Kako pandemija donosi zaradu: Kriminalci i državama prodaju lažne vakcine

Nataša Jokić, Strazbur

Koristeći kašnjenje isporuka vakcina, privatni posrednici obratili se ministarstvima zdravlja više evropskih država, nudeći na prodaju milione doza. Proizvođači vakcina tvrde da oni prodaju samo državama…
(ilustracija, Kako prepoznati lažne vakcine koje se nude na internetu, kada su upakovane kao prave? Izvor WSJ)

Interpol je početkom marta saopštio da je razbio organizovanu mrežu ilegalnih proizvođača vakcina u Kini i Južnoj Africi. U saradnji sa lokalnim policijskim vlastima otkriveno je dve i po hiljade doza u jednom skladištu u Južnoj Africi i tri hiljade u jednoj fabrici u Kini – preneli su francuski mediji 

Generalni sekretar Interpola Jirgen Štok (Stock) ocenio je u saopštenju za štampu da su ova otkrića, koja su dovela do hapšenja 80 ljudi, veoma značajna ali da je reč samo o „vrhu ledenog brega“ kada je reč o krilinalnim radnjama vezanim za zarazu kovid19.

Hapšenje trgovaca lažnim vakcinama

Čim je počela kampanja vakcinacije počelo je da se razvija i crno tržište, bilo pravih bilo lažnih vakcina.

Kineske vlasti nedavno su uhapsile šefa mreže koja je proizvela 60 miliona doza slane vode i prodajući ih kao vakcine – zaradila 2,7 miliona dolara.

U Meksiku su lažne Fajzerove vakcine prodavane za dve hiljade dolara po dozi.

„Vidimo sada da se sa vakcinama dešava ono što se dešavalo prošle godine sa maskama“, ocenio je Jan Op Gen Oorth, portparol Europola, evropske agencije za saradnju kriminalističke policije 

U početku pandemije jedna od glavnih aktivnosti kriminalističkih organizacija bile su prevare vezane za prodaju maski i medicinske zaštitne opreme. Sporost kampanje vakcinacije i nedostatak vakcina u Evropi otvorile su kriminalnim mrežama nove mogućnosti za prevare.

Na internetu, na forumima na takozvanom Darknetu (koji nije na listi programa za pretraživanje) sve je više sumnjivih oglasa.

U izveštaju objavljenom 4. marta, ruski stručnjak za sajber kriminal Dimitrij Galov, kaže da je pre svega reč o vakcinama Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca čija je ponuda uočena na petnaestak sajtova internet-trgovaca. Galov kaze da je prosečna cena ovih vakcina 500 dolara i da su neki prodavci uspeli već da prodaju od sto do 500 doza.

Galov smatra da nema nijednog razloga da se vakcine kupuju on-line jer čak i u slučaju da su originalne – niko ne može da garantuje da su bile čuvane i skladištene bez prekida po pravilima o niskoj temperaturi.

Gde su prevaranti

Portparol Europola potvrdio je takođe, da kriminalci pokušavaju da prevare ni manje ni više nego čitave države. Oni su se obratili ministarstvima zdravlja i vladinim organizacijama više evropskih država, nudeći na prodaju milione doza vakcina. 

„Obaveštena sam da je više država članica EU pribavilo dodatne doze vakcina (van kontingenta koji ide preko Evropske komisije)“, izjavila je 17. februara na konferenciji za štampu predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen, dodajući da ima sve više prevara i pokušaja prevara vezanih za vakcine.

Ona je naglasila da, kada „nepoznati“ predlože prodaju vakcina, ništa i niko ne garantuje da se u dozama zaista nalaze vakcine.

Evropska kancelarija za borbu protiv prevara (Olaf) precizira kako izgleda tipičan prevarantski model:

„Prevaranti mogu, na primer, da predlože velike količine vakcina, da zatim isporuče manji deo, dobiju avans u novcu i – nestanu.“

Problem je što Evropska komisija ne drži situaciju u svojim rukama, a njeni pregovori i ugovori sa proizvođačima vakcina neodoljivo podsećaju upravo na gore opisani prevarantski model.

