EU USVOJILA LEK KOJI SPREČAVA ŠIRENJE ALCHAJMEROVE BOLESTI
Bolest se ne može izlečiti ali se ovim - usporava. Pravi lek za ovu bolest, nažalost, još je daleko
(ilustracija, lek odobren u Evropskoj uniji, foto, https://www.youtube.com/watch?v=4UZ6FJEGYO8)

Došao je izgleda dan nade za pacijente koji pate od Alchajmerove (Alzheimer) bolesti. Evropska unija je, naime, saopštila da je usvojila materiju “Lecanemab”, prvi lek ove vrste, usvojen u Uniji. Lek je namenjen za lečenje u ranom stadijumu i zasad je predviđen za relativno manji deo bolesnika. O tome informiše najčitaniji češki sajt Novinky.cz.
Evropska agencija za lekove (EMA) je lane u novembru preporučila da se ovaj lek koristi za "lečenje umerene kognitivne mane tj umerene demencije zbog Alchajmerove bolesti".
"Lecanemab" je namenjen protiv formiranja amiloida u mozgu, koji vode ka odumiranju nervnih ćelija, a time i kognitivnih sposobnosti, piše veb nedeljnika Fokus (Focus). Bolest se ne može izlečiti ali se ovime usporava. Pravi lek za bolest je nažalost još daleko...
"Lek usporava progresiju bolesti i sprečava da se bolesnik u fazi, u kojoj još može da se brine za sebe, ne pogorša toliko da bi o njemu morali da se brinu drugi", izjavio je ovom sajtu neurolog Jakuba Horta.
Pacijenti, kod kojih se primenjuje “Lecanemeb”, dobijaju infuzije svake druge nedelje.
Američka kompanija "Biogen" razvila je materiju s nazivom "aducanumab" krajem 2021. koja, međutim, nije bila preporučena od strane Evropske agencije za lekove pa je klinički efekat leka sporan. Potom je zahtev za usvajanje leka podnela američka farmaceutska kompanija "Eli Lilly" za lek “Domenab” koji je uvojen 2. jula. Sva ova tri leka imaju sličan mehanizam dejstva.
Očekuje se da će u SAD lečenje jednog pacijenta ovom materijom stajati oko 23 hiljade evra godišnje. U V. Britaniji lek je usvojen 22. avgusta.