RUSIJA U NOBEMBRU UBRZALA NAPREDOVANJE
U Ukrajini Rusija zauzela prošlog meseca najviše teritorija u protekloj godini
(Pariz, 01.12.2025 - Francuski predsednik Emanuel Makron i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski po završetku konferencije za novinare u Jelisejskoj palati u Parizu, FoNet/AP)
Rusija je u novembru zabeležila u Ukrajini najveće vojno napredovanje za prošlu godinu, objavila je juče agencija Rojters, pozivajući se na sopstvenu analizu podataka, dobijenih iz američkog Instituta za studiju rata (ISW). Ruska armija je prošlog meseca dobila 701 kilometar kvadratni ukrajinske teritorije što predstavlja, posle novembra 2024, naizrazitije napredovanje posle prvih meseci rata u proleće 2022. kada se situacija na frontu, ipak, brzo menjala.
Letos u oktobru Rusija je dobila u Ukrajini 461 kilometar kvadratni teritorija; lane u novembru to je bilo 725 kilometara kvadratnih. Od početka ove godine Rusija je dobila skoro 5.400 kilometara kvadratnih, što je skoro 2.000 više nego u istom periodu 2024.
Krajem oktobra je tako ruska armija potpuno ili delimično ovladala sa 19,3 procenta ukrajinske teritorije, ukazala je prema AFP, analiza podataka ISW.
Nad približno sedam posto teritorije Ukrajine - Krim i delove Donbasa - Rusija je ovladala još pre upada svoje vojske u susednu zemlju u februaru 2024. Rusija je u proleće 2014, u suprotnosti s međunarodim pravom, anektirala poluostrvo Krim i podržala oružani ustanak proruskih separatista u Donbasu na istoku Ukrajine. Dogodilo se to posle dolaska nove, prozapadne vlade u Kijev, posle svrgavanja proruskog predsednika Viktora Janukoviča koji je pobegao u Rusiju.
Novembarski napredak ruske armije u Ukrajini dolazi zajedno sa pojačanim diplomatskim nastojanjima za okončanje konflikta, gde sa obema stranama sada pregovaraju Sjednjene Države.
Ruski lider Vladimir Putin prošle nedelje ponovio je zahtev da se za svaki uspeh bilo kakvog dogovora sa Ukrajinom mora predati teritorija - uključujući i onu koju Rusija nije dosad zauzela. Kijev to odbacije, između ostalog zato što to ne omogućuje ukrajinski ustav.
U Donjeckoj oblasti sada se odigravaju najveće bitke, posebno za mesto Pokrovsk koje za ukrajinske snage predstavlja strategijski, logistički i saobraćajni čvor. Zauzimanje Pokrovska bi ruskoj armiji sugurno otvorilo put na zapad gde ukrajinske pozicije nisu dobro utvrđene.






