Izrael i Iran razmenili udare
Mediji informišu o eksplozijama u Teheranu, na severu Izraela čule su se razne sirene, Iran je ispalio u nekoliko talasa oko deset balističkih raketa na Izraeal
Izrael je objavio sinoć udare na vojne ciljeve u Iranu. Iranski državni mediji informisali su o eksplozijama na nekoliko mesta, uključujući Teharan, javljaju agencije. Izraelske udare potvrdile su i iranske revolucionarne garde. Izraelska armija kasnije je informisala o raketi ispaljenoj u Jemenu. Izraelski udari su reakcija na nedeljne raketne napade iz Irana.
Izrael je pristupio udarima na Iran, iako je amererički predsednik Donald Tramp pozvao izraelsku vladu da ne odgovara na nedeljne napade.
Izraelska avijacija saopštila je da sprovodi udare na vojne ciljeve u zapadnom i centralnom delu Irana. Iranski državni mediji informisali su o eksplozijama u Teheranu, Tabrizu i Isfahanu. Iranske revolucionarne garde saopštile su da je izraelsko vazduhoplovstvo koristilo za udare balističke rakete, ispaljene iz vazduha.
Izraelska armija registrovala je ispaljivanje raketa smerom ka teritoriji Jemena, gde deluju saveznici Irana - ustanici Huti. U Tel Avivu i centralnom Izraelu bila je proglašana protivvazdušna uzbuna.
Protivvazdšnu uzbunu saudijskoarabijski uredi proglasili su tokom noći u oblasti gde se nalazi avio baza “Princ Sultan” koju koriste Sjedinjene Države. Posle kratkog vremena uzbuna je prekinuta, javile su agencije AP i Reuters.
Nedeljni raketni udari iz Irana na izraelsku teritoriju bili su prvi od zaključivanja primirja 8. aprila. Teheran je to obrazložio izraelskim udarima na Liban. Iran tvrdi da je cilj udara bila avio baza na severu Izraela. Izraelska armija tvrdi da je oborila iranske rakete.
Izrael i Sjedinjene Države počeli su rat protiv Irana 28. februara. Sjedinjene Države pregovaraju sa Iranom o sporazumu za produženje primirja ili trajnom prestanku borbi. Američki predsednik tvrdi da je pregovaranje blizu sporazuma.
Iran je sinoć ispalio u nekoliko talasa oko deset balističkih raketa na Izraeal a bila je to, prema Teheranu, osveta za postupanje Izraeala u Libanu. Na severu zemlje čule su se razne sirene. Rakete su, prema iranskoj armiji, oštetile protivvazdušnu odbranu ili su pale na otvorenom prostoru. Informacije o eventualnim žrtvama ili štetama zasad nisu na raspolaganju. Izrael, prema agenciji Reuters i izraeskim medijima, priprema osvetu.
Američki predsednik Donad Tramp pozvao je Izrael i Iran na povratak ka pregovorima. Izjavio je da će odmah pozvati izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da udar ne ponavlja. Informisala je o tome agencija Reuters, pozivajući se na server Axios i televiziju Fox News.
Radi se o prvom iranskom napadu na teritoriju Izraela od zaključivanja krhkog primirja između SAD i Irana 8. aprila. Teheran je potvrdio udare uz obrazloženje da se radi o osveti za nastavljene izraelske napade na ciljeve u Libanu.
Izraealska armija je samo nekoliko minuta pre udara saopštila da narednim satima očekuje napad iz Irana pošto je juče na južno predgrađe Bejruta izvela udar protiv komande libanskog militantnog pokreta Hezbolah koji Iran podržava.
Iranske revolucionarne garde proglasile su da izraelska armija mora zaustaviti sve napade na Liban i da, ukoliko napade proširi ili bude ragovala na akcije Irana - čekaju ih "još oštrije i bolnije rane".
"Još ranije smo upozoravali da, ukoliko se nastave zločini u bejrutskoj oblasti Dahija, napašćemo ciljeve na okupiranim teritorijama", saopštila je komanda garde. Današnji napad na Izrael bio je "upozorenje" da u slučaju dalje izraelske "agresije" kreće osveta na sve američko-izraelske ciljeve u bliskoistočnom regionu, saopštile su, takođe, revolucionarne garde.
Izrael je, prema agenciji AFP, saopštio da će danas u celoj zemlji biti zatvorene sve škole. Izraelska armija je, međutim, posle prvog talasa udara, saopštila da su ljudi napustili skloništa. To, prema Reutersu ukazuje da je neposredna opasnost prošla.






