspeti u toj nameri budući da osnivanje nove stranke košta 4,5 miliona dinara i da je potrebno 10.000 potpisa osnivača.

Kao mogućnost, uvek im ostaje da se registruju kao udruženja građana, koja gotovo da i ne koštaju, a imaju skoro isti pravni status kao i partije i mogu da učestvuju na izborima.

Kako objašnjavaju sagovornici Danasa koji su u skorijoj prošlosti imali iskustva sa formiranjem partija, za političku stranku je potrebno prikupiti 10.000 potpisa, a overa svakog potpisa košta više od 350 dinara. "Zajedno sa plaćanjem štandova za prikupljanje potpisa i drugih overa, osnivanje stranke ukupno košta 4,5 miliona dinara", navode sagovornici Danasa. Za stranku je takođe potrebno i mnogo više dokumentacije, organizacije i kadrovske infrastrukture, dok je za registraciju udruženja građana ili pokret potrebno uplatiti samo taksu APR od nekoliko hiljada dinara.

Još jedna od prednosti zbog koje se mnogi odlučuju da se bar za početak registruju kao pokret, a deluju kao stranka, jeste što na taj način ne podležu nikakvim kontrolama i mogu da primaju donacije čak i iz inostranstva, što je partijama zabranjeno.

Iz Ujedinjenih regiona Srbije, koji posle izbora više ne funkcionišu, najavljene su čak tri stranke. Verica Kalanović, Miroslav Aleksić i Vidoje Petrović osnivaju Narodnu stranku Srbije, dok Veroljub Stevanović i Boško Ničić planiraju da reaktiviraju svoje stranke "Zajedno za Šumadiju" i "Živim za Krajinu", koje trenutno deluju kao pokreti. Takođe, posle neprelaska cenzusa na martovskim izborima, došlo je i do raslojavanja DSS. Nenad Popović najavljuje Srpsku narodnu partiju, drugi deo bivših funkcionera DSS - Državotvorni pokret, a glumac Siniša Kovačević Srpsku otadžbinsku stranku.

Spekuliše se da je gotovo izvesno i da predsednik opštine Novi Beograd Aleksandar Šapić napušta Demokratsku stranku i osniva udruženje građana koje bi moglo da se zove "Za naš grad".

U poslednje dve godine registrovane su i Socijaldemokratska stranka Borisa Tadića, Zajedno za Srbiju Dušana Petrovića, Nova stranka Zorana Živkovića, Sabor srpskog jedinstva Borislava Pelevića, kao i udruženja građana "Dosta je bilo" Saše Radulovića, ali i "Republikanci" Nikole Sandulovića, koji je pre nekoliko dana imao "repliku" na predavanju premijera Aleksandra Vučića u Londonu, inače nekadašnji član obezbeđenja Zorana Đinđića.

Podmićivanje međunarodnih službenika na Kosovu

Pod naslovom “Glavni sudija Euleksa primio 270.000 evra mita”, u Politici piše da se afera o korupciji među tužioicima I sudijama Euleksa širi Kosovom kao epidemija. Tako je u petak Florin Hasani izjavio za kosovsku televiziju kakoje bivšem sudiji Euleksa Frančesku Floriju, posredstvom advokata, dao 270.evra da oslobodi svoga brata Besnika Hasani koji je za trostruko ubistvo u Kačaniku osuđen na 33 godine zatvora. Sudija je, navodno uzeo novac ali nije oslobodio Hasanija nego Nusreta Cenu.

I suspendovana tužiteljka Marija Bamije, koja je započela obelodanjivanje sumnji u korupciju među službenicima Eulek na Kosovu, dodala je da su podaci o korupciji pre više godina dostavljeni iz srpske tajne službe Euleksu koji nije sproveo istragu o tome. Iz BIA Srbije demantuju vezu sa takvim akcijama.

Uvozni advokati za hitne slučajeve

“Uvozićemo advokate iz Crne Gore”, naslov je u Novostima povodom traženja rešenja za pritvorenike koji su u zatvorima već tri meseca zbog štrajka branilaca. Srbija ima sporazum sa Crnom Gorom I Republikom Srpskom da naši braniioci mogu da rade kod njih I njihovi kod nas.

Presuda početkom sledeće godine

Presudu po tužbi Hrvatske i protivtužbi Srbije za genocid, Međunarodni sud pravde u Hagu doneće pre nego što u februaru bude zamenjena trećina sudija u okviru redovnog trogodišnjeg obnavljanja sudskog veća, najavio je u Generalnoj skupštini UN Peter Tomka, predsednik MSP, javlja Politika.

novak-marej

Pariz, 31.10.2014 - Novak Đoković u meču protiv britanskog tenisera Endi Mareja u četvrtfinalu Master turniru u Parizu (ATP World Tour Masters), 2:0; 7-5, 6-2

Diplome i Nušić

- Zar nije hvale vredan naš novi društveni mehanizam koji je omogućio da gotovo svako ko ima malo novca može da, u jednoj zemlji nekadašnjih radnika i seljaka, ima fakultetsku diplomu, i, zašto ne, doktorsku titulu. Ta opšta demokratizacija obrazovanja dovela je do toga da danas u Srbiji diplome nemaju samo pametni, već svi oni koji to žele. Nigde na svetu nećete sresti diplomirane starlete, partijske gorile, ministarske šofere, poslaničke svastike, kao što je to slučaj kod nas. Kako onda ne zavideti narodu koji je, na toj planski urađenoj rasprodaji znanja, pokupovao šarene diplome i poređao ih na svoje vitrine, između goblena i kristalnih čaša, kaže u razgovoru za Danas Kokan Mladenović, povodom beogradske premijere predstave "Doktor Nušić".

