Francuski porodični lekari zdravstevnim vlastima: Ubedite prvo nas u bezbednost vakcina!

Nataša Jokić, Strazbur

“Nije predviđeno da proizvođači vakcina plaćaju odštetu zbog eventualnih sekundarnih efekata. Pa šta to znači? Da će to platiti država od naših poreza?”, pita dr Luj Fuše iz Marseja
(ilustracija, vakcinacija sve bliže ali sumnje u to da li su vakcine bezbedne i da li su uopšte neophodne, međutim, postoje i među samim lekarima)

Francuske zdravstvene vlasti najavile su juče strategiju vakcinacije koja neće biti obavezna. Vakcinacija će početi krajem decembra - početkom januara, kako je najavljeno. Očekuje se da bi epidemiološka situacija postala „normalna“ u septembru iduće godine.

Sumnje u to da li su vakcine bezbedne i da li su uopšte neophodne, međutim, postoje i među samim lekarima, a ne samo među „običnim“ građanima od kojih polovina uopšte nema nameru da se vakciniše protiv kovida.

„Biće potrebno ubediti ljude da se vakcinišu“, rekao je i sam francuski premijer Žan Kasteks.

Još uvek nije jasno da li vlada i zdravstvene vlasti misle da su oni ti koji mogu da ubede građane, uprkos svim skandalima u vezi sa nabavkama maski i kontradiktornim savetima o čemu je u toku više istraga.

Ukoliko vlada odluči da masovnu vakcinaciju organizuje u, posebno za to otvorenim, velikim centrima, postoje velike šanse da će vakcinacija biti „promašena“ i odziv slab, kako se to dogodilo 2009. godine prilikom epidemije „svinjskog“ gripa H1N1.

Otvoreno o vakcinaciji

Sindikat lekara opšte prakse, takozvanih „porodičnih lekara”, najbližih pacijentima i u koje građani imaju najviše poverenja, smatra da vakcinacija treba da bude njima poverena i patronažnim medicinskim sestrama.

„Treba da bude organizovana na lokalnom nivou i u saradnji sa lokalnim vlastima“, izjavio je predsednik ovog sindikata dr Žak Batistoni. On je u ime svojih kolega zatražio da vlasti nastupe otvoreno i jasno.

„Vlasti treba odmah i što pre da kažu sve što znaju i sve što ne znaju. Jer ako žele da se nadaju da će ubediti Francuze, treba prvo da ubede nas koji ćemo ih vakcinisati”, rekao je dr Batistoni. On je naglasio da je potrebno registrovati slučajeve sa sekundarnim efektima vakcine i da će za to biti potrebna “nova informatička baza sa detaljnim podacima vezanim za vakcinaciju – ime pacijenta, datum primanja vakcine, podaci o vakcini i proizvođaču kao i registarski broj svake pojedinačne vakcine”. Dodao je da treba što pre početi sa pregledima tokom kojih bi lekari obaveštavali pacijente o svemu što ih zanima vezano za vakcinaciju.

sind-lekara-dr-batistoni-

Dr Žak Batistoni

„Ne znamo ništa o tim vakcinama“

Dr Luj Fuše (Louis Fouché), anesteziolog na odelenju za reanimaciju  iz bolnice Hopital de la Conception u Marseju otvoreno kritikuje vlasti jer, po njegovom mišljenju, ništa ne predstavljaju dovoljno jasno. Kaže da će on svojim pacijentima reći da se ne vakcinišu “jer nisu ničiji zamorčići”. On je naglasio da je nova tehnologija stvaranja imuniteta (Fajzer-Biontekove vakcine) sasvim neproverena i da se mogu očekivati sekundarni efekti.

„Ne znamo ništa o tim vakcinama, osim onoga što u saopštenjima za štampu kažu njihovi proizvođači. Naravno da ću da hvalim sos koji želim da prodam. Nema neutralne naučne studije (peer review)“, rekao je dr Fuše za BFM-TV u direktnom uključenju. On je citirao Majka Rajana, šefa odelenja za nove bolesti u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, koji je rekao da „od lošeg virusa postoji nešto gore, a to je loša vakcina“.

„Prvo, zašto bismo vakcinisali protiv virusa koji ima mortalitet 0,05 odsto. To znači da preživi čak 99,05 odsto od onih koji su se zarazili“, rekao je dr Fuše, citirajući podatak Instituta Paster. (Instiut je naglasio da je ovde reč o još uvek aproksimativnoj proceni da umire 0,05 osto od ukupnog broja testiranih i netestiranih zaraženih zajedno).

