ČEŠKA, AUSTRIJA I SLOVAČKA TRAŽE SNIŽENJE CENA STRUJE

ML

Samit Evropske unije treba da se bavi merama za pojevtinjenje struje pošto EU ne može konkurisati drugim zemljama ako bude imala izrazito skuplju energiju
(ilustracija, premijeri Slovačke - u sredini, Češke - desno i Austrije u Bratislavi, foto https://www.facebook.com/drmnewslive/photos/bratislava-slovakia-slovak-prime-minister-robert-fico-czech-prime-minister-andre/1494645509332062/)

Češka Republika, Austrija i Slovačka hoće da se samit Evropske unije u četvrtak bavi višim cenama struje i koracima za njeno pojevtinjenje. Slovački premijer Robert Fico je to rekao novnarima posle sastanka sa svojim kolegama iz Češke i Austrije Andrejem Babišem i Kristijanom Stokerom. Babiš je na, zajedničkoj konfereneciji za štampu, proglasio da trgovanje emisionim dozvolama prate špekulacije. Glavna tema sledećeg sastanka državnika zemalja evropskog bloka bi trebalo da bude pojačanje evropske ekonomske konkurentnosti.  

"Veoma me radujee što tri vlade imaju isti stav prema jasnoj nužnosti da se promeni cena električne energije. To je prvi korak da bismo izašli iz ogromne krize u kojoj se Evropska unija nalazi", izjavio je Fico. Prema njegovim rečima, zajedničko tržište električnom energijom u Evropije je “omanulo”.    

Slovački premijer je ukazao da EU ne može konkurisati drugim zemljama, uključujući i Kinu, ako bude imala izrazito skuplju energiju. Fico je u tom kontekstu kritikovao Unijne klimatske ciljeve.  

Predsednici vlada Češke, Austrije i Slovačke složilli su se o zajendičkoj deklaraciji koja, osim cena struje, obuhvata, prema Ficovim rečima, I  teme koje se tiču automobilske industrije.

Babiš je izjavio da su, uprkos ranijim procenama, cene emisionih dozvola u EU više i ponovio je da sa dozvolama za emisije trguju špekulanti.  

"Ukoliko se ne opametimo, evropska industrija to neće izdržati. Dovoljno je zaštiti industriju od nepoštene konkurencije", rekao je Babiš. Kritikovao je, takođe, prvobitni plan Evropske komsije da se odustane od  planirane zabrane prodaje auta sa SUS motorima od 2035. koju je komisija u decembru ublažila.

Prema Babišu, cilj je takođe da se pridobiju saveznici u takozvanoj “grupi prijatelja konkurentnosti”.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...