Predstava "Doktor Nušić", po komediji "Dr" Branislava Nušića u adaptaciji i režiji Kokana Mladenovića, a u izvođenju ansambla Narodnog pozorišta u Somboru i Kruševačkog pozorišta, imaće večeras beogradsku premijeru na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, piše u Danasu pod naslovom “U kabinetima funkcionera diplome Branislava Nušića”. Pored toga, Mladenović ovih dana priprema pozorišnu adaptaciju scenarija i filma Larsa fon Trira "Dogvil", koja će premijerno biti izvedena 19. decembra u Mikser hausu.

Šta je Vučić nekada radio

Reporter Blica postio je radnju “Hardware homeware” gde je “dve funte na sat Vučić zarađivao u Londonu”. U Tekstu pod naslovom “Vučić ovde prodavao šrafove”, piše da je gvožđara u kojoj je 1988. premijer zaradio prvi novac promenila vlasnika ali radnici znaju za Vučića: “Zar vaš premijer nije iz partije koja je podržavala Miloševića”, pita jedan a drugi će: “Bio je ali je promenio stranu”.

Šešelj u Beogradu zbog lečenja?

Hag razmatra mogućnost da Vojislava Šešelja prebaci na lečenje na Vojnomedicinsku akaddemiju u Beogradu, objavljuje Informer pod naslovom “Šešelj na VMA?” Ovaj tabloid navodi da je lider SRS u jako teškom stanju I da su lekari utvrdili da je u životnoj opasnosti.

Manje obezbeđenih političara

Mnogi političari ostaju bez državnog obezbeđenja, piše u Danasu pod naslovom “Policija prepolovila broj štićenih ličnosti”. Više od 50 političara imalo je državno obezbeđenje početkom godine, međutim, taj broj je sada smanjen za polovinu. U toku je revizija odluka po kojima su MUP ili Vojska Srbije obezbeđivali pojedine ličnosti, te se očekuje da do kraja godine broj onih o čijoj bezbednosti brinu državni organi bude još manji. 

Poslednja kojoj je ukinuto obezbeđenje je bivša ministarka pravde Snežana Malović. Nju su čuvali pripadnici vojne jedinice "Kobre". Prema nezvaničnim informacijama, obezbeđenje će uskoro biti ukinuto i nekadašnjem ministru odbrane Draganu Šutanovcu.

Sagovornici Danasa iz vrha MUP-a kažu da je u vreme vladavine Borisa Tadića policijska i vojna "pratnja" davana i "šakom i kapom", i da u mnogim slučajevima nije bila opravdana.

- Pravo na obezbeđenje imaju predsednik, premijer, ministri odbrane i policije. Ostali ga dobijaju na osnovu bezbednosne procene, koju rade BIA, VBA i MUP. Na osnovu procene Saveta za nacionalnu bezbednost, konačnu odluku o tome ko dobija obezbeđenje o trošku države donosi Vlada Srbije. Te procene su proteklih godina išle dosta široko, te se obezbeđenje sada ukida mnogima - kažu za Danas u MUP-u.

vreme-novem

Sneg krajem novembra

U periodu od 1. do 17. novembra očekuje se suvo i toplije vreme s najvišim dnevnim temperaturama od 12 do 16, a oko 6. novembra i do 19 stepeni. Do 25. novembra, uz češću pojavu kiše, srednja dnevna temperatura vazduha kretaće se uintervalu od 6 do 13 stepeni. U periodu od 26. do 30. predviđa se prosečno toplo vreme, ali sa češćom pojavom padavina, intenzivnijim krajem novembra kada se očekuje da kiša pređe u susnežicu ili sneg, objavljuje Politika.

“Stiže najhladnija zima u poslednjih 100 godina”, piše u Blicu uz objašnjenje da će “zahvatiti najveći deo Starog kontinenta” – prema najavi britanskih meteorologa. Prema procenama britanskih meteorolga, arktička zima će okovati kontinent čak pet meseci. Za januar se predviđa rekordno niska temperatura od 27 stepeni Celzijusa, i to na većem delu kontinenta, uključujući i predeo u kojem se nalazi Srbija.

- Prvi sneg u nižim predelima može da se očekuje u novembru i to drugoj polovini meseca, a pratiće ga, svakako, jače zahlađenje. Poslednja nedelja novembra je uobičajeno vreme za prvi sneg u gradovima, ali ove godine možemo da ga očekujemo i malo ranije. Generalno, prošla zima je bila topla sa malo snega, a ove očekujemo znatno niže temperature, i više kiše i snega - navodi meteorolog Nedeljko Todorović u Blicu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...