U SAD odobren prvi genetski lek protiv leukemije

M. Lazarević

Lek Novartisa, koji košta 475 hiljada dolara, obuhvata složenu genetsku promenu ćelija pacijenata i uspešno leči najrašireniju tzv, ALL leukemiju, kao i 25 posto dečjih kancera. Do kraja godine lek treba da bude odobren i u Evropi
(ilustracija, švajcarski proizvođač Novartis ponudio novi lek za rak)

Leukemija, ili bar njen najrašireniji oblik - limboflastička leukemija, označavana kao ALL (80 posto svih leukemija) - prestaće da bude neizlečiva, zahvaljući razvoju genetike. Poznata, međunarodna farmaceutska kompanija Novartis, sa sedištem u švajcarskom Bazelu, dobila je u SAD dozvolu - registraciju ovog leka čija će primena koštati 475 hiljada dolara. To je cena za jedno lečenje koje obuhvata genetsku promenu ćelija pacijenta. Lek je efikasan, takođe, i kod 25 posto dečjih kancera.

Jačanje ćelija za borbu protiv leukemije

Ukratko, princip lečenja je u tome da iz tela pacijenta izuzmu ćelije koje se bore protiv leukemije i genetske promene a potom se osposobe za tu  funkciju i onda vrate natrag u telo pacijenta.

Cena će se sigurno mnogima učiniti veoma visokom, a lečenje na ovaj način nedostupnim ali je, kako tvrdi dnevnik Volstrit džornal (The Wall Stret Journal), znatno niža nego što su analitičari očekivali.

Procedura lečenja može, zasad, da s sprovede samo u nekoliko elitnih kliničkih centara u SAD. Podešava se prema pacijentu i traje mesec dana. Do kraja ove godine, zahtev za registraciju ovog leka i procedure lečenja treba da razmotri i Evropska agencija za odobravanje novih lekova.

Lečenje samo za mlađe od 25 godina

Američka regulaciona agencija FDA je odobrila ovo lečenje, nazvano Kumriah, zasad samo za pacijente do 25 godina koji dosad nisu podvrgnuti nikakvom lečenju ALL leukemije ili kod kojih dosad primenjivane metode lečenje nisu dale rezultate. U saopštenju agencije FDA se tvrdi da se radi o značajnom preokretu u lečenju raka uopšte, iako se lek odnosi samo na jednu vrstu kancera. Dosad se, naime, u praksi za lečenje raka nije uopšte koristila genetska promena ćelija. 

"Ulazimo u novu fazu inovacija u medicini, osposobljavajući ćelije pacijenta da se bore sa ovom smrtnosnom bolešću", izjavio je ovim povodom Skot Gotlib (Scott Gottlieb) iz FDA. Po njegovim rečima, uskoro će ovo lečenje moći da se primenjuje u 35 kliničkih centara u SAD i da se godišnje leči najmanje oko 600 ljudi.

U studiji Novartisa se navodi da je 83 posto pacijenata pozitivno reagovalo na ovaj postupak lečenja i bilo izlečeno u roku od tri meseca.

"Ukoliko pacijent ne reaguje na ovo lečenje neće ga ni platiti", izjavio je šef onkološkog programa Novartisa Bruno Striđini (Strigini).

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...