Ukrajina – farmaceutski raj za testiranje lekova

Milan Lazarević, PRAG

Na desetinima hiljada Ukrajinaca, kao na laboratorisjkim miševima, testiraju svoje lekove svetski farmaceutski giganti. Neke to spase, drugi ne prežive...

Galina Sokolova nije više mogla ni da hoda.

Metastaze su se širile sve više. I tako sam pristala..., izjavila je ona ovih dana za svetske medije koje je zanimalo kako je Ukrajina postala tako privlačna za testiranje lekova svetskih farmaceutskih kompanija.

Ona je jedna od 35 hiljada ukrajinskih građana koji svake godine daju saglasnost da postanu laboratorijski miševi. Njima jedina šanse da pokušaju da se izleče jeste da budu uključeni u program testiranja lekova farmaceutskih firmi koje za to u ovoj zemlji imaju idealne uslove.

Godišnjicu početka testiranja novog leka na meni proslavila sam na skijama. Ukrajinski lekari nisu mogli da veruju da je to moguće, priča sa smehom Galina koja je pobedila rak. Prvobitna prognoza je bila fatalna: nemá joj leka, neizbežna relativno brza smrt...

Za takve se kaže nulti pacijenti. Godišnje se na njima ispituje oko 250 neregistrovanih lekova, većinom evropskih i američkih proizvodjača kao što su GlaksoSmitKlajn (GlaxoSmithKline), Pficer (Pfizer), Hofman (Hofmann), La Roš (Roche), Bajer (Bayer)... Saglasnost sa testiranjem daju prevashodno pacijenti koji se smatraju za neizlečive.

To je ogroman rizik ali, takodje, i šansa da se preživi. I sami predstavnici farmaceustkih firmi priznaju da se događa da se probe  lekova završe smrću pacijenata. Jedan od takvih slučajeva istražuje policija.

Advokat porodice pacijenta, Nikola Mesinov je uveren da je upravo novi lek ubio njegovog klijenta. Dobio je lek infuzijom, uveče mu je bilo dobro, ujutro je već bio mrtav. Nema spora da je to posledica ovog neisprobanog leka, tvrdi on.

Ukrajina je doslovno ogromna laboratorija ze testiranje lekova. Uslovi za to ovde su idealni. Tu je čitava armija tesko bolesnih, koji su najčešće na granici očajanja. Kvalitetno lečenje je njima nedostupno, nemaju za to novca. Nemaju ni znanja ni poznanstava kako bi došli do modernog lečenja koje je u ovoj zemlji pristupačno samo najbogatijima i najmoćnijima.  

A onda se tu pojavi farmaceutska firma s preparatom koji (možda) ima čudotvorno dejstvo. Firme, za razliku od svojih matičnih zemalja, ne moraju u Ukrajini ništa platiti pacijentima za testiranje lekova. I tako mu mogu davati lekove za koje niko nije siguran kako će delovati. Mogu lečiti, ali mogu i ubijati...

Zvanične instance Ukrajine odbacuju optužbe da je zemlja postala farma-laboratorija za bogate zemlje.

To je mit. Najviše eksperimenta na ljudima se izvodi u SAD, tvrdi  Anatolij Morozov iz državnog farmaceutskog centra. Priznaje, ipak, da osiguranje pacijenata, koji se podvrgavaju testovima, zaštita njihovih prava i zdravlja, daleko su od američke prakse. Štaviše, ukrajinska država se obavezala da ni u kakvom ishodu testiranja, čak i kada se završi smrrću, neće tužiti kompaniju koja ih je izvodila. 

Galina Sokolova dobila je za to što je dopustila da se na njoj iskuša novi lek, samo lečenje. I to joj se posrećilo i spasilo život. Ali, nisu svi, nažalost, te sreće...

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...