CARINSKI SPORAZUM S KINOM?
Američki predsednik Donald Tramp očekuje da će se dogovoriti s kineskim predsednikom Si Đinpingom i sniziti visoke uvozne carine
(ilustracija, Tramp tvrdi da s kineskim predsednikom ima sjajan odnos i da nema nameru da bude prilikom pregovora s Kinezima tvrd, foto https://www.nmma.org/press/article/22921)

Američki predsednik Donald Tramp očekuje da će se dogovoriti s kineskim predsednikom Si Đinpingom, tj da će sniziti visoke uvozne carine, mada neće biti nulte. Rekao je to novinarima u Beloj kući, a objavila je juče agencija Rojters (Reuters). Istovremeno je izjavio da će, ukoliko se Kina se ne bude saglasila sa trgovinskim sporazumom, uslove postaviti SAD.
"Mislim da će to, ipak, ispasti dobro", nastavio je on o mogućem sporazumu sa Kinom. Tvrdi da s kineskim predsednikom ima sjajan odnos i da nema nameru da bude prilikom pregovora s Kinezima tvrd, na protiv, mogao bi “biti veoma mekan”. Sporazum bi tako mogao dosta brzo da se postigne, tvrdi on.
SAD sada praktikuju 145 procentnu carinu na uvoz iz Kine, pri čemu je Peking na njihovo povećanje odgovorio 125-procentnom carinom na robu iz SAD. Osim toga, SAD su uvele opštu carinu od 10 posto na uvoz većine proizvoda iz sveta i više carine za zemlje koje, prema Trampovoj administraciji, postavljaju velike prepreke za uvoz američke robe, pri čemu je kasnije većinu njih odložio na 90 dana.
SAD, takođe, praktikuju 25-procentnu carinu na uvoz ličnih vozila, aluminijum, čelik. Od maja ista carina važiće i za uvoz autodelova. Grupa zastupnika američkih poizvođača auta već je upozoravala da je uvođenje carina snizilo prodaju vozila i povećalo njihovu cenu.
Većina političara SAD, bez obzira na stranačku pripadnost, označava Kinu za glavnog geopolitičkog i trgovinskog rivala. S druge strane, bez mnogih kineskih isporuka, kako proizvoda, tako sirovina i tehnlogija, teško bi i SAD izlazile na kraj. Takođe, Kina je značajno tržište za niz američkih roba.
Ove Trampove izjave usmerene Pekingu dolaze u vreme kada se, uglavnom zbog bojazni od eskalacije carinskog rata između SAD i Kine, povećavaju napetosti u svetskoj trgovini i na svetskim tržištima. Berze stradaju i raste rizik od teškog pada američke ekonomije.