NIS-ova HSE vizija – bez povreda, šteta po ljude, okolinu i imovinu kompanije

J. Putniković

HSE vizija NIS-a, određena na inicijativu većinskog vlasnika – Gaspromnjefta je dostići “nulu” - nula stradalih, nula povređenih u incidentima nula i negativnih uticaja na životnu sredine i imovinu kompanije. Svojom opredeljenošću da brine o zdravlju zaposlenih, bezbednosti i zaštiti životne sredine NIS se preporučio kao neko ko može pomoći pregovaračkom timu Vlade Srbije za priključenje EU

U NIS-u je zacrtana nova HSE vizija, dostići cilj „nula“, odnosno, da nema povreda ni štete po ljude, okolinu i imovinu prilikom vršenja posla. Da bi se to postiglo potrebno je da svi nivoi menadžmenta razumeju i sprovode strategiju HSE-a, da se za zaposlene organizuju obuke i radionice jer, opredeljenje za HSE moraju da razumeju svi zaposleni - da ih prihvate i sprovode.

HSE – skraćenica za reči Health, Safety & Environment, što u u prevodu znači zdravlje, bezbednost i životna sredina polako se udomaćila i u našim kompanijama koje brinu o zaposlenima, imovini i svim dobrima kompanije ali i o životnoj sredini.

U Naftnoj industriji Srbije je ova godina nazvana godinom HSE-a, čime ova kompanija pokazuje da su pitanja iz te oblasti apsolutni prioritet u poslovanju. Prilikom prošlonedeljnog predstavljanja izveštaja o održivom razvoju Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a je istakao da to nije samo slogan već fundamentalna promena pristupa. Jer, iskustva iz sveta pokazuju da ko to dobro postavi ima uspeh i u opštem poslovanju.

panel diskusija NIS

U panel diskusiji na temu „Godina bezbednosti u NIS-u i aktivnosti na polju bezbednosti zaposlenih i zaštiti životne sredine“, održanoj u okviru predstavljanja Izveštaja o održivom razvoju NIS-a za 2015. godinu, na kojoj su učestvovali predstavnici NIS-a, državnih institucija i najvećih kompanija u Srbiji akcenat je bio na onome što je NIS do sada učinio i šta planira ubuduće.

„Usvojili smo inicijativu matične kompanije - Gaspromnjefta da se ugledamo na međunarodne kompanije koje imaju najbolje prakse u oblasti HSE-a, jer kompanije koje veoma dobro upravljaju HSE aktivnostima su, takođe, veoma uspešne u svom poslovanju. Ove kompanije su disciplinovanije, profitabilnije i imaju bolji ugled u industriji,“ rekao je Ulrih Pebal, direktor Funkcije za HSE u NIS-u napominjući da je kao rezultat ove procene i snažne volje za unapređenjem HSE kulture i učinka na globalnom nivou lansiran projekat za unapređenje koji se u NIS-u takođe primenjuje.

HSE koncept
HSE koncept

Pebal ističe da je u NIS-u i Gaspromnjeftu menadžment promenio HSE viziju.

„Novi cilj nam je nula – bez stradalih, bez povređenih u incidentima, i bez negativnih uticaja na životnu sredine. I sve to mora da bude postignuto u narednih deset godina. O ovom cilju su obavešteni svi menadžeri, kao i postepeno svi zaposleni kompanije kroz nekoliko radionica na kojima su predstavljene inicijative za unapređenje i svi linijski menadžeri su prihvatili njihove lične HSE obaveze,“ kaže Pebal komentarišući da treba pokrenuti značajne promene u HSE kulturi kompanije i pristupu trenutnom upravljanju HSE aspektima.

Lestvica HSE kulture objašnjava ovaj koncept. Postoje kompanije koje su patološki reaktivne i koje reaguju nakon što se nešto dogodi. U sredini su kompanije koje rade sistematski i koje poštuju zakone. Proaktivne su kompanije koje gledaju šta se dešava, gledaju druge kompanije, ocenjuju njihov učinak i deluju proaktivno, kako bi sprečile incidente.

Lestvica HSE kulture
Lestvica HSE kulture

„I, na vrhu su kompanije koje HSE integrišu u svoje poslovanje. To je način na koji i mi radimo. Mi smo integrisali HSE u naš menadžment, u našu (korporacijsku) kulturu, i u sve naše procese. To smo učinili tako što smo obaveštavali ljude, držali ih informisanima. Izneli smo problem, pričali o njima i došli do unapređenja. Tako smo učinili ljude odgovornima, kako top menadžment tako i sve druge – svi su odgovorni za ono što čine,“ objašnjava Pebal.