„To je bolest koja nije strašna ali opterećuje zdravstvene sisteme”, rekao je on i dodao: “Nije predviđeno da proizvođači vakcina plaćaju odštetu zbog eventualnih sekundarnih efekata vakcina. Pa šta to znači? Da će to platiti država od naših poreza? /…/ Zbog toga skoro da se ništa ne radi na istraživanju sekundarnih efekata” i ukazao da ima “mnogo sukoba interesa u svemu ovome”.

Konstatujući da ovde postoji veliki etički problem, dr Fuše je zaključio da „lekari, vlasti i trgovci preuzimaju vlast nad ljudima i nad njihovim telima” . Ironično je poručio da će “uskoro, kako je krenulo, imati i pravo prve bračne noći”.

Uključenje dr Fušea u program BFM-TV postalo je „viralno“ (dostupno, vidljivo) na društvenim mrežama.

dr-fuse-tv-

Dr Luj Fuše, snimak tv nastupa: https://www.dailymotion.com/video/x7x40jp

Prvo starački domovi

Iako je pre mesec dana najavljeno da će se prvo vakcinisati zdravstveni radnici i oni čije su profesije važne za funkcionisanje države (vojska, policija, prosveta itd.), zdravstvene vlasti najavile su juče drugačiji redosled: U prvoj fazi vakcinu će dobiti stanari u domovima za stara lica kao i osoblje koje u tim domovima radi. Reč je o 750 hiljada ljudi, kako se procenjuje.

Drugom fazom biće obuhvaćeni “građani stariji od 75 godina, zatim lica sa zdravstvenim problemima stara između 65 i 75 godina, a posle njih isto godište bez posebnih zdravstvenih teškoća”. U drugoj etapi vakcinacijom će biti obuhvaćeni i “zaposleni u zdravstvu, medicinsko-socijalni radnici, kao i oni koji rade u bolničkom transportu. Pri tome će prioritet imati stariji od 50 godina i oni koji, zbog bolesti, spadaju u rizične grupe”.  

U trećoj fazi biće vakcinisani stariji od 50 godina, ali i mlađi od 50 godina koji spadaju u rizičnu grupu zbog bolesti koje imaju. Takođe, u ovoj etapi biće vakcinisani svi radnici u zdravstvenom sektoru i zdravstveno-socijalnim službama i gradjani čije profesije su „neophodne za funkcionisanje države“ (bezbednost i prosveta na primer).

Četvrtom fazom biće obuhvaćeni svi oni čija vrsta posla povećava rizik od zaraze kao i građani koji žive u teškim uslovima (lica u psihijatrijskim bolnicama, beskućnici, zatvorenici).

Konačno u petoj fazi biće vakcinisani mlađi od 18 godina „pod uslovom da preostane dovoljno vakcina“.

Najava početka, a još mnogo pitanja bez odgovora

Vlada najavljuje početak vakcinacije za nekoliko nedelja, a još uvek se ne znaju odgovori na brojna pitanja. Prvo, da li su najavljene vakcine efikasne i ako se vakcinisana osoba susretne sa modifikovanim sojem korona-virusa?

Zatim, da li su obezbeđeni uslovi za transport i čuvanje vakcine kao što je ona proizvođača Fajzer-Biontek koja zahteva održavanje temperature od 80 stepeni ispod nule? Teško je zamisliti da će pacijenti iz domova za stare biti dovoženi masovno u velike centre za vakcinaciju, a još teže da će vakcina u specijalnim super-frižiderima biti dovožene u domove za stare ili u kabinete porodičnih lekara.  

Treće, kakva je efikasnost vakcina protiv korona virusa? Polovinom novembra proizvođači su objavili vrtoglave statistike: Fajzer – Biontekova vakcina štiti 95 odsto vakcinisanih, ruska vakcina SputnikV – 92 odsto, vakcina farmaceutske grupe Moderna – 94,5 odsto. Međutim, podaci o testovima koji obuhvataju velike grupe od više desetine hiljada ljudi – još nisu objavljeni. Ovo što sada znamo samo su saopštenja za štampu.

Koliko proletos nijedan stručnjak nije se usuđivao da kaže da bismo mogli da imamo vakcinu već u decembru i uz to koja štiti preko 90 odsto.

Dalje, ne zna se koji su mogući sekundarni efekti, ni koliko dugo vakcina štiti od zaraze i koji starosni deo stanovništva.  

Za sada su poznate dve uzbune tokom testiranja zbog kojih su proizvođači AstraZeneka i Džonson i Džonson bili privremeno zaustavili ispitivanja da bi ih nastavili u oktobru.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...