Ekologija

Zagađenje vazduha u Srbiji

Prekomerno zagađen vazduh najviše udišu građani Čačka, Kraljeva, Novog Pazara i Lazarevca, saopštila je danas organizacija građanskog društva “Beogradska otvorena škola”. To su, kako se navodi, rezultati prvog i najmasovnijeg građanskog merenja kvaliteta vazduha širom Srbije. (Najveći izvor zagađenja su individualna ložišta i velika postrojenja za proizvodnju energije i toplote. Foto: Pixabay)

PKS: Za tretman otpadnih voda investicije od oko 20 milijardi evra

Srbiji na putu evropskih integracija predstoji ogroman investicioni ciklus u sektoru zaštite životne sredine, a očekuje se da će investicije u tretman otpadnih voda u narednih 20 godina dostići 20 milijardi evra, rečeno je danas na Poslovnom forumu u organizaciji Privredne komore Srbije i Ambasade Izraela. Takođe se moglo čuti da Srbija danas tretira samo deseti deo otpadnih voda. (Foto: Pixabay)

Srbija uskoro izdaje zelene obveznice

Zelene obveznice služe za finansiranje investicija u oblasti zaštite životne sredine, a njihovo izdavanje planira i Srbija. Vlada Srbije je u ponedeljak formirala Međuresornu radnu grupu za izradu i sprovođenje okvirnog dokumenta za izdavanje zelenih obveznica Republike Srbije na međunarodnom finansijskom tržištu. Danas je već održana prva sednica tog tela, kojom je predsedavao ministar finansija Siniša Mali, istakavši da je inicijativa za izdavanjem zelenih obveznica, koja dolazi od Ministarstva finansija, jedan od pokazatelja opredeljenosti i posvećenosti Srbije u sprovođenju "zelene agende“, i kako se navodi, odličan signal za investitore. (Foto: Pixabay)

NIS: Novi ciklus ekološkog programa Zajednici zajedno

U želji da nastavi da pozitivno utiče na ekologiju i da unapređuje stanje životne sredine u Srbiji, kompanija NIS potpisala je danas Memorandum o saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike i Ministarstvom zaštite životne sredine Republike Srbije o zajedničkoj realizaciji ekoloških projekata. Razmenjeni su i sporazumi o saradnji između NIS-a i lokalnih samouprava širom Srbije, koje su partneri NIS-ovog programa društvene odgovornosti „Zajednici zajedno“. (Foto: NIS)

Fabrici: Srbija posvećena Zelenoj agendi EU

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici ocenio je danas da je Zelena agenda čiji je cilj da EU do 2050. godine prestane da koristi energiju dobijenu iz fosilnih goriva, sada postala deo evropske agende i politička agenda svih država članica. Ocenio je i da u Srbiji postoji politička posvećenosti Evropskom zelenom dogovoru i da se najpre treba zapitati na koj način energetski sektor može da doprinese realizaciji tog plana. (Fabrici je ocenio i da je važno da i javni i privatni sektor investiraju u zelene tehnologije. Foto: Pixabay)

Rusija: Zakon o ograničenju štetnih emisija i zaštita od konkurencije

Donji dom ruskog parlamenta odobrio je predlog zakona kojim bi se ograničile emisije gasova sa efektom staklene bašte, a kompanije koje ih stvaraju obavezale da prijave emisije. Novi zakon je prvi korak u pravcu regulisanja ugljen-dioksida i stvoriće uslove da se ispune međunarodne obaveze, ali i da se zaštite ruski proizvođači, rekao je predsednik Odbora za ekologiju i zaštitu životne sredine ruske Državne dume Vladimir Burmatov. Zakon predstavlja svojevrstan odgovor na najavu Evropke unije da će uvesti porez na ugljen-dioksid, kao deo mera Evropskog zelenog dogovora, ali i potez u pravcu zaštite evropskih pravila tržišne konkurencije. (Foto: itep.org)

Merkel: Situacija sa biodiverzitetom je dramatična

Povodom Svetskog dana zaštite životne sredine koji se obeležava danas, nemačka kancelarka Angela Merkel izrazila je nadu da će predstojeća klimatska konferencija Ujedinjenih nacija koja će se održati u Glazgovu od 1. do 12. novembra doprineti da se da novi podstrek konkretnim merama za ograničenje klimatskog zagrevanja i ukazala da je situacija sa biodiverzitetom "dramatična". (Očekuje se da konferencija UN o biodiverzitetu u Kini u oktobru bude prekretnica za promene u pozitivnom smeru. Foto: Pixabay)

Program vredan milijardu dolara za energetsku transformaciju kompanija

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Zeleni klimatski fond (GCF) pokreću program vredan 1,01 milijardi dolara za finansiranje transformacije industrija sa visokim emisijama gasova u privatnom sektoru, a među zemljama kojima će sredstva biti na raspolaganju nalazi se i Srbija. (Foto: Pixabay)

Vembli arena je legendarni stadion sa zelenom vizijom

Čuveni Vembli, jedan od zaštitnih znakova Londona, najveća sportska arena Velike Britanije domaćin je mečeva Euro 2020. Sagrađen na mestu starog Vemblija, iz 1923. godine, nešto kasnije prerastao u “Kraljevski stadion” povodom organizacije nacionalne sportske manifestacije (British Empire Games), 90 godina kasnije predstavlja možda i najpoznatije mesto za sport i koncerte u Velikoj Britaniji. U skladu sa duhom vremena, ovaj legendani stadion ostvaruje još jednu, sada “zelenu” viziju. (Foto: Vembli stadion, stadiumbussines.com)

Srbija i Svetska banka o budućoj saradnji u zaštiti životne sredine

Predsednica Vlade Ana Brnabić razgovarala je sa regionalnom direktorkom Svetske banke Lindom Van Gelder o budućoj saradnji sa ovom finansijskom institucijom kroz projekte zaštite životne sredine i energetske tranzicije, kao i podršci prelasku na "zelenu ekonomiju". (Posebna pažnja biće posvećena projektima podizanja ekoloških standarda i tehnička podrška u oblasti podizanja kvaliteta vazduha. Foto: Fonet)