Od jula evropska digitalna potvrda o kovidu: Države EU moći će da priznaju i rusku i kinesku vakcinu – ako to hoće

Nataša Jokić, Strazbur

Zašto je Srbija na francuskoj kovid-karti u „narandžastoj zoni“ i da li je reč o političko-virusnoj mapi?
(ilustracija, Sertifikat će se koristiti za putovanja unutar EU od 1. jula)

Poslanici Evropskog parlamenta izglasali su ove nedelje zakon o „digitalnoj potvrdi EU kovid-19“.

Sve zemlje EU mogu već da počnu da je izdaju. Ovaj dokument će stupiti na snagu od 1. jula. Posle ovog datuma, tokom šest nedelja  još uvek će biti u upotrebi potvrde pojedinačnih država članica Unije.

Ovaj dokument biće izdavan i u elektronskom i u papirnom obliku sa QR kodom, kao što je to slučaj kod kupovine voznih ili avionskih karata preko interneta.

EU-Digital-Green-Certufucate-

Digitalna potvrda EU o kovidu

Potvrda iz servera u Luksemburgu

Pogranične kontrole mogu da kontrolišu elektronske potpise koji su uskladišteni u bazama podataka na serverima u Luksemburgu – poručuje Evropska komisija.

Za one državljane EU koji nisu vakcinisani, putovanje unutar EU biće moguće sa negativnim PCR testom starim najduže 72 sata ili antigenskim testom starim do 48 sati.

Didie Rejnders, evropski komesar za pravosuđe rekao je da je više od milion građana EU već dobilo novu evropsku digitalnu potvrdu kovid – 19 koja je ranije često nazivana „zeleni pasoš“.

Izvestilac u Evropskog parlamenta o digitalnoj potvrdi EU, španski poslanik Fernando Lopez Aguilar, rekao je da će ovaj novi evropski dokument potpuno da zameni potvrde pojedinačnih zemalja koje su sa njim kompatibilne i da će vratiti pravo kretanja građanima EU.

Kako je i ranije najavljivano, ova digitalna potvrda biće dokaz da je njen nosilac ili imunizovan vakcinom, ili da ima anti-tela (posle preležane bolesti ili vakcinacije). Treća mogućnost je da ima negativan PCR test star ne više od 72 sata ili antigenski test star ne više od 48 sati.

Sve zemlje tehnički su spremne su da se povežu sa portalom za izdavanje evropske digitalne potvrde. Potvrde već izdaje 12 država članica Unije medju kojima i turističke zemlje kao Hrvatska, Grčka i Španija. One su već povezane sa centralnim portalom.

Sumnje na zloupotrebu podataka

Evropska komisija uverava da su u kod upisani samo minimalni lični podaci i da su oni bezbedni.

Odgovarajući na kritike i sumnje koje su se čule i u toku poslaničke rasprave u Evropskom parlamentu, Evropska komisija naglašava da je zakon o digitalnoj evropskoj potvrdi privremenog karaktera i da ističe za godinu dana.

Mnogi poslanici otvoreno su izrazili sumnju da će lični podaci koji se tiču zdravlja građana biti upotrebljavani bez njihovog znanja. Doajen Evropskog parlamenta, francuska poslanica Mišel Rivazi iz grupe Zelenih, poručila je tokom poslaničke debate da neće glasati za digitalnu evropsku potvrdu jer nisu uklonjeni razlozi za sumnju.

francuska-sanitarna-mapa-

Mapa Francuske sa obeleženim zonama statusa kovid 19 epidemije

Srbija i evropska potvrda

Države članice Unije i Evropski parlament usvojili su stav da ovaj dokument prihvata jedino potvrdu o zapadnim vakcinama koje je već priznala Evropska agencija za lekove.

Šta će sve ovo značiti za građane Srbije još nije sasvim jasno.

Neke zemlje kao Francuska za sada traže da se iz Srbije, kao i iz drugih država van EU koje su u „narandžastoj zoni“, putnici puštaju da pređu granicu samo uz dokaz da su vakcinisani jednom od vakcina koje je priznala Evropska agencija za lekove: Pfizer-BionTech, AstraZeneca, Moderna i Johnson & Johnson. Uz to treba da poseduju i negativan PCR ili anti-genski test.

Ukoliko to žele, zemlje članice EU mogu da prihvate i druge vakcine za svoju teritoriju kao što su ruska i kineska vakcina.

„Narandžasta zona“ je ona u kojoj je virus pod kontrolom ali još uvek cirkuliše. Ukoliko bi Srbija postala „zelena zona“ (znači virus više ne cirkuliše), to teoretski znači da bi Francuska onda tražila ili samo potvrdu o vakcini ili samo negativan test ili serološki test o antitelima.

U praksi nije jasno šta će ovo značiti jer nije jasno po kom kriterijumu je pravljena francuska karta koja deluje kao virusno-politička mapa?  Na njoj vidimo da je datirana 2. juna sa naznakom: „Francuska klasifikacija zemalja na osnovu zdravstvenih indikacija“. Vidimo da su sve zemlje EU – „zelene“, zaključno sa Hrvatskom na Balkanu, posle čega počinje „narandžasta zona“.

digitalna-potvrda-2-srbija

Digitalna potvrda o vakcinalnom statusu izdaje se u Srbiji od prošlog meseca: Da li će biti prihvaćena u zemljama EU

I američke potvrde problematične za EU

Veliki broj poslanika u Evropskom pralament tražio je da testovi za putnike budu besplatni kako bi se izbegla diskriminacija nevakcinisanih građana. Evropska komisija prihvatila je da cena bude „pristupačna“ i ta verzija zakona je izglasana.

Komesar Rejnders je ponovo izjavio da se radi na tome da se evropski digitalni dokument proširi i na zemlje van EU.

Pregovori su u toku između EU i SAD o međusobnom priznavanju vakcinalnog statusa. Ispostavilo se da u SAD postoji mnoštvo vakcinalnih kartica što državnih, što privatnih i da je skoro nemoguće identifikovati ih u inostranstvu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...