NIS se u HSE oblasti već godinama ugleda na najbolju praksu međunarodnih naftnih kompanija. Šalje svoje HSE eksperte na kurseve koji se tiču regulative u oblasti HSE ali i poziva ljude iz stranih kompanija da dođu u NIS i održe obuku, posebno obuku o istrazi incidenata.

“NIS, takođe, rotira naše ljude. Stručnjake iz NIS-a rotiramo u Gaspromnjeft, da prođu obuku i da se onda vrate. Dakle, imamo prilično intenzivnu obuku, kao i obuku našiх zaposlenih. A kada dođu ugovarači dobiju od NIS-a trening o rizicima i rizičnim aktivnostima,” naglasio je Pebal dok je Božo Dostić, predstavnik Sindikata NIS-a istakao da je svest zaposlenih kada je u pitanju HSE na visokom nivou. To potvrdjuje smanjenje broja povreda na radu. Na primer, u rafineriji u Pančevu koja predstavlja fabriku visoke zone opasnosti zabeleženo je skoro 600 dana bez povreda na radu. U NIS-u postoji više kanala komunikacije kada je u pitanju HSE. Ključni je odbor za bezbednost i zdravlje na radu koji predstavlja sponu između zaposlenih i menadžmenta, kanal dvosmerne komunikacije koji omogućava da predlozi zaposlenih iz oblasti HSE-a dospeju do menadžmenta.“

Vera Božić-Trefalt, predstavnica Uprave za bezbednost na radu Ministarstva rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Republike Srbije je objasnila da u Srbiji počinje da se usvaja svetska praksa osnivanja Odbora za bezbednost.

„NIS i druge velike kompanije razvijaju ove sisteme, a država sada pokušava da ih promoviše i u malim preduzećima, imajući u vidu da predstavnici zaposlenih moraju imati tehničke uslove da daju predloge za unapređenje HSE-a,“ rekla je Vera Božić-Trefalt ukazujući na značaj uređenog sistema sa svih aspekata HSE-a koji uključuje bezbednost, zdravlje na radu, zaštite od požara, vanredne situacije i životnu sredinu, kao i da korporativna kultura u ovoj oblasti nije samo puko praćenje zakonskih propisa i elementarnih mera, a kao primer kompanije dobre prakse navela je NIS.

Na panelu je, takođe, istaknuto i da HSE zahteva stalnu brigu, ulaganje u znanje, posvećenost, organizovanje kampanja i pažnju u medijima.

Dušan Stokić iz Centra za zaštitu životne sredine Privredne komore Srbije istakao je da postoje obavezni zakonski propisi, ali i interna akta kojim kompanije regulišu pitanja koja se odnose na zaštitu životne sredine, kao i da kompanije ne mogu biti uspešne ukoliko nisu odgovorne prema životnoj sredini.

„NIS kroz svoje izveštaje o održivom razvoju postaje sve otvoreniji i odgovorniji prema zajednici, što pokazuje i broj indiktora koji se povećava iz godine u godinu,“ rekao je Stokić naglašavajući da je NIS osnovao odeljenje za analizu propisa i uticaja propisa životne sredine na okruženje, čime će ova kompanija dati konstruktivan doprinos pregovorima u okviru poglavlja 27 pridruživanja EU, a ekspertize NIS-a moći će da pomognu pregovaračkom timu u smislu davanja konkretnih argumenata za dobijanje prelaznih rokova za odlaganje primena određenih direktiva.

Milan Smoljanović iz Hemofarma istakao je značaj obuke zaposlenih za podizanje svesti i smanjenje povreda na radu. Zahvaljujući internim kampanjama, za dve godine u Hemofarmu je smanjen broj povreda za 45% što je Uprava za bezbednost i zdravlje prepoznala i nagradila je Hemofarm kao najbolju kompaniju u ovoj oblasti.

„Za HSE je bitna odlučnost i istrajnost menadžmenta i dvosmerna komunikacija sa zaposlenima, koji primenjuju zakonske i interne standarde. Neophodan je permanenatan proces edukacije, saradnja sa sindikatom, kao i uređivanje odnosa sa izvođačima,“ istakao je Smoljanović.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...