Rast ekonomije SAD na kraju godine naglo usporio

ML

U odnosu na procene rasta od 1,4 posto, stvarni rezult je prepolovljen i iznosi 0,7 posto za poslednja tri meseca 2025. godine
(ilustracija, Zgrada američkog ministarstva trgovine u Vašingtonu, foto https://www.facebook.com/Commercegov/)

Rast američke ekonomije u četvrtom kvartalu lane usporio je na svega 0,7 pocenta, sa tempa od 4,4 procenta u trećem kvartalu. To proizilazi iz skraćenog izveštaja koji su u subotu objavili statističari Ministarstva trgovine SAD, prenosi Rojters. U poređenju s prvom procenom od 1,4 posto, koja je objavljena u februaru, rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) je prepolovljen u četvrtom kvartalu. Konačna brojka manja je u odnosu na očekivanja brojnih ekonomista koji su pretpostavljali da se u odnosu na februarsku procenu - neće promeniti.

U četvrtom kvartalu računalo se i lanjskih 43 dana platežne blokade federalne vlade, takozvanog “shutdown”-a. Zbog bokiranog finansiranja u Kongresu, federalni aparat radio je u prinudnom režimu. Zato su neke federalne vladine agencije zatvorene, a deo zaposlenih bio je od 1. oktobra do 12. novembra poslan na prinudni odmor. Potpune uticaje delimičnog zaustavljanja rada federalne vlade, u proceni za četvrti kvartal, ne mogu se kvantifikovati, saopštili su statističari.

Vladin biro za ekonomsku analizu (BEA), međutim, ocenio je posledice sniženja obima rada službi koje dolaze od federalnih zaposlenih. Prema BEA, smanjenje službi, koje finansira vlada, snizilo je realni rast BDP u četvrtom kvartalu približno za jedan procenat.

Postoje i mišljenja da je carinska politika američkog predsednika takođe imala uticaj na pad BDP u četvrtom kvartalu.

Za celu prošlu godinu američka ekonomija pokazala je rast od 2,1 procenata. Prema prethodnoj proceni, statističari su celogodišnji rast predvideli za 0,1 posto niže. Rast BDP smanjio se vidno sa 2,8  procenata 2024. godine.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...