Skandal u Evropskoj uniji: Evropska komisija angažovala američku lobistkinju da kontroliše američke digitalne gigante

Nataša Jokić, Strazbur

Francuski mediji prenose “neobičnu činjenicu“ da je lobistkinja Fiona Skot Morton, inače predavač na Univerzitetu Jejl (Konektikat), još u aprilu dobila čestitku od svog američkog kolege za imenovanje u EU, iako tada o tome, bar zvanično, niko u Evropi ništa nije znao

Evropska komisija otvorila je novi politički skandal posle objave imenovanja američke lobistkinje Fione Skot Morton na funkciju rukovodioca u moćnoj Upravi EU za konkurenciju i regulaciju digitalne ekonomije.  

Pariz je tražio od Evropske komisije da preispita odluku, ali je Komisija odgovorila da za to nema razloga.

Fiona Skot Morton pridružiće se timu odgovornom za regulaciju digitalnih džinova, u Briselu poznatih pod skraćenicom GAFAM (Gugl, Apl, Fejsbuk, Amazon i Majkrosoft) iako je pre toga, između maja 2011. i decembra 2012. godine, radila kao konsultant za velike tehnološke grupe kao što su Amazon, Epl (Apple) i Majkrosoft (Microsoft). U vreme Obamine administracije bila je šef odelenja za ekonomsku analizu u antimonopolskom odeljenju Ministarstva pravde SAD.

„Neobična činjenica“

Krajem prošle nedelje reagovala je i francuska ministarka za spoljne i evropske poslove Katrin Kolona. 

„Digitalna regulacija je ključno pitanje za Francusku i Evropu. Ovo imenovanje zaslužuje da ga Komisija preispita”, insistirala je ona.

Francuska vlada pozvala je EK da poništi ovu odluku ali je iz Brisela stigao odgovor da je odluka potvrđena.

„Odluka je doneta. Ne vidimo razloga da to preispitamo“, rekla je portparol Komisije Dana Spinant na dnevnom brifingu za novinare.

Fiona Skot Morton biće, dakle, odgovorna za sprečavanje nekonkurentnog ponašanja digitalnih kompanija, odobravanje njihovog spajanja i akvizicija, a takođe i za odobravanje primanja državnih pomoći.

Od jedanaest kandidata koji su se prijavili za odgovornu funkciju Skot Mortonova je izabrana iako je američki državljanin dok se u teoriji, osim nekoliko izuzetaka, od evropskih institucija zahteva da zapošljavaju državljane Evropske unije (EU). Štaviše, u Briselu Evropska komisija ne zapošljava nijednog Amerikanca.

Francuski mediji prenose “neobičnu činjenicu“ da je Fiona Skot Morton, inače predavač na Univerzitetu Jejl (Konektikat), još u aprilu dobila čestitku od svog kolege za imenovanje u EU, iako tada o tome, bar zvanično, niko u Evropi ništa nije znao. Čestitka je ubrzo izbrisana sa društvene mreže.

U biografiji koju je poslala Evropskoj komisiji, pre imenovanja Fiona Skot Morton napisala je da nije zaposlena ni u jednoj konsultantskoj firmi, već da radi kao nezavisni konsultant. Takođe, izjavila je da ispunjava misije za tri firme, najčešće za kabinet Čarls river asošiejts (Charles River Associates), poznat u Briselu po tome što je bio omiljeni GAFAM-ov lobista i u kome je bila zaposlena između 2006. i 2011. godine. Takođe, navodi da je radila za Bejts Vajt (Bates White) i Kornerstoun (Cornerstone).

„Isključili svaki rizik od sukoba interesa“

Imenovanje Fione Skot Morton dolazi u trenutku kada EU mora da primeni ambiciozno novo zakonodavstvo za regulisanje digitalnog sektora, nakon usvajanja nedavnih propisa DMA (Zakon o digitalnim tržištima) i DSA (Zakon o digitalnim uslugama).

Evropska komisija, sa svoje strane, naglašava da je poštovala svoja pravila o zapošljavanju.

Zapošljavanje „priznatog stručnjaka za ekonomska i konkurentska pitanja neevropske nacionalnosti pokazuje da Komisija pre svega nastoji da svoje odluke zasniva na najboljoj mogućoj stručnosti i to je znak kompetentnosti i otvorenosti”, rekla je portparol Dana Spina.

U Briselu navode da su isključili svaki rizik od sukoba interesa. Fiona Skot Morton „neće“ biti uključena u dosijee na kojima je radila ili sa kojima je bila upoznata tokom prethodnih poslova koje je radila“, rečeno je novinarima.

Pobuna evroposlanika

Ipak, zahtev Pariza da se preispita angažovanje Fione Skot Morton podržali su i lideri četiri glavne političke grupe u Evropskom parlamentu.

Lideri grupa Narodna evropska partija EPP – desni centar, SiD (socijaldemokrate), Renesansa (centristički i liberalni) i Zeleni pisali Evropskoj komisiji tražeći od nje „da poništi ovu odluku“, u pismu od petka. Poslanici EP su takođe osudili izbor da se na ovu funkciju progura osoba koja nije iz Evrope.

„U vreme kada se intenzivno ispituje strano uplitanje u našim instituicjama, ne razumemo zašto se neevropski kandidati razmatraju za tako stratešku i visoku poziciju“, pišu Nemac Manfred Veber, Španac Iratke Garcia Perez, Francuz Stefan Sejourne i Belgijanac Philippe Lamberts u ovom pismu.

„Problem je angažovanje glavnog ekonomiste koji je bivši lobista GAFAM-a u vreme kada Evropska unija želi da reguliše ove GAFAM-e“, istakao je konzervativac u Evropskom parlamentu Gofroa Didie za francuski radio Fransenfo.

Vernost Evropske komisije – interesima industrije

Najviše političke koristi od ove nove afere, u čijem središtu je Evropska komisija u svim zemljama članicama EU, imaju pre svega evro-skeptici i krajnja desnica. Mnogi smatraju da “kombinacija“ Evropske komisije sa Fionom Skot Morton nije slučajna i da je ona pre svega rezultat ambicije Ursule fon der Lejen da iduće godine sa mesta predsednice Evropske komisije pređe na mesto generalne sekretarke NATO-pakta

Ova nova afera, u neku ruku, je nastavak nezavršene afere o mutnim pregovorima koje je Evropska komisija vodila sa proizvođačima vakcina protiv kovida-19. Vrlo brzo se ispostavilo da je čovek koji je vodio pregovore u ime EU zapravo pre toga u Briselu godinama bio na čelu najveće lobističke farmaceutske grupe.

Uprkos zahtevima evropskih poslanika, nikada nije obelodanjen sadržaj ovih pregovora završenih kupovinom javnim novcem kolosalnog broja vakcina za dve godine unapred!

Evropska komisija, čiji članovi nisu demokratski izabrani već su imenovani kroz kuloarske intrige, ostaje dakle verna načelu da između interesa građana i interesa industrije uvek bira - interes industrije.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...