VUČIĆ SE VRATIO IZ MOSKVE I REKAO: SRBIJA I DALJE HOĆE U EU
Na Vučića se sručila kritika iz EU zbog njegove posete Rusiji i učešća u proslavi Dana pobede na Crvenom trgu, objavljuje češki sajt Novinky.cz
(Beograd, 13.05.2025 - Izjave za novinare predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Evropskog saveta Antonia Košte posle razgovora u Beogradu, FoNet)

Srbija hoće i nadalje da stupi u Evropsku uniju, s njom će se pregovarati i nastojati da ubrzano stupi u Uniju. To je juče izjavio, kako javlja češki sajt novinky.cz, srpski predsednik Aleksandar Vučić na sastanku s predsednikom Evropskog Saveta Antoniem Kostom (Costo). Na Vučića se pritom nedavno sručila kritika zbog njegove posete Rusiji i učešća u proslavi Dana pobede na Crvenom trgu.
"Znam i veoma dobro razumem šta EU misli o mom putu u Moskvu i šta oseća. Mislim da je veoma važno ponoviti kakva je politička volja Srbije, a to je da se njoj na evropskom putu što pre otvori treći krug tema za pregovaranje. Atmosfera zbog puta u Moskvu nije više tako dobra. Verujem da će Evropa imati razumevanje za razvoj, zasnovan na rezultatima", izjavio je Vučić, prema radio-stanici B92, prenosi češki sajt.
Predstavnici EU su zastupnike kandidatskih zemalja za EU više puta pozivali da se manu proslave, u prošli petak, 80-godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu u Moskvi. Vučić je, ipak, tamo otišao i sastao se ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i kineskim predsednikom Si Đinpingom.
Posebno srdačno se Vućić ponašao prema slovačkom premijeru Robertu Ficu koji je, takođe, prisustvovao ovoj ruskoj proslavi.
Put Vučića i Fica u Moskvu pritom nije bio nimalo lak. Srpskog predsednika Letonija i Litvanija nisu pustile u svoje vazdušne prostore, zbog puta slovačkog premijera protestovala je, pored Litvanije, i Poljska, koja ga je, ipak, kasnije pustila. Vučić je morao da dođe do Moskve obilaznim putem i preleteo je oko 2.000 kilometara više.
Kosta je izjavio da je rado slušao da je članstvo u EU za Srbiju prioritet ali mora, prema njemu, da garantuje slobodu medija, potisne korupciju i poboljša izborni zakon. Srbija bi morala takođe, da poboljša odnose s Kosovom i da uskladi svoju spoljnu politiku sa EU, uključujući i sankcije prema Rusiji zbog rata u Ukrajini, istakao je on.
Na kraju, češki sajt dodaje da je Rusija "istorijski saveznik pravoslavne Srbije i njen glavni isporučilac zemnog gasa. Ruske energetske kompanije "Gazprom" I "Gaznjeft", između ostalog, su suvlasnici srpske naftne kompaniije NIS. Moskva, takođe, podržava Beograd u njegovom otporu da prizna nezavisnost Kosova, njegove donedavne pokrajine.”