Da li nerođena beba pamti i reaguje na bol?

BM

Lekari još nisu ispitali emotivna stanja nerođenog deteta. Ultrazvučnom dijagnostikom danas je moguće otkriti znake koji ukazuju na cerebralnu paralizu, iako se ta bolest kod dece dijagnostifikuje tek oko druge godine, a nekada i kasnije
(foto, predavanje u Ian Donald školi)

Ultrazvučna dijagnostika nam daje mogućnost da pratimo i posmatramo nepoznatu emotivnu fazu fetusa – da li fetus pamti, da li reaguje na bol, kako ga to stimuliše? Lice fetusa je, takođe, ogroman izvor dijagnostičke studije, ističe profesor dr Asim Kurjak, direktor čuvene međunarodne Ian Donald škole medicinskog ultrazvuka, koja je rasadnik svetskih kadrova u ultrazvučnoj dijagnostici.

Ističući da danas imamo samo poneki odgovor, a puno pitanja kad je reč o nerodjenom detetu, profesor Kurjak kaže da je ultrazvučnom dijagnostikom danas moguće pratiti razvoj mozga i nervnog sistema.

Metodom, koju je nazvao KANET test, verifikovanoj na nekoliko međunarodnih univerziteta i prihvaćenoj od strane stručnjaka, moguće je uočiti znake koji ukazuju na cerebralnu paralizu, tvrdi profesor Kurjak.

Asim-Kurjak

Profesor dr Asim Kurjak

Otkrivanje cerebralne paralize

Rani znaci cerebralne paralize kod dece obično se javljaju oko druge godine života, a nekad i kasnije. Međutim, ispitivanja koja je sprovodio profesoor Kurjak sa svojim timom pokazala su da se 75 odsto svih cerebralnih paraliza dešava u prvom tromesečju trudnoće.

KANET test je metod koji prati pokrete ruku i nogu kod fetusa, mimiku lica fetusa i može da ukaže na cerebralnu paralizu i otkrije više perinatalnih problema fetusa, nego dopler majke i čeda, istakao je on.

Brojni radovi pokazuju da je zaostajanje u pokretu fetusa - zaostajanje u razvoju. Pokreti ruku i prstiju, daju bezbroj dijagnostičkih informacija. Ako nema pokreta, ako je palac prekriven prstima, možete ozbiljno da sumnjate da je u pitanju cerebralna paraliza, smatra profesor Kurjak.

On je naveo primer jedne trudnice koja je imala urednu trudnoću, čiji porođaj je prošao bez problema i čije dete je na rođenju dobilo ocenu 9-10 (Apgar test). Međutim, trudnoća je praćena KANET testom i utvrđene su slaba pokretljivost fetusa i slaba mimika lica. U drugoj godini života detetu je dijagnostifikovana cerebralna paraliza, predočio je profesor Kurjak.

Mogućnosti ultazvučne dijagnostike su velike, dodao je on, pomenuvši da su godinama učili da fetus ne čuje a da danas znamo da je buka u materici 70 decibela, koliko iznosi i buka u Knez Mihailovoj u Beogradu.

Aleksandar-Ljubic

Profesor dr Aleksandar Ljubić

Test se primenjuje kliničkoj praksi Srbije

KANET test može da se primeni u kliničkoj praksi, rekao je profesor dr Milan Stanojević iz Hrvatske, koji je i predsednik Svetske asocijacija perinatalne medicine.

Prema njegovim rečima, postoji kontinuitet između ponašanja fetalnog i neonatalnog.

Problem u proučavanju razvojne funkcije mozga je taj što se mozak dugoročno razvija i do 60 godina. Problem je i rizičnost okruženja u kojem procenjujemo mozak. Plod se razvija u uslovima visoke gravitacije i visoke toplote. Kada se rodi, gravitacija je 1, dete nije spremno na to i oko 3 meseca do jedne godine vodi bitku sa gravitacijom. Nekad se mislilo da je jedan do dva odsto cerebralne paralize genetski, a danas se smatra da je od 13 do 14 odsto uzrok genetskih promena. 

Najteži deo pedijatrije je da ne može sa sigurnošću da kaže da li je čovek zdrav ili bolestan. Kod 50 odsto dece sa cerebralnom paralizom neonatalozi ne postave dijagnozu do sedme godine. To je tragedija naše struke, zaključio je profesor Stanojević.

On je naveo da u Hrvatskoj od 25 do 35 odsto dece odlazi u kliniku za neurologiju, što pokazuje da skrining nije dobar.

KANET test ima svoju primenu u Srbiji, koja je jedan od medicinskih centara u svetu koja prati nove ultrazvučne tendencije, ukazao je profesor Aleksandar Ljubić, direktor Ian Donald škole u Srbiji i predsednik Srpskog udruženja za ultrazvuk u ginekologiji i akušerstvu.

On je istakao da je oko 1000 lekara u Srbiji prošlo Ian Donald školu medicinskog utrazvuka i izrazio zadovoljstvo što se u Srbiji po šesti put organizuje edukacija u toj oblasti.

Iand Donald škola je ove godine ustanovila nagradu “Profesor dr Žarko Pilić” u znak sećanja na jednog od osnivača ultrazvučne dijagnostike u Srbiji. Prvi laureat ove nagrade je doktorka Jasmina Hamidović.

Ljubić je istakao Srbija prati svetske trendove kad je reč o ginekologiji i perinatalnoj medicini i da je da je veoma ponosan što je Beograd dobio da bude domaćin Svetskog kongresa perinatalne medicine, sledeće godine u oktobru, koji će okupiti oko 3.000 stručnjaka Iz celog sveta.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...