Udarac Indije nezajažljivim apetetima farmaceutskih kompanija

M. Lazarević

Odluka indijskog suda da odbije registraciju novog patenta za poboljšanu verziju leka Novartisa - glivec, najavljuje probleme za svetske farmaceutske gigante u zemljama u razvoju koje ne žele da kupuju preskupe patentirane lekove zapadnih monopilista i daju prednost jevtinjim, tzv generičkim lekovima
(foto, zgrada vrhovnog suda Indije)

Indijski vrhovni sud odbio je juče, konačno, zahtev švajcarske farmaceutske firme Novartis za registraciju poboljšane verzije leka protiv raka glivec koji se koristi pri lečenju mieloidne leukemije. Odbijanje je obrazloženo time da se nova vezija razlikuje samo neznatno od prethodne i da bi zato izdavanje patenta ugrozilo dostupnost jevtine, generičke verzije ovog leka hiljadama siromašnih bolesnika.

Agencija Rojters  (Reuters) upozorava ovim povodom da su mnogi patentirani lekovi praktično nedostupni za ogromnu većinu od 1,2 milijarde stanovnika ove, druge po mnogoljudnosti, zemlje na svetu. Dnevnica 40 posto zaposlenih Indijaca ne prelazi 1,25 dolara, dok mesečna doza patentirane verzije leka glivec košta oko 2.600 dolara. Generička forma leka košta, međutim, oko 170 dolara., tojest preko 15 puta manje!

novartis prot delhi

Indijski aktivista iz zdravstvene grupe, drži plakat u protestu protiv švajcarske Novartis AG u Nju Delhiju juče

Indijsko farmaceutsko tržište je 14. po veličini u svetu, prodaja na njemu raste po godišnjoj stopi od oko 14 posto tako da u njemu velike farmaceutske firme vide važan potencijal.

Prema Rojtersu, navedena odluka indijskog suda jeste vesnik problema na indijskom tržištu i na tržištima drugih zemalja u razvoju za Novoartis, kao i za druge farmaceutske gigante kao što su Pficer (Pfizer) i Roš (Roche) holding kojima su istekli ili upravo ističu patenti nekih lekova za lečenje raka i žutice. Može se, naime, prepostaviti da neće dobiti ili će bar teško dobiti obnavljanje registracije, kao što to nije uspelo Novoartisu koji je to pokušao da učini sa poboljšanom verzijom gliveca. Zapadne farmaceutske firme su ovim povodom već upozorile da će odluka indijskog suda ugroziti investicije u dalja istraživanja (što je, inače, njihovo dežurno opravdanje i odgovor na svaki prigovor i kritiku skupoće lekova).

glivec novartis

Novartisov lek glivec

Odluku su pozdravili aktivisti u humanitarnim organizacijama koji nastoje da indijska vlada održi na tržištu jevtine lekove. Na indijskom tržištu sada, patentirani lekovi čine samo desetinu prodaje. Tim putem bi, međutim, mogle da pođu i druge zemlje...

Novartis nastoji da u Indiji dobije patent za novu verziju gliveca još od 2006. Dosad je patent za nju već dobijen u SAD, Rusiji, Kini... Indijski zakon, međutim, izričito zabranjuje izdavanje patenta ako se novi proizvod neznatno razlikuje od prvobitne verzije.

Odmah po objavljivanju presude indijskog suda, akcije indijske divizije Novartisa su pale za pet procenata. Novartis je u reagovanju na presudu upozorio da će to uticati na destimulisanje inovacionih projekata u Indiji. To je loše i za pacijente jer će  usporiti poboljšanje lečenja bolesti za šta neće biti raspoloživi efikasniji lekovi,  izjavio je predstavnik indijskog Novartisa, Randžit Šahani koji je dodao da će firma, ipak, i dalje nastojati da dobije nove patente i da neće prestati da investira u Indiji. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...