„Zlatna era u odnosima SAD-Mađarska“

ML

Na sastanku s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom to je rekao Marko Rubio, američki državni sekretar
(Budapest, 16.02.2026 - pres konferencija posle razgovora mađarskog premijera Viktora Orbana i državnog sekretara SAD Marka Rubija, FoNet/AP)

Sjedinjene Države i Mađarska stupaju u zlatnu eru bilateralnih odnosa, rekao je, prilikom sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, američki ministar spoljnih poslova Marko Rubio. Orbana je, prema agencijama, uverio da ima punu podršku šefa Bele kuće Donalda Trumpa. Mađarsku u aprilu čekaju parlamentrani izbori, koji za Orbana znače najveći izazov od 2010, odkad je na vlasti.  

Tramp i Orban imaju, prema Rubiju, veoma bliske kontakte što se pokazalo vanredno uspešnim za bilateralne odnose.

"Sjedinjene Države hoće da Mađarskoj dobro ide, jer je to u američkom narodnom interesu, naročito odkad ste vi lider te zemlje“, rekao je šef američke diplomatije Orbanu. Ali, izjavio je da o tome šta će se u Mađarskoj dogoditi - odlučuju birači.

Orbanova stranka „Fides“ u nezavisnim predizbornim istraživanjima dugo zaostaje za koalicijom „Tisa“ Petera Mađara koji je ranije bio među članovima vladajuće stranke a sada je Orbanov oštri kritičar. Premijera i njegove saradnike optužuje za korupciju, ili za to da javni novac upotrebljava u korist svojih bliskih i saveznika.    

Orban spada među najveće pristalice Trampa od evropskih političara, a danas je rekao da u odnosima između Mađarske i SAD, od Trampovog lanjskog povratka na vlast "ne postoji nikakva konfliktna tačka". Budimpešta, prema njemu, podržava, na primer, nastojanja SAD da se postigne mir u ratu Rusije protiv Ukrajine, a sadašnji američki predsednik učinio je puno u međunarodnoj politici za mir između Rusije i Ukrajine. Bez Trumpa "ne bismo imali šansu da taj rat u dogledno vreme okončamo sporazumom", zaključio je Orban.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...