Prvo je EU proizvođačima vakcina (Phizer, Moderna, Astra-Zeneka) uplatila ukupno 2,7 milijardi evra kako bi finansirala njihova istraživanja i pomogla im da što pre pronađu vakcine. Posebno je sklopila ugovore o kupovini vakcina, koji su i dan-danas tajni i platila ih. Kada su vakcine pronađene – zaštićene su patentima koji glase samo na ime ovih velikih farmaceutskih grupa iako je u istraživanja uložen novac evropskih građana.

Konačno, farmaceutske grupe su isporučile EU samo manju količina vakcina, objasnile da nemaju dovoljno kapciteta za veću proizvodnju (kao da to nisu znali kada su sklapali ugovor) i – nisu vratili uzeti novac.

Pošto vakcina skoro da nema, prostor se otvorio za kriminalne ponude.

„Astra – Zeneka je odbijala da isporuči 80 miliona doza EU, a mi smo u isto vreme dobili ponudu da kupimo ovu vakcinu. Nisam tu bio samo ja već još tri evropska premijera“, izjavio je Češki premijer Andrej Babis.

Sajt Euractiv dobio je, međutim, odgovor od Astra-Zeneka da ova grupa svojim vakcinama snabdeva isključivo vlade i da nema govora da se vakcinama snabdeva „privatni sektor“.

Pfizer je takođe odbacio  navode po kojima oni vakcinama snabdevaju privatno tržište.

„Ako neko predlaže privatne vakcine, reč je verovatno o lažnim vakcinama pa tu ponudu treba odbiti i prijaviti nadležnim lokalnim vlastima“, napisala je farmaceutska grupa, odgovarajući na pitanje sajta Euractiv.

Nestašica vakcina traje

U čitavoj Evropi još nema dovoljno vakcina.

U Italiji više regiona je najavilo da sami mogu da se snabdeju, nezavisno od Evropske komisije i njegnih ugovora sklopljenih za celu EU. Emilia Romanja (Emilia Romagna) koju drži levi centar i Veneto u kome je krajnja desnica na vlasti – najavili su da mogu da nabave vakcine na zaobilazan način.

Luka Zaia, član krajnje desne Severne lige i predsednik pokrajine Veneto potvrdio je da su trgovci nastanjeni u Švajcarskoj, na Balkanu ili u Dubaiju, navodno, spremni da prodaju 27 miliona vakcina onome ko najviše ponudi – preneo je ovih dana pariski levičarski dnevnik L’Humanité.

Navodno, jedan trejder je predložio vakcinu Astra-Zeneka po ceni od 10 evra za dozu, a jedan švajcarski distributer nudi da ih isporuči po ceni od 26 evra što je deset pta skuplje od zvanične evropske cene.

Italijanski dnevnik La Stampa otkrio je da je jedno brazilsko preduzeće ponudilo milion doza vakcina Domeniku Arkuriju, komesaru zaduženom za zarazu kovidom19 kao i pokrajini Lombardija.

Povodom svega ovoga italijansko pravosuđe otvorilo je više istraga. Italijanske regije zato verovatno neće moći da ostvare planove o sklapanju ugovora o kupovini vakcina po načelu „svaka regija za sebe“.

Predsednik Veneta Luka Zaia izjavio je:

„Imamo 20 posrednika koji svi nastavljaju da nam obećavaju da imaju vakcine i na kraju ćemo videti da li sam ja bio u pravu“, izjavio je Zaia.

Italijanski dnevnik La Stampa izvestio je da je jedan od posrednik, Italijan koji živi u Hrvatskoj i vlasnik je preduzeća čiji se katalog ograničava na medicinske maske i odeću. Italijanski mediji preneli su njegovu izjavu da za sada više ne želi da prodaje Italiji svoju robu.

„Postoji (u Italiji) atmosfera lova na veštice i meni ne odgovara da me tretiraju kao šarlatana. Ali znate šta će se dogoditi? Na kraju, druge će vlade od mene kupiti vakcine…“, objasnio je posrednik kako prenose italijanski mediji.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...